|
 SMK Örebro arrangerar populära Järlesprinten på lördag. PRESSRELEASE
Den 5 november kommer det för andra året att arrangeras en rallytävling i Järletrakten (ca 3 mil norr om Örebro), på allhelgonaafton. Start och målområde är vid Econova i Järle. Fartsträckan, som skall köras tre gånger, ligger straxt norr om Järle och består av en byväg med bra kvalitet, med en längd av 3,5 km. Första start är kl 10:30.
Till vår stora glädje så är intresset stort för att få köra vår tävling. Vi har ett maxantal på 40 deltagare och detta hade vi fyllt upp långt innan anmälningstiden gått ut.
I samband med tävlingen kommer vi att samla in pengar till Mustaschkampen, för att stödja forskningen runt prostatacancer. Bland annat går 100 kr/tävlande av startavgiften till insamlingen.
Det är SMK Örebro som är huvudarrangör av tävlingen men utöver det så är vår lokala idrottsförening, Ervalla sportklubb med och sköter serveringar och parkeringar runt tävlingen. Förra året hade vi stor publiktillströmning, vilket vi tror och hoppas på även detta år med. Det finns flera bra publikplatser som är lättåtkomliga där det även kommer att finnas servering.
De tävlande är uppdelade i fyra olika bilklasser, gammelbilar (Appendix K), otrimmade bilar (1WD), trimmade bilar (2WD), fyrhjulsdrivna bilar (4WD).
I klassen för ”gammelbilar” så står nog kampen om segern mellan Torbjörn Henrysson och Morgan Sörensson, men det blir även spännande att se vad Thomas Paulsson kan göra med mycket god vägkännedom. Klassen innehåller även bland annat två Saab sport, Göte Nygren o Folke Åkerblom.
Tävlingens största klass är otrimmat (1WD). Förra årets svenska mästare, Niklas Ledin får bära favoritskapet men det är i mycket hård konkurrens. Jimmy Alfredsson från arrangörsklubben har haft stora framgångar under året i sin Golf. Magnus Lindkvist och Oscar Östlund är två andra segeraspiranter i denna täta klass.
Nils Larsson tävlar mycket sporadiskt men har alltid bra tempo, i denna tävling passerar han dessutom sin egen husknut, så att han hittar på denna sträcka råder inget tvivel om.
Klassen för trimmade bilar(2WD) är ett riktigt getingbo, fortåkare som Daniel Hoffman från Linde och Tom Karlsson från Laxå får stenhård konkurrens av bland annat fjolårsvinnaren Niklas Albinsson från Fredriksberg. Även Joakim Evertsson som är uppväxt i Järle kommer säkert att ladda ordentligt.
Det är två startande i klassen 4WD, Jan Andreasson och Sören Svensson, båda i Mitsubishi Lancer.
» Pressrelease från SMK Örebro.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2022-11-01 11:47:03
|
|
Världsmästaren Stig Blomqvist firas under KAK Midnattssolsrallyt – kör Audi quattro S1 på Tierp Arena.
När KAK Midnattssolsrallyt avgörs den 2–4 juli väntar en särskild hyllning till en av svensk rallysports allra största profiler. Rallyvärldsmästaren Stig Blomqvist, som fyller 80 år under 2026, kommer att finnas på plats under tävlingshelgen och bjuda publiken på uppvisningskörning och medåkning i e...Publicerad: 2026-06-26 08:07:32
Sekurab Rally SM och SM-veckan möts när Rally Killingen väntar i Värmland.
Efter gruspremiären i Nyköping i mitten av maj går nu Sekurab Rally SM in i andra halvan av säsongen när Thoréns i Kil Rally Killingen avgörs den 26–27 juni. Över 80 ekipage kommer till start på klassiska värmlandsvägar, samtidigt som tävlingen för första gången på 10 år kombineras med SM-veckan och...Publicerad: 2026-06-26 05:53:31
Stark start av Toyota i Acropolisrallyt, Solberg fyra - Mille nia i WRC2
Fem Toyota topp sex i EKO Acropolis Rally Greece när den korta publiksträckan avgjordes, snabbast Sebastien Ogier på stadionsträckan med en sekunds marginal. Takamoto Katsuta in som tvåa med en tiondel till Thierry Neuville.
Oliver Solberg sätter fjärde tid, precis som på shakedown, en tiondel fr...Publicerad: 2026-06-25 22:24:45
Regularityklassen inleder KAK Midnattssolsrallyt i Stockholm – historisk start vid Armémuseum.
KAK Midnattssolsrallyt 2026 får en högtidlig och historiskt förankrad inledning när tävlingens Regularityklass startar från Armémuseum på Östermalm i Stockholm torsdagen den 2 juli. Redan dagen innan, onsdagen den 1 juli, samlas de klassiska bilarna på borggården utanför museet där allmänheten får m...Publicerad: 2026-06-25 20:41:54
M-Sport utvecklar Fiesta Rally2+ för WRC27 säsongen.
Igår kom beskedet, Rally2+ tar plats bredvid WRC27 ekipagen under de två kommande säsongerna för att locka startande till WRC seriens huvudklass. Tidigare har M-Sport´s Richard Millener varit negativ till idén att förstöra den populära Rally2 klassen med en ny variant som tar sig in i de nationella ...Publicerad: 2026-06-25 13:04:40
Anmälningslistan för ERC Rally di Roma Capitale släppt - 126 ekipage med Isak och Mille - Tänak som testförare.
Intresset som vanligt stort för Italienska Rally di Roma Capitale, endast 11 sträckor men man når 20 mil på den Italienska asfalten som brukar bjuda på riktig sommarvärme.
Tänak som föråkare i testbil.
Redan bland föråkarna ses intressant namn, där gör Ott Tänak tävlingscomeback genom att...Publicerad: 2026-06-25 11:20:01
Jämnt i topp på shakedown - Neuville före Ogier - Solberg fyra just nu.
Shakedown inne på sluttampen för EKO Acropolis Rally Greece för Rally1 klassen, Thierry Neuville har tillhört de snabbaste hela morgonen och är just nu 0,1 sekund före Sebastien Ogier. Stark start för Hyundai då Adrien Fourmaux går in som trea, ett par sekunder från snabbaste.
Oliver Solberg håll...Publicerad: 2026-06-25 10:03:29
70-talet åkare gör upp i Thoréns i Kil Rally Killingen.
Fredag och dags för Thoréns i Kil Rally Killingen - Rally SM deltävling och 1300 Rally Cup som kör om poäng - Suzukigänget åker fredagens tre sträckor dubbelt under eftermiddagen och tidiga kvällen. De 74 SM-åkarna kör samma men fortsätter med en sträcka under lördagens morgon. Sträckorna Kammersrud...Publicerad: 2026-06-25 08:55:27
Följ Solberg och Rally1 gänget över shakedown i Acropolis Rally Greece via WebTV & Resultat.
Vid klockan 8:01 rullar Elfyn Evans av startlinjen på sträckan Loutraki, den mäter 3,34km och agerar shakedown inför EKO Acropolis Rally Greece. Det blir WebTV sändning från Promotorn som kan ses i vår WebTV & Video avdelning, direklänk här nedan.
Första körningen går i VM tabellens ordning vilke...Publicerad: 2026-06-25 05:52:22
GK Door Team Sweden laddar för Rally Kilingen – och välkomnar en ny förare till teamet!
Vi hälsar Pontus Tidemand varmt välkommen till GK Door Team Sweden! Pontus kommer att köra en av teamets två Toyota Yaris i Rally Kilingen. Det blir första gången bakom ratten i en Yaris för Tidemand, som har stor erfarenhet från Rally2- och R5-bilar, även om det varit ett längre uppehåll från tävla...Publicerad: 2026-06-24 19:48:17
|
| |