|
  WRC tabellerna efter Rally Finland.
Som åttonde deltävling i WRC serien kördes Rally Finland, Ott Tänak knaprade in och avancerar upp som ny VM tvåa. 94 poäng skiljer dem båda i toppen, bakåt endast en poäng till Thierry Neuville.
Toyota Gazoo Racing drog ifrån ett poäng mot Hyundai Motorsport genom stark powerstage, Finsk/Japanska teamet har trots sitt framgångsrika år bara 88 poängs försprång. I WRC2 ändrades inga placeringar i topp när ingen topp tre startade rallyt. Nedan ses de preliminära tabellerna efter helgens Finska VM Rally.
WRC: Inom () antal poäng från powerstage.
1: Kalle Rovanperä, Toyota GR Yaris Rally1, 198p. (33p)
2: Ott Tänak, Hyundai i20 N Rally1, 104p. (13p)
3: Thierry Neuville, Hyundai i20 N Rally1, 103p. (20p)
4: Elfyn Evans, Toyota GR Yaris Rally1, 94p. (18p)
5: Takamoto Katsuta, Toyota GR Yaris Rally1, 81p. (4p)
6: Craig Breen, Ford Puma Rally1, 64p. (7p)
7: Esapekka Lappi, Toyota GR Yaris Rally1, 42p. (4p)
8: Sebastien Loeb, Ford Puma Rally1, 35p. (6p)
9: Sebastien Ogier, Toyota GR Yaris Rally1, 34p. (4p)
10: Dani Sordo, Hyundai i20 N Rally1, 34p. (4p)
11: Gus Greensmith, Ford Puma Rally1, 34p. (2p)
12: Andreas Mikkelsen, Skoda Fabia Rally2 Evo, 19p. (3p)
13: Pierre-Louis Loubet, Ford Puma Rally1, 18p.
14: Oliver Solberg, Hyundai i20 N Rally1, 9p.
15: Adrien Fourmaux, Ford Puma Rally1, 9p. (1p)
16: Yoann Rossel, Citroen C3 Rally2, 7p.
17: Jourdan Serderidis, Ford Puma Rally1, 6p.
18: Kajetan Kajetanowicz, Skoda Fabia Rally2 Evo, 6p.
19: Teemu Suninen, Hyundai i20 N Rally2, 6p.
20: Nikolay Gryazin, Skoda Fabia Rally2 Evo, 6p.
21: Emil Lindholm, Skoda Fabia Rally2 Evo, 6p.
22: Ole-Christian Veiby, Vw Polo GTI R5, 4p.
23: Jari Huttunen, Ford Fiesta Rally2, 3p.
24: Erik Cais, Ford Fiesta Rally2, 2p.
25: Jan Solans, Citroen C3 Rally2, 2p.
26: Egon Kaur, VW Polo GTI R5, 1p.
WRC tillverkare:
1: Toyota Gazoo Racing WRT, 339p.
2: Hyundai Shell Mobid WRT, 251p.
3: M-Sport Ford WRT, 174p.
4: Toyota Gazoo Racing WRT NG, 89p.
WRC2: inom () antal starter.
1: Andreas Mikkelsen, Skoda Fabia Rally2 Evo, 79p (5).
2: Kajetan Kajetanowicz, Skoda Fabia Rally2 Evo, 76p (4).
3: Emil Lindholm, Skoda Fabia Rally2 Evo, 64p. (4)
4: Yohann Rossel, Citroen C3 Rally2, 63p. (4)
5: Nikolay Gryazin, Skoda Fabia Rally2 Evo, 52p. (5)
» Fler tabeller, se "Tabeller" i menyn.
» Mer info om Rally VM - WRC serien, se ''Rally VM - WRC''.
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2022-08-07 21:43
|
|
Rally SM inleder grussäsongen med 60:e Silverratten i Älmhult
På lördag den 3 maj körs den andra deltävlingen i Rally SM 2025. Med över 90 startande bilar i SM-klasserna väntar en fullspäckad rallydag på grusvägarna kring Älmhult – och premiären för nya Junior-SM Standard.
Den 60:e upplagan av Silverratten körs lördagen den 3 maj med nio specialsträckor. HQ...Publicerad: 2025-04-30 19:57
Inför Silverratten, Adam kör för vinst i Nationella 4wd.
En av Älmhults MK:s unga talanger är 19-årige Adam Grahn som kommer till start i Silverratten som är andra deltävlingen i Rally SM. Nyligen uppklassad A-förare och i helgen körde Adam till sig en totalseger i Hässleholm. På lördag släpper han handbromsen på grus, hemmatävling och siktet är högt inst...Publicerad: 2025-04-30 15:37
Wille Gad, ”jag ska göra mitt bästa på lördag”.
En av Älmhults MK:s unga talanger är 20-årige Wille Gad som kommer till start i Silverratten som är andra deltävlingen i Rally SM. På lördag släpper han handbromsen på sin Volvo 940 på grus och siktet är högt inställt.
Wille Gad började köra ungdomsrally för tre år sedan i en Volvo 940 VOC och un...Publicerad: 2025-04-30 15:33
Jemba-noter i samtliga resterande Svenska RallyCupen deltävlingar.
Nu står det klart att deltagarna i Svenska RallyCupen får tillgång till världens mest konsekventa arrangörsnoter efter att vi avtalat om samarbete med Rally Uppland (MK Tierp), Kullingstrofén (Kullings MS), Rally Bergslagen (Kolsva, Ludvika, Fagersta m.fl.) samt Marknadsnatta (V. Östergötlands MK).
...Publicerad: 2025-04-30 13:43
Rallypulsen stiger i Älmhult – allt du behöver veta inför helgen.
Fredag, Rallyteamen anländer till Älmhult och serviceplatsen öppnar vid Live Arena. Motormässa i Live Arena från klockan 14. Fri entré. På motormässan blir det tävling i en av världens mest avancerade bilsimulator där alla är välkomna att sätta rekordtid.
I Millebygden från klockan 14 ser vi om ...Publicerad: 2025-04-30 13:36
Fullsatt i torsdagens Lill-Jumbo, deltävling två i Mega Rally Cup.
Första maj innebär helgdag och då rally, Lill-Jumbon hos Falköpings MK är en klassiker på datumet där Mega Rally Cup kör deltävling. En RS på grus och betong där sträcka på drygt 3km körs tre gånger under dagen för de maximala 123 startande - många klasser när inga licenssteg slås ihop.
Fyrhjulsd...Publicerad: 2025-04-29 19:48
Hallberg laddar för seger i Silverratten ihop med GK Door Team Sweden.
Den regerande svenska mästaren och landslagsföraren Patrik Hallberg från Haninge är klar för start i årets andra deltävling av Rally-SM – Silverratten i Älmhult som avgörs lördagen den 3 maj. Hallberg tävlar för GK Doors Team Sweden och kommer till tävlingen med siktet inställt på seger.
Efter en...Publicerad: 2025-04-28 22:36
90-talet bilar går för torsdagens Sviestaträff.
En klassiker första maj är Sviestaträffen hos Linköpings MS, men håller till på klubbens motorområde där Östergötlands RS-DM jagar poäng. Tre åk på en 3km lång sträcka med 95 ekipage för 11 klasser.
I inledande Ungdomsrally gör Max Olofsson och Eddie Ramírez Eriksson upp, Volvo 940 mot VW Polo på b...Publicerad: 2025-04-28 22:13
Toyota Gazoo Racing lackar om till sommaren, svart blir silver.
WRC-serien går mot varmare breddgrader, då folierar Toyota Gazoo Racing om sina bilar för att minska värmen i bilarna. Det svarta blir nu silver inför sommarens varma rallyn.
Tävlingar i Portugal, Italien och Grekland brukar bli krävande för besättningarna, stekande sol ger höga temperaturer både...Publicerad: 2025-04-28 22:06
Gruspremiär för Suzuki-cup gänget - summerar Vilda Ryd Racet.
Efter en vinter som tog slut lite väl tidigt, mildväder som slog till redan i slutet på februari så var stunden äntligen inne för Sukkagänget att få lufta sina varvvilliga 1300 maskiner på fina grusvägar i småländska Ryd.
Joakim Rydin verkade ha ätit bäst frukost för han vinner SS1 och inleder S...Publicerad: 2025-04-28 21:59
|
| |