NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Mattias Ekström kan bli Årets Senior.
PRESSRELEASE

På Bilsportgalan på Stockholmsmässan i Älvsjö nu på lördag den 24 november, premieras årets främsta framgångar för svenska bilsportutövare. Bland mycket annat ska Årets Senior och Årets Junior i svensk motorsport på fyra hjul utses. Efter sin andra DTM-titel är Mattias Ekström storfavorit till utmärkelsen Årets Senior.

Dalkarlen Mattias Ekström stod för en stor bragd när han i höstas säkrade sin andra DTM-titel. Det tyska standardvagnsmästerskapet ligger näst efter Formel 1 i status ute i Europa.
- Dagarna efter segern var oerhört hektiska med betydligt mer uppvaktning från media än efter min seger 2004, berättar Mattias.

Nu är han en av fyra nominerade till titeln Årets Senior 2007. En utmärkelse som röstas fram av entusiaster och motorsportfans från hela Sverige. Omröstningen pågår på www.bilsport.se ända fram till klockan 15.00 på lördag.
- Att få sådana utmärkelser gör mig väldigt glad. Det är ett kvitto på att man haft ett bra år och att man rankas högt av kompetenta människor som vet vad det handlar om, säger Mattias i en längre intervju publicerad i tidningen Bilsport som finns ute i butik just nu.

Nytt miljöpris
Närkingen Marcus Ericsson är favorit att utses till Årets Junior. 17-åringen från Kumla utklassade konkurrenterna i Formula BMW i England i år och ses som ett av Sveriges största framtidslöften.
Den stjärnspäckade galakvällen kommer att bli ett formidabelt medaljregn. Förutom SM-medaljer och utdelningar ur minnesfonder ska även Bilsport Special Award delas ut. Priset går till någon som gjort extra förtjänstfulla insatser för motorsporten.
Dessutom premieras motorsportens sedan länge kraftfulla miljöarbete genom det nyinstiftade priset Bilsportens Miljöpris. Utmärkelsen går i år till Rolf Linde och Malte Sandberg på BSR i Växjö för deras entusiastiska arbete med alternativa drivmedel för såväl tävlingsbilar som gatbilar.
Sammanlagt kommer prischeckar till ett värde av upp emot 400.000 kronor delas ut under galakvällen.
Här är de nio förare som har chans att bli Årets Senior respektive Årets Junior

Bilsport Award 2007
Årets Racingförare : Mattias Ekström, 29 år, Salenstein. Schweiz.
Motivering: "Dalkarlen gjorde det igen - vann tyska DTM för andra gången i karriären. Ekström fanns med i toppen på mästerskapet under hela säsongen och höll undan i en dramatisk avslutning."
Årets Rallyförare: Per-Gunnar Andersson, 27 år, Årjäng.
Motivering: "En missad tävling hindrade inte värmlänningen från att skriva ett stycke rallyhistoria. Tillsammans med kartläsaren Jonas Andersson vann "PG" juniorernas eget mästerskap i rally-VM. Han avgjorde med kyla i finalen på Korsika."
Årets Rallycrossförare: Lars "Stinsen" Larsson, 42 år, Svenljunga.
Motivering: "Rallycrossens nya kung avslutade karriären på bästa tänkbara sätt genom att i sin Skoda Fabia köra hem andra raka EM-titeln och tredje raka SM-guldet i värstingklassen Division 1. Snacka om att lägga av på topp."
Årets Dragracingförare: Jimmy Ålund, 39 år, Norrköping.
Motivering: "Fjärde EM-guldet i Pro Stock kom i stenhård konkurrens. Det i kombination med att titeln säkrades på en körskicklighet i finalen i England gör Jimmy synnerligen kvalificerad för utmärkelsen."
Årets Racingjunior: Marcus Ericsson, 17 år, Kumla.
Motivering: "2005 utsågs närkingen till Årets Kartingförare. Nu får han ett Bilsport Award-pris till - efter ett fantastiskt debutår i Formula BMW i England. Ericsson utklassade konkurrenterna och siktar nu mot Formel 3."

Årets Rallyjunior: Andreas Sjölander, 23 år, Valbo.
Motivering: "Tillsammans med kartläsaren Håkan Jacobsson har Ford Fiesta-föraren tagit ytterligare ett steg i utvecklingen under säsongen. Segern i junior-SM säger en del liksom segern i Ford Flexifuel Cup. Två topprestationer i hård konkurrens."Årets Rallycrossjunior: Andreas Larsen, 19 år, Sysslebäck.
Motivering: "I stenhård konkurrens vann värmlänningen junior-SM för andra året i rad efter att ha levt upp till högt ställda förväntningar i finalen på Kinnekulle Ring."
Årets Dragracingjunior: Linus Eriksson, 15 år, Östervåla.
Motivering: "Linus blev under sin andra säsong i sporten årets dominant i junior dragster med seger i Toyo Racing Series, en andraplats i SM och en fjärdeplats i den Europeiska serien NDRS. Erikssons facit vittnar om såväl stabilitet som jämnhet på hög nivå."
Årets Kartingförare: Joel Johansson, 18 år, Örebro.
Motivering: "Kartingen är ett getingbo av unga talanger. Med bland annat en femteplats i EM, final i NM, en andraplats i Göteborgs Stora Pris och bra prestationer i Italien har KF2-föraren Joel stuckit ut - även om konkurrensen från fjolårets Awardvinnare Jesper Wernersson var knivskarp."

Bilsportgalan äger rum den 24 november i Victoriahallen, Stockholmsmässan med start klockan 19.30. Under helgen den 23-25 november pågår också Svenska Bilsportmässan i Älvsjö.


» Pressrelease från Svensk Bilsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Lill-Jumbon:[Resultat]
Skänningeknixen:[Resultat]
Svenska Sprintserien 2:[Resultat]
BDS-Sprinten:[Resultat]
Hässleholms GP:[Resultat]

Publicerad: 2007-11-20 16:14






Rally SM inleder grussäsongen med 60:e Silverratten i Älmhult
© emotorsport.sePå lördag den 3 maj körs den andra deltävlingen i Rally SM 2025. Med över 90 startande bilar i SM-klasserna väntar en fullspäckad rallydag på grusvägarna kring Älmhult – och premiären för nya Junior-SM Standard.

Den 60:e upplagan av Silverratten körs lördagen den 3 maj med nio specialsträckor. HQ...

Publicerad: 2025-04-30 19:57


Inför Silverratten, Adam kör för vinst i Nationella 4wd.
© emotorsport.seEn av Älmhults MK:s unga talanger är 19-årige Adam Grahn som kommer till start i Silverratten som är andra deltävlingen i Rally SM. Nyligen uppklassad A-förare och i helgen körde Adam till sig en totalseger i Hässleholm. På lördag släpper han handbromsen på grus, hemmatävling och siktet är högt inst...

Publicerad: 2025-04-30 15:37


Wille Gad, ”jag ska göra mitt bästa på lördag”.
© emotorsport.seEn av Älmhults MK:s unga talanger är 20-årige Wille Gad som kommer till start i Silverratten som är andra deltävlingen i Rally SM. På lördag släpper han handbromsen på sin Volvo 940 på grus och siktet är högt inställt.

Wille Gad började köra ungdomsrally för tre år sedan i en Volvo 940 VOC och un...

Publicerad: 2025-04-30 15:33


Jemba-noter i samtliga resterande Svenska RallyCupen deltävlingar.
© JembaNu står det klart att deltagarna i Svenska RallyCupen får tillgång till världens mest konsekventa arrangörsnoter efter att vi avtalat om samarbete med Rally Uppland (MK Tierp), Kullingstrofén (Kullings MS), Rally Bergslagen (Kolsva, Ludvika, Fagersta m.fl.) samt Marknadsnatta (V. Östergötlands MK).
...

Publicerad: 2025-04-30 13:43


Rallypulsen stiger i Älmhult – allt du behöver veta inför helgen.
© emotorsport.seFredag, Rallyteamen anländer till Älmhult och serviceplatsen öppnar vid Live Arena. Motormässa i Live Arena från klockan 14. Fri entré. På motormässan blir det tävling i en av världens mest avancerade bilsimulator där alla är välkomna att sätta rekordtid.

I Millebygden från klockan 14 ser vi om ...

Publicerad: 2025-04-30 13:36


Fullsatt i torsdagens Lill-Jumbo, deltävling två i Mega Rally Cup.
© emotorsport.seFörsta maj innebär helgdag och då rally, Lill-Jumbon hos Falköpings MK är en klassiker på datumet där Mega Rally Cup kör deltävling. En RS på grus och betong där sträcka på drygt 3km körs tre gånger under dagen för de maximala 123 startande - många klasser när inga licenssteg slås ihop.

Fyrhjulsd...

Publicerad: 2025-04-29 19:48


Hallberg laddar för seger i Silverratten ihop med GK Door Team Sweden.
© GK Door Team Sweden.Den regerande svenska mästaren och landslagsföraren Patrik Hallberg från Haninge är klar för start i årets andra deltävling av Rally-SM – Silverratten i Älmhult som avgörs lördagen den 3 maj. Hallberg tävlar för GK Doors Team Sweden och kommer till tävlingen med siktet inställt på seger.

Efter en...

Publicerad: 2025-04-28 22:36


90-talet bilar går för torsdagens Sviestaträff.
© emotorsport.seEn klassiker första maj är Sviestaträffen hos Linköpings MS, men håller till på klubbens motorområde där Östergötlands RS-DM jagar poäng. Tre åk på en 3km lång sträcka med 95 ekipage för 11 klasser.
I inledande Ungdomsrally gör Max Olofsson och Eddie Ramírez Eriksson upp, Volvo 940 mot VW Polo på b...

Publicerad: 2025-04-28 22:13


Toyota Gazoo Racing lackar om till sommaren, svart blir silver.
© Toyota Gazoo Racing.WRC-serien går mot varmare breddgrader, då folierar Toyota Gazoo Racing om sina bilar för att minska värmen i bilarna. Det svarta blir nu silver inför sommarens varma rallyn.

Tävlingar i Portugal, Italien och Grekland brukar bli krävande för besättningarna, stekande sol ger höga temperaturer både...

Publicerad: 2025-04-28 22:06


Gruspremiär för Suzuki-cup gänget - summerar Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.seEfter en vinter som tog slut lite väl tidigt, mildväder som slog till redan i slutet på februari så var stunden äntligen inne för Sukkagänget att få lufta sina varvvilliga 1300 maskiner på fina grusvägar i småländska Ryd.

Joakim Rydin verkade ha ätit bäst frukost för han vinner SS1 och inleder S...

Publicerad: 2025-04-28 21:59


Tidigare nyheter:
Hallberg laddar för seger i Silverratten ihop med GK Door Team Sweden.
90-talet bilar går för torsdagens Sviestaträff.
Toyota Gazoo Racing lackar om till sommaren, svart blir silver.
Gruspremiär för Suzuki-cup gänget - summerar Vilda Ryd Racet.
Flodin trivs på småländska vägar, ser fram mot gruspremiären.
Solberg hittade farten på spanska asfalten.
Dags för Lill Jumbon, torsdagsrally för Mega Rally Cup.
Vilda vägar i Ryd - SSM summerar helgens rally.
WRC tabellerna efter Toyotas dominans på Kanarieöarna.
Latvala vann Historic Vltava Rallye, växellådsras för Tobias som fyra totalt.
Fyrklöverns Sprintcup inledde med söndagens BDS-Race.
Foto från Vilda Ryd Racet.
Skogsavverkning vid sträckan, Morgongåvasvängen ställs in.
Grahn tog hem Hässleholms GP i Rally2-debuten.
Rovanperä ny VM tvåa efter segern i Rally Islas Canarias.
Pettersson snabbast genom Skänningeknixen.
Nattsson snabbast i Svenska RallyCupens premiär, Vilda Ryd Racet.
Tufft för Andervang - Thörnberg vann Volvo Euro Cup tävlingar i Rallye Sulingen.
Många klasser, så gick det i UppsalaFritid sprinten.
Följ sex av söndagens rallyn - Hässleholms GP, BDS-Sprinten och Skänningeknixen bland rallyna.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Silverratten 02-03/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 15-18/05


Svenska RallyCupen:
Rally Uppland 24/05




Foto:
Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Stenbockensprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverspecialen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.