NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Gruspremiären i Morgongåvasvängen.
PRESSRELEASE

Det var Mikael Waxell Örsundsbro MK som var överlägset snabbast i klassen 4 WD när SMK Sala bjöd in till årets första deltävling i AutoExperten Rallycup och Morgongåvasvängen, de två som var närmast och försökte jaga ikapp efter bästa förmåga var Mikael Åhman Rasbo MK och Håkan Eriksson Örsundsbro Mk de var dessutom lika snabba på tiondelen men eftersom det var första tiden som särskiljde de båda så blev Åhman tvåa och Eriksson trea i klassen.

En som också hade en högre växel än alla andra var hemmahoppet Elias Lundberg SMK Sala och som nu leder tre olika rallycuper i sin klass Ungdomsrally, med sin tid så hade han fått en mycket bra placering bland övriga i VOC klassen så här har vi en kommande rallystjärna. Tvåa i klassen blev Mathias Söder Haninge MK och efter en mycket stor förbättring i sitt andraåk med ca. 13 sek. knep Linnéa Olofsson Sandvikens MK tredjeplatsen.

Det kom ett efteranmält ekipage med nummer 200 från MK Kopparberg nämligen B föraren Mattias Ledin och att det skulle gå undan det förstod man ju innan tävlingen och han skulle vara i toppen av sin klass men det gick bättre än så, han var snabbast av samtliga tvåhjulsdrivna ekipage genom ett perfekt andraåk då han var den ende som var under 5 min. tvåan Daniel Edman Sandvikens MK var distanserad med ca. 17 sek. därefter kom Joakim Lindell Almunge MK.

Det var Robin Brandel Rasbo Mk ettan i A förarklassen som fick ge sig med två futtiga tiondelar gentemot Ledin, här var Tobias Johansson Films MK tvåa efter en hård kamp mot Håkan Långkvist Fagersta MK som avgjordes i andra åket där det skiljde endast 5 tiondelar dem emellan, fördel Johansson.

Det blev Oscar Vöks MK Kopparberg som fick ta emot förstapriset i C förarklassen efter en bra tid i sitt andra åk på en andraplats kom Michael Wahlund Rasbo Mk och det var Magnus Söderström MK Rimo som fullbordade prispallen på en tredje plats.

För det mesta så brukar man få till en förbättring av åktiden andra vändan men inte Erik Brodin Sandvikens MK han kopierade tiden exakt från den första för VOC, Grp N, A och B förare, men han behövde ju inte det heller för han vann klassen med två sek. före Robert Olsson SMK Sala som inte fick till det andra gången men som lyckades hålla undan för Andreas Pettersson MSK Hammaren som även i årets serie ser ut att bli en kamp mellan dessa om nu inte Brodin tänker blanda sig i vilket vore kul.

Det blev dubbelt Rasbo MK i samma klass för C förarna genom Jonas Jansson som var tre sek. före Daniel Jansson med Daniel Frisk SMK Sala på en tredjeplats.

En snabb C förare från Ludvika MS Johan Gustavsson segrade i den mycket jämna Grp E klassen där hela 20 ekipage var anmälda och där tvåan Mats Engvall Skutskärs MS åkte in på en andraplats efter två jämna tider, trea blev Johan Pettersson Fagersta MK.

Favoritskapet infriades av Tom Silèn Örsundsbro Mk efter två jämna körningar för App. K bilarna och med Thord Östlund Hedesunda MK på andra plats en knapp sek före Anders Frisk SMK Sala.

Det var båda nöjda arrangörer och deltagare efter den första deltävlingen, vackert väder och en väg som bjuder på det mesta man vill ha som förare och en hel del publik dessutom som njöt i vårsolen.

Nu blir det två veckors uppehåll innan det är dags för nästa deltävling i 7 klubbars/ AutoExperten Rallycup och då i Sörmland med SMK Södermanland och Nybyrundan på en fin byväg som skall köras tre gånger och med start och mål i Ärla. Men det är redan nu dags att anmäla sig, senast 13 maj ska det vara gjort, se inbjudan. Väl mött då för att åka om nya poäng i AutoExperten Rallycup och den slutliga prispotten på ca.100 000 kr.


» Pressrelease från AutoExperten Rallycup.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Guttstasprinten:[Resultat]
Kåtmyra 2:[Resultat]
Bresontrofén:[Resultat]
Aurskog-Høland Rally:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][Info][Anslagstavla][Karta]
Kåtmyra 1:[Resultat]
Borås Bil Rallysprint:[Resultat]
Rally Poland:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Anslagstavla][Karta]
Southern Ohio Forest Rally:[Resultat][Anslagstavla][Karta]
Onsdagssprinten 2:[Resultat]

Publicerad: 2015-05-10 17:56






Tight i Volvo Euro Cups Standardklasser.
© emotorsport.seSå då är tabellerna klara efter cupens femte deltävling som gick i helgen i Norska Björkelangen med Rally Aurskog-Höland. Entävling med 9 SS på riktigt snabba grus sträcker med inslag av asfalt och stundtals riktigt tekniskt. Det blev norsk seger i både VEC1 & VEC2 där det nu börjar bli tight i båda...

Publicerad: 2025-06-15 13:44


Reiersen och Carlberg sträcksnabbast - tre sträckor kvar i Rally Poland.
© emotorsport.seSöndagens tre första sträckor i ERC Rally Poland avverkade där Isak Reiersen, Jon Armstrong och Martins Sesks toppat sträckorna. På andra sträckan lade rallytvåan Roope Korhonen bilen på taket och bröt rallyt.

Sesks kan efter Korhonens rullning gå lugnare mot segern, Lettländaren nu 41,4 sekunder...

Publicerad: 2025-06-15 11:25


Booth vann Southern Ohio Forest Rally - kylproblem stoppade Svensk Volvoseger.
© American Rally Association.Amerikanska Southern Ohio Forest Rally avslutat med Ryan Booth i Skoda Fabia RS Rally2 som vinnare efter de 20 specialsträckorna. En tävling på 18 mil grusvägar med inslag av asfalt som avgjordes i 33 gradig värme och väldigt hög luftfuktighet som satte besättningarna på prov i de stekheta bilarna.
...

Publicerad: 2025-06-15 11:03


Ny triumf för Brynildsen, sekundfight till mål i Aurskog-Høland Rally.
© emotorsport.seNorska mästerskapet och Volvo Euro Cup tävlade i Aurskog-Høland Rally med sträckor inte långt från Svenska gränsen. Arrangör NMK Aurskog-Høland med nio sträckor på 75km, flera sträckor välkända för de Norska åkarna.

Fyra sträckor fram till service där Eyvind Brynildsen och Frank Tore Larsen plock...

Publicerad: 2025-06-14 22:34


Kristian vann, 2wd seger totalt i Borås Bil Rallysprint.
© emotorsport.seBorås Bil Rallysprint med Toarps MK som arrangör, två sträckor i utkanten av Borås kördes dubbelt - rekognosering inför start då Svenska SprintRallyCupen körde deltävling. En solig och varm dag - årets första riktiga sommarrally - för de tävlande där dammet stundtals låg tjockt inne i skogen. Första...

Publicerad: 2025-06-14 21:35


Sesks toppar Rally Poland - Reiersen femma - Calle dominerar Junior ERC.
© emotorsport.seFörsta dagen i Rally Poland avverkad, sju sträckor på närmare tio mil på snabba men krävande grusvägar, från de Svenska stenhårda grusvägarna till de betydligt sandigare i Polen för ERC-gänget.

Tuff start på morgonen.
Direkt ut på dagen sattes förarna på prov, Stephane Lefebvre, Jaroslaw ...

Publicerad: 2025-06-14 20:41


Grahn körde hem Bresontrofén.
© emotorsport.seFörste klassvinnare in till målet efter de sju sträckorna i Almunge MK´s Bresontrofén var Oliver Fernros som toppade Ungdomsrally före Malte Wallén, lite för många minuter på ss6 kostade chansen att jaga vinnaren.

Segern totalt till Fredrik Grahn och Madelene Buskas Karlsson i Skoda Fabia R5 som ...

Publicerad: 2025-06-14 19:58


Norske rallyjunioren på gång, presenterar långsiktig NM, ERC och WRC satsning.
© Even Management.Norske rallyjunioren Karl Peder Nordstrand fyller 18 i juli och är redan inne på sin fjärde rallysäsong, framgångarna har inte låtit vänta på sig. Första säsongerna tävlades det i Lettiska mästerskapet med Peugeot 208 R2 och Skoda Fabia i Prototyp, R5 och Rally2 skick.

Omstart på säsongen, kör...

Publicerad: 2025-06-13 21:35


Sordo rattar Porsche 992 Rally GT i Belgiska Ypres Rally.
© Motorsport Activities / Ypres Rally.Hyundai Motorsport kontrakterade Dani Sordo ses tävla i Portugisiska mästerskapet i väntan på fler uppdrag i WRC serien, redan nu har flera av hans favorit i WRC-serien körts utan spanjoren på startlinjen.

I helgen körs femte deltävlingen i Portugal med Rali de Castelo Branco e Vila Velha de Roda...

Publicerad: 2025-06-13 21:33


Bresontrofén, Borås Bil Rallysprint, Aurskog-Høland Rally och Rally Poland bland rallyn att följa.
© emotorsport.seBresontrofén störst för helgen, uppländska Rasbo MK kör sju sträckor med tävlande för Upplands DM och VOC Sverigeserien för de 100-talet tävlande. Resultaten kommer gå live under dagen.

Närmare 90-talet bilar för Borås Bil Rallysprint där Toarps MK arrangerar, där handlar det om två sträckor som ...

Publicerad: 2025-06-13 21:31


Tidigare nyheter:
Svenskarna bra med i Junior ERC klassen på korta ss1 i Rally Poland.
Reiersen trea på kvalet inför Rally Poland, snart start på ss1.
Årets SverigeSerie går vidare i Rasbo med Bresontrofén.
Historiska Sprint & Back Cupen kör på söndag i Guttstasprinten.
Följ Mille och Isak på eftermiddagens kval inför Rally Poland, Resultat & WebTV.
Stort intresse för Skilling 500.
Fullsatt sprinttävling hos Toarps MK, Borås Bil Rallysprint.
Nio sträckor på 11 mil i höstens South Swedish Rally från Olofström.
Följ fredagens shakedown inför ERC Rally Poland.
Ekrundan, en av årets billigaste rallytävlingar?
100-talet åkare till Upplands DM och VOC i Bresontrofén.
Back SM kör vidare, två deltävlingar på Kåtmyrabanan med 38 rallyekipage.
21-årige Matteo Doretto omkom i tragisk testolycka inför Rally Poland.
Tidaholms 100-års sprint i augusti med totalt fyra sträckor!
Mille redo för tufft grusäventyr i Rally Poland, tredje EM-starten i huvudklassen väntar.
Norska Aurskog-Høland Rally till helgen, flera Svenskar till start.
18 mil special i USA, Svensk bil i helgens Southern Ohio Forest Rally.
Listan gallrad, dessa 40 fick plats i SM Veckans rallysprint.
ERC-helg med Rally Poland - upplägg, startfält och länkar för rallyt.
Kända namn i Ypres Rally - Paddon, Latvala, Loix & Verstappen.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Rally Poland 13-15/06


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally Greece 26-29/06


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, torsdag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - SM.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.