NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

1300 Rallycup, Morén i toppklass!
PRESSRELEASE

Den nionde och sista deltävlingen i 1300 rallycup för året avgjordes i helgen. Fagersta MK stod som arrangör för klassiska Nattkröken. Det bjöds på fina och rättvisa förhållanden trots det bistra höstvädret. Mycket stod på spel i den här finaltävlingen för cupen även om första platsen i totalen redan var säkrad av Ludvikas Jan-Erik Eriksson som klädd i kavaj nu kunde se på hur de andra pallplatserna skulle fördelas.

På den korta och tekniska SS1 så visade Thobias Wahlström Katrineholms MK och hans bisittare Magnus Johansson att deras formkurva håller i sig, paret tog sträckan men dock endast 0,4 sekunder före snabbe junioren Marcus Morén Kolsva MS med Robin Hallman i högerstolen. Tredjetid och 4 sekunder efter Morén gick till cupens totala två Joacim Rydin, MK Ramunder som hade med sig Stefan Carlsson som kartläsare.

SS2 var en riktigt krokig historia som svängde i princip hela tiden. Här stämde Joacim Rydin i bäcken och tog sträckan med 4 sekunder före Marcus Morén. Trea SMK Nyköpings junior Robin Norling tillsammans med trogne följeslagaren Mattias Sundström. Tyvärr så drabbas Thobias Wahlström av ett växellådras på sträckan och tvingas bryta, därmed grusades hans chanser till den totala silverplatsen i cupen.

På långa SS3 gick Morén på nock. Han tar sträckan med 19,3 sekunder före hemmasonen Mattias Lagström Fagersta MK med Andreas Johansson vid sin högersida. Norling trea distanserad med 23.2 sekunder. Sträckan som mätte 1,7 mil var till en början rätt knixig och tajt men öppnade upp sig de sista 5 km till en snabb och bred väg mot mål och det verkade passa unge Morén. Tråkigt nog så rasar kamdrevet i Rydins bil innan sträckan så även hans dag slutar i moll.

SS4 stryks efteråt så inga tider redovisas från den. Noteras bör att här försvinner tre cupbilar Anton Samuelsson/Janne Nilsson Katrineholms MK utan bromsar, Robert Bertilsson/Palle Palmberg Vetlanda RRC, tekniskt fel samt Victor och Gustav Alm Örsundsbro MK som kämpar tappert med sin Grp E Swift men hade oturen att få ett gasvajerbrott.

SS5 den kända Bockhammarsträckan i närheten av Skinnskatteberg får ännu en ny sträcksegrare det är Nyköpingsgrabbarna Norling/Sundström som knäpper Morén/Hallman med ”hela” 0,4 sekunder! Morén kunde här köra på säkerhet då han hade en ledning med drygt 30 sekunder innan sträckan och kände att det var viktigt att ta bilen i mål då mycket stod på spel den här dagen. Lagström/Johansson rullar in som trea 7,7 sekunder efter Norling.

Morén tar därmed hem totalsegern före Norling och Lagström. Marcus Morén och hans co-driver Robin Hallman gör verkligen en kanonssäsong och slutar också välförtjänt totaltvåa i årets cup samt etta i juniorcupen. Paret har tävlat flitigt och haft ordning på materialet och det ger resultat. Länk till cuptabell http://www.1300rallycup.se/cupen/cuptabell.shtml
Pontus Florin Eskiltuna MK, som åker i 1300 cupens ungdomsklass slutar idag två i den öppna ungdomsklassen där olika bilmodeller är tillåtna. Pontus gör en jättefin säsong och nästa år så hoppas vi se honom i cupens juniorklass. I högerstolen återfinner vi pappa Björn Andersson.

Sammanfattningsvis så måste vi hylla de fantastiska juniorerna i cupen. Idag är det tre juniorer på pallen! Återväxten är verkligen god i 1300 rallycup vilket är hur kul som helst. I år har hela 36 bilar varit med och tävlat i hela cupen och det var länge sedan det var så många ekipage med. Nästa år fyller 1300 rallycup 30 år, hur många blir vi då?
1300 Rallycup ”mycket rally för pengarna” växer så det knakar!

Rättelse:
I förra pressreleasen så smög det in sig ett fel i texten att Mattias Lagström blivit pappa vilket inte stämmer. 1300 rallycup ber om ursäkt för den felskrivningen.


» Pressrelease från 1300 Rallycup.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Targa Florio:[Resultat][Shakedown][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2016-10-24 20:06






Hallberg snabbast på shakedown inför Targa Florio - följ nu fredagens tävlande.
© Patrik Hallberg Motorsport.Italienska Targa Florio inleds fredag förmiddag, 09:34 går första sträckan igång av de totalt åtta för dagen på 73km. Kvällens avslutning går igång vid 19:05, en kort publiksträcka på ett par kilometer.

Rallyt från Palermo går helt på asfalt, under torsdagen gick shakedown där Svenska ekipaget me...

Publicerad: 2025-05-08 20:15


Följ Träning, kval och shakedown inför Rally Hungary imorgon.
© Torbjörn Carlberg.Sträckan Hajmáskér på 6km används som både träning, kval och shakedown inför ERC Rally Hungary. Vid klockan 11 startar fria träningen för Rally2 klassen där de tävlande får känna på underlaget.

Efter träningen öppnar sträckan för kvalet klockan 14:01 där de främsta EM-anmälda Rally2 ekipagen gör ...

Publicerad: 2025-05-08 18:56


Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, det är rallyspecial om totalt 37km varav 36 km är special. Uppdelat på 3 SP, á 4 varv som körs 3 gånger enligt banskisser är infon i inbjudan.

36 tävlande anmälda och fördelade över åtta av de tolv inbjudna klasserna, 13 deltagare...

Publicerad: 2025-05-07 22:17


Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
© emotorsport.seRally Uppland närmar sig med stormsteg, den 24/5 kör vi och det fylls på med anmälningar. Vägarna är fördelat med 46km allmän väg och 11km enskild väg med en fantastisk karaktär.

Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, SuperCupen, Volvo Euro Cup, Klassiska Rallycupen, Historiska Rallycupen, U...

Publicerad: 2025-05-07 22:14


Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
© emotorsport.seDen 12:e december är det val inom internationella bilsportförbundet - då ska förbundets högsta post sättas. Den som håller presidentposten idag är hårt kritiserade Mohammed Ben Sulayem som väntas ställa upp för omval - men han kan få konkurrens.

Ben Sulayem som tillträdde 2021 har varit drivande ...

Publicerad: 2025-05-07 22:11


Spänning utlovas i Götenerundan.
© emotorsport.seÅrets upplaga av Götenerundan ser ut att bjuda på en rafflande rallytävling. I 4WD-klassen har vi sex förare till start, där favoriten David Nattsson från Falköpings MK i sin nya Hyundai i20 får hårt motstånd – främst från rutinerade Stig Andervang, MK Rimo.

I klassen Trimmat 2WD har några intres...

Publicerad: 2025-05-06 20:35


Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
© emotorsport.sePå fredag förmiddag inleds träning och efter lunch kvalet för Rally2 toppen inför Rally Hungary, årets andra ERC-deltävling i Ungerska Veszprem. Rallyt inleds med en kort publiksträcka på fredagens kväll.
Efter det 12 sträckor på 19 mil där tre sträckor går dubbelt under lördagen och bildar närmare...

Publicerad: 2025-05-06 20:28


Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
© emotorsport.seTill helgen avgörs tredje deltävlingen i Italienska mästerskapet när Targa Florio från Palermo avgörs med 12 specialsträckor. Fredagen inleder med fyra sträckor dubbelt på 75km - lördagen fortsätter och avslutar med två sträckor dubbelt med de resterande 38km - allt på asfalt.

Svenskt i startfält...

Publicerad: 2025-05-06 20:19


Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
© emotorsport.seMK Tierp med Rally Uppland är nästa deltävling för Svenska RallyCupen, rallyt körs den 24:e maj och anmälan stänger vid midnatt på söndag. Just nu 139 anmälda till rallyt men det finns gott om plats för fler på Tiern Arena.

Det väntas 57km special fördelat på sex sträckor, noterna produceras av J...

Publicerad: 2025-05-06 20:16


Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
© Calle Carlberg Motorsport.Idag tisdag åker Calle Carlberg och co-driver Jørgen Eriksen till Budapest för att göra sig redo för deltävling två i Junior-EM 2025. Under onsdagen kommer man köra ett test för att prova ut de sista detaljerna på bilen.

Carlberg gjorde förra året EM-debut i Ungern och fick på en andraplats bryta...

Publicerad: 2025-05-06 18:00


Tidigare nyheter:
Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.
Jonna Eson Brådhe tillbaka i Rally SM, kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
TV-tablå för helgens Rally Hungary, 4 svenska ekipage kör om ERC poäng.
Varvloppet närmar sig, sträckbeskrivning och förlängd anmälan.
Karlströms seger i Silverratten gav full pott för Oilcenter Solång Motorsport i mästerskapet.
Patrik Hallberg körs resten av Italienska Asfaltsmästerskapet.
Toppform från alla tre förare – men dramatik kantade Silverratten.
Foto från Silverratten Legends.
Hänninen tvåa på testet inför Saudiarabiens WRC final.
Foto från Silverratten, del 2 - tre av lördagens specialsträckor.
Mille sexa totalt i Rally Adriatico, tvåa i klassen för förare under 25 år.
Tom & Andreas vann Silverratten efter stabil körning.
Så är läget i Rally SM tabellerna efter Silverratten.
Foto från Silverratten, del 1 från fredagens och lördagens första sträckor.
Karlsson snabbast till mål i Silverratten Legends.
Florin körde hem Eskilstunas Värmesprint.
Silverrattens SM vinnare i 2wd, Berg och Olofsson.
Följ Mille i Italienska Rally Adriatico.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - SM 29-31/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 15-18/05


Svenska RallyCupen:
Rally Uppland 24/05




Foto:
Silverratten, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten Legends.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.