|
  Söndagsrally med Asfalt i Skåne, dags för Svedala Runt.
Söndagsrally när Svedala Runt avgörs med Svedala MK som arrangör, deltävling i Asfalt Cupen och Södras RS-DM står på spel. Det är 27km SP som är fördelat på 7 SP som körs dubbelt. 35 åkare fördelade över nio bemannade klasser ger i antal deltagare klent med konkurrenter.
13 deltagare för de tre Trimmade 2wd klasserna där Joacim Kristiansson och Håkan Bercic är A-förarna. Största klass för hela tävlingen är B-förarna med sju bilar där Skawomir Bronk, Alf Fougstedt och Hans Perbjörs ses bland de anmälda. Arne Oddshammar och Andreas Lundahl ses bland C-förarna.
Grupp E klassen bjuder tio åkare där Lucas Ljungbäck, Peter Larsson, Andreas Håkansson och Alexander Nilsson tillhör sammanslagna A/B-klassen. För C-förarna bland andra Josefine Gråberg, Oliver Larsson och Paul Edvinstam.
VOC & grupp F går med nio deltagare där förare som Peter Vestlund och Jörgen Persson får möta tyskt motstånd i Philipp Bemmann med Opel Ascona B. En tysk Philipp även i C-klassen, efternamn Heinmüller i Opel Astra som har Patrik Ahlstedt, Johnny Hansen och Johan Svensson att tävla mot.
Rolf Grybb och Håkan Oddshammar gör upp i 4wd klassen och för Ungdomsrally gör Melinda Tjäder start.
» Inbjudan & Anmälningslista, se ''Inbjudningar''.
» Resultatlista, se ''Resultat''.
Publicerad: 2022-05-21 10:25:31
|
|
Liiten i helgens Finska rallyfinal, SM Seinäjoki Ralli.
Finska Mästerskapet avslutas i helgen, från Seinäjoki körs SM Seinäjoki Ralli som inleder med 32km under fredagskvällen fördelat på tre sträckor. Sex sträckor på 83km under lördagen, målgång vid 17-tiden.
Svenskt genom Jari Liiten och Per Almqvist med Skodan, de ligger fyra i mästerskapet inför f...Publicerad: 2025-09-24 13:05:42
Stor rallyfinal, Svenska RallyCupen avslutar med Marknadsnatta i Boxholm.
Final på lördag för Svenska RallyCupen, säsongen avslutas med Marknadsnatta med Västra Östergötlands MK som arrangör, start & mål i Boxholm, fyra specialsträckor med både nytt och beprövat material ger 46km special för de 120-talet tävlande.
Elva ekipage genom fyrhjulsdrift, Kim Nydén saknas efte...Publicerad: 2025-09-24 11:45:00
Tänak kör inte om VM poäng för Hyundai under årets tre sista WRC deltävlingar.
När listan för Central European Rally släpptes var det utan anmälan om tävlan för tillverkande team för VM fyran, estländaren Ott Tänak. Kanske var det bara en miss, men så var det inte - estländaren kommer inte köra om poäng för Hyundai Shell Mobis World Rally Team mer i år.
Problemen i Chile st...Publicerad: 2025-09-24 08:59:54
Anmälan förlängd för Rally Vetlanda.
Vetlanda RRC med Rally Vetlanda den 4:e oktober, tävlande för Bilsport Rally Cup, Klassiska & Historiska Rallycuperna och RM för Historiska Rallybilar. 48,6km special fördelat på sex unika sträckor väntar.
Ordinarie anmälan stängde måndag kväll men klubben har beslutat om att förlänga anmälningst...Publicerad: 2025-09-24 05:58:42
Läget inför Marknadsnatta, notskrivarens sträckinfo och försäljningsställe för program!
- Vi laddar för en fin dag i skogen, väderprognosen lovar just nu fint väder med en sval morgon och runt 16 grader senare under dagen, svag vind och inget regn, säger Marknadsnattas mångårige tävlingsledare Tommy Andersson.
Västra Östergötlands MK kommer med 120-talet ekipage till start.
...Publicerad: 2025-09-23 19:41:49
Solberg & Johansson - Svenskarna i WRC Central European Rally.
Central European Rally körs genom Tyskland, Österrike och Tjeckien - rallyt genom de tre länderna går på asfalt och spännande när det körs i mitten av oktober med skiftande väder. Idag släpptes anmälningslistan som visar på 47 tävlande varav 30 kör i VM klasser när rallyt går för sista? gången.
T...Publicerad: 2025-09-23 13:02:53
50-talet EM-ekipage till finalen, ERC Rally Croatia.
Första helgen i oktober avgörs ERC-serien i Croatia Rally, en spännande sådan i totalen där 15 poäng skiljer Mikolaj Marczyk och Andrea Mabellini - den sistnämnde Italienaren har då redan en nolla i protokollet - ledande Polacken har 13 poäng från Bauhaus Royal Rally of Scandinavia som sitt sämsta r...Publicerad: 2025-09-23 12:24:24
Publiksuccén på strandpromenaden startar i gång även Rally Sweden 2026
Med knappt fem månader kvar till start av Rally Sweden 2026 är nu bansträckningen klar. Och publikmagneten från i år med Shake Down läng Strandpromenaden i Umeå blir det även 2026.
– Shake Down på Strandpromenaden blev helt klart ett nytt och lyckat grepp när vi införde det i år. En publiksuccé ...Publicerad: 2025-09-23 10:49:08
Blomqvist bland stjärnorna i Rallylegend med Audi Quattro.
Rallylegend den 2-5:e oktober, alltid en motorfest utan dess like i San Marino. Körningarna drar igång på torsdagen med shakedown, två sträckor på fredagens kväll i mörker, fem sträckor på lördagen och tre på söndagen, sista dagen.
82km på asfalt där alla ekipage bjuder på den show de kan, uppvis...Publicerad: 2025-09-23 08:59:00
Martell amerikansk rallyvinnare i Skoda Fabia RS Rally2, seger i Overmountain Rally Tennessee.
Overmountain Rally Tennessee från Newport avgjorde näst sista deltävlingen i Amerikanska mästerskapet. Som klar mästare stod Brandom Semenuk över start.
Det öppnade för Conner Martell i Skoda Fabia RS Rally2 att plocka sträcksegrar, den snabbe amerikanen har med sin Internationella bil haft svårt...Publicerad: 2025-09-23 05:55:45
|
| |