NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Sydrallyt NEZ – Vad är det?

Officiell information om NEZ finns på hemsidan, www.fia-nez.eu/ och reglerna för Rally hittar du på www.fianez.eu/pdf/regulations/reg_nezchamp07_ry.pdf

NEZ (North European Zone) består av Island, Danmark, Norge, Sverige, Finland, Estland, Lettland, Litauen och Ryssland. Island och Ryssland är inte aktiva i samarbetet för tillfället, dock deltager förare från Ryssland i tävlingarna som körs i Baltländerna.

NEZ - mästerskapet för individuella förare/team avgörs under 2007 i fyra klasser, således körs det om fyra mästerskapstitlar.
Grupp N 4WD
Grupp N 2WD
Grupp A och Nationell (H) 4WD
Grupp A och Nationell (H) 2WD

Nationscup körs och man räknar fem tävlingar. Upp till fyra ekipage i varje ”landslag”. Max två av dessa får vara 4WD.

Tävlingskalendern för 2007 är följande:
1. Estonia- Louna Eesti Talv 2007-03-10 Viru
2. Sweden – South Swedish Rally, 2007-05-25/26, Ljungby,
3. Latvia- Kurzeme Rally 2006-07-14/15, Liepaja
4. Lithuania- Rally Aukštaitija 2006-08-25/26, Utena
5. Norway- Rally Larvik 7-8. 09.2007, Larvik
6. Denmark- BCA-Rally 03.11.2007, Vejle

Största tävlingen under 2007 är South Swedish Rally/Sydrallyt, som startar fredag kväll och avslutas på lördag kväll. I de andra tävlingarna är det normalt endagstävlingar med 120-150 km SS.
Nationscupen är unik, eftersom det sällan är lagtävlingar numera och speciellt inte mellan länder. Nationscupen avgörs i den vanliga tävlingen, genom att förarna får straffpoäng i förhållande till deras placering. De tre bäst placerade teamen från varje land räknas. Det land som har lägst straffpoäng vinner. Detta land får tio poäng i mästerskapet, nummer två får åtta poäng o.s.v. Hemmalaget tilldelas endast halva antalet av mästerskapspoängen.

Att Nationscupen körs som en serie över alla deltävlingarna är nytt för 2007. Förhoppningsvis kommer det att bli en succé. Troligtvis kommer det att bli detta som NEZ satsar på under kommande år. De individuella mästerskapstitlarna kommer i så fall möjligtvis bli omgjorda till Juniormästerskap. Det finns tankar om att göra Nationscupen stor och satsa en del pengar på detta, så att det kan bli TV-sändningar. Det är i framtiden, men det är möjligt.

För 2007 var det tänkt att det skulle bli sju tävlingar, men en drog sig ur innan säsongstarten och en blev avlyst bara någon dag innan start på grund av snöbrist. Framöver kommer det att bli max fem tävlingar om året, vissa önskar endast fyra, varav två på östsidan och två på västsidan av Östersjön.

Kommentar från Johannes Fraas: ”Jag kan berätta att det är en jättestor upplevelse att tävla i Baltländerna. Vi var i Litauen ifjol och en fantastisk fin tävling. Mycket mera påfrestande än det vi är vana vid i Sverige och Danmark. Snabba och tuffa SS, full fart även mellan SS. Tiotusentals åskådare, en riktig folkfest. Det var fyra bilar från Danmark och laget kom tvåa i Nationscupen, eftersom den under 2006 avgjordes i denna enda tävling. Under 2007 kommer vi att vara sex team.”

Du som är intresserad av att få lite extra äventyr och upplevelser i samband med rallytävlandet, tänk över om det inte skulle vara kul att åka någon av dessa tävlingar.

Är Du intresserad av att åka, så vore det ju bra om vi kan hjälpas åt, för att kanske samordna resa och boende. Kanske någon som är intresserad av att hjälpa till med koordineringen av detta? Du som tycker det vore spännande att åka hela eller delar av serien, hör av Er till Thorvald Wikström på 073-522 5077 eller på mail, thorvald.wikstrom@satserup.se , så kan vi försöka samordna något.


Följ helgens rallyn:
Svenska Sprintserien 8:[Resultat]
Rallye ADAC Mittelrhein:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Kullingstrofén:[Resultat][Rallyradio][Info]
Svenska Sprintserien 7:[Resultat]
Secto Rally Finland:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Anslagstavla][Karta]
Mittsverigesprinten SMK By Night 2:[Resultat]

Publicerad:






Nydén totalvinner Kullingstrofén - en av många vinnare.
© emotorsport.seKullingstrofén, en klassiker under den Svenska sommaren, ett etablerat arrangemang som lockar både tävlande och serier som vill ha med Kullings MS i sin kalender. Årets rally bjöd på Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet...

Publicerad: 2025-08-02 21:43:05


Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
© Toyota Gazoo Racing.Samtliga fem Toyota GR Yaris Rally1 i täten av Secto Rally Finland inför söndagens avslutning. Det var på ss16, dagens sjätte sträcka som både tvåan och trean, Hyundais Thierry Neuville och Adrien Fourmaux körde punktering på höger framhjul och tappade mark.

Tidsstraff för Tänak.
Redan un...

Publicerad: 2025-08-02 20:04:32


Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
© Hyundai Motorsport.Efter förmiddagens fyra sträckor i Secto Rally Finland väntar nu service innan ekipagen går ut för en andra vända. Sträckorna Parkkola, Västilä, Päijälä och Leustu på 7,1 mil ska köras.

14:01 går andra varvet igång och vid 19-tiden klockar första in för service i Jyväskylä för att serva bilarna t...

Publicerad: 2025-08-02 12:31:25


Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
© emotorsport.seKullingstrofén med fyra specialsträckor på närmare fem mil där närmare 200 åkare går för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet och vandringspris Viking Bilbärgning Borås/Alingsås. Rallyradion sänder och resultaten går li...

Publicerad: 2025-08-02 05:43:55


Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
© Toyota Gazoo Racing.Till första nattvilan går Kalle Rovanperä som ledare i det Finska VM Rallyt, justeringar på bilen inför helgen har gett resultat. I kombination med bra startposition går Kalle in som första bil med 4,9 sekunder till Thierry Neuville.
- En bra dag men det har inte varit enkelt och jag är inte kom...

Publicerad: 2025-08-01 20:30:22


Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
© Oliver Solberg Rally.Sami Pajari och Kalle Rovanperä har vunnit två sträckor var av fredagens första halva i Rally Finland, snabbast totalt är Kalle Rovanperä efter ss5. Finländaren har 4,4 sekunder till Adrien Fourmaux och ännu en tiondel till Pajari som på hemmaplan visar fin form.
Takamoto Katsuta upp som fyra efte...

Publicerad: 2025-08-01 12:37:00


190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
© emotorsport.seKlassiska Kullingstrofén lockar alltid stort startfält, så även i år med 190-talet bilar till start hos Kullings MS från Herrljunga Folkets Park. De tävlande för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet och vandringspris Vi...

Publicerad: 2025-08-01 08:53:12


Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
© Toyota Gazoo Racing.Efter torsdagens korta inledning tar Secto Rally Finland full fart under fredagens morgon, sträckorna Laukaa, Saarikas, Myhinpää och Ruuhimäki körs under morgonen och förmiddagen innan ekipagen är tillbaka i Jyväskylä för service i 40 minuter.

Under eftermiddagen går man på en andra vända över st...

Publicerad: 2025-08-01 05:56:18


Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
© Hyundai Motorsport.2,58km Harju avverkat när Secto Rally Finland inleddes, snabbast var Ott Tänak som tog täten i rallyt 1,3 sekund före Thierry Neuville - Hyundais båda åkare jagade av Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä, 1,5 respektive 1,7 sekund bakom Tänak.

Ford en bit efter.
Adrien Fourmaux och överras...

Publicerad: 2025-07-31 21:25:04


Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
© Hyundai Motorsport.På sociala medier har dreven om att Hyundai Motorsport ska lämna WRC-serien gått hårt under våren och sommaren för att samla klick och läsare. Anledningen har varit att nuvarande kontrakt mellan Hyundais moderbolag och Hyundai Motorsport gällande WRC-satsningen endast gick över 2025.

Ett helt nor...

Publicerad: 2025-07-31 14:35:37


Tidigare nyheter:
Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Mille Johansson jagar VM-ledning i Finland.
WebTV direkt från shakedown inför Secto Rally Finland här!
Solberg hoppas att segersviten fortsätter i Finland.
Följ morgondagens shakedown inför Secto Rally Finland.
Närmare 200 ekipage för Svenska RallyCupens Kullingstrofé på lördag.
16 sträckor i helgens Rallye ADAC Mittelrhein, Andervang till start.
Tom Kristensson bland Svenskarna hos Tuthill till East African Safari Classic Rally.
Inför Secto Rally Finland, tidsplan, startfält och länkar.
Onsdag kväll dags för Mittsverigesprinten SMK By Night 2.
Rally SM återvänder till Hässleholm när medaljstriderna hettar till.
En sträcka tre gånger, YRC-Sprinten på gång i Vallentuna.
Publikinfo, sträcktips och programförsäljning inför Kullingstrofén 2025!
TV-tablå för helgens WRC Secto Rally Finland.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Barum Czech Rally Zlin 15-17/08


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
Secto Rally Finland 31-03/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.