NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Nattkröken avslutar årets AutoExperten Rallycup.
PRESSRELEASE

Det kommer att bli en spännande avslutning på årets AutoExperten Rallycup nu på lördag då Fagersta MK arrangerar sin smått klassiska Nattkröken, som förr alltid kördes på natten därav namnet. Det är den sjunde och sista deltävlingen ingående i 7 klubbars och AutoExperten Rallycup. Det är klara vinnare i några klasser men andra och tredje platserna kan komma att skifta i den sista deltävlingen.

Det är näst intill hundra anmälda på lördag och det är många namnkunniga ekipage i startlistan. Om vi börjar med klassen 4 WD så har vi Michael Holmgren Gnesta MK som redan har vunnit men vill säkert ta ytterligare en seger, han får bra motstånd från bl.a. Ronnie Jakobsson Kolsva MS och Micke ”Pulver” Persson från Fagersta MK.

Det kommer att bli sekundstrider i den mycket jämna klasen A förare 2 WD för där hittar vi Håkan Långkvist Fagersta MK och alltid snabbe Ola Axelsson Västerås MS sen har vi Tomas ” Lången” Pettersson Grangärde RRC i sin vältrimmade Ford Escort. Så kommer det en snabb norrman nämligen Steve Rökland och han vill nog vara med bland de främsta.
Nästa klass är B förare 2 WD där Joakim Lindell Almunge MK står över eftersom han redan vunnit men Jimmy Eriksson Rasbo MK tar chansen att kliva upp på silverplats men både Jesper Forsell Kolsva MS och Niklas Albinsson Fredriksbergs MK är segeraspiranter på lördag.
Med lite poängomräkning så är det lika läge mellan Stefan Andersson Västerås MS och Oscar Vöks Fredriksbergs MK i C förare 2 WD där kan Fritjof Vikström Fredriksbergs MK säkert klämma sig emellan de båda andra och ta poäng så det är bäddat för dramatik i denna klass, även Mikael Högback Västerås MS kan vara topp tre.

Lite märkligt är det i klassen VOC, Grp N -14.00 A och B förare att ingen av de tre i serietoppen är anmälda utan här är det Christian Granfors Kolsva MS och Erik Brodin Sandvikens MK som får bära favoritskapet de kommer att få se upp för Nils Strömgren Fagersta MK och Jukka Latvasalo Eskilstuna MK här har vi också en förare som har aviserat att han kör sin sista tävling efter 50 års tävlande, nämligen Anders Ellner SMK Södermanland det är nog inte så många som kan slå det, man förknippar annars Anders med SMK Kungsör men den klubben existerar inte inom SBF sedan några år tillbaka.
Anders har inte bara tävlat utan har också varit arrangör och fixare under många Mälarrallyn.
Hädanefter kommer vi troligtvis att få se hans bisittare, barnbarnet Joakim Ellner - Landberg ta plats bakom ratten istället.
Nu har vi kommit till den största klassen deltagarmässigt VOC, Grp N – 14.00 C förare med 21 anmälda och det är bröderna Alarik Magnus och Martin från Örsundsbro MK som tillhör favoriterna och som ligger etta och tvåa i sammandraget men Torbjörn Anderstedt Eskilstuna MK och Lars Andersson SMK Sala kan nog tänka sig en pallplats.

Det är nästan lika många i Grp E klassen som innehåller både A B och C förare, 19 anmälda, Jimmy Kullander Katrineholms MK kommer inte till start med 23 poäng till godo på hemmaföraren Johan Pettersson Fagersta MK som ligger tvåa med 88 poäng som i sin tur jagas av Janne Kolmbäck Taxinge MK på tredje plats med 64 poäng.

Fortåkande Mikael Wisti från hemmaklubben Fagersta MK som vann senast i Brukssvängen kommer den här gången att få hårt motstånd från Erik ” Eken” Johansson SMK Hedemora i en Audi Quattro. Tom Silèn Örsundsbro MK är redan klar mästare i klassen App.K

Ungdomsklassen har under året dominerats av SMK Salas Elias Lundberg i de flesta tävlingar han ställt upp i, och givetvis även i AutoExperten Rallycup så det blir säkert en vinst i årets sista tävling också om allt går som det ska, det andra ekipaget är Mathias Savela Stockholms BK. Det tillkommer säkert några efteranmälda i de olika klasserna som vill åka årets sista tävling.

Arrangörerna i Fagersta MK bjuder de tävlande 33 km fördelat på fem stycken spännande specialsträckor runt Fagersta och med första start Kl: 11.00

Sedan återstår prisutdelningsfesten den 7 nov. på Brukshotellet i Fagersta.
Välkomna hälsar 7 klubbars gm. Thord S


» Pressrelease från AutoExperten Rallycup.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Guttstasprinten:[Resultat]
Kåtmyra 2:[Resultat]
Bresontrofén:[Resultat]
Aurskog-Høland Rally:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][Info][Anslagstavla][Karta]
Kåtmyra 1:[Resultat]
Borås Bil Rallysprint:[Resultat]
Rally Poland:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Anslagstavla][Karta]
Southern Ohio Forest Rally:[Resultat][Anslagstavla][Karta]
Onsdagssprinten 2:[Resultat]

Publicerad: 2015-10-19 19:31






Tight i Volvo Euro Cups Standardklasser.
© emotorsport.seSå då är tabellerna klara efter cupens femte deltävling som gick i helgen i Norska Björkelangen med Rally Aurskog-Höland. Entävling med 9 SS på riktigt snabba grus sträcker med inslag av asfalt och stundtals riktigt tekniskt. Det blev norsk seger i både VEC1 & VEC2 där det nu börjar bli tight i båda...

Publicerad: 2025-06-15 13:44


Reiersen och Carlberg sträcksnabbast - tre sträckor kvar i Rally Poland.
© emotorsport.seSöndagens tre första sträckor i ERC Rally Poland avverkade där Isak Reiersen, Jon Armstrong och Martins Sesks toppat sträckorna. På andra sträckan lade rallytvåan Roope Korhonen bilen på taket och bröt rallyt.

Sesks kan efter Korhonens rullning gå lugnare mot segern, Lettländaren nu 41,4 sekunder...

Publicerad: 2025-06-15 11:25


Booth vann Southern Ohio Forest Rally - kylproblem stoppade Svensk Volvoseger.
© American Rally Association.Amerikanska Southern Ohio Forest Rally avslutat med Ryan Booth i Skoda Fabia RS Rally2 som vinnare efter de 20 specialsträckorna. En tävling på 18 mil grusvägar med inslag av asfalt som avgjordes i 33 gradig värme och väldigt hög luftfuktighet som satte besättningarna på prov i de stekheta bilarna.
...

Publicerad: 2025-06-15 11:03


Ny triumf för Brynildsen, sekundfight till mål i Aurskog-Høland Rally.
© emotorsport.seNorska mästerskapet och Volvo Euro Cup tävlade i Aurskog-Høland Rally med sträckor inte långt från Svenska gränsen. Arrangör NMK Aurskog-Høland med nio sträckor på 75km, flera sträckor välkända för de Norska åkarna.

Fyra sträckor fram till service där Eyvind Brynildsen och Frank Tore Larsen plock...

Publicerad: 2025-06-14 22:34


Kristian vann, 2wd seger totalt i Borås Bil Rallysprint.
© emotorsport.seBorås Bil Rallysprint med Toarps MK som arrangör, två sträckor i utkanten av Borås kördes dubbelt - rekognosering inför start då Svenska SprintRallyCupen körde deltävling. En solig och varm dag - årets första riktiga sommarrally - för de tävlande där dammet stundtals låg tjockt inne i skogen. Första...

Publicerad: 2025-06-14 21:35


Sesks toppar Rally Poland - Reiersen femma - Calle dominerar Junior ERC.
© emotorsport.seFörsta dagen i Rally Poland avverkad, sju sträckor på närmare tio mil på snabba men krävande grusvägar, från de Svenska stenhårda grusvägarna till de betydligt sandigare i Polen för ERC-gänget.

Tuff start på morgonen.
Direkt ut på dagen sattes förarna på prov, Stephane Lefebvre, Jaroslaw ...

Publicerad: 2025-06-14 20:41


Grahn körde hem Bresontrofén.
© emotorsport.seFörste klassvinnare in till målet efter de sju sträckorna i Almunge MK´s Bresontrofén var Oliver Fernros som toppade Ungdomsrally före Malte Wallén, lite för många minuter på ss6 kostade chansen att jaga vinnaren.

Segern totalt till Fredrik Grahn och Madelene Buskas Karlsson i Skoda Fabia R5 som ...

Publicerad: 2025-06-14 19:58


Norske rallyjunioren på gång, presenterar långsiktig NM, ERC och WRC satsning.
© Even Management.Norske rallyjunioren Karl Peder Nordstrand fyller 18 i juli och är redan inne på sin fjärde rallysäsong, framgångarna har inte låtit vänta på sig. Första säsongerna tävlades det i Lettiska mästerskapet med Peugeot 208 R2 och Skoda Fabia i Prototyp, R5 och Rally2 skick.

Omstart på säsongen, kör...

Publicerad: 2025-06-13 21:35


Sordo rattar Porsche 992 Rally GT i Belgiska Ypres Rally.
© Motorsport Activities / Ypres Rally.Hyundai Motorsport kontrakterade Dani Sordo ses tävla i Portugisiska mästerskapet i väntan på fler uppdrag i WRC serien, redan nu har flera av hans favorit i WRC-serien körts utan spanjoren på startlinjen.

I helgen körs femte deltävlingen i Portugal med Rali de Castelo Branco e Vila Velha de Roda...

Publicerad: 2025-06-13 21:33


Bresontrofén, Borås Bil Rallysprint, Aurskog-Høland Rally och Rally Poland bland rallyn att följa.
© emotorsport.seBresontrofén störst för helgen, uppländska Rasbo MK kör sju sträckor med tävlande för Upplands DM och VOC Sverigeserien för de 100-talet tävlande. Resultaten kommer gå live under dagen.

Närmare 90-talet bilar för Borås Bil Rallysprint där Toarps MK arrangerar, där handlar det om två sträckor som ...

Publicerad: 2025-06-13 21:31


Tidigare nyheter:
Svenskarna bra med i Junior ERC klassen på korta ss1 i Rally Poland.
Reiersen trea på kvalet inför Rally Poland, snart start på ss1.
Årets SverigeSerie går vidare i Rasbo med Bresontrofén.
Historiska Sprint & Back Cupen kör på söndag i Guttstasprinten.
Följ Mille och Isak på eftermiddagens kval inför Rally Poland, Resultat & WebTV.
Stort intresse för Skilling 500.
Fullsatt sprinttävling hos Toarps MK, Borås Bil Rallysprint.
Nio sträckor på 11 mil i höstens South Swedish Rally från Olofström.
Följ fredagens shakedown inför ERC Rally Poland.
Ekrundan, en av årets billigaste rallytävlingar?
100-talet åkare till Upplands DM och VOC i Bresontrofén.
Back SM kör vidare, två deltävlingar på Kåtmyrabanan med 38 rallyekipage.
21-årige Matteo Doretto omkom i tragisk testolycka inför Rally Poland.
Tidaholms 100-års sprint i augusti med totalt fyra sträckor!
Mille redo för tufft grusäventyr i Rally Poland, tredje EM-starten i huvudklassen väntar.
Norska Aurskog-Høland Rally till helgen, flera Svenskar till start.
18 mil special i USA, Svensk bil i helgens Southern Ohio Forest Rally.
Listan gallrad, dessa 40 fick plats i SM Veckans rallysprint.
ERC-helg med Rally Poland - upplägg, startfält och länkar för rallyt.
Kända namn i Ypres Rally - Paddon, Latvala, Loix & Verstappen.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Rally Poland 13-15/06


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally Greece 26-29/06


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, torsdag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - SM.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.