|
 Välkomna till ny säsong med AutoExperten Rallycup och 7 klubbarsserien. PRESSRELEASE
Det är den åttonde säsongen med vår samarbetspartner och sponsor AutoExperten, det är 7 stycken onotade tävlingar i 2016 års serie och prispotten kommer även detta år att vara ca. 100 000 kr.
Det är AutoExpertens reservdelsbutiker i Södertälje, Nyköping, Eskilstuna, Västerås, Örebro, Karlskoga och Uppsala som sponsrar serien. Som vanligt så blir det tävlingar med varierande längd och på olika underlag vilket gör serien väldigt populär och vår ambition är att den skall vara intressant både för deltagare och publik.
Meningen med den här serien är dessutom att man skall ha kul och träffa likasinnade under relativt enkla former men när startljuset tänds då kommer tävlingsinstinkten fram hos de flesta.
AutoExperten Rallycup är en öppen serie medans man i 7 klubbarsserien räknar poäng om man tillhör någon av de 14 medlemsklubbarna.
Vi har även detta år en speciell Tjejcup och så har vi utökat klassen för de Historiska bilarna med Klass App. J d.v.s. bilar upp till – 90.
Det är också viktigt att både arrangörer och tävlande lever upp till Svenska Bilsportförbundets intentioner om Fair Race och även tar del av och inrättar sig efter de Miljökrav som vi förbundit oss att leva upp till.
Mer info. om AutoExperten Rallycup och 7 klubbars bl.a. tävlingar och regler hittar ni på vår hemsida www.7klubbars.se
PRO Rallyteam
Det kommer även i år att finnas ett Pro Rallyteam där man som sponsor går in med 500 kr vilket bildar en prispott som man sedan vid seriens slut i Pro gruppen utser vem eller vilka som har gjort sig förtjänt av denna. Det är företrädesvis aktiva eller f.d. aktiva som vill kunna ge något tillbaka till någon ung och lovande talang tillhörande någon serieklubb.
Kravet för medlemskap är att man är 50 år fyllda och betalat in årsavgiften, 2015 var det Elias Lundberg SMK Sala som tog hem prispotten detta efter en helt fantastisk säsong i klassen Ungdomsrally.
Men man behöver inte vara aktiv eller medlem i någon motorklubb för att stödja detta så gå bara in på vår hemsida för mer info.
Välkomna till ännu en fartfylld säsong med 7 klubbars!
Tävlingar 2016: SMK Sala 14/5, Flens MS 21/5, Taxinge MK 18/6, MSK Hammaren 4/9, SMK Södermanland 24/9, Enköpings MK 15/10, Västerås MS 29/10.
» Pressrelease från AutoExperten Rallycup.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2016-05-08 20:08:07
|
|
Patrik Flodin och Göran Bergsten är Svenska Mästare 2026!
Värmländska Kil bjöd på två separata SM-tävlingar under fredagen och lördagen. Patrik Flodin och Göran Bergsten hade svårt att hitta tempot och slutade tvåa i den nedkortade SM-deltävlingen. Men under SM-sprinten tog de revansch och knep SM-guld!
– Vilken skön revansch på den här helgen. Jäkligt...Publicerad: 2026-06-27 15:24:13
Dakarveteranen Annie Seel debuterar i regularity på Midnattssolsrallyt.
Bara två veckor efter sin uppmärksammade och framgångsrika formeldebut i historisk Formel Vee på Velodromloppet tar Dakarveteranen Annie Seel sig an ännu en ny disciplin.
När Midnattssolsrallyt körs 2–4 juli gör hon debut i Historic Regularity, en tävlingsform hon aldrig tidigare tävlat i. Seel ä...Publicerad: 2026-06-27 12:08:58
Söndagsrally med Skänningeknixen. Västra Östergötlands MK jubilerar och slog på stort för sitt asfaltrally, Skänningeknixen. Istället för vår blev det sommar när Östergötlands RS-DM tävlar. Det har ökats ut så sträckan på 8,6km körs tre gånger för dagen men intresset är skrämmande svalt, slutade på 45 bilar utöver föråkare.
Störs...Publicerad: 2026-06-27 11:04:30
Följ uppgörelsen i Thoréns i Kil Rally Killingen och SM Veckan - TV & Radio.
Lördag och avslut för fjärde deltävlingen i Rally SM för Thoréns i Kil Rally Killingen, det handlar om SS7, Skållerud som är SM-seriens enda sträcka på lördagen och halva startfältet kan efteråt styra hemåt med eller utan nya SM-poäng. Sträckan sänds live i sin helhet på webben i SVTplay - från kval...Publicerad: 2026-06-27 07:35:50
Rally Killingen, SM-Vecka, Sommarsprint och Eriksnäsbosprint bland rallyna.
En sträcka för Thoréns i Kil Rally Killingen under lördagen i Rally SM, efteråt går samma sträcka, Skållerud, dubbelt som finalåk för 40-talet tävlande i SM Veckan där medaljer delas ut av Riksidrottsförbundet fram mot 14-tiden när rallyt ska vara över.
Man kan följa resultaten för SM-seriens sju s...Publicerad: 2026-06-27 05:52:07
Sekundstrider väntar efter dramatisk inledning i Rally Killingen.
Fredagskvällen i Thoréns i Kil Rally Killingen bjöd på både dramatik och täta sekundfighter när den fjärde deltävlingen i Sekurab Rally-SM inleddes. En sträcka återstår i kampen om SM-poängen, innan medaljstriden i SM-veckan ska avgöras.
Efter en olycka på den tredje specialsträckan tvingades arr...Publicerad: 2026-06-26 21:26:35
Carlsson snabbast i Killingens 1300-klass.
Rally Killingen Supporterklass innehöll fredagens sex sträckor i Thoréns i Kil Rally Killingen som Kils MK Bil arrangerar, upplägget blev dock kortat efter en olycka där en åskådare skadades i SM-klassen.
Suzukigänget åkte efter SM-klassen och missade därmed två sträckor, ändå 23 minuters tävland...Publicerad: 2026-06-26 21:07:02
Neuville leder i Grekland, Solberg fastnar i diket - Mille 14:e.
Sex sträckor avverkade i EKO Acropolis Rally Greece, topp fyra ses de tre tillverkarna där Thierry Neuville lyckas bäst, 9,7 sekunder före Sebastien Ogier. Halvminut skiljer ned till trean Adrien Forumaux som har det samma till Fords Josh McErlean.
Punktering och avåkning för Solberg.
Som...Publicerad: 2026-06-26 20:11:14
Tidsplan, så körs Midnattssolsrallyt.
Midnattssolsrallyt närmar sig, för första gången med basen på Tierp Arena där MK Tierp arrangerar, stort serviceområde och specialsträcka på området bjuds ute på arenaområdet.
15 specialsträckor bjuds under tre dagar fördelat över 13,6 mil special, start torsdag kväll med knappt 5km Tierp Arena i...Publicerad: 2026-06-26 13:03:24
Sommarsprinten i Hällefors, 40-talet åkare på lördag.
Flitiga Hällefors MK är på gång igen, nu med deltävling i HMK´s RS-serie i Sommarsprinten. Dryga halvmilen special där en sträcka går tre gånger på klubbens motorområde. Svalare intresse med endast 40 bilar när anmälan stängde under onsdagen, men man håller fortsatt öppet för fler.
Elva åkare gen...Publicerad: 2026-06-26 11:55:08
|
| |