|
  115,4km/h i snitt för Jari-Matti Latvala i Rally Sweden.
Snacket inför Rally Sweden var säkerhet och hastighet - efter olyckan i Monte Carlo fick inget gå fel. Det gjorde inte heller så, även om det flera gånger visat sig vara folk på helt fel platser!
Tänak trivs i höga farter.
Hastigheterna blev också en snackis under rallyt - ss9 Knon, lördagens första sträcka var på förhand utnämnd som årets snabbaste. När sträckan kördes på morgonen toppade Ott Tänak sträckan, den Estniska ynglingen är uppväxt på och gillar de snabba sträckorna - han hade med Forden en snitthastighet på 137,8km/h.
För snabb för WRC.
FIA´s säkerhetsansvariga varnade snabbt tävlingsledningen om detta - maxtaket är "rekommenderat" till 130km/h och tävlingsledningen tog beslutet att stryka sträckan från eftermiddagens loop.
Nytt "rekord" för Rally Sweden.
Efter sträckan Knon 1 hade de tävlande haft en snitthastighet om 119,1km/h - någon andra vända blev det aldrig - till mål idag efter 17 körda sträckor hade vinnande Jari-Matti Latvala en snittfart på 115,4km/h!
Tillbakablick.
Att titta bakåt är svårt med de olika förhållandena som gäller i Sverige, snövallar eller inte, men fjolårets där flera sträckor ströks men de som kördes var utan snövallar hade de tävlande 113,4km/h - då kördes bland annat bara en omgång på den långsamma superspecialen.
Åren innan, sedan 2011 har hastigheterna legat mellan 103-105km/h i snitt under rallyna. Än längre bak i tiden ses 2010 med ett snitt om 109,3km/h som ett av de snabbare rallyna!
Specialsite om Rally Sweden!
Startlista, Resultat sträcka för sträcka - se nedan banner där vi samlat all info om och med Rally Sweden.
» Mer info om Rally VM - WRC serien, se ''Rally VM - WRC''.
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2017-02-13 10:24:07
|
|
Rafflande guldstrider när Rally SM avgjordes i Olofström.
Lördagen bjöd på finaldramatik i Rally SM när South Swedish Rally intog Olofström och Blekinge. I samtliga klasser levde guldstriden – och årets femte SM-deltävling levererade ett avgörande fyllt av dramatik.
I Internationella 4WD kom Torsbysonen Dennis Rådström till start med en stabil ledning t...Publicerad: 2025-09-14 06:13:17
Dubbelt Toyota - Ogier och Solberg leder i Rally Chile Bio Bio.
Från dubbelt Hyundai till dubbelt Toyota när lördagens 14 mil på sex sträckor körts i Rally Chile Bio Bio. Sebastien Ogier har kört sig upp i ledning under lördagen, nu 6,3 sekunder före Elfyn Evans - de båda teamkamraterna som kör om guldet. Tabelläget om ställningarna står sig, utan inräknat poäng...Publicerad: 2025-09-13 23:08:05
Kalles första SM seger - South Swedish Rally tog SM till mål.
South Swedish Rally, en SM final med smalt startfält och i några klasser avslaget tempo i takt med att placeringar och vidare medaljer skulle säkras. Totalt nio sträckor under lördagen och delvis gott om publik i skogen.
Nydén från start - Kalle fortsatte bäst.
Ut på ss1, sträckan som krä...Publicerad: 2025-09-13 22:57:43
Grahn före Berglund i Noratrofén.
Tre sträckor för Noratrofén hos Nora MK i Järnboås, inledde med 3,6km, fortsatte på 6,1km och avslutade på 17,5km långa Gränbäcken. Fredrik Grahn vann första och sista sträckan totalt, på mitten var det istället Roger Berglund som toppade.
Segern totalt för Grahn i Skoda Fabian med 18 sekunder till...Publicerad: 2025-09-13 21:51:34
Sten stoppade guldjakten för Patrik Flodin och Göran Bergsten.
Patrik Flodin och Göran Bergsten såg ut att få lägga ett nytt SM-guld till sin meritlista - men på fjärde sträckan under SM-finalen South Swedish Rally tog det stopp efter en närkontakt med en sten.
– Jag körde in i en stor sten med bakaxeln så det var over and out för vår del, säger Patrik bedröv...Publicerad: 2025-09-13 14:23:16
Första infon, Rally Vetlanda närmar sig.
Den 4:e oktober går Rally Vetlanda, Vetlanda RRC som arrangör med 48,6km special fördelat på sex unika sträckor med start & mål på Ädelfors Folkhögskola i Holsbybrunn. Rallyt ingår i Bilsport RallyCup, Klassiska & Historiska Rallycuperna ihop med RM för Historiska Rallybilar, just nu ett 40-tal ekip...Publicerad: 2025-09-13 11:56:51
Tjustknäppen 2026, fyra sträckor väntar de tävlande på nationaldagen.
Tjust MK har kommit tillbaka senaste åren med mindre tävlingar, till nästa år väntar Tjustknäppen som deltävling i Bilsport Rally Cup.
- Vi har tänkt att ha totalt 89km och 31km special om allt går som planerat, detta fördelat på fyra sträckor varav en går två gånger, berättar Christian Lars...Publicerad: 2025-09-13 10:37:33
Följ lördagens rallyn, bl.a. SSR, Addinolsprinten och Rally Chile.
En fullmatad rallylördag på flera håll, 50-talet SM åkare gör upp i South Swedish Rally där tävlingen avgörs över nio sträckor. Först ut efter en lång transport med en sträcka som bara går en gång, senare en loop på förmiddagen med fyra sträckor. Eftermiddagen och tidiga kvällen ägnas åt andra vända...Publicerad: 2025-09-13 05:53:44
Fourmaux toppar Rally Chile efter första dagen - Solberg i WRC2 topp!
Efter att kvällens två första sträckor avverkats, samma som nyttjades under förmiddagen Svensk tid var Hyundai Motorsport på väg mot succé, de hade efter ss5 tre bilar i topp då Toyota slagit av på tempot i de tuffa förhållanden, sträckorna rejält uppkörda.
Tänak bröt från ledning.
Men ge...Publicerad: 2025-09-12 22:24:50
Evans leder Rally Chile Bio Bio - Solberg toppar WRC2.
Första tre sträckorna avverkade i Rally Chile Bio Bio, Elfyn Evans i topp då britten avancerade två placeringar genom ss3. Evans gick förbi både Ott Tänak och Kalle Rovanperä, finländaren tappade dryga minuten på en punktering från sin ledning.
0,5 sekund bakom Elfyn återfinns Tänak som har 9,1 s...Publicerad: 2025-09-12 16:06:05
|
| |