|
 Upp till bevis för hemmahoppen Robin och Sandra i Express-Specialen. PRESSRELEASE
I fjor vann SMK Hörbys 26-åring Robin Svensson med sambo Sandra Wybrands både sin DM-klass men även mer överraskande, tuffa rallyserien Asfaltcup. Då körde paret med en Volvo Original-bil som i vintras byttes till en riktig racermaskin specialbyggd för asfaltrally, en Peugeot 206 Super 1600. Ett byte som Robin och Sandra inte hade några besvär att hantera då det för en knapp månad sedan blev totalseger i DM-premiären på Sturup Raceway. Helt respektlöst satte Robin både regerande mästaren Mats Lundahl, Svedala och Hässleholms väldokumenterade fortåkare Rolf Grybb på plats och detta med stor marginal.
Till helgen väntar dock den riktiga utmaningen, RS-DM och Asfaltcup på hemmaplan då SMK Hörby arrangerar den 17:e upplagan av Express-Specialen. Här ska då paret mäta sin krafter inte bara mot de värsta konkurrenterna i premiären, utan nu även Asfaltkungen från Eslöv, Mats Andersson. Inte bara med seger i tävlingen 2015 utan med flera tidigare i "Expressen" plus nio raka DM-guld blir Mats en tuff nöt för de unga hemmahoppen att knäcka.
- Lär bli riktigt tufft på söndag, Mats Andersson är svårslagen men är där någon som ska lyckas tror jag på Robin och Sandra, menar tävlingsledaren Mia Nilsson.
Intresset har varit stort för årets upplaga av Express-Specialen med 65 anmälda vilket är tio bilar mer än i fjor. Dessutom dubbelt så många som var anmälda till DM-premiären på Sturup som kördes mer som "varvlopp"medan helgens tävling innehåller fem olika specialprov.
- Vet inte om förarna har blivit lite trötta på den typen och istället gillar vårt mera gammaldags upplägg bättre, säger Mia.
Nu kommer SMK Hörby att köra tre sträckor inne i Hörby, två på Industriområdet och det femte och avslutande på Hörby Lantmän. Däremellan körs prov två i Röslöv vid Häglinge och prov tre i Linderöd.
- Banan påminner en hel del om tidigare års bana vilket inte är så konstigt, menar Mia.
- I Hörby-trakten finns inte så mycket lämpliga asfaltytor att tillgå så vi är nöjda med att få låna det vi brukar använda!
Till Hörby i helgen kommer deltagare från så långt borta som Vara, Stenungsund, Vänersborg och Herrljunga men det stora flertalet är dock från Skåne med omnejd. En klass som kan kallas "superlokal" är A-förare R1a där samtliga förare tävlar för SMK Hörby och där Erik Andersson och Roland Brorsson förväntas göra upp om segern.
I B-förare R2 är det även där en hemmaförare som är favorit, Tommy Nilsson med en Honda. Tommy inleder nu sin andra säsong och i fjor vann allt han kunde vinna.
- Stämmer det för Tommy så kan han mycket väl vara med i inte bara fajten om klasseger utan även ännu högre upp, varnar Mia konkurrenterna.
Tävlingscentra med serviceplats är förlagt till Parktorget/Folkets Hus i Hörby och härifrån startar första tävlande klockan 10.00.
» Pressrelease från SMK Hörby.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2016-04-12 21:00
|
|
Avbelj toppar Rally di Roma Capitale, Grahn snabb i Rally3 och Carlberg genom i JEM-klassen.
Ynka 1,3km var ss1, sträckan SS1 Colosseo ACI Roma i centrala Rom som öppnade årets femte ERC-deltävling Rally di Roma Capitale - starten på andra halvan av EM-säsongen.
Italienare i topp.
Dubbelt Italienskt i topp efter sträckan med Bostjan Avbelj 0,4 sekund före Andrea Mabellini under m...Publicerad: 2025-07-04 21:20
Tänak toppar Louna-Eesti Rally - Arvid klasstvåa efter fredagen.
Ott Tänak leder stort i Louna-Eesti Rally, rallyts fyra sträckor avverkade där Tänak leder stort, men så kör han också Hyundai i20 N Rally1 som träning och test inför sitt hemmarallyt om ett par veckor, 1:22 minut leder han med totalt efter 15 minuters körning över tre mil.
Ralfs Sirmacis är tvåa...Publicerad: 2025-07-04 21:19
Kristoffersson, O`Donovan, Levin och Rådström vinnare i Rally Magic.
Rally Magic hos Finnskoga MK avverkat, två sträckor runt sträckan som går på rallycrossbanan, på vägar runt banan och genom campingområdena. Totalt blev det närmare 40 ekipage som gav sig iväg runt banslingan.
Totalt var det Johan Kristoffersson i VW Polo GTI R5 från GK Door Team Sweden som öppna...Publicerad: 2025-07-04 19:28
Carlberg tvåa genom shakedown - Rally di Roma Capitale går mot start.
- Det har varit lite svårt att vänja sig vid asfalt igen efter fyra månader med bara grus. Sakta men säkert kommer det, men vi är inte riktigt där än. 1,5s bakom Perez på shakedown och före alla snabba lokala Italienare. Vi kommer ha siktet inställt helt på Junior ERC denna helg då vi där är låst...Publicerad: 2025-07-04 16:00
66 bilar för Secto Rally Finland - Latvala utmanar Solberg i WRC2.
Just släpptes anmälningslistan för den finska WRC-deltävlingen, Secto Rally Finland. Rallyt visar på 66 ekipage i tävlingen, 11 bilar går för Rally1 klassen där Elfyn Evans, Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä kör för Toyota Gazoo Racing. Sami Pajari i eget team och Takamoto Katsuta utanför fabrikst...Publicerad: 2025-07-03 22:14
Sainz fokuserar på Dakar, lägger ned planerna för ordförandeposten inom FIA.
Carlo Sainz har tidigare meddelat att han kan tänka sig att kandidera och ta över ordförandeposten inom FIA, det Internationella Bilsportförbundet när val för kommande mandatperiod står på spel.
Flera aktade namn inom bilsporten har gett sitt stöd till Sainz i sitt tänkta kandiderande att ta över...Publicerad: 2025-07-03 22:02
WebTV direkt från kvalet inför Rally di Roma Capitale.
Med start klockan 10:31 sänds kvalet inför Rally di Roma Capitale live i vår WebTV & Video avdelning - sträckan Fumone på 6,45km körs där Mille Johansson och övriga toppekipage i Rally2 klassen gör ett åk vars resultat sätter startpositionen.
Men redan innan, från klockan 8:00 går resultaten från...Publicerad: 2025-07-03 18:52
Närmare 30 bilar för lördagens Eckerölinjen Sprinten på Åland.
Lördagsrally på Åland när Eckerölinjen Sprinten hos Ålands MK avverkas, grussträckan på 3,7km körs två eller tre omgångar beroende på antalet startande.
Knappt 30 ekipage genom listan i en mängd klasser, Svenska och Finska. Ur fyrhjulsdrivna finskt genom Aarni Mertanen, Harry Nieminen och Samuli ...Publicerad: 2025-07-03 18:48
Träning, Kval och shakedown inför Rally di Roma Capitale fredag förmiddag.
Sträckan Fumone på 6,45km används som shakedown inför Rally di Roma Capitale, vid klockan 8:00 släpps Rally2 åkarna ut för att testa sträckan och inställningarna, vid 10:31 är de tillbaka för att köra kval som utgör startordning. Med asfalt som underlag är det snabbaste tid som går ut först när rall...Publicerad: 2025-07-03 17:44
Hallberg från SM-silver till asfaltäventyr i Italien.
Efter en stark prestation under SM-veckan, där Patrik och John tog hem silvermedaljen i rallysprint, är det nu dags att snabbt växla fokus – nästa stopp: Rally di Roma Capitale i Italien!
Till helgen återvänder de till det italienska asfaltsmästerskapet, där de ställer upp i en av årets mest pre...Publicerad: 2025-07-02 22:33
|
| |