NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Sandell kör VM för Peugeot.
PRESSRELEASE

De tidigare juniorvärldsmästarna i Rally, Patrik Sandell och Emil Axelsson, är anmälda till VM 2008 i en Peugeot Super 2000. Tillsammans med Peugeot Sport Sverige blir de därmed först i världen att köra hela VM-säsongen i en Super 2000-bil.

Strax innan anmälningstiden till Svenska Rallyt gick ut här om veckan lämnade Patrik Sandell och Emil Axelsson in sin anmälan. Men utan att berätta med vilket bilmärke.

Nu avslöjas det att det är Peugeot Sport Sverige som det handlar om. Och det rör sig om mer än bara ett tillfälligt samarbete inför VM-deltävlingen på hemmaplan. Som första team någonsin kommer man att köra hela VM-serien i en Super 2000-bil.

Super 2000-bilarna tävlar idag i den så kallade Grupp N-klassen, eller Production World Rally Championship (PWRC), som är klassens riktiga namn. I framtiden räknar dock FIA med att de ska ersätta dagens WRC-bilar i VM-serien. De nya bilarna är betydligt billigare att tillverka, men framförallt räknar man med att driftskostnaderna kommer att minska dramatiskt.

”Det känns stort att tillsammans med Peugeot vara först i världen att köra hela VM i en Super 2000-bil. Det är ju ändå de här bilarna som är framtiden. Och det är ju inte heller fel att inleda en sån här VM-satsning hemma i Sverige, och på snö dessutom – ett underlag jag kan i sömnen.” säger Patrik Sandell.

Bilens premiär i tävlingssammanhang skedde under Svenska Rallyt förra året. Då med Jimmy Joge bakom ratten. Den gången tvingades man tyvärr kasta in handduken tidigt på grund av mekaniska problem.

Idag, med ett års erfarenhet och utveckling av bilen, är Peugeot mogna att ta nästa steg och köra hela VM-serien. Men det var inget självklart beslut.

”Vi var inte alls inställda på att åka VM i år, men tänkte om när Patrik tog kontakt med oss och berättade om sina idéer” säger Gert Blomquist, teamchef för Peugeot Sport Sverige

Men även om man under året som gått hunnit långt med utvecklingen av bilen vill Gert Blomquist ändå tona ner förväntningarna.

”Eftersom bilen fortfarande är rätt ny räknar vi egentligen inte med att vi ska vinna tävlingar redan i år. Men om Patrik kör klokt som han brukar hoppas vi att han ska kunna vara med högt upp och plocka poäng” säger han.

”Jag är överhuvudtaget jätteimponerad både av Patrik och Emil och hela deras team. De jobbar otroligt professionellt på alla plan, så jag ser verkligen fram emot att få samarbeta med dem under året” avslutar Gert Blomquist.


Fakta Peugeot 207 Super 2000.
Motor: Fyrcylindrig 1998 cc.
Effekt: 280 hk,
Vridmoment: 250 Nm. Varvtalet är begränsat enligt reglementet till 8500 r/min.
Växellåda: Sexväxlad sekventiell, fyrhjulsdrift..
Bromsar: Ventilerade skivor och fyrkolvs Brembo-ok fram och bak.
Vikt: Lägsta tillåtna vikt för grus 1200 kg och asfalt 1150 kg.


» Pressrelease från Patrik Sandell, www.patriksandell.com.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Götenerundan:[Resultat][Tidsplan]
Rally Hungary:[Resultat][Shakedown][Anslagstavla][Karta]
Targa Florio:[Resultat][Shakedown][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2008-01-11 16:53






Götenerundan och Rally Hungary bland rallyna att följa.
© emotorsport.seGötenerundan med närmare 100 åkare som ger sig ut på två sträckor som körs dubbelt, det tävlas i Mega Rally Cup över de 36km special som väntar. Resultaten kan följas under dagen.

Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, även där 36km special men då tre SP som körs tre g...

Publicerad: 2025-05-09 19:56


Rally Hungary igång - ekipagen genom ss1 - Grahn tvåa i Rally3 och Carlberg JEM trea.
© @World / Red Bull Content Pool.Rally Hungary inleddes med träning, kval och shakedown, där toppade Roope Korhonen tätt följd av Andrea Mabellini. En stark start av Isak Reiersen och Stefan Gustafsson som klockade femte tid i kvalet ett par sekunder bakom snabbaste.

Reiersen fyra sekunder från ledaren efter ss1.
Under k...

Publicerad: 2025-05-09 19:52


Stopp för Hallberg på ss2 i Targa Florio.
© Patrik Hallberg Motorsport.Fredagens åtta sträckor i Italienska Targa Florio är avverkade, snabbast genom är Andrea Crugnola i Citroen C3 Rally2 som leder rallyt 13,7 sekunder före Skodaföraren Giandomenico Basso. Samma märke gäller också för Simone Campedelli, Bostjan Avbelj och Robert Dapra som är topp fem.

Patrik Hallbe...

Publicerad: 2025-05-09 19:39


WebTV & Resultat från kvalet inför Rally Hungary.
© emotorsport.seImorgon eftermiddag inleds Rally Hungary med kvalet som sätter startpositionerna, sträckan Hajmasker används och mäter 6km. Grusvägen är både träning, kval och senare shakedown inför årets andra ERC-deltävling.

Redan klockan 11 går fria träningen igång för Rally2 klassen där resultaten kan följa...

Publicerad: 2025-05-08 20:23


100 åkare ut i Götenerundan, två sträckor dubbelt med Mega Rally Cup.
© emotorsport.seGötene MK kör på med Götenerundan som deltävling i Mega Rally Cup, 36km special där två sträckor går dubbelt, samtidigt inbjuds regularity och de åker tre gånger på sträckorna. Rallyt i år med start och mål vid Vättlösa Bygdegård för de närmare 100 startande.

Sex deltagare genom gemensamma 4wd kl...

Publicerad: 2025-05-08 20:19


Hallberg snabbast på shakedown inför Targa Florio - följ nu fredagens tävlande.
© Patrik Hallberg Motorsport.Italienska Targa Florio inleds fredag förmiddag, 09:34 går första sträckan igång av de totalt åtta för dagen på 73km. Kvällens avslutning går igång vid 19:05, en kort publiksträcka på ett par kilometer.

Rallyt från Palermo går helt på asfalt, under torsdagen gick shakedown där Svenska ekipaget me...

Publicerad: 2025-05-08 20:15


Följ Träning, kval och shakedown inför Rally Hungary imorgon.
© Torbjörn Carlberg.Sträckan Hajmáskér på 6km används som både träning, kval och shakedown inför ERC Rally Hungary. Vid klockan 11 startar fria träningen för Rally2 klassen där de tävlande får känna på underlaget.

Efter träningen öppnar sträckan för kvalet klockan 14:01 där de främsta EM-anmälda Rally2 ekipagen gör ...

Publicerad: 2025-05-08 18:56


Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, det är rallyspecial om totalt 37km varav 36 km är special. Uppdelat på 3 SP, á 4 varv som körs 3 gånger enligt banskisser är infon i inbjudan.

36 tävlande anmälda och fördelade över åtta av de tolv inbjudna klasserna, 13 deltagare...

Publicerad: 2025-05-07 22:17


Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
© emotorsport.seRally Uppland närmar sig med stormsteg, den 24/5 kör vi och det fylls på med anmälningar. Vägarna är fördelat med 46km allmän väg och 11km enskild väg med en fantastisk karaktär.

Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, SuperCupen, Volvo Euro Cup, Klassiska Rallycupen, Historiska Rallycupen, U...

Publicerad: 2025-05-07 22:14


Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
© emotorsport.seDen 12:e december är det val inom internationella bilsportförbundet - då ska förbundets högsta post sättas. Den som håller presidentposten idag är hårt kritiserade Mohammed Ben Sulayem som väntas ställa upp för omval - men han kan få konkurrens.

Ben Sulayem som tillträdde 2021 har varit drivande ...

Publicerad: 2025-05-07 22:11


Tidigare nyheter:
Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
Spänning utlovas i Götenerundan.
Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.
Jonna Eson Brådhe tillbaka i Rally SM, kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
TV-tablå för helgens Rally Hungary, 4 svenska ekipage kör om ERC poäng.
Varvloppet närmar sig, sträckbeskrivning och förlängd anmälan.
Karlströms seger i Silverratten gav full pott för Oilcenter Solång Motorsport i mästerskapet.
Patrik Hallberg körs resten av Italienska Asfaltsmästerskapet.
Toppform från alla tre förare – men dramatik kantade Silverratten.
Foto från Silverratten Legends.
Hänninen tvåa på testet inför Saudiarabiens WRC final.
Foto från Silverratten, del 2 - tre av lördagens specialsträckor.
Mille sexa totalt i Rally Adriatico, tvåa i klassen för förare under 25 år.
Tom & Andreas vann Silverratten efter stabil körning.
Så är läget i Rally SM tabellerna efter Silverratten.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - SM 29-31/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 15-18/05


Svenska RallyCupen:
Rally Uppland 24/05




Foto:
Silverratten, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten Legends.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.