NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Roger Berglund bytte till sig en Volvo 240 appendix K sent på säsongen, körde med ett test i Silverratten på hösten och laddar nu mot 2025 med start i Norge.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Renault Alpine en spännande bil i rallyskogen.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Mycket bilar i Franssons rallygarage, är det inte Renault Alpine är det VW 1300 som gäller.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Håkan Lindh planerar för ny säsong med Volvo 240 i appendix K, inleder redan i dagarna med vintertest innan första rallyt som körs är Finnskogsvalsen.

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Än är det inte dags att lägga hjälmen på hyllan, ny säsong med Håkan Berger i högerstolen på Volvon, antingen Volvo Euro Cup eller Svenska RallyCupen.
Del 3; Vem kör vad 2025, Appendix K special med Berglund, Fransson och Lindh.

Den tredje delen blir lite av en appendix K special med tre snabba namn för klassen, vi inleder med Roger Berglund som varit tillbaka under året och bland annat kört hem Svenska RallyCupens Appendix K klass - vad väntar 2025?
- Planen är samma som detta år som var vårt första hela år efter 19 års uppehåll, att åka dom kul tävlingarna och ha kul tillsammans. Att försöka hitta mer fart då jag inte är nöjd över tempot jag haft i år, åker åt helsike för fegt och sakta idag mot förr i tiden.
- Till 2025 så kommer Andreas Haraldsson fortsätta att åka med, han åkte ett par rallyn i år och sedan hoppar Christer Carlsson med också som var med och provade nya bilen i Älmhult, dem två kommer dela på högerstolen, det är två mycket trevliga och duktiga personer som tillför energi i bilen.

Sent in på hösten blev det bilbyte, fortsätter du i den vita 240´n nu?
- Ja, jag bytte bort min snabba App-k Volvo 242 mot en ännu bättre 242 som jag hunnit prova en gång, efter det har jag lagt ner massor av tid att få den som jag vill ha den och ju mer man skruvar desto mer byter man så nu är det nästan en ny bil.
- Jag är sugen på en ny grupp H-bil efter att jag sålde min Volvo 940, körglädjen är inte är så hög i en App-k bil.

Om planen är det samma, ja då får vi se dig mest i Svenska RallyCupen.
- Där kommer vi försöka försvara titeln så där åker vi alla deltävlingar. Men vi börjar säsongen i Norge, redan den 11/1 i Norska mästerskapet som har med Appendix-k klass vilket kommer bli kul att se lite nytt och vi åker vintersäsongen där och sedan får vi se hur vi känner för det.
- Lahti Historic Rally i Finland ska jag åka då jag hoppar Svenska Rallyt som var tänkt att åka, men bara tre sträckor på fredag och tre på lördag för all den tid och energi det går åt att åka till Umeå så känns det inte värt det, dessutom sist i spår som inte passar våra bilar, avslutar Tranåsbon.

Hektiskt motorår väntar för Fransson.
Fortsatt i Småland och nu till Hultsfred och Kjell Fransson, hur går dina tankar inför 2025?
- Både Fransyskan och Tyskan har haft ont i motorn, men dom ska väl efter lite kärlek åter vara på banan till säsongstart.
- Planen är att det blir som 2024 med fokus på Svenska RallyCupen men vi hoppas att det kan bli nån vintertävling innan, ligger lite gamla vinterdäck som bör nötas ut.

Men det låter som en helg blir mer intensiv än de andra?
- Ja tyvärr så blev det en tävlingskrock till våren, vi i Vimmerby MS ska återigen ha två deltävlingar i Svenska Sprintcupen. Nu vart det så olyckligt att det på lördagen krockar med första av Svenska RallyCupens deltävlingen, Vilda Ryd Racet i Ryd. Så det får bli Ryd på lördag och hemma på söndag om både bil och besättning är hela.

Med det finns mer i din kalender.
- I år kommer Midnattssolsrallyt tillbaka och där hoppas vi att vi kan vara med om allt faller på plats. Övriga helger går säkert att fylla med sonen Peters tävlande i rallycross och inte minst barnbarnen Ludvig och Mollys tävlande i Ungdomsrally och Folkrace. Ser väl ut som att man inte behöver vara hemma så värst mycket.
- Sist men inte minst ett jättetack till alla som på det ena eller andra sättet gör detta möjligt, utan er går det inte. Med hopp om ett vinstrikt och roligt motorår 2025!

Lindh laddar om, inleder med vintertest.
Laxås Håkan Lindh körde i år hem Volvo Euro Cup, vad väntar nu?
- Börjar med att åka Finnskogsvalsen i Torsby den 18:e januari, får se om vi får ihop ekonomin att åka Volvo Euro Cup även 2025. Om vi inte får ihop till det så blir det nog Svenska RallyCupen och förhoppningsvis Midnattssolsrallyt.

Övrigt som är klart?
- Håkan Berger fortsätter som kartläsare vilket jag är mycket nöjd med. Vi ska börja med en test uppe i Anttila i slutet på december i alla fall.
- Vi fortsätter i samma Appendix k bil som vi åkt i år och den har fått lite uppdateringar inför 2025, avslutar Lindh.

Läs också:
»
Del 2; Vem kör vad 2025, Bergman i Mitsubishin, Kristian tar ett mellanår och Noah i nybyggd S40.
» Del 1; Vem kör vad 2025, Emil och Elliot två med SM ambitioner, Pahlin och Suvala siktar mot Svenska RallyCupen.


Följ helgens rallyn:
Targa Florio:[Resultat][Shakedown][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2024-12-29 19:45






Följ Träning, kval och shakedown inför Rally Hungary imorgon.
© Torbjörn Carlberg.Sträckan Hajmáskér på 6km används som både träning, kval och shakedown inför ERC Rally Hungary. Vid klockan 11 startar fria träningen för Rally2 klassen där de tävlande får känna på underlaget.

Efter träningen öppnar sträckan för kvalet klockan 14:01 där de främsta EM-anmälda Rally2 ekipagen gör ...

Publicerad: 2025-05-08 18:56


Södras RS-serie kör vidare, nu Sturup Runt.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Södras RS-DM kör vidare med Sturup Runt där Svedala MK arrangerar, det är rallyspecial om totalt 37km varav 36 km är special. Uppdelat på 3 SP, á 4 varv som körs 3 gånger enligt banskisser är infon i inbjudan.

36 tävlande anmälda och fördelade över åtta av de tolv inbjudna klasserna, 13 deltagare...

Publicerad: 2025-05-07 22:17


Rally Uppland på gång, missa inte anmälan och bokning - ingen efteranmälan!
© emotorsport.seRally Uppland närmar sig med stormsteg, den 24/5 kör vi och det fylls på med anmälningar. Vägarna är fördelat med 46km allmän väg och 11km enskild väg med en fantastisk karaktär.

Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, SuperCupen, Volvo Euro Cup, Klassiska Rallycupen, Historiska Rallycupen, U...

Publicerad: 2025-05-07 22:14


Sainz väntas kandidera om presidentposten inom FIA.
© emotorsport.seDen 12:e december är det val inom internationella bilsportförbundet - då ska förbundets högsta post sättas. Den som håller presidentposten idag är hårt kritiserade Mohammed Ben Sulayem som väntas ställa upp för omval - men han kan få konkurrens.

Ben Sulayem som tillträdde 2021 har varit drivande ...

Publicerad: 2025-05-07 22:11


Spänning utlovas i Götenerundan.
© emotorsport.seÅrets upplaga av Götenerundan ser ut att bjuda på en rafflande rallytävling. I 4WD-klassen har vi sex förare till start, där favoriten David Nattsson från Falköpings MK i sin nya Hyundai i20 får hårt motstånd – främst från rutinerade Stig Andervang, MK Rimo.

I klassen Trimmat 2WD har några intres...

Publicerad: 2025-05-06 20:35


Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
© emotorsport.sePå fredag förmiddag inleds träning och efter lunch kvalet för Rally2 toppen inför Rally Hungary, årets andra ERC-deltävling i Ungerska Veszprem. Rallyt inleds med en kort publiksträcka på fredagens kväll.
Efter det 12 sträckor på 19 mil där tre sträckor går dubbelt under lördagen och bildar närmare...

Publicerad: 2025-05-06 20:28


Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
© emotorsport.seTill helgen avgörs tredje deltävlingen i Italienska mästerskapet när Targa Florio från Palermo avgörs med 12 specialsträckor. Fredagen inleder med fyra sträckor dubbelt på 75km - lördagen fortsätter och avslutar med två sträckor dubbelt med de resterande 38km - allt på asfalt.

Svenskt i startfält...

Publicerad: 2025-05-06 20:19


Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
© emotorsport.seMK Tierp med Rally Uppland är nästa deltävling för Svenska RallyCupen, rallyt körs den 24:e maj och anmälan stänger vid midnatt på söndag. Just nu 139 anmälda till rallyt men det finns gott om plats för fler på Tiern Arena.

Det väntas 57km special fördelat på sex sträckor, noterna produceras av J...

Publicerad: 2025-05-06 20:16


Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
© Calle Carlberg Motorsport.Idag tisdag åker Calle Carlberg och co-driver Jørgen Eriksen till Budapest för att göra sig redo för deltävling två i Junior-EM 2025. Under onsdagen kommer man köra ett test för att prova ut de sista detaljerna på bilen.

Carlberg gjorde förra året EM-debut i Ungern och fick på en andraplats bryta...

Publicerad: 2025-05-06 18:00


Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.
© MS Munaretto.Katrineholmsföraren Mille Johansson och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika fortsätter sin satsning i det Italienska Grusmästerskapet tillsammans med italienska MS Munaretto. I helgens Rally Adriatico tog de sin Škoda Fabia RS Rally2 på Hankook-däck till en sjätteplats totalt och en andraplats i ...

Publicerad: 2025-05-06 14:42


Tidigare nyheter:
Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.
Jonna Eson Brådhe tillbaka i Rally SM, kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
TV-tablå för helgens Rally Hungary, 4 svenska ekipage kör om ERC poäng.
Varvloppet närmar sig, sträckbeskrivning och förlängd anmälan.
Karlströms seger i Silverratten gav full pott för Oilcenter Solång Motorsport i mästerskapet.
Patrik Hallberg körs resten av Italienska Asfaltsmästerskapet.
Toppform från alla tre förare – men dramatik kantade Silverratten.
Foto från Silverratten Legends.
Hänninen tvåa på testet inför Saudiarabiens WRC final.
Foto från Silverratten, del 2 - tre av lördagens specialsträckor.
Mille sexa totalt i Rally Adriatico, tvåa i klassen för förare under 25 år.
Tom & Andreas vann Silverratten efter stabil körning.
Så är läget i Rally SM tabellerna efter Silverratten.
Foto från Silverratten, del 1 från fredagens och lördagens första sträckor.
Karlsson snabbast till mål i Silverratten Legends.
Florin körde hem Eskilstunas Värmesprint.
Silverrattens SM vinnare i 2wd, Berg och Olofsson.
Följ Mille i Italienska Rally Adriatico.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Hammarslaget 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 09-11/05


Rally SM:
Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - SM 29-31/05


Rally VM - WRC:
Vodafone Rally de Portugal 15-18/05


Svenska RallyCupen:
Rally Uppland 24/05




Foto:
Silverratten, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten Legends.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Vilda Ryd Racet.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.