NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Nils-Brage Pettersson.
© Nils-Brage Pettersson.
Bakre bromsarna justeras vid serviceuppehållet under Snapphanerallyt 1995. Vi slutade på en andra plats i klass 3 efter Anders Oskarsson SMK Köping. Kartläsare Gunnar Englund.

© Nils-Brage Pettersson
© Nils-Brage Pettersson
Adam Backström Motorsport-gänget framför sin vassa Volvo PV. Knästående (fr.v.) kartläsare Robin Nyström och förare Adam Backström. Bakom (fr.v.) servicepersonalen Mathias Hellgren och Erol Kalilovic.

© Nils-Brage Pettersson
© Nils-Brage Pettersson
För tidigare Suzuki Cup vinnaren Göte Nygren är det nu Saab Sport som gäller. En riktigt skönsjungande grupp 2:a i nyskick. Och han åker fort med den tillsammans med kartläsaren Mikael Yliluoma.

© Nils-Brage Pettersson
© Nils-Brage Pettersson
Bengt-Göran Jonsson vid sin fina Ronwill Cortina GT av 66 årsmodell. Rallyutrustad och fullt tävlingsklar.
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!

Under konstrundan Ljusstråk är rally åter med som en punkt vid Skogshyddan. Nils-Brage Pettersson har bland annat sammanställt bilder och text med början från 1970. Det börjar med en grupp 2 trimmad BMC Cooper S som fick så mycket tvåor vid besiktningen, att den fick tas till Svahns Bilverkstad i Nyhyttan, Järnboås för åtgärdande.

Vidare fortsätter det med rallyäventyr under 70-talet med ”vassa” värmlänningar och ”snabba” T-klubbars förare. Fortsätter med Klassiska Rallycupen under 90-talet. Tävlingar, sträcktider, resultatlistor, tabeller, gamla rallystjärnor m.m.
- Kom och upplev rallynostalgi i garaget!

Karin Pettersson konstnär.
Då var det så dags för Konstrundan Ljusstråk i Bergslagen, med start i Nora. I år firar man 20 års jubileum. Karin Pettersson med sommarstuga i Järnboås, var med första gången 2008. Hon målar akvarell och använder sig gärna av blandteknik, mestadels abstrakta motiv.
- Jag gillar att experimentera i olika tekniker, använder olika material som får medverka i torkprocessen tillsammans med färgpigment och naturligtvis vatten! Det är också fascinerande att se hur oförutsägbart resultatet kan bli, säger Karin.
Kom och se Karins experimentella konst!

Adam Backström rallyförare.
Här är gänget från Ludvika alla talar om. Adam Backström Motorsport med sin vassa Volvo PV rally! Det är inte så konstigt, man kommer oftast på sladd och det går fort. Ja riktigt fort! När man kikar in i kupén på Volvon, känns det riktigt kompakt. Ratten, rallystolen, sekventiella växelspaken och det långa reglaget för handbromsen. Allt sitter inom nära räckhåll för föraren!

Vi har lagt ner arbete på bilen, den blev klar lagom till Bergslagsrallyt 2019, berättar Adam. Det var många inblandade för att få bilen färdig. Adam Backström får bra kritik av sin kartläsare.
Han har bra kontroll på körningen, tycker jag! Adams dröm och mål är att kunna köra SM!

Jag frågar servicepersonalen hur deras arbete är och hur bilen brukar se ut när den kommer in för service?
Jaa, säger Mathias med ett leende, det brukar vara lite bulor runt om. Annars hissar vi upp den i framändan, kollar så allt sitter fast, inga skador. Vi gör likadant med bakvagnen.

Adam förstärker att det är viktigt med körbarheten, ja på hela bilen. – Motor går mellan 3500 varv upp till 8000 varv. Hela bilen vilar på originalfjädrar, för att få så bra väggrepp som möjligt. Bilstein stötdämpare special runt om bl.a.
Kom och se denna snabba och häftiga Volvo PV rally!

Göte Nygren rallyförare.
För tidigare Suzuki Cup vinnaren Göte Nygren är det nu Saab Sport som gäller. En riktigt skönsjungande grupp 2:a i nyskick. Och han åker fort med den tillsammans med kartläsaren Mikael Yliluoma.

Bilen är skinandes blank, läderremmen håller motorhuven på plats. Gälar på huvens båda sidor. Karossen förstärkt enligt specifikation, Bilstein stötdämpare runt om, för tvåtaktaren. Dubbla bensinpumpar ser till så motorn får bränsle.
Göte lyfter på motorhuven och berättar.
- Motorn är försedd med Lancia-förgasare och ger ungefär 75 hkr. Överströmningskanalerna är noggrant filade, främre ljuddämparens utförande är väldigt viktigt!

Göte berättar också att bränsle och tändningen är känsliga parametrar. Därför har jag monterat en speciell avgas-tempmätare. Tempen skall ligga på 650 C.

Göte Nygren är en erfaren rallyförare och gillar när det går fort!
Jag är noga med att bilen rullar lätt på vägen, kollar ofta toe in. Också att bilen ligger plant mot marken. Jag brukar lägga ett vattenpass på tröskeln? Ett trix jag fick lära mig av Christer Åkerlund en gång i tiden...

Slutligen, en tvåtaktare kräver verkligen sitt engagemang. Som tur är har jag Bertil Maununen.
Kom och se Götes fina rallyutrustade Saab Sport grupp 2!

Jennie Henriksson keramiker.
Hon berättar att askan kommer från skogen här i Gammelhyttan, hennes föräldrar eldar veden och sparar askan till Jennie. Likaså leran kommer från platsen, hon har ett hemligt ställe … Det finns två grundämnen i glasyren, leran och askan. Den här blandningen bränns till temperaturen 1240 ? C. Hon gör gärna verk som symboliserar platsen Gammelhyttan. Jennie växte upp i Gammelhyttan. Hon tänker på skogen, gruvhålen runt om här i Bergslagen. Hon kallar sina verk för organiska kärl!
Hon jobbar i en teknik där hon ringlar.
- Vill jag ha lite färg, blandar jag i metalloxider i glasyren. Järn, koppar och kobolt. För att få en större palett.
Kom och se Jennies avancerat tillverkade kärl!

Bengt-Göran Jonsson rallyförare.
Örebros Mr Mekonomen ”Benga” speedade för drygt 10 år sedan upp till Ronwill. Det välkända företaget främst med tanke på weber-förgasare, som funnits sedan 60-talet.
Jag erkänner, jag är ett Ford-fan. När man ser på hans British Racing Green Cortina kan man inte annat än avundas! Han startar upp bilen, den låter som en tävlingsbil ska.
- Den här bilen köpte jag av Mats Lundgren, han hade rullat med den. Karossen var bra skadad. Vi böt ut skärmar, dörrar, front. Taket var det mycket arbete med. De här bilarna är komplexa, allt är svetsat fast. Inte skärmar som skruvas t.ex. – Men vi fick ihop den. Så Midnattsolsrallyt 2019 stod jag och min kartläsare Henrik Mellstig på startrampen, det var målet!
Cortinan är annars lättkörd, berättar han. Också driftsäker, men en gång på en vintertävling gick en rotor sönder. Jag hittade felet, men hade ingen i reserv, så vi fick bryta! Men det var på en annan Cortina.

Vi tittar in som hastigast i specialgaraget och där håller en Ford Cortina Lotus på att ta form..
Kom och se Bengt-Görans fina Ford Cortina GT tävlingsbil!

Rally & konst äger rum vid Skogshyddan, Gammelhyttan i Järnboås helgen 5-6/9, mellan kl. 10.00 – 17.00.

- Välkomna hit, önskar Nils-Brage Pettersson.


Följ helgens rallyn:
Röforsloppet 2:[Resultat]
Rally Juelsminde:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Rally Grimstad:[Resultat][Tidsplan][Rallyradio][Anslagstavla][Karta]
Ekrundan:[Resultat]
Röforsloppet 1:[Resultat]
Åmålsracet:[Resultat]
MKK Rundan:[Resultat][Info]
Humus Paide Ralli:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla][Karta]
Ojibwe Forests Rally:[Resultat]

Publicerad: 2020-08-20 06:43:11






Stark prestation av 15-årige Arvid i Humus Paide Ralli - seger och andraplatser.
© Arvid Carlsson Motorsport.Estniska Humus Paide Ralli tog avslut under eftermiddagen efter att lördagens tre sträckor gått dubbelt på tio mil med Svenskt på startlinjen - flera mästerskap i rallyt samlade gav flera olika klasser för dem tävlande.

Slutlig 18:e plats totalt av 57 ekipage till mål i rallyt för Arvid Carlsson ...

Publicerad: 2025-08-24 07:58:23


Axelsson snabbast av alla, körde hem populära Ekrundan.
© emotorsport.seSmålands och Östergötlands DM-åkare ihop med mer lokala E-Cupen gjorde gemensam start i Ekrundan hos SMK Eksjö, tre olika sträckor på 33km med start & mål i Mariannelund. Onotat med närmare 120 startande och mycket publik i skogen, så mycket att t.o.m. programmen sålde slut, publiken hade god chans ...

Publicerad: 2025-08-23 21:24:29


Jansson snabbast i Åmålsracet.
Åmålsracet hos Åmåls MK ingående i Fyrklöverns Rallycup, tre åk genom en och samma sträcka för de 50-talet tävlande. MK Team Westoms Jim Jansson laddade hårdast, vann samtliga tre åk och totalsegern med 3,9 sekunders marginal.

Arrangörsklubbens Gunnar Bäck i Toyota Starlet var närmast som klasstv...

Publicerad: 2025-08-23 19:58:07


Stolpe ut för Helin i Danska mästerskapet.
© Lucas Helin.Ingen lycka för Lucas Helin och Jesper Samuelsson i Danmark, Rally Juelsminde som andra deltävling i mästerskapet dit Svensken kom som ledare. Brusten infästning till spindeln när ekipaget låg tvåa i klassen.

Efter två av rallyts 12 sträckor var svenska ekipaget med Opel Corsa OPC 12 sekunder bak...

Publicerad: 2025-08-23 19:36:54


Nydén snabbast totalt i Kopparberg, många vinnare i startfältet.
© emotorsport.se29 ekipage i åtta klasser genom MKK Rundan hos MK Kopparberg där en sträcka gick dubbelt, segern totalt tog Kim Nydén som var ensam för 4wd.

Andraplatsen totalt innebar också seger i Appendix K när Antti Johannesson vann 16 sekunder före Tommy Eliasson, strax bakom Eddie Hörbing.

Trea totalt v...

Publicerad: 2025-08-23 19:20:52


”Konst & Rally” 2025 närmar sig, snabba Volvobilar vid Skogshyddan.
© Nils-Brage Pettersson.Visst är Volvointresset stort i rallyskogen. Motorerna ger effekt som bara den och väghållningen kan man inte klaga på. Dessutom älskar publiken det svenskaste av allt. En vass rally-Volvo som kommer på ställ i full fart genom kurvan...

Jättejobb av JB och Custom.
- Vi spika ju sönder ...

Publicerad: 2025-08-23 09:39:29


Följ sju av lördagens rallyn, bl.a. Ekrundan, Åmålsracet, Röforsloppet & Rally Grimstad.
© emotorsport.seEkrundan med Smålands och Östergötlands DM-serier ihop med E-Cupen ger 120 startande, tre sträckor på 33km ska avverkas under dagen.

Närmare 60 bilar för Åmålsracet hos Åmåls MK. Fyrklöverns Sprintcup med en sträcka som går tre gånger på mestadels asfalt.

MKK-Rundan med en sträcka dubbelt hos ...

Publicerad: 2025-08-23 05:56:27


Arvid jagar Rally4-ledaren i Humus Paide Ralli.
© Arvid Carlsson Motorsport.Joosep Ralf Nögene i Toyota GR Yaris Rally2 satte bäst tempo när estniska Humus Paide Ralli inleddes med två sträckor dubbelt. 43km under kvällens där Nögene redan kört ifrån Priit Koik i Skoda Fabia RS Rally2 med närmare halvminuten - strax bakom Egon Kaur i Ford Fiesta Prototyp.

20:e plast tota...

Publicerad: 2025-08-22 21:39:20


Neuville klar för WRC-säsong med Hyundai Motorsport 2026.
© Hyundai Motorsport.Säsongen 2025 kallar Thierry Neuville för en mardröm, fjolårets världsmästare ligger bara femma i årets mästerskap, närmare 40 poäng från medaljchans och nu får han hjälpa Ott Tänak i jakt på medalj, men också det gemensamma team mästerskapet där de jagar ledande Toyota.

För Belga News Agency avs...

Publicerad: 2025-08-22 19:39:13


FIA öppnar för anbud om övertagande av WRC rättigheter.
© emotorsport.seNu är de kommersiella rättigheterna för WRC serien till salu, i veckan har FIA öppnat för anbud om att överta rättigheterna för WRC serien från Red Bull Media House och KW25 Beteiligungs GmbH som idag äger rättigheterna.

Aktören har idag flera år kvar på sitt innevarande avtal men väljer nu att s...

Publicerad: 2025-08-22 14:32:58


Tidigare nyheter:
Neuville klar för WRC-säsong med Hyundai Motorsport 2026.
FIA öppnar för anbud om övertagande av WRC rättigheter.
Falköpings MK kör ”utanför grindarna” i Team-Jumbo Rundan.
Största Ekrundan på flera år, DM och E-Cup ger 120 startande!
50-talet åkare i lördagens Åmålsrace.
14,5 mil special väntar Carlsson i Estniska Humus Paide Ralli.
Sydsvenska Mästerskapet, Hannes Brorson redan klar mästare i Ungdomsklassen.
Vill du tävla med noter i höst - ubildning i Önnestad nästa vecka.
Svalt intresse för Övre Norras DM, 19 åkare till Höstnatta.
35 tävlande för lördagens MKK Runda.
Klassiska Röforsloppet, Back SM och Historiska Sprint & Back Cupen.
75 åkare i helgens Norska Rally Grimstad - flera Svenska ekipage om Volvo Euro Cup.
Helin jagar poäng i Danska Mästerskapet, dags för Rally Juelsminde.
Imponerande körningar då SverigeSerien inledde hösten i Laxå.
Mille Johansson slutar topp 10 i tuffa Barum Czech Rally Zlin.
42 VM-ekipage i Rally Chile Bio Bio - Solberg och Andersson med Svensk flagg.
Ett historiskt rallysamarbete - Heat Rally Bergslagen.
Rally-SM i samband med SM-veckan i Karlstad 2026 – Power Stage direktsänds i SVT.
Idag öppnar anmälan för Henkas Grus & Betong Rallyt - tre sträckor dubbelt runt Askersund.
ERC tabellerna efter Barum Czech Rally Zlin.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
JDS Machinery Rali Ceredigion 05-07/09


Rally SM:
South Swedish Rally 12-13/09


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Polkatrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.