NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Haraldssons Motorsport summerar Rally Vännäs.
PRESSRELEASE

Johannes Haraldssons med team har varit i Vännäs och kört första deltävlingen i rally-SM.

Resan började på onsdagskvällen då vi åkte upp till Rissna utanför Östersund för att köra test inför tävlingen. Testet var på torsdagsförmiddagen.

Vi hade inte kört en meter med bilen på snö, men vi hittade en bra känsla och bilen funkade bra. Tyvärr gick ett servorör sönder precis innan vi skulle avsluta testet, röret byttes och vi kunde lasta bilen och fortsätta resan mot Vännäs!

Vi var framme i Vännäs på torsdagskvällen och anmälde oss.

Fredagen bestod till stor del av att reka alla sträckorna. Tävlingen började på fredagskvällen med en publiksträcka som kördes 2 gånger! Fick inte riktigt till körningen på de 2 sträckorna,

men bilen höll och vi kom i mål utan några problem, så det var bara att ladda om inför lördagens sträckor. Rallyt var ett långt rally så gällde att köra med insidan och inte göra några dumheter,

första sträckan, ss3, på lördagen kändes bra men tyvärr visade tiden inte riktigt så som vi ville. Vidare till ss4 och försöka ladda om. Sträckan började bra och tempot ökade kändes det som,

men mot slutet började jag känna att det är något som inte stämde i ratten och vi får slå av på tempot. Efter målet stannar vi och märker att servon har försvunnit och att en gänga har försvunnit från styrväxlen så ett rör åkt bort och all olja har åkt ur. Vi fick bryta första etappen men siktade på att starta om och köra etapp 2.

Mekanikerna gjorde ett kanonjobb och försökte få ihop bilen men tyvärr lyckades vi inte i tid och vi fick tyvärr bryta hela rallyt. Vi ringde tävlingsledaren för att säga att vi bryter, då säger de att får ni ihop bilen så kan ni få köra dom sista 2 sträckorna men utanför tävling. Bilen fick vi ihop och kunde köra dom 2 sista men kom som brutna i listan, inte riktigt den starten vi ville ha i första deltävlingen.

Nu laddar vi om och visar att på grus hänger vi med!

Vi deltar även i Teamästerskapet tillsammans med Johan Green och Elias Lörd.

Green kom 7 i klassen och Elias 9 i sin klass. Deras placeringar ger oss en 11:e plats i mästerskapet så här långt.


» Pressrelease från Haraldssons Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Röforsloppet 2:[Resultat]
Rally Juelsminde:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Rally Grimstad:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][Anslagstavla][Karta]
Ekrundan:[Resultat]
Röforsloppet 1:[Resultat]
Åmålsracet:[Resultat]
MKK Rundan:[Resultat][Info]
Humus Paide Ralli:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla][Karta]
Ojibwe Forests Rally:[Resultat]

Publicerad: 2020-03-02 11:34:08






Sverigepremiär för Lancia Ypsilon HF Rally4 i SM finalen.
© Codriver Jeannette KvickTill Rally SM finalen South Swedish Rally börjar anmälningarna trilla in, just nu 26 ekipage och det blir Sverigepremiär för Lancia Ypsilon HF Rally4, en bilmodell som släpptes ut på rallyvägarna under våren och fått stort fäste hemma i Italien.

I veckan anmälde sig tysken Paul Schmidt och danska...

Publicerad: 2025-08-24 10:19:29


Brynildsen snabbast totalt i Rally Grimstad - Mårtensson snabbast av VEC-svenskarna.
© emotorsport.seNorska Rally Grimstad blev en duell mellan Eyvind Brynildsen och Frank Tore Larsen, den förstnämnde inledde med två sträcksegrar och ledde rallyt vid första service med 4,3 sekunder.

Larsen ökade tempot under de följande fyra sträckorna, vann sträckor men kom ändå in till service med större gap, ...

Publicerad: 2025-08-24 09:14:40


Stark prestation av 15-årige Arvid i Humus Paide Ralli - seger och andraplatser.
© Arvid Carlsson Motorsport.Estniska Humus Paide Ralli tog avslut under eftermiddagen efter att lördagens tre sträckor gått dubbelt på tio mil med Svenskt på startlinjen - flera mästerskap i rallyt samlade gav flera olika klasser för dem tävlande.

Slutlig 18:e plats totalt av 57 ekipage till mål i rallyt för Arvid Carlsson ...

Publicerad: 2025-08-24 07:58:23


Axelsson snabbast av alla, körde hem populära Ekrundan.
© emotorsport.seSmålands och Östergötlands DM-åkare ihop med mer lokala E-Cupen gjorde gemensam start i Ekrundan hos SMK Eksjö, tre olika sträckor på 33km med start & mål i Mariannelund. Onotat med närmare 120 startande och mycket publik i skogen, så mycket att t.o.m. programmen sålde slut, publiken hade god chans ...

Publicerad: 2025-08-23 21:24:29


Jansson snabbast i Åmålsracet.
Åmålsracet hos Åmåls MK ingående i Fyrklöverns Rallycup, tre åk genom en och samma sträcka för de 50-talet tävlande. MK Team Westoms Jim Jansson laddade hårdast, vann samtliga tre åk och totalsegern med 3,9 sekunders marginal.

Arrangörsklubbens Gunnar Bäck i Toyota Starlet var närmast som klasstv...

Publicerad: 2025-08-23 19:58:07


Stolpe ut för Helin i Danska mästerskapet.
© Lucas Helin.Ingen lycka för Lucas Helin och Jesper Samuelsson i Danmark, Rally Juelsminde som andra deltävling i mästerskapet dit Svensken kom som ledare. Brusten infästning till spindeln när ekipaget låg tvåa i klassen.

Efter två av rallyts 12 sträckor var svenska ekipaget med Opel Corsa OPC 12 sekunder bak...

Publicerad: 2025-08-23 19:36:54


Nydén snabbast totalt i Kopparberg, många vinnare i startfältet.
© emotorsport.se29 ekipage i åtta klasser genom MKK Rundan hos MK Kopparberg där en sträcka gick dubbelt, segern totalt tog Kim Nydén som var ensam för 4wd.

Andraplatsen totalt innebar också seger i Appendix K när Antti Johannesson vann 16 sekunder före Tommy Eliasson, strax bakom Eddie Hörbing.

Trea totalt v...

Publicerad: 2025-08-23 19:20:52


”Konst & Rally” 2025 närmar sig, snabba Volvobilar vid Skogshyddan.
© Nils-Brage Pettersson.Visst är Volvointresset stort i rallyskogen. Motorerna ger effekt som bara den och väghållningen kan man inte klaga på. Dessutom älskar publiken det svenskaste av allt. En vass rally-Volvo som kommer på ställ i full fart genom kurvan...

Jättejobb av JB och Custom.
- Vi spika ju sönder ...

Publicerad: 2025-08-23 09:39:29


Följ sju av lördagens rallyn, bl.a. Ekrundan, Åmålsracet, Röforsloppet & Rally Grimstad.
© emotorsport.seEkrundan med Smålands och Östergötlands DM-serier ihop med E-Cupen ger 120 startande, tre sträckor på 33km ska avverkas under dagen.

Närmare 60 bilar för Åmålsracet hos Åmåls MK. Fyrklöverns Sprintcup med en sträcka som går tre gånger på mestadels asfalt.

MKK-Rundan med en sträcka dubbelt hos ...

Publicerad: 2025-08-23 05:56:27


Arvid jagar Rally4-ledaren i Humus Paide Ralli.
© Arvid Carlsson Motorsport.Joosep Ralf Nögene i Toyota GR Yaris Rally2 satte bäst tempo när estniska Humus Paide Ralli inleddes med två sträckor dubbelt. 43km under kvällens där Nögene redan kört ifrån Priit Koik i Skoda Fabia RS Rally2 med närmare halvminuten - strax bakom Egon Kaur i Ford Fiesta Prototyp.

20:e plast tota...

Publicerad: 2025-08-22 21:39:20


Tidigare nyheter:
Följ sju av lördagens rallyn, bl.a. Ekrundan, Åmålsracet, Röforsloppet & Rally Grimstad.
Arvid jagar Rally4-ledaren i Humus Paide Ralli.
Neuville klar för WRC-säsong med Hyundai Motorsport 2026.
FIA öppnar för anbud om övertagande av WRC rättigheter.
Falköpings MK kör ”utanför grindarna” i Team-Jumbo Rundan.
Största Ekrundan på flera år, DM och E-Cup ger 120 startande!
50-talet åkare i lördagens Åmålsrace.
14,5 mil special väntar Carlsson i Estniska Humus Paide Ralli.
Sydsvenska Mästerskapet, Hannes Brorson redan klar mästare i Ungdomsklassen.
Vill du tävla med noter i höst - ubildning i Önnestad nästa vecka.
Svalt intresse för Övre Norras DM, 19 åkare till Höstnatta.
35 tävlande för lördagens MKK Runda.
Klassiska Röforsloppet, Back SM och Historiska Sprint & Back Cupen.
75 åkare i helgens Norska Rally Grimstad - flera Svenska ekipage om Volvo Euro Cup.
Helin jagar poäng i Danska Mästerskapet, dags för Rally Juelsminde.
Imponerande körningar då SverigeSerien inledde hösten i Laxå.
Mille Johansson slutar topp 10 i tuffa Barum Czech Rally Zlin.
42 VM-ekipage i Rally Chile Bio Bio - Solberg och Andersson med Svensk flagg.
Ett historiskt rallysamarbete - Heat Rally Bergslagen.
Rally-SM i samband med SM-veckan i Karlstad 2026 – Power Stage direktsänds i SVT.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
JDS Machinery Rali Ceredigion 05-07/09


Rally SM:
South Swedish Rally 12-13/09


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Polkatrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.