|
 Emil Bergkvist tillbaka på gruset i Portugal. PRESSRELEASE
Nu till helgen kör Emil Bergkvist och Joakim Sjöberg sin fjärde tävling för året i Rally-VM och klassen WRC2, när de ikväll startar Rally Portugal i sin Citroen DS3 R5 ihop med teamet J-motorsport. Efter problemen i senaste tävlingen på Korsika hoppas man på en bra tävling i Portugal.
– Det är skönt att vara tillbaka på grus igen, det känns mer hemma än asfalt som vi åkte på sist i Korsika, säger Joakim Sjöberg.
Emil och Joakim inledde årets säsong med två raka sjätteplatser i Monte-Carlo och Sverige, innan de hade drabbades av problem på Korsika och slutade nia i klassen. Nu är de tillbaka på gruset i Portugal för andra året i rad, med viktig erfarenhet från förra året.
– Erfarenheten från förra året är väldigt viktig. Vi har lärt oss att däcken håller bättre än vi först trodde här, man behöver inte byta bara för de börjar bli slitna. Utan de har fortfarande bra fäste.
– Vi har också gamla noter att jobba vidare på och vet ungefär hur bilen skall ställas in. Vi kände att de gick helt okej förra året, så med ett års erfarenhet hoppas vi kunna vara med och sätta riktigt bra tider på vissa sträckor, fortsätter Joakim.
Startfältet i Portugal är väldigt tufft eftersom att det är en av de obligatoriska tävlingarna i WRC2, en tävling som alla måste köra om man vill vara med och räkna poäng i slutet av året. Det har lockat ett stort startfält på 20 bilar, med bland annat mästerskapsledande Pontus Tidemand och fjolårets trea i VM, Andreas Mikkelsen.
– Det kommer bli väldigt tufft i helgen, det är inget snack om saken. Vårt största fokus är att bli bästa Citroen i tävlingen. En bra totalplacering utöver det är en bonus, säger Joakim.
Emil och Joakim körde ett test i början av veckan, och känner sig redo för utmaningen i helgen.
– Vi hade ett bra test, och känner att vi har hittat bra inställningar. Den här gången har vi valt att gå för en bredare inställning som funkar bra även när man inte pressar bilen hundra procent. Utan man har även bra grepp när man går ner i tempo. Vi tror att det kommer passa oss denna tävlingen.
Intresset för rallyt som startar ikväll med en super specialsträcka på en rallycrossbana, är stort.
– När vi rekade i veckan var det flera hundra personer ute som kollade och kom och pratade med oss. Det händer knappt någon annan stans i världen, avslutar Joakim.
» Pressrelease från Emil Bergkvist Motor.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2017-05-18 12:33:24
|
|
48 bilar till WRC Ueno Rally del Paraguay - hela WRC2 eliten på plats!
Efter helgens besök i Finland för WRC serien drar man nu iväg på flera längre resor, Paraguay närmast på schemat 28-31:e augusti där ikväll anmälningslistan släpptes för Ueno Rally del Paraguay.
Toyota först ut med tre bilar.
48 ekipage varav 45 tävlar om VM poäng, 10 bilar först ut för R...Publicerad: 2025-08-04 20:09:20
47 EM-åkare till ERC Barum Czech Rally Zlin - flera Svenskar i listan.
Efter semesterlugn för ERC-serien så är det nu dags för start i Tjeckien med Barum Czech Rally Zlin 15-17:e augusti. Rallyt är också näst sista deltävling i Junior ERC serien där vi ser Calle Carlberg i bra läge överst i tabellen inför Tjeckien. Ikväll släppte arrangören anmälningslistan som visar p...Publicerad: 2025-08-04 18:14:39
1300 Rallycup summerar händelserika Kullingstrofén.
Samtidigt som världsstjärnor som Rovanperä, Ogier och Neuville kör VM-kalenderns häftigaste tävling det finska VM rallyt på klassiska sträckor så som Päijälä och Leustu så kör Sveriges Sukkahjältar Kullingstrofén.
Efter ett långt tävlingsuppehåll på två och en halv månad så var det hög tid för a...Publicerad: 2025-08-04 18:05:54
Mille Johansson fortsatt tvåa i Junior-VM efter utmanande tävling i Finland.
20-årige Mille Johansson och kartläsaren Johan Grönvall fortsätter kampen om guldet i Junior WRC. I helgens deltävling i Finland visade de återigen hög fart och tog flest sträcksegrar – men tvingades nöja sig med sjätte plats efter tekniska bekymmer och två punkteringar. Med en tävling kvar ligger d...Publicerad: 2025-08-04 16:48:48
WRC tabellerna efter Secto Rally Finland!
Finska Secto Rally Finland avgjorde årets nionde WRC deltävling - en fullträff för Toyota Gazoo Racing som maximerade sin poängskörd. Kalle Rovanperä tog genom maximala poäng klivet upp som tvåa i tabellen med tre poäng till ledande Elfyn Evans. Sebastien Ogier upp som trea på delad poäng med fyran ...Publicerad: 2025-08-04 06:03:59
Solberg leder fortfarande WRC2 mästerskapet efter Rally Finland.
Rallyföraren Oliver Solberg är fortfarande mitt uppe i kampen om årets WRC2-titel – trots att planen på en topplacering uteblev i helgens Rally Finland.
Den finska deltävlingen i WRC avslutades i Jyväskylä på söndagseftermiddagen med en dubbelseger för Toyota-kollegorna Roope Korhonen och Jari-Ma...Publicerad: 2025-08-03 20:38:06
Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg.
Sebastien Ogier går för VM titeln - efter det Finska VM rallyt som förde honom upp som trea i mästerskapet, bara 13 poäng från ledande Elfyn Evans går nu Fransmannen för en nionde WRC titel.
Jag kommer köra i Paraguay, Chile, Central European Rally och Rally Japan - om det blir start i Saudi Arab...Publicerad: 2025-08-03 17:17:35
Griebel vann Rallye ADAC Mittelrhein, tuff helg för Andervang.
Tyska Rallye ADAC Mittelrhein tog målgång under eftermiddagen, rallyt inledde med fyra sträckor tre gånger på lördagen. Som avslutning på rallyt ingående i mästerskapen för Tyskland, Holland och Luxemburg kördes två sträckor dubbelt på söndagen.
Närmare 17 mil asfalt för rallyt där Marijan Griebe...Publicerad: 2025-08-03 16:46:18
Foto från Kullingstrofén.
Kullingstrofén hos Kullings MS under lördagen, fyra sträckor på närmare fem mil lockade 190-talet startande. Svenska RallyCupen, Mega Rally Cup, Sydsvenska Mästerskapet och tre DM serier med Västras, Smålands och Södras distrikt på plats.
Kim Nydén tog hem segern totalt med VW Polo GTI R5:an, två...Publicerad: 2025-08-03 15:05:57
Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC.
Det blev en slutlig 16:e plats och näst sist i WRC2 för Oliver Solberg och Elliot Edmondson efter att de bröt på fredagen och startade om. På avslutningen visade de tempot, vann sträckan 2,8 sekunder före Emil Lindholm.
För klassen vann Roope Korhonen 1,1 sekund före Jari-Matti Latvala, 43 sekunder...Publicerad: 2025-08-03 14:17:12
|
| |