NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Uroš Modlic / Foto Modlic
Uroš Modlic / Foto Modlic
Mille och Julia i Slovenien för nästa deltävling.
Mille Johansson siktar högt i Slovenien.
PRESSRELEASE

17-årige rallytalangen Mille Johansson från Katrineholm fortsätter i helgen sin satsning i det Slovenska Rallymästerskapet, där han och kartläsaren Julia Thulin från Hörby kommer till start i årets fjärde deltävling Rally Železniki. Med en stark andraplats i junior-klassen i förra deltävlingen som kördes i Kroatien, så kommer Mille och Julia till helgens tävling med högt ställda mål.

– Det ska bli skönt att komma igång igen, det har vart en lång väntan över sommaruppehållet, säger Mille Johansson. Vi tar med oss en bra känsla från förra tävlingen, och det satt självklart fint med en pallplats där. Men vi vill mer, och ska stå högst upp på pallen.

– Det blir kul att komma tillbaka, säger Julia Thulin. Vi kommer hit från ett utmanande rally i Kroatien med mycket utmaningar med värmen, sträckorna och bilen. Vi hoppas få en bra känsla direkt och tror sträckorna kan passa oss bra.

Årets säsong är den första i internationella sammanhang för Mille. Som valt att satsa utomlands där man får tävla med noter och snabbare bilar vid en yngre ålder än i Sverige. I de tre första tävlingarna har Mille visat bra fart och tagit flera sträcksegrar, och kunde senast nå hela vägen till pallen. I Rally Železniki väntar hårt motstånd i klassen med 14 bilar, där Mille och Julia kör en Ford Fiesta Rally4 för teamet IK Sport Racing.

– Vi ska försöka bygga vidare på farten vi hade senast, så får vi se hur långt det räcker. Målet är vinst, säger Mille.

– Vi har haft en kämpig start på säsongen med en del strul i de första två tävlingarna, och senast blev vi tvåa. Så nu är målet att vinna. Även om det viktigaste är att ta bilen i mål och ta poäng, säger Julia.

25-åriga Julia Thulin, som i år gör sin första säsong som kartläsare åt Mille, har under sommaren gjort debut i Rally-VM där hon tävlat i Junior-VM med Estländaren Robert Virves. I debuten i Estland blev det en andraplats, och i början av september åker Julia tillsammans med Virves i det Grekiska VM-rallyt. Med sig från VM-starterna tar Julia nyttig erfarenhet till fortsatta satsningen med Mille.

– Att åka VM är det fräckaste jag gjort. Det går inte förklara, utan måste nästan upplevas. I VM finns det många saker man kanske inte tänker på i lite mindre tävlingar. Överlag gav det bara bra erfarenheter som blir nyttiga till framtiden, fortsätter Julia.

Rally Železnik utgår från Cerkno i nordvästra Slovenien. Tävlingen mäter 90 kilometer över nio sträckor och avgörs under lördagen.


» Pressrelease från Mille Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2022-08-18 12:37:31






Missa inte anmälan för Henkas Grus o Betong Rallyt.
© emotorsport.seAnmälan för Henkas Grus o Betong Rallyt hos Rönne MK stänger på söndag klockan 18:00. I rallyt väntar 34km special fördelat på tre sträckor som körs två gånger, notat av Patrik Barth.

Just nu ses 20 anmälda ekipage, en bit från det utskrivna mintalet för rallyt.
- Men ni kan anmäla er, vi tar...

Publicerad: 2025-09-25 20:06:46


Hankook-priser fördelade efter Rally-SM 2025.
© Rally SMSouth Swedish Rally i Olofström satte punkt för Rally SM säsongen 2025, där mästerskapsstriderna avgjordes i en händelserik finaltävling. Förutom ära och medaljer stod även en rekordstor prispott från Hankook på spel – totalt 492 000 kronor och 58 däck fördelades till de främsta i tabellerna.

Stö...

Publicerad: 2025-09-25 14:34:15


Mille kör italienskt asfaltrally som uppladdning inför viktigt säsongsavgörande.
© Flat-out Media.20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika är tillbaka i tävlingsbilen kommande helg när Rally Valli della Carnia körs i Ampezzo, Italien. Tävlingen är en viktig del i uppladdningen inför de kommande EM- och VM-finalerna.

Johansson och Grönva...

Publicerad: 2025-09-25 14:32:45


Rallyåkare i Laxås klubbmästerskap på söndag.
© emotorsport.seLaxå MK´s Klubbmästerskap gör upp med tre åk på bana hos Laxå MK på söndagen, 20-talet bilar varav endast sex med rallybilar på banan, alla i 2wd.
Tom Carlsson, Janne Ydrefalk, Håkan Lindh, Marcus Hellberg, Pontus Adriansson och Kim Ståhl ses alla med Volvobilar.

» Inbjudan & Anmälningslista, se
''Inbjudningar''....

Publicerad: 2025-09-25 13:05:39


Blomqvist föråkare i Norbergs Hyttsväng.
© emotorsport.seEn loop med två sträckor går tre gånger när Hyttsvängen körs hos Norbergs MC, det ger 15km special. 17 tävlande ekipage och tre föråkare där Stig Blomqvist ses med BMC Cooper.

Åtta deltagare i trimmat 2wd där Per Grubb och Isak Sjökvist kör i A/B-klassen. C-förarna är största klass med sex deltag...

Publicerad: 2025-09-25 10:51:46


60 åkare för Sprinttjuren, deltävling i Svenska SprintRallyCupen.
© emotorsport.seDals MK arrangerar näst sista deltävling i Svenska SprintRallyCupen när Sprinttjuren avgörs, en sträcka utanför Bäckefors körs två gånger och ger 18,2km med ett 60-tal bilar i listan.

Fem åkare ut för 4wd, favorit på hemmaplan och snabb i Mitsubishi Lancer EVO X är Joakim Rydholm - mot sig har ha...

Publicerad: 2025-09-25 08:57:07


Rallyskifte i Italien - Sardinien blir ERC - Rally di Roma blir WRC.
© emotorsport.seItalienska rallyarrangörerna för Rally di Roma Capitale och Rally Italia Sardegna skiftar nu fokus, det har en tid varit oklart var kommande års WRC och ERC deltävlingar körs under den Italienska flaggan.

Ingen förändas till nästa år, men från 2027 kommer Italienska WRC deltävlingen flytta in til...

Publicerad: 2025-09-25 05:59:49


Liiten i helgens Finska rallyfinal, SM Seinäjoki Ralli.
© emotorsport.seFinska Mästerskapet avslutas i helgen, från Seinäjoki körs SM Seinäjoki Ralli som inleder med 32km under fredagskvällen fördelat på tre sträckor. Sex sträckor på 83km under lördagen, målgång vid 17-tiden.

Svenskt genom Jari Liiten och Per Almqvist med Skodan, de ligger fyra i mästerskapet inför f...

Publicerad: 2025-09-24 13:05:42


Stor rallyfinal, Svenska RallyCupen avslutar med Marknadsnatta i Boxholm.
© emotorsport.seFinal på lördag för Svenska RallyCupen, säsongen avslutas med Marknadsnatta med Västra Östergötlands MK som arrangör, start & mål i Boxholm, fyra specialsträckor med både nytt och beprövat material ger 46km special för de 120-talet tävlande.

Elva ekipage genom fyrhjulsdrift, Kim Nydén saknas efte...

Publicerad: 2025-09-24 11:45:00


Tänak kör inte om VM poäng för Hyundai under årets tre sista WRC deltävlingar.
© Hyundai Motorsport.När listan för Central European Rally släpptes var det utan anmälan om tävlan för tillverkande team för VM fyran, estländaren Ott Tänak. Kanske var det bara en miss, men så var det inte - estländaren kommer inte köra om poäng för Hyundai Shell Mobis World Rally Team mer i år.

Problemen i Chile st...

Publicerad: 2025-09-24 08:59:54


Tidigare nyheter:
Blomqvist föråkare i Norbergs Hyttsväng.
60 åkare för Sprinttjuren, deltävling i Svenska SprintRallyCupen.
Rallyskifte i Italien - Sardinien blir ERC - Rally di Roma blir WRC.
Liiten i helgens Finska rallyfinal, SM Seinäjoki Ralli.
Stor rallyfinal, Svenska RallyCupen avslutar med Marknadsnatta i Boxholm.
Tänak kör inte om VM poäng för Hyundai under årets tre sista WRC deltävlingar.
Anmälan förlängd för Rally Vetlanda.
Läget inför Marknadsnatta, notskrivarens sträckinfo och försäljningsställe för program!
Solberg & Johansson - Svenskarna i WRC Central European Rally.
50-talet EM-ekipage till finalen, ERC Rally Croatia.
Publiksuccén på strandpromenaden startar i gång även Rally Sweden 2026
Blomqvist bland stjärnorna i Rallylegend med Audi Quattro.
Martell amerikansk rallyvinnare i Skoda Fabia RS Rally2, seger i Overmountain Rally Tennessee.
Sprinttjuren på gång i Bäckefors, publiktips inför lördagens tävling.
Lennstrand snabbast uppför Falerumsbackens Lagtävling.
Så gick det i TEAB Racet.
Norbergs Hyttsväng, anmälan stänger måndag kväll.
Anmälan för 100-åringen stänger klockan 18:00 - ingen efteranmälan!
Foto från TV-Svängen.
Virtuell chikan används på Temahallen grussprint.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
Croatia Rally 03-05/10


Rally SM:
- - - - - 06-07/02


Rally VM - WRC:
Central European Rally 16-19/10


Svenska RallyCupen:
Marknadsnatta 27/09




Foto:
TV-Svängen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

South Swedish Rally, del 2.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

South Swedish Rally.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

HEAT / Rally Bergslagen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.