____ WWW.MOTORSPORTSALONGEN.SE ____

   
   

   
   

   


  NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Del 9 av Vem kör vad börjar hos Kristian Johansson som flyttat verksamheten och nu satsar fullt på en Rally SM säsong igen. Det blir fortsättning med den gula Corollan och Fredrik Livh i högerstolen. Men vi kan också se honom lufta BMW´n under säsongen.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Michael Wikström ses i anmälningslistan för Rally Lima, det blir starten på säsongen för fjolårets mästare i Nationella 4wd tillsammans med co-driver Lennart Nilsson - och det blir så klart i Ford Fiesta WRC.

© Stefan Helin.
© Stefan Helin.
Henrik och Ida Levin lever för rallysporten, tar otaliga segrar i VOC klassen, tävlar både lokalt och utomlands. Fortsätter i Volvo Euro Cup men bygger också en grupp F bil för tilltänkt SM tävlande.

© Team Levin Motorsport.
© Team Levin Motorsport.
Den nya Volvon har blivit något försenad, men snart ska den vara klar och då har de två bilar för att kunna tävla flitigt.
Del 9, Vem kör vad 2023, Kristian SM satsar med Corollan, Wikström till Lima med Fiesta WRC och Levins bygger ny grön 940.

Inför 2022 pratade Kristian Johansson om mindre tävlande och nerskalat program, då stod annat på kalendern.
- Efter att ha flyttat och byggt ny verkstad under förra året, håller numera till strax utanför Skene, blev det lite sporadiskt tävlande, men nu är tanken på full Rally SM satsning igen!

Fortsatt med gul Corolla och Fredrik i högerstolen?
- Yes, fortsätter med min Toyota Corolla som just i dagarna har uppdaterats med nytt elsystem, dash med mera hos Per Johansson, Calitech. Även lite förbättringar på väghållning har gjorts och helt nya Öhlins TTX Flow sitter på med senaste tekniken naturligtvis! Under året så monterades även en helt ny växellåda från Unic i Säffle vilket funkat väldigt bra! Spindlar från Tibuc sitter också på så att hjulen sitter fast ordentligt, förklarar Kristian.
- Fredrik Livh fortsätter i högerstolen och vi känner oss jättetaggade inför säsongen, om något företag vill vara med och synas med oss så finns det plats kvar på bilen.

Hinner ni med mer än bara SM?
- Kommer fylla på med några tävlingar i MAS Cupen för att hålla farten uppe, bra med rekognosering och egna noter och det är fina tävlingar.
Och serviceteamet känner vi igen?
- Tommy, Tony, "Lappen", Modin, Tom och några fler kommer hjälpa till med servicen under året, oerhört tacksam för dessa som åker med runt i landet för att hjälpa mig och Fredrik.

Du fortsätter med Corolla, men det finns mer i garaget?
- Kommer även att lufta BMW´n som också går i Trimmade 2wd, det blir nog några tävlingar i Västsverige när tid finnes.
- Klassen är fantastiskt rolig med kul bilar och väldigt tufft motstånd, visst vore det kul med en R5-bil med helt orealistiska pengar om man betalar det mesta ur egen ficka, för att inte säga omöjligt, säger Kristian och drömmer.
- Men man vet ju aldrig, rätt som det är kanske det kommer ett samtal från Visby.


SM vinnande Wikström inleder i Lima, avvaktar om fortsättningen.
Michael Wikström och Lennart Nilsson tävlandes för NMS Boden körde hem Rally SM guldet i Nationella 4wd i en Ford Fiesta WRC 2022. Namnen har också dykt upp till årets premiär, ska ni försvara guldet?
- Vi kör som ifjol med Fiesta WRC och startar i Rally Lima men sedan får vi se vad som kommer, säger Michael och fortsätter.
- Det är långa resor för oss söderut och det tar både på kraft och tid.

Såklart är det så för Bodens WRC förare vars färd söder ut på närmare 100 mil enkel resa till premiären är den kortaste resan för teamet. Det gäller att brinna för tävlandet när resorna blir så långa.
- Det är glädjen att köra rally som driver oss och det är mycket viktigt.

Något mer som är på planen?
- Det blir nog någon SM-sprint om möjlighet ges också, hälsar Wikström och avslutar.
- Just nu laddar jag inför säsongen ihop med min darling i ett soligt Thailand.


Levins bygger nytt, dubbla 940 inför säsongen!
Snabbaste VOC-paret från söder, mintgrön Volvo 940? Då är det självklart Henrik och Ida Levin vi syftar på. Efter segern i Volvo Euro Cup trappar de kanske ned - nejdå det byggs bil och satsas på nytt.
- Planen för året är att återigen köra Volvo Euro Cup och så är vi sugna på Rally SM. Dock hinner vi inte få färdigt nya bilen till Rally Lima så där tappar vi en deltävling så vi får se hur vi lägger upp det.

Ni är vana att tävla flitigt, det blir väl mer på programmet?
- Jodå, det blir det nog några fristående tävlingar som t.ex. Slottssprinten som var en väldigt trevlig tävling tyckte vi ifjol.

Om ni tänker på SM-start innebär det steg till grupp F med den nya bilen?
- Vi kommer köra en nybyggd Grupp F så fort den är klar samt att vi kommer köra vår trogna VOC´are i asfaltstävlingarna i Europacupen.
- Bygget blev lite fördröjt på grund av en vattenskada i huset men när den blir klar kommer den vara grymt fin, och färgen behöver ni knappt gissa.

Men de drömmer också om något mer.
- Drömmen vore något betydligt vassare, vi får se vad framtiden ger, ambitionen är att få ihop budgeten till detta framöver, avslutar Henrik och Ida.


Läs också:
»
Del 8; Vem kör vad 2023, Israelsson ska bli 2wd kung i Lima, Alpine-Fransson mot ny säsong och Stugemo funderar på 2023.
» Del 7; Vem kör vad 2023, Jakobssons mot nya rekord i 3 x 4wd, Ingesson SM tävlar i BMW och Noah går för ny seger i Sverigeserien.
» Del 6; Vem kör vad 2023, Saarinen fortsätter i Hyundai, Sandgren fixar SM vecka och rallybilar, Söderström med BMW & Sierra.
» Del 5; Vem kör vad 2023, Liiten siktar på EM start i Sverige, Vestlund i vass 940 och Sebastian osäker.
» Del 4; Vem kör vad 2023, Adolfsson siktar på dubbla SM, Brodin kör för att ha kul & Suvala går för SRC.
» Del 3; Vem kör vad 2023, Friberg mot ny SM säsong, Joel byter co-driver och Rudengren siktar på Sprint SM.
» Del 2; Vem kör vad 2023, trimmad Nissan-special med Nicklas, Gustav och Oskar.
» Del 1; Vem kör vad 2023, Karlsson i fräck BMW, vässad Astra för Robert samt Berg & Bergsten i Fiesta R2.

Publicerad: 2023-01-08 08:39:54






Kalendern för Sydsvenska Mästerskapet 2026.
© emotorsport.seBland båda distriktens rallyansvariga råder samsyn om att distrikten är de som över tid skall ansvara för att det finns en verksamhet som gynnar arrangörer och tävlande. Cuper och serier kan komma och gå men tack vare det demokratiska systemet inom SBF kommer det hela tiden nya som tar ansvar för at...

Publicerad: 2025-10-13 21:21:08


Carlberg kör VM-tävlingen Central European Rally som säsongsavslutning.
© Opel Motorsport.Europamästaren från Jönköping avslutar säsongen och fabrikssitsen tillsammans med Opel med att göra VM-debut med nya FIA homologerade Opel Mokka GSE Rally. Världens första FIA homologerade elrallybil. Calle kommer att köra bakom WRC fältet. Vägarna, som ofta blir leriga, kommer att vara en stor utma...

Publicerad: 2025-10-13 15:54:33


Mille och Johan går för VM-guld i Junior WRC-finalen.
Efter en stark säsong med flest sträcksegrar av alla i mästerskapet är 20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm redo för årets största utmaning – finalen i Junior-VM. Tillsammans med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika ligger dom tvåa i mästerskapet inför Central European Rally, bar...

Publicerad: 2025-10-13 12:30:46


Novemberskölden på gång - rallystart med massor av aktiviteter på torget.
© emotorsport.seNässjö Motorklubb bjuder in till höstens stora rally Novemberskölden med rallytorg och start på Stortorget i Nässjö den 1:a november.

Välkommen till ett av Sveriges största rallyn sett till antalet deltagare – med upp till 250 team och 5-6 personer i varje team! Detta är Nässjös största idrottsev...

Publicerad: 2025-10-13 11:05:32


TV-tablå inför helgens Central European Rally.
© emotorsport.seÅrets 12:e WRC deltävling på tur, Central European Rally med sträckor i Tyskland, Tjeckien och Österrike väntar under helgen. Torsdag morgon shakedown som sänds live i vår WebTV & Video avdelning via promotorns sändning.

Rallyt på 14 sträckor inleder torsdag eftermiddag då en sträcka går dubbelt ...

Publicerad: 2025-10-13 09:01:36


Åtta deltävlingar för Bilsport Rally Cup 2026.
© emotorsport.seÅtta deltävlingar blev resultatet när Bilsport Rally Cup stängde sin kalender för 2026, en hektiskt säsong för de onotade åkarna även om det väntas bli resultat man får räkna bort från säsongen när allt summeras.

De tävlande har från start fem deltävlingar på drygt 2 månader, Skåne inleder Rally ...

Publicerad: 2025-10-13 05:58:44


Ogier före Fourmaux i helgens genrep, Herbst Rally.
© Toyota Gazoo Racing.Som uppvärmning inför kommande veckas Central European Rally körde Sebastien Ogier föråkare i österrikiska Herbst Rallye över tio mil, totalt åtta sträckor där Toyotaföraren var snabbast under lördagen.

På plats även Adrien Fourmaux som likt fransmannen körde föråkare, första halvan av rallyt byt...

Publicerad: 2025-10-12 21:47:47


Drive VXO-Sprinten, Grahn glänste i premiären – mörkerkörning och publikfest på Uråsa.
© Ryrlén.Drive VXO-Sprinten på Uråsa flygfält blev en rallydag och kväll att minnas. Med 65 startande ekipage och både svenska, danska och tyska deltagare bjöds publiken på fart, precision och show – allt på asfalt, där förarna tävlade i två däckklasser: asfaltsdäck och grusdäck.

Grahn dominerade i pre...

Publicerad: 2025-10-12 19:32:28


Kalle bäst i Lilla VM på Högstabanan.
© emotorsport.seHaninge MK´s Lilla VM på Högstabanans område, en sträcka på 1,9km kördes tre gånger under söndagen, 31 startande och fyra klasser.

Arrangörsklubbens Kalle Gustafsson körde Ford Fiesta Rally2 och gjorde det bra, tre raka sträcksegrar och seger totalt 4,2 sekunder före Casper Jansson. Unge rallycro...

Publicerad: 2025-10-12 17:38:21


Samtliga sträcksegrar för Andervang i Havellandrallye.
© emotorsport.seSex raka sträcksegrar för Stig Andervang och Vanessa Dagge i ADAC/PRS Havellandrallye - Svensken i Tyskland med Hyundai i20 N Rally2 för tävlande. Upplägget var att en av sträckorna gick tre gånger, en annan dubbelt och så en som bara kördes en gång - rallyt på grus med inslag av asfalt. För Svenske...

Publicerad: 2025-10-12 11:11:59


Tidigare nyheter:
Åtta deltävlingar för Bilsport Rally Cup 2026.
Ogier före Fourmaux i helgens genrep, Herbst Rally.
Drive VXO-Sprinten, Grahn glänste i premiären – mörkerkörning och publikfest på Uråsa.
Kalle bäst i Lilla VM på Högstabanan.
Samtliga sträcksegrar för Andervang i Havellandrallye.
Grahn totalvinnare i Drive VXO Sprinten.
Lövdansen närmar sig - möjlighet för rekognosering.
Madsen vann Rally Stoholm - Helin körde hem Appendix K.
Tvådagars Höstnatt avgjord på Gotland.
Olsson snabbast totalt - Andersson bäst i 2wd under Årjängs Sprinten.
Tobias vann Eskilstunas Finalsprint.
40 dagar till Motorsportsalongen - Reiersen, Liljegren och en WRC-kändis på plats.
Supercupen 2026 börjar ta form - nya klassindelningar och tre vintertävlingar klara.
Närmare 300 svenska rallyåkare ute - följ bl.a. Årjängssprinten, Finalsprinten och Drive VXO Sprinten.
30 bilar till söndagens Lilla VM i Haninge.
RS final i söder med Drive VXO Sprinten.
102 rallyåkare till lördagens Årjängs Sprint.
Listan, årets pristagare i Svenska RallyCupen - missa inte prisutdelning och fest!
Drive VXO-Sprinten – lördagsrally på Uråsa flygfält.
Finalsprinten avslutar Eskilstuna Sprintcup 2025.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
- - - - - 01-02/00


Rally SM:
- - - - - 06-07/02


Rally VM - WRC:
Central European Rally 16-19/10


Svenska RallyCupen:
Prisutdelning & Fest 08/11




Foto:
Rally Vetlanda.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Marknadsnatta.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

TV-Svängen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

South Swedish Rally, del 2.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.