|
  Fredrik Åhlin kör Belgiska Ypres Rally i midsommarhelgen. PRESSRELEASE
För första gången på 59 år körs en deltävling i det Brittiska Rallymästerskapet BRC utanför landsgränsen, och detta under midsommarhelgen i Ypres Rally i Belgien. På plats finns självklart Mästerskapsledaren Fredrik Åhlin med sin Skoda Fabia.
Närmare 160 ekipage väntas till start i årets Ypres Rally som bjuder på snabba och utmanande 26 mil med 100% asfaltsträckor. Starten går på fredag kväll och målgång först sent på lördag kväll.
Senaste som en icke belgisk förare vann var 2012 och då av en finsk rallyförare.
”Vårt gemensamma mål är absolut inte en totalseger i det starka startfältet, men målet är självklart att plocka viktiga poäng för mästerskapet” berättar Fredrik.
Fredrik och hans kartläsare Torsten Eriksen har tillsammans med teamet CA1Sport vunnit de första två deltävlingarna, men senast i Scottish Rally, med en säker andra plats totalt satte en sten i kylaren stopp för duons framfart på sista specialsträckan, med bara 5 km till mål.
”Klart att det var tungt, vi märkte inte ens av när stenen slog hål i kylaren. Genom åren har man helt enkelt fått lära sig att ibland så är det så i rally” berättar Fredrik, som trots detta fortfarande är i mästerskapsledning i det Brittiska Rallymästerskapet BRC.
Fredrik körde Ypres Rally 2011, då med en Ford Fiesta R2 för att samla asfaltserfarenhet, ett underlag som Fredrik har mindre erfarenhet av än sina konkurrenter.
”Jag ser det inte som nackdel – det är vår utmaning att utvecklas” summerar Fredrik som firar midsommar med att köra rally.
Kottulinsky-Åhlin-Motorsport önskar er alla en trevlig & skön midsommar.
» Pressrelease från Fredrik Åhlin.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2017-06-21 12:34:34
|
|
Söndagsrally med Skänningeknixen. Västra Östergötlands MK jubilerar och slog på stort för sitt asfaltrally, Skänningeknixen. Istället för vår blev det sommar när Östergötlands RS-DM tävlar. Det har ökats ut så sträckan på 8,6km körs tre gånger för dagen men intresset är skrämmande svalt, slutade på 45 bilar utöver föråkare.
Störs...Publicerad: 2026-06-27 11:04:30
Följ uppgörelsen i Thoréns i Kil Rally Killingen och SM Veckan - TV & Radio.
Lördag och avslut för fjärde deltävlingen i Rally SM för Thoréns i Kil Rally Killingen, det handlar om SS7, Skållerud som är SM-seriens enda sträcka på lördagen och halva startfältet kan efteråt styra hemåt med eller utan nya SM-poäng. Sträckan sänds live i sin helhet på webben i SVTplay - från kval...Publicerad: 2026-06-27 07:35:50
Rally Killingen, SM-Vecka, Sommarsprint och Eriksnäsbosprint bland rallyna.
En sträcka för Thoréns i Kil Rally Killingen under lördagen i Rally SM, efteråt går samma sträcka, Skållerud, dubbelt som finalåk för 40-talet tävlande i SM Veckan där medaljer delas ut av Riksidrottsförbundet fram mot 14-tiden när rallyt ska vara över.
Man kan följa resultaten för SM-seriens sju s...Publicerad: 2026-06-27 05:52:07
Sekundstrider väntar efter dramatisk inledning i Rally Killingen.
Fredagskvällen i Thoréns i Kil Rally Killingen bjöd på både dramatik och täta sekundfighter när den fjärde deltävlingen i Sekurab Rally-SM inleddes. En sträcka återstår i kampen om SM-poängen, innan medaljstriden i SM-veckan ska avgöras.
Efter en olycka på den tredje specialsträckan tvingades arr...Publicerad: 2026-06-26 21:26:35
Carlsson snabbast i Killingens 1300-klass.
Rally Killingen Supporterklass innehöll fredagens sex sträckor i Thoréns i Kil Rally Killingen som Kils MK Bil arrangerar, upplägget blev dock kortat efter en olycka där en åskådare skadades i SM-klassen.
Suzukigänget åkte efter SM-klassen och missade därmed två sträckor, ändå 23 minuters tävland...Publicerad: 2026-06-26 21:07:02
Neuville leder i Grekland, Solberg fastnar i diket - Mille 14:e.
Sex sträckor avverkade i EKO Acropolis Rally Greece, topp fyra ses de tre tillverkarna där Thierry Neuville lyckas bäst, 9,7 sekunder före Sebastien Ogier. Halvminut skiljer ned till trean Adrien Forumaux som har det samma till Fords Josh McErlean.
Punktering och avåkning för Solberg.
Som...Publicerad: 2026-06-26 20:11:14
Tidsplan, så körs Midnattssolsrallyt.
Midnattssolsrallyt närmar sig, för första gången med basen på Tierp Arena där MK Tierp arrangerar, stort serviceområde och specialsträcka på området bjuds ute på arenaområdet.
15 specialsträckor bjuds under tre dagar fördelat över 13,6 mil special, start torsdag kväll med knappt 5km Tierp Arena i...Publicerad: 2026-06-26 13:03:24
Sommarsprinten i Hällefors, 40-talet åkare på lördag.
Flitiga Hällefors MK är på gång igen, nu med deltävling i HMK´s RS-serie i Sommarsprinten. Dryga halvmilen special där en sträcka går tre gånger på klubbens motorområde. Svalare intresse med endast 40 bilar när anmälan stängde under onsdagen, men man håller fortsatt öppet för fler.
Elva åkare gen...Publicerad: 2026-06-26 11:55:08
Följ Thoréns i Kil Rally Killingen, sex sträckor för fredagen!
Fredag och start av Thoréns i Kil Rally Killingen, bakom rallyt står Kils MK Bil som kör spännande koncept ihop med SM Veckan. Fredagen innebär tre välkända sträckor från rallyna runt Kil, de går två gånger var under eftermiddagen och ger sex mil. Första start går klockan 13:00 från serviceplatsen v...Publicerad: 2026-06-26 09:40:08
Världsmästaren Stig Blomqvist firas under KAK Midnattssolsrallyt – kör Audi quattro S1 på Tierp Arena.
När KAK Midnattssolsrallyt avgörs den 2–4 juli väntar en särskild hyllning till en av svensk rallysports allra största profiler. Rallyvärldsmästaren Stig Blomqvist, som fyller 80 år under 2026, kommer att finnas på plats under tävlingshelgen och bjuda publiken på uppvisningskörning och medåkning i e...Publicerad: 2026-06-26 08:07:32
|
| |