|
 Tävlingsrapport från Carl-Lamm rallyt. PRESSRELEASE
Tävlingen ingick i ÖÖM och starten var i Norrköping. Det var ett laddat team som kom till start, skulle testa lite olika däck inför SM. Besiktningen gick bra och nu var det bara att koncentrera sig på att notläsningen att stämma.
SS1 Eda 6km Snabb härlig väg, får bra flyt och är 2.a på sträckan efter Jonas Wigren, 3sek efter.
SS2 Aspa 7km Tyvärr en sträcka som är blir dålig bitvis, hoppig, studsig och svårkört. Här blir 3.a sträckan, efter Jonas och Jimmy Joge.
SS3 Himmelstalund 2km Sprint sträckan som vi får 4:e tid på, åker lite för försiktigt.
Service och här går mekarna igenom allt, vi får i oss lite mat o dryck. Ligger på 2:a plats totalt efter Jonas Wigren.
SS4 Borleja 5.5km Krokig i början, med snabbt slut. Här så blir jag sen i noterna i ett par svängar, så det är tur att Jocke fixar H3- över krön på slutet, Ändå är vi 2:a på sträckan 4,9sek efter Jonas.
SS5 Eda 6km Här slår vi till snabbaste tiden och får med oss sträck segern. Jonas fick bekymmer med en bränslepump, men fortsätter.
SS6 Aspa 7km Nu har den här sträckan blivit ännu dåligare efter att det passerat 150 bilar. Gäller att åka med förstånd så vi inte slår sönder bilen. Vi blir 3:a på sträckan efter Jonas och Roger Enlund. Vi ligger 2:a totalt 24.2sek efter Jonas.
SS7 Himmelstalund 2km Bara Sprintsträckan kvar, nu ska vi åka på lite mer än förra varvet, men när vi kommer till 3:e sväng så slutar bränslepumpen att fungera så det är bara och bryta.
Tråkigt att det ska hända när vi har ett bra resultat på gång. Vinner gör Jonas Wigren i sin Ford Focus WRC, men det som är anmärkningsvärt är att vi åkt 33,3 km och bara är 24,2 sek efter, alltså 0,73 sek efter en WRC bil, det är mycket nöjda med, trots att vi haft lite små problem.
Nu skall bilen plockas ner för genomgång till SM i Ljungby 23-24 Maj, för att göra en toppplacering där.
Vill tacka för all hjälp av mekarna i helgen Göran, Martin, Fredrik.
» Pressrelease från Längberg Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2008-05-12 20:22
|
|
ERC-tabellerna efter Rally di Roma Capitale - Calle drar ifrån i ERC4 och Junior ERC.
Sverige går starkt fram i ERC-serien, efter att fem deltävlingar körts ligger Isak Reiersen femma trots bara tre starter ännu i serien, två platser bakom ses Mille Johansson.
Allra bäst går det i ERC4 och Junior ERC där Calle Carlberg toppar båda mästerskapen med bred marginal, Svensken har inlet...Publicerad: 2025-07-07 08:31
Tablå inför Midnattssolsrallyt, Rallyradio och WebTV under dagarna två.
Till veckan startar Midnattssolsrallyt, rallyt körs med sträckor under två dagar, fredag och lördag. Rallyradion sänder i dagarna två, inleder vid 10-tiden på fredagen där de klassiska bilarna följs dagen ut.
Vid 15-tiden, när de tävlande kör etappens sista sträcka med målgång vid Ericsbergs Slott ...Publicerad: 2025-07-06 22:32
Calle tar tredje raka Junior ERC segern - Grahn fyra i ERC3 - Mille 15:e totalt i Rally di Roma Capitale.
Calle Carlberg och Jörgen Eriksen har inte satt ett hjul fel, tog kommandot från fredagens start med ss2 och haft ledningen. Kämpat med Sergi jnr Perez i inledningen och stressat Spanjoren som försökt hänga med, en dikesvisit redan under fredagen klarade Spanjoren. Idag, på söndagens tremilasträcka ...Publicerad: 2025-07-06 17:24
Carlberg leder stort i Junior ERC - tre sträckor kvar av Rally di Roma Capitale.
Förmiddagens tre sträckor i Rally di Roma Capitale avverkade, i junior ERC kampen tog dagen en vändning på den tre mil långa mittensträckan. Calle Carlberg och Jörgen Eriksen drog ifrån Spanjoren Sergi jnr Perez med 1,3 sekund innan de gick mot den över tre mil långa Canterano - Subiaco.
Tre t...Publicerad: 2025-07-06 11:41
PG, Kristoffersson, Ward, Bermingrud och Levin - stjärnspäckat i Hästkraftshelgens rallysprint.
- Fem dagar kvar till the big battle, säger Anders Fredriksson, entusiastisk tävlingsledare för Hästkraftshelgens rallysprint.
Johan Kristoffersson är tillbaka för att jaga segern, han kommer i en bil som flera kommer att höja på ögonbrynen för, menar Fredriksson. Teamkamraten i KMS-teamet...Publicerad: 2025-07-06 11:15
Crugnola leder Rally di Roma Capitale - Calle i JEM topp, Grahn femma i ERC3.
Rally di Roma Capitale avslutar första etappen, tre sträckor dubbelt under dagen där Italienarna håller till i topp. Leder rallyt gör Andrea Crugnola med Citroën C3 Rally2, han leder 3,3 sekunder före Giandomenico Basso. Trean, Polacken Mikolaj Marczyk spräcker Italienska dominansen med fem sekunder...Publicerad: 2025-07-05 18:06
Tänak tar hem Louna-Eesti Ralli, ny andraplats för Arvid och David.
Louna Eesti Ralli fortsatte med sex typiska rallysträckor vilket innebär högt tempo - en av dagens sträckor kröp snittet ned under 120km/h. Ott Tänak i en klass för sig, ende med Rally1 bil då han testade inför sitt WRC rally på hemmaplan om ett par veckor.
Tänak 4:28 minut före Kaspar Kasari i F...Publicerad: 2025-07-05 16:40
Inför service i Rally di Roma Capitale - Carlberg toppar Junior ERC, Grahn sexa och Mille 22:a.
Första halvan av lördagens etapp i Rally di Roma Capitale avverkad, tre sträckor på 6, 35 respektive 13km körda, tre sträcksegrar i Junior ERC klassen för Calle Carlberg och Jörgen Eriksen.
Svensk ledning i JERC.
Svenska besättningen hos Opel Motorsport hittade snabbt formen på asfalt och...Publicerad: 2025-07-05 13:42
Så gick det i Eckerö Linjen Sprint.
Tre åk i snabb följd på den 3,7km långa sträckan för Eckerö Linjen Sprint hos Ålands MK under lördagen för de 27 tävlande. Enskilt bästa åk utav de tre utgjorde resultatlistan.
Sex finska åkare överst i totallistan med Samuli Vuorisalo i Skoda Fabia överst, 4,6 sekund före Marko Paasonen i Toyota...Publicerad: 2025-07-05 13:27
Nästa småbil, i veckan presenterades Alpine A290 Rallye.
Presentationen av nya bilar för de minsta internationella rallyklasserna duggar tätt, först Lancia Ypsilon HF Racing Rally6 och nu Alpine A290 Rallye - men ingen av dem väntas ses på de Svenska grusvägarna men istället populära i Sydeuropa.
Den nya lilla Alpinen är helelektrisk i likhet med Opels...Publicerad: 2025-07-05 09:46
|
| |