|
  Rally-junioren Lönnström nu på betong, asfalt och kullersten. PRESSRELEASE
I helgen körs den femte deltävlingen i Rally SM, Snapphanerallyt runt Hässleholm. Rallyt består av åtta specialsträckor totalt 10 mil, varav 1,5 mil på asfalt, betong och en del gatsten! Pontus Lönnström, Nora MK med Co-driver Richard Svensson, Storfors MK har tävlat på snö, is och grus tidigare under säsongen med framgång men nu gäller det även asfalt och betong samt i viss utsträckning gatsten.
Pontus och Richard kommer att finnas på startrampen på fredag med sin Volvo 940 och har hittills tre segrar och en femte plats i klassen inför helgens tävling.
- Richard och jag tycker det ska bli kul att komma ned till Hässleholm för Snapphanerallyt. Vi har haft ett långt uppehåll, så det ska bli skönt att komma igång igen. Fokus blir på att ha kul i bilen och njuta av frän körning på olika underlag, säger Pontus Lönnström.
På fredagen körs två specialsträckor på garnisonen och då gäller det fast underlag som asfalt och betong men även en del gatsten som Pontus ska behärska sin Volvo 940 med en motor med närmare 300 hästkrafter på.
Pontus Lönnström har bra stöd av sponsorer. De flesta är lokala aktörer som t ex Noraföretagen Spjuth’s Entreprenad och Golvtjänst samt MTS i Grängshyttan stöttar teamet ekonomiskt. Släkt och vänner hjälper även till med mycket.
» Pressrelease från Lönnström Rallyteam.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2018-08-15 12:27:05
|
|
40 dagar till Motorsportsalongen - Reiersen, Liljegren och en WRC-kändis på plats.
40 dagar kvar till Motorsportsalongen 2025 slår upp portarna, fredagen den 21:a november öppnas dörrarna till Conventum Arena i Örebro. Efter två år i Karlstad på Nöjesfabriken tar man i år klivet till Örebro med större och mer anpassade lokaler för den växande salongen. Mellan klockan 16-21 är det ...Publicerad: 2025-10-11 11:12:26
Supercupen 2026 börjar ta form - nya klassindelningar och tre vintertävlingar klara.
- Nästa års säsong av Supercupen börjar ta form, berättar Jörgen Joons sent fredag kväll.
- Det blir nya klasser, C-Förarna i 2WD och Grupp F/VOC får egna klasser. Det kommer film från sträckorna inför. Rallyradion och WebTV Magasin som vanligt, fortsätter Joons.
Vintern drar igång...Publicerad: 2025-10-11 08:30:40
Närmare 300 svenska rallyåkare ute - följ bl.a. Årjängssprinen, Finalsprinten och Drive VXO Sprinten.
Över 100 bilar till Årjängs Sprinten hos Årjängs Mk där man tävlar på och runt travområdet, 1300m är sträckan som körs tre gånger av de tävlande. Många Norska ekipage bland bilarna i rallyt.
80 bilar när Eskilstuna Sprintcup avslutar med Finalsprinten på Ekebybanan, populära sprintserien avslutar...Publicerad: 2025-10-11 06:13:59
30 bilar till söndagens Lilla VM i Haninge.
Söndagsrally när Haninge Mk arrangerar Lilla VM, det är 1,9km special inne på Högsta motorsportområde som körs tre gånger för de 30 tävlande.
I fyrhjulsdrift ses Kalle Gustafsson med Ford Fiesta Rally2 och pappa Björn med Toyota GR Yaris. Klubbkamraten Kjell Sandberg är anmäld med Rally2 bil, då ...Publicerad: 2025-10-10 11:07:50
RS final i söder med Drive VXO Sprinten.
Södras RS-DM avslutar i Småland, Drive VXO Sprinten där Karlskrona AK och Wäxjö MS arrangerar ihop på Uråsa. Det är en sträcka, varvlopp, på totalt 11,5km som körs sex gånger, tre gånger i vardera riktning. De 63 anmälda delas upp i 15 klasser för rallyt.
Passande nog fyra bilar med fyrhjulsdrift...Publicerad: 2025-10-10 09:01:47
102 rallyåkare till lördagens Årjängs Sprint.
Största för helgen med 102 bilar för 10 klasser - då är Appendix K sex av dem klasserna, i anmälningslistan när Årjängs Sprinten arrangeras, lokala Årjängs MK som arrangör för den 1300 meter långa sträckan som körs tre gånger.
26 ekipage genom de sex Appendix K klasserna, fyra av åkarna i nyaste ...Publicerad: 2025-10-10 05:58:25
Listan, årets pristagare i Svenska RallyCupen - missa inte prisutdelning och fest!
För två helger sedan tog Svenska RallyCupen målgång efter fem deltävlingar - Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Rally Bergslagen och Marknadsnatta innebar en spännande säsong med bra geografisk och kalendermässig spridning, tävlingar med olika karaktär på vägar.
Den 8:e november är d...Publicerad: 2025-10-09 19:45:40
Drive VXO-Sprinten – lördagsrally på Uråsa flygfält.
Nu på lördag är det dags för Drive VXO-Sprinten – en rallytävling på asfaltsunderlag som körs på Uråsa gamla flygfält. En heldag med fart, spänning och publikvänlig rallyaction väntar.
Väderprognosen visar strålande förutsättningar, och tävlingsledaren Andreas Sigfridsson från Wäxjö Motorsällskap...Publicerad: 2025-10-09 17:32:23
Finalsprinten avslutar Eskilstuna Sprintcup 2025.
Eskilstuna Sprintcup avslutar, passande nog med Finalsprinten hos Eskilstuna MK på Ekebybanan. Tre körningar på den 2km långa sträckan väntar till de närmare 80 anmälda.
Bort mot 40 bilar till Trimmat 2wd, 12 bilar genom A-klassen med Eric Johansson, Tomas "Lången" Pettersson, Andreas Fransson oc...Publicerad: 2025-10-09 11:43:29
Rovanperä satsar på Japansk racing 2026, lämnar WRC-serien.
Inte helt oväntat lämnade idag finske Kalle Rovanperä beslutet att han lämnar WRC-serien efter årets säsong, just nu ligger Finländaren i kamp om VM medaljer med sina kollegor, Sebastien Ogier och Elfyn Evans.
Kalle har tröttnat, förra året körde han på deltid då han istället passade på att ha se...Publicerad: 2025-10-09 10:04:26
|
| |