NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Stort, stort grattis Tom Kristensson till Junior VM guldet!
PRESSRELEASE

Tom Kristensson är nästa supertalang med bakgrund i VOC Mekonomen Rally att säkra ett Junior VM guld. Det gör han dessutom med en annan VOC-profil, Joakim Sjöberg i CoDriver sätet. Med segern så går Tom i Pontus Tidemand och Emil Bergkvist fotspår, tidigare VOC-are som gått hela vägen till VM guld.

Det var extremt svåra förhållanden när årets Rally VM avgjordes på klassisk racingmark i Italienska Monza. Men Tom Kristensson höll ihop det hela vägen och tog sitt efterlängtade VM-guld.

– Efterlängtat ja, och så otroligt välförtjänt. Det var så nära i fjol och nu fick det hända. Tom är killen som gör allting rätt, verkligen allting! Hela hans karriär går på egen energi och på hans alldeles egna driv. Tom kommer inte som många andra i rally gör från någon rallyfamilj utan Tom har gjort allt själv från början ända till VM-guld, självklart med hjälp och stöd från många men även dessa kontakter har Tom jobbat fram från grunden alldeles själv. Inte heller har det funnits ekonomiska resurser från familjen som kunnat underlätta åtminstone de svåra tidiga stegen, detta har Tom också ordnat själv. Jag är så fruktansvärt imponerad att jag helt enkelt saknar ord. Det finns inga superlativ som är tillräckligt starka för att beskriva den här prestationen, säger en lycklig klassansvarig Roger Fransson.

Redan under Toms tidiga karriär kunde man se att den här killen var något speciellt.

– Det driv han hade och de sponsorpengar som han jobbade in redan under tiden i VOC är något som helt saknar motstycke. Redan före detta så startade han upp karriären med att bygga grunder på dator med ett delvis självutvecklat rallyspel, och även senare har han fortsatt att sköta en del av träningen på simulator, delvis för mängdträning men också för att använda varenda krona på klokast möjliga sätt.

Otroligt kul och välförtjänt att det skulle visa sig räcka hela vägen för Tom.

– Ska jag vara helt ärlig så trodde jag från början inte att det skulle räcka ända fram. Hans körstil under de tidiga åren var snabb och otroligt stabil, han kom i mål jämt. Men samtidigt var den lite för vild och frejdig för att jag skulle tro att stilen skulle vara tillräckligt effektiv för att det skulle räcka hela vägen fram. Sedan hände det grejor. Körstilen utvecklades extremt snabbt. Han gick samtidigt från den fryntliga överviktiga glada skåningen till en vältränad och superfokuserad dito, hela tiden utan att tappa bort sin sköna glada skånska öppna stil. Oj vad jag är glad att jag hade fel i mina första bedömningar. Ingen är värd dessa framgångar mer än Tom. I sammanhanget måste jag också böja mig för Lotta, min sambo och medansvarige för VOC Mekonomen Rally, som tidigt och med eftertryck sa ”vi har många extrema talanger i VOC men bli inte förvånade om det är Tom som går hela vägen till VM Guld” … hon hade rätt!

Alltid planerad och när något oförutsett inträffar så ser man möjligheter även i det.

– Tom 2.0 om uttrycket tillåts är otroligt fokuserad och strukturerad. Hans körning är extremt effektiv och vägvinnande. För mig så blev det otroligt tydligt när han för några år sedan körde en motormässigt helt underlägsen Opel Adam ända till finalrunda i Rally Sprint SM. För mig var det helt utan tvekan Tom som var den bästa föraren. Tom har alltid en raceplan som han följer stenhårt, inte minst visar det sig i extrema förhållanden som det var nu i helgen i Monza. Men i rally händer som bekant oförutsedda saker, bilar går ibland sönder till exempel. När det hände i ett senare Sprint Rally SM så insåg snabbtänkte Tom blixtsnabbt att det skedde nära SVT:s kommetatorsbås där Johan Ejeborg och Jonas Kruse stod och kommenterade. Några snabba löpsteg dit så fick Tom flera minuter i direktsändning på SVT till att i bild berätta om sig och sina framtida satsningar alltmedan hans bil bärgades undan. Låt mig säga så här, om ni blir utmanade på ett parti schack av Tom Kristensson så är förmodligen det smartaste ni kan göra att tacka vänligt men bestämt nej.

På den fantastiska resan i år har Tom haft med sig en annan kille i den för framgångarna så viktiga CoDriver-stolen, en som också byggde sina grunder i VOC.

– Vi lärde känna Joakim Sjöberg som en otroligt smart, strukturerad, kompetent och driven CoDriver till Jonas Thorsell för nästan tio år sedan som samtidigt var en väldigt ödmjuk och skön kille. Det var tydligt direkt att här var det något speciellt på gång, såväl InCar filmer som våra personliga kontakter talade sitt tydliga språk. När sedan Jocke gick vidare i karriären tillsammans med Emil Bergkvist och inkasserade bland annat ett EM guld så var det inte alls någon överraskning. Därför blev jag också så otroligt glad när jag fick veta att det var Joakim som skulle sköta kontoret för Tom i år. Direkt efter succén i Rally Sweden sa jag också till Tom att ”i år händer det”.

Det var faktiskt ännu mer framgångar för förare med sina rötter i VOC den här extremt händelserika helgen i Monza.

– Inför helgen så ledde Pontus Tidemand WRC 2 dessutom med Patrik Barth som CoDriver. Pontus som liksom de stora flertalet av svenska storstjärnor i rally inledde sin karriär i VOC och med Patrik vid sin sida som gjorde detsamma som CoDriver och som dessutom via sitt företag Barth Motorsport och deras djupa samarbete med P1, tillverkare av utrustning för motorsport, är såväl sponsor som ordinarie notskrivare i för VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie. Men förutsättningarna var tuffa och firma Tidemand/Barth var i princip tvungen att slå extremt rutinerade Mads Østberg för att kunna bärga årets världsmästartitel. Ett par dåliga däcksval under helgen ställde till det för Pontus så titeln i WRC landade till slut i Norge. Men en kuriosa i sammanhanget är att även Mads Østberg, så norrman han är, faktiskt också inledde sin strålande karriär med att som ung köra VOC i Sverige.

Återigen ett stort, stort grattis till Tom Kristensson och Joakim Sjöberg för den otroligt välförtjänta Junior VM titeln i Rally 2020. Segern innebär att Tom Kristensson Motorsport kan inkassera en helt fabriksny R5 bil och en hel container med rallydäck och får dessutom fria startavgifter under hela nästa säsong. Vart det kommer att leda det är som det brukar heta en helt annan historia.

– En sak känner jag mig dock helt säker på, att hur än Tom Kristensson väljer att förvänta den möjligheten och spela det kortet så blir det på absolut bästa och smartaste sätt. En avslutande kuriosa är att den bil som Tom rattat till seger i JVM i år har ett registreringsnummer som börjar på K2, samma som mitt huvudbolag heter och det företag som bär upp VOC Mekonomen Rally. Det måste ha varit ett gott omen. Grattis Tom och Jocke!


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2020-12-07 16:59:17






EM Logging / Rally Bergslagen den 22/8 - 8 SS på 8 mil väntar till billig peng!
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen 2026, direkt i augusti går tredje deltävlingen och så den 22:e augusti är det dags för den fjärde EM Logging / Rally Bergslagen - i år med start & mål i Köping.

Stärkta av ett fantastiskt rally 2025 bestämde sig Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS...

Publicerad: 2026-06-17 09:01:40


WRC-tävlande säkrat i Jyväskylä fram till och med 2031.
© emotorsport.seDet finska bilsportförbundet AKK Sports signerade ihop med Rally Finland ett flerårigt kontrakt redan förra sommaren, där var man klar för WRC-tävlande i Finland över säsongen 2031.

Nu har AKK Sports också säkrat Jyväskylä som värdstad för rallyt de kommande åren, även där fram över rallyt 2031....

Publicerad: 2026-06-17 05:44:01


Hallbergs minigrävare har landat efter flygturen på Colins Crest.
© Patrik Hallberg Motorsport.För snart en månad sedan körde Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, årligen står rallysponsorn Bauhaus för priset till den som hoppar längst över Colins Crest. I år stod en minigrävare på spel, något många var sugna på.

Kanadensaren Brandon Semenuk hoppade längst vid första försöket, det mättes ti...

Publicerad: 2026-06-16 11:27:32


Tidsplan med sträcknamn, så körs East Sweden Historic Rally.
© emotorsport.seFör ett par veckor sedan släpptes inbjudan till East Sweden Historic Rally som avgörs 28-29:e augusti, den Svenska historiska EM-deltävlingen. Sedan mästerskapet splittades i tre serier fick grusåkarna ett eget, fem deltävlingar där Sverige hamnade på kartan med start och mål i Linköping.

Stån...

Publicerad: 2026-06-16 08:58:11


Dante tog karriärens första internationella pallplats i e-Rallye Vosges - Grand-Est.
© Dontcut Media.18-årige rallyföraren Dante Johansson från Katrineholm tog i helgen sin första internationella pallplats, när han och kartläsaren Theo Bergsten från Karlstad slutade trea i juniorklassen i deltävling två av ADAC Opel GSE Rally Cup i franska e-Rallye Vosges - Grand-Est.

Tävlingen avgjordes över sj...

Publicerad: 2026-06-15 13:27:05


Lappi klar för WRC-starter i Estland och Finland.
© Hyundai Motorsport.I kommande EKO Acropolis Rally Greece är det Dani Sordo som kör tredjebilen hos Hyundai Motorsport, för de efterföljande WRC-deltävlingarna i Estland och Finland blir det Esa-Pekka Lappi som tar över bilen på de snabba vägarna.

Efter det har Lappi gjort fyra av starterna för teamet, Hayden Paddon...

Publicerad: 2026-06-15 11:24:05


Halvvägs in på WRC säsongen – och Oliver Solberg är snabbast.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg är trea totalt i rally-VM men räknar vi antalet vunna specialsträckor är Toyota-talangen överlägsen. Bland annat efter en rad fina söndagar.

Men VM-ledande Elfyn Evans är också kritisk till hur Solberg skapat hyfsad kontakt i VM-tabellen med sin söndagsfart.

Sju av de totalt 14 ...

Publicerad: 2026-06-15 08:58:30


Daniel och Fredrik bästa smålänningar i Skilling 500.
© emotorsport.se55 småländska förare stod på startlinjen i lördags när tredje deltävlingen i Rally-DM avgjordes på fem sträckor i Värnamotrakten då Skillingaryds Motorklubb arrangerade 53:e Skilling 500.

Anderstorps RC:s Daniel Röjsel och Fredrik Persson i sin framhjulsdrivna Opel Corsa slog till med klasseger G...

Publicerad: 2026-06-15 05:54:19


Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
© Rallye Vosges Grand Est.Två favoriter försvann i 1. e-Rallye Vosges - Grand-Est - 4° Opel GSE Rally Cup, helgens franska deltävling i eldrivna Opelcupen - efter lördagens sträckor jagade Timo Schulz i topp före Calle och Torbjörn Carlberg, svensken med bromsproblem. De båda i topp till Opel starkt knutna.

Stolpe ut f...

Publicerad: 2026-06-14 20:06:18


Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
© emotorsport.seI samband med Midnattssolsrallyt körs Rally Uppland. MK Tierp som arrangör där SuperCupen och Upplands DM tävlar om poäng. Den lokala delen kör tre av lördagens sträckor på 31km där Jörgen Joons skrivit noterna med Jemba.

För Midnattssolsrallyt stängde anmälan vid månadsskiftet - men för Rally U...

Publicerad: 2026-06-14 14:10:41


Tidigare nyheter:
Carlberg bröt, Dante juniortrea i Rallye Vosges Grand Est - Loeb snabbast totalt.
Missa inte anmälan för Rally Uppland, stänger ikväll.
Foto från Skilling 500.
Estnisk seger i finska Jyväskylä Ralli - Vaher före Lappi och Heikkilä.
Sjökvist, Gullinder, Strömberg och Nilsson rallysnabbast uppför Hammarbacken.
Tim Liljegren snabbast i Skilling 500.
Lundgren tog segern i Staffanstorps Festivalrace.
Schulz leder, Carlberg tvåa efter första dagen i Rallye Vosges - Grand-Est.
2wd seger totalt i Skilling 500, Liljegren snabbast av alla.
Ryrlen körde hem Trollsprinten i Rally2-debuten.
Skilling 500, Hammarbacken, Staffanstorps Festivalrace och Trollsprinten bland lördagens rallyn att följa.
Starkt startfält och nytt SM-koncept när Rally-SM kommer till Värmland.
Planeringen i full gång, 5 mil och start inne i Askersund för Rally Askersund!
Två sträckor för SMK´s Trollsprinten.
120-talet ekipage går för fem sträckor i Skilling 500.
Dags för tävling igen, SverigeSerien i helgens Skilling 500.
80-talet tävlande för Thoréns i Kil Rally Killingen.
Dante till Frankrike för andra tävlingen i ADAC Opel GSE Rally Cup.
40-talet rallyåkare tävlar uppför Hammarbacken under lördagen.
Latvala klar för WRC2 start i Secto Rally Finland - hektisk rallysommar väntar finländaren.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Skilling 500.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.