|
 SVT-profilen Kruse tillbaka i SM med talangfulla kartläsaren Maja Bengtsson. PRESSRELEASE
Jonas Kruse är tvåfaldig Svensk Mästare i rally 1994 och 2000. Han är också ett bekant ansikte och röst för motorintresserade runt om i Sverige genom sin roll som expertkommentator för bland annat Rally-VM hos Sveriges Television. I Hässleholm är Kruse tillbaka i Rally-SM tillsammans med Team Nybe och 15-åriga kartläsartalangen Maja Bengtsson.
– Det känns fruktansvärt bra, jag är otroligt tacksam för chansen jag fått av Nybe. Jag ser kanske detta som sista chansen jag får att köra rallybil på bra nivå och tycker det ska bli så kul. Jag ser verkligen fram mot det, säger Kruse.
Jonas och Maja kommer tävla i en Volvo 940 i klassen Trimmat 2WD. Inför deras gemensamma SM-debut har de kört en del tester och även tävlingen Slottssprinten Light i Katrineholm. För Maja är detta första gången hon åker en SM-tävling. Men hon har bra hjälp vid sin sida. Förutom all Kruses erfarenhet så har hon även stöttning från pappa Mathias Bengtsson som förra året blev dubbel Svensk Mästare som kartläsare ihop med Robin Sandberg.
– Det ska bli hur kul som helst, säger Maja. Att åka SM har vart mitt största mål i år och det känns bra att det äntligen är dags. Att få göra det ihop med en förare som Kruse är en ära. Det blir mycket nytt för mig eftersom jag inte åkt SM tidigare. Men jag har haft bra hjälp av pappa och Jonas, så jag känner mig ganska säker.
Kruse körde senast i SM 2018 när han gjorde sin första SM-start ihop med Team Nybe i Älmhult, nu ser han fram mot att komma tillbaka till de klassiska Snapphanevägarna i Hässleholm.
– Jag har kört Snapphanerallyt många gånger, men det är längesen nu. Jag kommer knappt ihåg när det var senast, men jag minns vissa bitar av Hovdala-sträckan. Det är märkligt att man glömmer av mycket, men vissa sträckor glömmer man aldrig, säger Kruse.
Just Hovdala är rallyts längsta sträcka på runt två mil, när sträckan avgörs som sistasträcka i rallyt på lördag eftermiddag blir det den längsta sträckan Maja åkt i sin rallykarriär.
– Jag har hört väldigt mycket om den sträckan. Det ska bli roligt att åka den, en riktig upplevelse. Men samtidigt har jag aldrig åkt en så lång sträcka innan, så det kommer bli speciellt och utmanande, säger Maja.
Motståndet i klassen Trimmat 2WD är det tuffaste på länge, med nästa 50 bilar som ställer upp.
– Det verkar vara bra konkurrens, och det känns som medelnivån har ökat i SM. När jag körde i det nationella klassen i SM som det hette då kunde det också vara så här mycket bilar. Då var det kanske 15 stycken som kunde vinna. Nu känns det som det är en smalare topp i klassen, men en mycket större bredd där många åker riktigt fort i bra bilar. Jag upplever utvecklingen så. Oavsett så kommer det bli tufft i helgen, avslutar Kruse.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2020-08-12 17:40:13
|
|
Andervang till lördagens tyska Havellandrallye.
Stig Andervang startar sitt 21:a rally för året när han på lördag kör tyska ADAC/PRS Havellandrallye 2025 som avgörs för 52:a gången, basen i Beelitz. I rallyt som Svensken vann totalt förra året väntar sju mil med asfalt och grus på typiska höstlika tyska vägar.
En milen lång sträcka går tre gå...Publicerad: 2025-10-08 11:00:42
Två dagars Rally Stoholm, Dansk asfalt med flera Svenska åkare till start.
Danska Mästerskapet, Nordic Rally Championship och Volvo Euro Cup mot final, Rally Stoholm rullar igång fredag kväll med knappt 60-talet bilar. Inledning 18:00 och ut mot 1,5km korta Stoholm By följs av Rørgårdsvej på 5,6km - efter en service går sträckorna igen och vid 22-tiden ska servicen vara öv...Publicerad: 2025-10-08 09:01:15
Grahn med Skoda Fabia RS Rally2 till ADMV Lausitz Rallye.
Fredag kväll den 31:e oktober drar International ADMV Lausitz Rallye igång, från Boxberg går en 22km lång sträcka dubbelt på kvällen. Lördagen fortsätter med två sträckor dubbelt på förmiddagen, två nya sträckor två gånger på eftermiddagen. Målgång vid 19-tiden efter de 11 milen special på grus och ...Publicerad: 2025-10-08 05:58:43
Preliminärt slutlig, Stark körde hem Rally Vetlanda.
Preliminärt slutlig är statusen när resultaten för Rally Vetlanda presenterades under tisdagskvällen, de tävlande fick resa hem utan prisutdelning när rallyt avverkats på lördagens eftermiddag. De sex fina sträckorna var körda för Rallyklassikerna, RM för Historiskt och Bilsport Rally Cup men det va...Publicerad: 2025-10-07 22:14:57
SM-tvåan testar motståndet i Brittiska Mästerskapet.
Den 25:e oktober körs brittiska Lewis & Hunter Cambrian Rally 2025 från Llandudno med North Wales Car Club som arrangör, 82km special väntar på sju sträckor - kända sträcknamn från den tidigare VM tävlingen i området.
Tävlingen är sjätte och sista deltävling i Brittiska Mästerskapet, men lockar o...Publicerad: 2025-10-07 09:00:44
Andervang och Olsson fyra i regnig 100-åring.
Under lördagen körde Stig Andervang och Andreas Olsson 100-åringen som arrangerades av Enköpings MK.
- Tävlingen skulle bestå av åtta sträckor med en längd av 45km, dock stöks de två sista sträckorna med anledning av vädret vilket var en besvikelse då vi var riktigt peppade inför dessa, berä...Publicerad: 2025-10-07 05:59:11
1300 Rally Cup, säsongsfinalen i Enköping avgjord!
Den sista deltävlingen i årets 1300 Rally Cup avgjordes i helgen på de snabba och tekniska sträckorna runt Enköping. Det bjöds på dramatik, tät strid om sekunderna – och en värdig avslutning på en intensiv rallysäsong.
Inför tävlingen ledde Lucas Carlsson/Robin Norling med 28 poäng över Marcus Jo...Publicerad: 2025-10-06 20:33:34
Mille Johansson utmanade om EM-pallen i Kroatien.
20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika visade imponerande fart i säsongsfinalen av Rally-EM (FIA ERC), Croatia Rally. I konkurrens med hela EM-eliten låg duon på fjärde plats totalt efter lördagens etapp – bara 2,8 sekunder från en pallplats...Publicerad: 2025-10-06 12:26:35
Sydsvenska Mästerskapet summerar säsongen 2025.
Sydsvenska Mästerskapet avlutade den 20 september säsongen 2025 med ett besök hos SMK Hörby och deras 60-årsjubilerande TV-svängen. Hela sex unika sträckor med en totallängd på 50 km gjorde det till en högst värdig jubileumstävling och avslutning på Sydsvenska Mästerskapet. 125 ekipage kom till star...Publicerad: 2025-10-06 11:05:19
Reiersen sjua i Italienska Rally Santo Stefano Belbo.
Söndagens Italienska Rally Santo Stefano Belbo - Trofeo delle Merende - Gil Calleri Cup 2025 avslutades under seneftermiddagen, sex sträckor på asfalt hade då körts.
En sjundeplats totalt för Isak Reiersen och Stefan Gustafsson som körde JC Racetekniks Skoda Fabia Rally2 evo, slutligen 1:37 minut...Publicerad: 2025-10-06 08:59:22
|
| |