Dancover

   
Ovansjö Miljö & Hyrfordon.

   
Mastertrailer.

   
http://www.martenssons-bil.se   

   
Carless Racing Fuels.

   
Kajs Print & Dekor

   
Mats Bilar

   
Gummihuset.se   

   
Malexander Rallyvideo.

   


  NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WebTV & Video
  ENERGICUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  BLOGG; FREDRIK
       ÅHLIN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER




© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Energicupen

» Cup bestående av 9 motorklubbar ingående i Smålands och Västras BF. I cupen ingår maximalt 8 deltävlingar då varje medlemsklubb annordnar var sin deltävling under året, dock med reservation för ett ´viloår´. Endast förare tävlandes för någon av medlemsklubbarna kan tillgodoräka sig poäng i cupens två klasser. I Klass1 ingår VOC & Grupp E bilar. Övriga bilar - 2- som 4-hjulsdrift kör i Klass2.




2013:
(totalt)
1:a Niclas Melin, Nässjö MK, Toyota Celica.
2:a David Lindström, Skillingaryds MK, Volvo 240.
3:a Erik Eriksson, Kinds MK, Volvo 240.

(klass1)
1:a Morgan Olsson, Vimmerby MS, Volvo 740.
2:a Mats Adolfsson, Nässjö MK, VW Polo.
3:a Claes Gustafsson, Gränna MK, Volvo 240.

Fullständig tabell för 2013 års säsong finner ni här.



2012:
(totalt)
1:a David Lindström, Skillingaryds MK, Volvo 240.
2:a Erik Eriksson, Kinds MK, Volvo 240.
3:a Magnus Görling, Team Skogsåkarna, Volvo 240.

(klass1)
1:a Pierre Melin, Nässjö MK, VW Golf.
2:a Mats Adolfsson, Nässjö MK, VW Polo.
3:a Johan Karlsson, Vimmerby MS, Volvo 240.

Fullständig tabell för 2012 års säsong finner ni här.



2011:
(totalt)
1:a David Lindström, Skillingaryds MK, Volvo 240.
2:a Mats Karlsson, Nässjö MK, Volvo 940.
3:a Anders Melin, Nässjö MK, Volvo 240.

(klass1)
1:a Morgan Olsson, Vimmerby MS, Volvo 740.
2:a Pierre Melin, Nässjö MK, VW Golf.
3:a Mats Adolfsson, Nässjö MK, VW Polo.

Fullständig tabell för 2011 års säsong finner ni här.



2010:
(totalt)
1:a David Lindström, Skillingaryds MK, Volvo 240.
2:a Johan Karlsson, Nässjö MK, Volvo 940.
3:a Morgan Olsson, Vimmerby MS, Volvo 740.

(klass1)
1:a Morgan Olsson, Vimmerby MS, Volvo 740.
2:a Mats Adolfsson, Nässjö MK, VW Polo.
3:a Erik Eriksson, Kinds MK, Volvo 940.

Fullständig tabell för 2010 års säsong finner ni här.



2009:
(totalt)
1:a Pedrer Hadarsson, SMK Eksjö, Opel Ascona B.
2:a Pontus Mejving, Skillingaryds MK, Opel Corsa.
3:a Anders Melin, Nässjö MK, Volvo 240.

(klass1)
1:a Johan Berg, Vimmerby MS, Volvo 740.
2:a Morgan Olsson, Vimmerby MS, Volvo 740.
3:a Mats Adolfsson, Nässjö MK, VW Polo.

Fullständig tabell för 2009 års säsong finner ni här.



2008:
(totalt)
1:a Daniel Halldén, Skillingaryds MK, Volvo 240.
2:a Peder Hadarsson, SMK Eksjö, Opel Ascona B.
3:a Christoffer Carlsson, Skillingaryds MK, Opel Ascona B.

(klass1)
1:a Samuel Linddahl, Norrahammars MK, Volvo 940.
2:a Carl-Johan Ekwall, Gränna MK, Volvo 240.
3:a Mats Adolfsson, SMK Eksjö, VW Golf.

Fullständig tabell för 2008 års säsong finner ni här.



2007:
(totalt)
1:a Daniel Halldén, Skillingaryds MK, Volvo 240.
2:a David Lindström, Skillingaryds MK, Volvo 240.
3:a Peder Hadarsson, SMK Eksjö, Opel Ascona B.

(klass1)
1:a Samuel Linddahl, Norrahammars MK, Volvo 940.
2:a Claes-Erik Eriksson, Kinds MK, Volvo 240.
3:a Tony Larsson, Kinds MK, Volvo 240.

Fullständig tabell för 2007 års säsong finner ni här.



2006:
(totalt)
1:a Daniel Halldén, Skillingaryds MK, Volvo 240.
2:a David Lindström, Skillingaryds MK, Volvo 240.
3:a Peder Hadarsson, SMK Eksjö, Opel Ascona B.

(klass1)
1:a Samuel Linddahl, Norrahammars MK, Volvo 940.
2:a Pierre Larsson, Skillingaryds MK, Volvo 240.
3:a Claes-Erik Eriksson, Kinds MK, Volvo 240.

Fullständig tabell för 2006 års säsong finner ni här.



2005:
(totalt)
1:a Peder Hadarsson, SMK Eksjö, Opel Ascona B.
2:a David Lindström, Skillingaryds MK, Volvo 240.
3:a Mathias Modin, Nässjö RC, Volvo 240.

(klass1)
1:a Samuel Linddahl, Norrahammars MK, Volvo 940.
2:a Claes-Erik Eriksson, Kinds MK, Volvo 240.
3:a Kristian Gustavsson, Nässjö RC, Opel Ascona B.

Fullständig tabell för 2005 års säsong finner ni här.



2004:
(totalt)
1:a Peder Hadarsson, SMK Eksjö, Opel Ascona B.
2:a Martin Liljeblad, SMK Eksjö, Volvo 740.
3:a Sven-Erik Kjäll, SMK Eksjö, Mazda 323.

(klass1)
1:a Göran Pettersson, Nässjö RC, Volvo 240.
2:a Peter Axelsson, Skillingaryds MK, Volvo 240.
3:a Pierre Larsson, Skillingaryds MK, Volvo 240.

Fullständig tabell för 2004 års säsong finner ni här.



2003:
(totalt)
1:a Sven-Erik Kjäll, SMK Eksjö, Mazda 323.
2:a Donald Guander, Gränna MK, Volvo 240.
3:a Mathias Modin, Nässjö RC, Volvo 240.

(klass1)
1:a Tony Larsson, Kinds MK, Volvo 240.
2:a Anders Jangeby, Gränna MK, Volvo 240.
3:a Owe Melin, Nässjö MK, Saab 99.

Fullständig tabell för 2003 års säsong finner ni här.



2002:
1:a Mathias Modin, Nässjö RC, Volvo 240.
2:a Henrik Lennartsson, Skillingaryds MK, Volvo 240.
3:a Donald Guander, Gränna MK, Volvo 240.

Fullständig tabell för 2002 års säsong finner ni här.



2001:
1:a Tobias Svensson, Norrahammars MK, Volvo 240.
2:a Sven-Erik Kjäll, SMK Eksjö, Mazda 323.
3:a Mathias Modin, Nässjö RC, Volvo 240.

Fullständig tabell för 2001 års säsong finner ni här.



2000:
1:a Anders Pettersson, Gränna MK, Opel Ascona.
2:a Ingemar Hultberg, SMK Eksjö, Volvo 940.
3:a Jonas Blom, Norrahammars MK, Volvo 240.

Fullständig tabell för 2000 års säsong finner ni här.



1999:
1:a Ingemar Hultberg, SMK Eksjö, Volvo 940.
2:a Sven-Erik Kjäll, SMK Eksjö, Mazda 323.
3:a Mattias Modin, Nässjö RC, Volvo 240.

Fullständig tabell för 1999 års säsong finner ni här.



1998:
1:a Anders Pettersson, Gränna MK.
2:a Claes Engwall, Nässjö MK.
3:a Markus Svensson, Norrahammars MK.

Fullständig tabell för 1998 års säsong finner ni här.




Energicupsklubbar:
Gränna MK
Jönköpings MK
Kinds MK
Norrahammars MK
Nässjö MK
Skillingaryds MK
Team Skogsåkarna
Tidaholms MK
Vimmerby MS


Historia, tidigare vinnare.
 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2014.