NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Billy Johansson.
© Billy Johansson.
Ett snyggbygge med de rätta delarna väntar, Billy Johanssons Mazda Rx8 är en av bilarna för nya grupp H reglementet.

© Billy Johansson.
© Billy Johansson.
Det läggs många timmar i verkstaden, här gjordes utprovning av Öhlins dämpare och länkarmar för att passa med vinterhjul på Rx8:an.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Andreas Levin har putsat vidare på sin Nissan Sunny, med nya uppdateringar mot 2018 års säsong.

© Preben Berg, norsk-rally.com
© Preben Berg, norsk-rally.com
Lisa Nilsson fortsätter med Astran i grupp E.
Vem kör vad 2018 del 2, bl.a. Billys häftiga Rx8 bygge!

När det nya Grupp H reglementet för 2018 klubbades började det dyka upp bilder på byggen, ett av de häftigare som synts i sociala medier är en Mazda Rx8 som Billy Johansson bygger! Därav blir han först ut i den andra delen av "Vem kör vad" reportaget där vi går igenom förarnas planer inför det nya året.
- Det stämmer, jag fick igångsättningstillståndet och håller på att ta fram en Mazda Rx8 för den nya grupp H 2018 som jag hoppas ha körbar i mitten av året.

Det blir en minst sagt udda och häftig bil i skogen, var får vi se dig tävla när allt är klart?
- Lite beroende på när bilen blir klar så står SM deltävlingar och Svenska RallyCupen högst på önskelistan!

Och lite spännande detaljer väntar på bilen.
- Min Rx8:a kommer att byggas med en peripheral portad 13B wankelmotor, en motortyp som jag började tävla med i rally 1989, då i en Mazda Rx3 från 1973. En Mazda Rx8 är i grunden tillverkad med en 13B Renesis wankelmotor. När det gäller leverantörer av delar så är hittills UNIC AB, Öhlins Auto Norden och Sellholm Tuning involverade så det blir en bil med de rätta delarna.
- När det gäller övriga i teamet så som codriver, service med mera så är det något som får växa fram under byggtiden, just nu är det fokus på konstruktion och funktion av bygget. De som är intresserade av projektet som leverantörer, codriver, mekaniker eller samarbetspartners får gärna höra av sig, säger Billy nöjt och avslutar med orden:
- För de som inte tänkt på de så kan en Rx8 även byggas i Nya grupp H med 1600 turbo, 2,0 eller 2,5 liters 16V motor för de som vill åka Ottomotor...


Levin fortsätter i Nissan.
Först anmäld till SM sprinten i Skellefteå som avslutar rallyvintern var Lima MS fortåkare Andreas Levin i en Nissan Sunny. Hur ser kommande säsong ut?
- Planerar att köra så mycket tiden räcker till under året, tanken är att inleda med Finnskogsvalsen i Torsby.

Och bilen blir det samma?
- Jag fortsätter i samma bil, en Nissan Sunny för Grupp H klassen. Jag har gjort en hel del uppdateringar på bilen både på motor och fjädringssidan, ska försöka köra ett litet test innan första racet. Det ska bli riktigt kul att komma igång!
- Tanken är att köra Supercupen och utvalda tävlingar under året, avslutar Andreas.


Både rally och folkrace för Lisa, Finnskogsvalsen första för året.
Vintertid ses ofta Lisa Nilsson tävlandes för Likenäs MK i en Opel Astra för grupp E, hur ser 2018 ut?
- Vi har inte planerat så många tävlingar än, men vi börjar redan den 13:e med första tävlingen och det är Finnskogsvalsen. Sträckorna går runt omkring där jag bor så det blir roligt. Sedan kommer vi att köra LBC-ruschen i Lima om allt går som det ska. Om bilen håller och allt är iordning så kommer jag säkerligen att delta i lite vintersprinter här och där. Vi får sedan se vad vi kommer att åka för tävlingar i vår då jag också kör folkrace.

Och du fortsätter i samma bil som tidigare?
- Vi kör en Opel Astra Grupp E, en ganska billig och bra nybörjarklass. Bilen är så gott som standard, finns lite småsaker som är gjorda med motorn. Innan första tävlingen håller vi på och få ordning på bilen så som vi vill ha den samt besiktar och testar så allting är i ordning. Vi ska även iväg och testa så jag får mer erfarenhet av noter, har bara åkt några få tävlingar med noter.
- Det ska bli spännande att köra Finnskogsvalsen med noter nu i år, 2017 var första året jag körde med noter men då blev tävlingen inställd, tidigare när jag körde Ungdomsrally var det bara onotat som gällde.
- Utöver tidigare nämnda kör vi tävlingar som passar in, kommer inte köra någon cup eller mästerskap vad jag vet nu. Kör för övrigt för ett team som heter "Team Värmlands Motorsport", ett stort gäng med motorglada personer som hittar på saker då och då, avslutar Lisa.


Sundell i Corolla.
En kort rapport anlände från Oskar Sundell, han har setts i flera bilar genom åren, nu är det Toyota som gäller.
- Ja, jag har köpt en Toyota Corolla som jag går igenom nu, men den ska jag köra Rally SM i år.

Och det blir debut tidigt på året.
- Precis, räknar med test i början på januari och så kör Finnskogsvalsen som första tävling med bilen.


Läs tidigare reportage:
»
Vem kör vad 2018 del 1, bl.a. Berglund i läcker Fabia R5.


Följ helgens rallyn:
ADAC/PRS Havellandrallye:[Resultat][Anslagstavla]
Finalsprinten:[Resultat]
Drive VXO Sprinten:[Resultat][Info]
Årjängs Sprinten:[Resultat]
Höstnatta:[Resultat][Karta]
Rally Stoholm:[Resultat][Anslagstavla]

Publicerad: 2018-01-01 09:29:12






Supercupen 2026 börjar ta form - nya klassindelningar och tre vintertävlingar klara.
© emotorsport.se- Nästa års säsong av Supercupen börjar ta form, berättar Jörgen Joons sent fredag kväll.
- Det blir nya klasser, C-Förarna i 2WD och Grupp F/VOC får egna klasser. Det kommer film från sträckorna inför. Rallyradion och WebTV Magasin som vanligt, fortsätter Joons.

Vintern drar igång...

Publicerad: 2025-10-11 08:30:40


Närmare 300 svenska rallyåkare ute - följ bl.a. Årjängssprinen, Finalsprinten och Drive VXO Sprinten.
© emotorsport.seÖver 100 bilar till Årjängs Sprinten hos Årjängs Mk där man tävlar på och runt travområdet, 1300m är sträckan som körs tre gånger av de tävlande. Många Norska ekipage bland bilarna i rallyt.

80 bilar när Eskilstuna Sprintcup avslutar med Finalsprinten på Ekebybanan, populära sprintserien avslutar...

Publicerad: 2025-10-11 06:13:59


30 bilar till söndagens Lilla VM i Haninge.
© emotorsport.seSöndagsrally när Haninge Mk arrangerar Lilla VM, det är 1,9km special inne på Högsta motorsportområde som körs tre gånger för de 30 tävlande.

I fyrhjulsdrift ses Kalle Gustafsson med Ford Fiesta Rally2 och pappa Björn med Toyota GR Yaris. Klubbkamraten Kjell Sandberg är anmäld med Rally2 bil, då ...

Publicerad: 2025-10-10 11:07:50


RS final i söder med Drive VXO Sprinten.
© emotorsport.seSödras RS-DM avslutar i Småland, Drive VXO Sprinten där Karlskrona AK och Wäxjö MS arrangerar ihop på Uråsa. Det är en sträcka, varvlopp, på totalt 11,5km som körs sex gånger, tre gånger i vardera riktning. De 63 anmälda delas upp i 15 klasser för rallyt.

Passande nog fyra bilar med fyrhjulsdrift...

Publicerad: 2025-10-10 09:01:47


102 rallyåkare till lördagens Årjängs Sprint.
© emotorsport.seStörsta för helgen med 102 bilar för 10 klasser - då är Appendix K sex av dem klasserna, i anmälningslistan när Årjängs Sprinten arrangeras, lokala Årjängs MK som arrangör för den 1300 meter långa sträckan som körs tre gånger.

26 ekipage genom de sex Appendix K klasserna, fyra av åkarna i nyaste ...

Publicerad: 2025-10-10 05:58:25


Listan, årets pristagare i Svenska RallyCupen - missa inte prisutdelning och fest!
© emotorsport.seFör två helger sedan tog Svenska RallyCupen målgång efter fem deltävlingar - Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Rally Bergslagen och Marknadsnatta innebar en spännande säsong med bra geografisk och kalendermässig spridning, tävlingar med olika karaktär på vägar.

Den 8:e november är d...

Publicerad: 2025-10-09 19:45:40


Drive VXO-Sprinten – lördagsrally på Uråsa flygfält.
© Drive VXO.Nu på lördag är det dags för Drive VXO-Sprinten – en rallytävling på asfaltsunderlag som körs på Uråsa gamla flygfält. En heldag med fart, spänning och publikvänlig rallyaction väntar.

Väderprognosen visar strålande förutsättningar, och tävlingsledaren Andreas Sigfridsson från Wäxjö Motorsällskap...

Publicerad: 2025-10-09 17:32:23


Finalsprinten avslutar Eskilstuna Sprintcup 2025.
© emotorsport.seEskilstuna Sprintcup avslutar, passande nog med Finalsprinten hos Eskilstuna MK på Ekebybanan. Tre körningar på den 2km långa sträckan väntar till de närmare 80 anmälda.

Bort mot 40 bilar till Trimmat 2wd, 12 bilar genom A-klassen med Eric Johansson, Tomas "Lången" Pettersson, Andreas Fransson oc...

Publicerad: 2025-10-09 11:43:29


Rovanperä satsar på Japansk racing 2026, lämnar WRC-serien.
© Toyota Gazoo Racing.Inte helt oväntat lämnade idag finske Kalle Rovanperä beslutet att han lämnar WRC-serien efter årets säsong, just nu ligger Finländaren i kamp om VM medaljer med sina kollegor, Sebastien Ogier och Elfyn Evans.

Kalle har tröttnat, förra året körde han på deltid då han istället passade på att ha se...

Publicerad: 2025-10-09 10:04:26


Tvådagars på Gotland, Höstnatta inleder fredag kväll.
© emotorsport.sePå Gotland avslutar? man rallyåret med Höstnatta där Gotlands MFBK arrangerar, deltävling i DM serien och rallyt är tvådagars. Man startar med två sträckor under fredagskvällen i mörker, tar nattvila för att börja om med två sträckor i dagsljus på lördag.

19 åkare fördelat över fyra klasser där t...

Publicerad: 2025-10-09 09:01:37


Tidigare nyheter:
Finalsprinten avslutar Eskilstuna Sprintcup 2025.
Rovanperä satsar på Japansk racing 2026, lämnar WRC-serien.
Tvådagars på Gotland, Höstnatta inleder fredag kväll.
Pirelli och MRF mästare i ERC - som tillverkare och team.
Nya rutiner för Uppländska rallyn 2026 - anmälan stänger två veckor före.
Andervang till lördagens tyska Havellandrallye.
Två dagars Rally Stoholm, Dansk asfalt med flera Svenska åkare till start.
Grahn med Skoda Fabia RS Rally2 till ADMV Lausitz Rallye.
Preliminärt slutlig, Stark körde hem Rally Vetlanda.
SM-tvåan testar motståndet i Brittiska Mästerskapet.
Andervang och Olsson fyra i regnig 100-åring.
1300 Rally Cup, säsongsfinalen i Enköping avgjord!
Mille Johansson utmanade om EM-pallen i Kroatien.
Sydsvenska Mästerskapet summerar säsongen 2025.
Reiersen sjua i Italienska Rally Santo Stefano Belbo.
Svenska framgångar i ERC tabellerna 2025!
Bäcklund snabbast totalt genom Vedums Mästerskapet.
Armstrong avslutar ERC på topp, Calle utklassade alla i Rally4.
Spännande när VOC körde final i 2025-års SverigeSerie i Enköping.
Carlberg och Eriksen säkrade just ERC4 guldet.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
- - - - - 01-02/00


Rally SM:
- - - - - 06-07/02


Rally VM - WRC:
Central European Rally 16-19/10


Svenska RallyCupen:
Prisutdelning & Fest 08/11




Foto:
Rally Vetlanda.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Marknadsnatta.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

TV-Svängen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

South Swedish Rally, del 2.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.