____ WWW.MOTORSPORTSALONGEN.SE ____

   
   

   
   

   


  NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Stort startfält och gott om favoriter.
PRESSRELEASE

När anmälningstiden avslutades i onsdags hade sammanlagt 178 tävlingsekipage anmält sig till Kolsvarundan. Det är många klasser och många olika bilar i rallysporten och därför finns det också många favoriter att hålla ögonen på.

Huvudklasserna i Svenska Rallycupen är ju A-förare 4 WD och A-förare 2 WD. Efter fyra av sex deltävlingar i cupen leds sammandraget i 4 WD av Björn Adolfsson, KAK på 53 poäng följd av Jimmy Olsson, Storfors med 36 poäng och båda är anmälda till Kolsvarundan på lördag. Men det är också Eddie Hörbing, Laxå, och det var han som vann förra deltävlingen efter en formidabel spurt på sista sträckan! Kolsvas Ronnie Jacobsson finns också med i den nio bilar stora klassen. Ronnie har hemmavägar och kan säkert ge de tre favoriterna en match om totalsegern.

Den tvåhjulsdrivna A-förarklassen är den största i Kolsvarundan med 30 st anmälda. Den leds av Fredrik Eriksson, Katrineholm med 53 poäng. Jens Branteström, Rasbo skuggar med 52 poäng och Daniel Wall, Mjölby har 50 poäng. Wall var anmäld men har tyvärr tvingats stryka sig ur startlistan. Men de ledande kommer att möta stenhårt motstånd från Tomas ”Lången” Pettersson, Grangärde, Johan Svensson, Valdemarsvik och Johan Eriksson, Ludvika. Två snabba Ford Fiestaförare som tidigare inte kört i Svenska Rallycupen är Jacob Jansson, Kopparberg och Mikael Jirvelius, Fjugesta och de måste också räknas in bland favoriterna i klassen.

I Klassiska rallycupen noterar vi två intressanta förare: Jimmy Joge, Finspång i Volvo Amazon och Bengt ”Rullar´n” Karlsson, Fagersta i en likadan bil. Båda är ju gamla ”storfräsare” bakom ratten och de har inte tävlat på många år. Karl-Bertil Ling, Kolsva i sin stora Ford Falcon och vår norske gäst Helge Menkerud tillhör motståndarna i klassen.

De historiska rallybilarna som är några år yngre är populära och samlar många deltagare. I Kolsvarundan är det så många som 37 förare anmälda! Som favoriter får hållas Tony ”Roten” Jansson, Almunge i Ford Escort samt Kjell Fransson, Vimmerby i en vass VW 1300. Lars-Ove ”Biffen” Olsson, Forshaga, Mikael Wisti, Fagersta och Ola Axelsson, Västerås är huvudfavoriterna i den största historiska klassen.

Arrangörsklubbens Janne Sellholm, Peter Thume och Håkan Huggare deltar i andra historiska klasser, och Johan Ackesten gör en comeback bland A-förarna i 2 WD-klass.

Elias Lundberg från Sala är en ung lovande rallyförare som med sin stora Volvo 940 har vunnit det mesta i C- och B-förarklasserna. Han är självklart en storfavorit i sin klass för 2 WD-bilar. Det är också Kolsvas Martin Jacobsson som kör i B-förarnas 4 WD-klass i sin Mitsubishi. Han får motstånd bl.a. av två vassa Subaru Impreza-bilar rattade av Philip Ahlstrand, Vara och Michael ”McRae” Karlsson, Kolsva MS. Mikaels Subaru Impreza blir kanske tävlingens mest uppmärksammade bil. Det är en av Colin McRae´s gamla träningsbilar och den är lackad precis som Colins tävlingsbil såg ut 1996 när denne blev världsmästare i rally!

Kolsvarundan omfattar c:a 15 mil totalt och har 5 st specialsträckor på sammanlagt 4,5 mil. Första start ifrån porten vid Kohlswa Jernverk kl. 10 och första bil i mål vid Kolsva Folkets Park c:a 14.30.

Program säljes fr. o m. onsdag e.m. 14/9 hos OK/Q8 i Kolsva, Köping, Kungsör och Arboga(Sätra). Program finns också i Fagersta (Statoil, Fårbo och Frendo, Oti), i Fellingsbro (Motorbolaget), i Lindesberg (Statoil) och i Skinnskatterberg (Din-X).


» Pressrelease från Kolsva MS.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2016-09-11 17:37:28






Sesks kör Puma Rally1 i WRC finalen.
© Jaanus Ree / Red Bull Content PoolM-Sport Ford WRT har redan sagt att de bevakar en rad rallytalanger för sin satsning i WRC-serien 2026 - dagens förare med Gregoire Munster och Josh McErlean kan komma att ändras.

En av förarna som redan gjort sex starter i år och gör sig nu redo för en sjunde är Martins Sesks, Lettländaren får c...

Publicerad: 2025-10-23 05:57:06


Missa inte anmälan till Svenska RallyCupens prisutdelning & fest.
© emotorsport.seSvenska RallyCupens kalender för 2026 är på gång samtidigt som det är dags att hylla årets pristagare efter sina prestationer i Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Rally Bergslagen och Marknadsnatta.

Den 8:e november är det dags att inta Katrineholm där prisutdelning äger rum ihop med...

Publicerad: 2025-10-22 18:31:41


Juniormästare Carlberg om nya Opel Mokka GSE - Opel Motorsport jagar nya svenska rallytalanger.
© Opel Motorsport.Calle Carlberg bjöd in att köra nya Opel Mokka GSE som föråkare till ADAC Opel e-Rally Cup´s final i samband med Central European Rally. Svensken med bred erfarenhet av dagens Opel Corsa-e fick nu chansen att vara med och utveckla den kommande cupbilen som ska forma nästa generation rallyjuniorer.
...

Publicerad: 2025-10-22 08:55:19


Svenska Sprintserien redo med sex tävlingshelger 2026.
© emotorsport.seSvenska Sprintserien körs på banor med rally och rallycrossbilar, serien släppte i släppte i helgen kalendern för 2026 års serie. Det blir som tidigare sex tävlingshelger med en deltävling per dag - totalt 12 deltävlingar.

Konceptet med tre åk på tid, först ett träningsåk följt av två i tävling...

Publicerad: 2025-10-22 05:53:33


Söndag full av rallykurser hos Fagersta MK.
© emotorsport.seFagersta MK bjuder in till en dag full av kurser i slutet av november, söndagen den 30:e är det dags att riva av kurser för Förar & Kartläsarutbildning men där arrangeras också kurs för co-driver/notutbildning och så även en L-ABC utbildning.

Allt under en och samma dag med basen i Fagersta MK:s...

Publicerad: 2025-10-21 16:59:26


Dags att nominera till Kickens Minnesfond, vem tycker du ska få stipendier för 2025?
© Gotlands MF BK.Christoffer ”Kicken” Jacobssons Minnesfond - "Årets eldsjäl inom svensk rallysport".

För att hedra minnet av en passionerad och talangfull förare, eldsjäl och förebild för rallysporten i hela Sverige har Gotlands MF BK beslutat att instifta en minnesfond. Minnesfonden delar årligen ut två stipend...

Publicerad: 2025-10-21 13:50:55


Junior WRC summering, Milles väg till guldet.
© Junior WRC / M-Sport.I söndagens avslutade Mille Johansson och Johan Grönvall en fantastisk och svängig första Junior WRC säsong, hög press på Juniorerna hela säsongen och framför allt för varje sträcka på de lerhala sträckorna i Tyskland, Tjeckien och Österrike. Men hur har då säsongen gått?

Snövallsvisit men mäk...

Publicerad: 2025-10-21 11:01:17


Heindrichs vann händelserik ADAC Opel e-Rally Cup avslutning - brorsans WRC-krasch del i segern.
© Opel Motorsport.Belgaren Tom Heindrichs vann lite oväntat ADAC Opel e-Rally Cup - kanske var det rent av hans storebror vars krasch i WRC klassen skapade söndagens dramatik? De flesta trodde nog Spanjoren Alex Espanol som toppade 12 poäng före Heindrichs inför finalen skulle stå som vinnare.

Tio sträckor i samb...

Publicerad: 2025-10-21 09:01:30


Lancia bekräftar, Ypsilon Rally2 HF Integrale i WRC2 redan 2026.
© Lancia.För drygt en månad sedan dök de första klippen upp från Lancias tester med nya Lancia Ypsilon Rally2 HF Integrale - strax efter kom också Lancia från Stellantis koncernen med ett officiellt meddelande, de bygger en bil för Rally2 klassen och siktar högre.

I lördags, i samband med Central European...

Publicerad: 2025-10-21 05:52:42


WRC tabellerna efter Central European Rally - två Svenska guldmedaljörer.
© Junior WRC / M-Sport.WRC-säsongen närmar sig sitt slut, efter helgen Central European Rally står deltävlingar i Japan och Saudiarabien på spel innan serien avslutas. Om förartiteln är det spännande, tre förare från ett och samma team gör upp.

Elfyn Evans tillbaka som ledare, nu 13 poäng före Sebastien Ogier och helge...

Publicerad: 2025-10-20 11:05:39


Tidigare nyheter:
Junior WRC summering, Milles väg till guldet.
Heindrichs vann händelserik ADAC Opel e-Rally Cup avslutning - brorsans WRC-krasch del i segern.
Lancia bekräftar, Ypsilon Rally2 HF Integrale i WRC2 redan 2026.
WRC tabellerna efter Central European Rally - två Svenska guldmedaljörer.
Så körs Rally Sweden 2026 - Sträckor, tidsplan och kartor!
Reiersen till mål i tufft Rallye Sanremo.
Oliver Solberg bäst på asfalt, också.
243 ekipage i listan när anmälan för Novemberskölden stängde.
Mille Johansson och Johan Grönvall Juniorvärldsmästare i rally - avgjorde med 1,6 sekund.
Junior VM titeln till Mille och Johan efter fantastisk och dramatisk avslutning.
Rovanperäs seger säkrar Toyotas VM titel - Solberg vann Rally2.
Latvala tog året fjärde seger i historiska EM-serien.
Stopp för Neuville - tre sträckor kvar för Central European Rally.
Fyra sträckor kvar i Central European Rally, följ spännande söndag.
Just nu guldläge för Gill i Junior WRC - bronsplats för Mille.
Rovanperä och Solberg VM ledare i Central European Rally - Mille trea i JWRC.
Grahn snabbast genom SSRC-finalen.
Chribbe vann Lövdansen, Jakobsson bäst av de onotade.
Rovanperä förbi när Ogier träffade träd - Solberg i topp - tufft för Mille.
Över 200 åkare till Novemberskölden, anmälan stänger imorgon.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 20-22/03


Rally SM:
Vinterpokalen 06-07/02


Rally VM - WRC:
Forum8 Rally Japan 06-09/11


Svenska RallyCupen:
Prisutdelning & Fest 08/11




Foto:
Rally Vetlanda.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Marknadsnatta.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

TV-Svängen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

South Swedish Rally, del 2.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.