|
 Victor Henriksson kör trimmad Fiesta i Rally-SM. PRESSRELEASE
Det kommer att komma en hel del nyheter från det Nynäshamns baserade motorsport-företaget MSE under året. En av nyheterna blir en ny rallybil för klassen R2 och Victor Henriksson är utsedd som förare.
Den nya bilen byggs på den helt nya Ford Fiesta, och mer info om själva bilen kommer att visas längre fram under året.
Victor Henriksson som är endast 20 år gammal är ansedd som en av de bästa rallyjuniorena i norden, vilket han själv visat med sina resultat under de tre sista åren, kommer att köra för teamet och är anmäld för hela Rally-SM 2009. Victor kommer att börja säsongen i sin Ford Fiesta ST han kört under de tidigare åren, bara att den blir modifierad för att anpassas till klassen Trimmat 2-hjulsdrivet enligt grupp A reglementet.
Victor själv kommenterade det hela med: - Det är helt fantastiskt att jag får den här chansen att få köra den nya bilen. Och är övertygad om att vi har ett vinnande koncept och ska visa att den nya bilen är snabb. Så jag och Håkan min kartläsare ska göra allt för att inte Andreas och teamet ska bli besvikna. Och mitt egna mål är att jag ska ta guldet i år i Rally-SM, så enkelt är det.
Andreas Eriksson ville själv kommentera det hela och sa: - Jag är övertygad om att bilen vi bygger blir en snabb och bra bil. Men vi behöver den snabbaste föraren och Victor har bevisat det under sina år i Top-Driver att han har farten så valet var ganska enkelt.
Victor är ingen ny bekantskap för Ford TeamRS eftersom Victors farbror Patrik Henriksson var under många år kartläsare åt Andreas, så Victor är ju född och uppfostrad med rally i familjen då även hans farfar Janne Henriksson var fabriksförare i rally redan på slutet av 60-talet och verksam fram till början 90-talet.
Victor som kört i rallyserien Top-Driver de senaste åren var även den första att vinna den internationella uttagning hos M-Sport, England vilket är basen för Fords team i Rally-VM, BP/Ford Abu Dhabi WRC Team. Och i och med den vinsten så vann Victor ett år som lärling hos VM teamet. Vilket betydde att arbeta både i rallyfabriken med att bygga VM-bilarna Ford Focus RS WRC men även att jobba ute på VM-tävlingarna.
2008 så tog Victor SM silver i både klassen otrimmat 2-hjulsdrivet och Junior Rally-SM. Dessutom så blev han utsedd som Årets Rally Junior 2008 av tidningen Bilsport och framröstad av svenska folket på tidningen Bilsports hemsida som årets Junior.
Årets säsong för Victor kör igång i kommande vecka med ett vintertest hos Depå-Grande och därefter deltar han i Offerdalingen som en uppvärmning till Rally-SM som startar med Värmland Runt den 30-31:e januari.
Håkan Palm fortsätter som kartläsare, något han tjänstgjort det senaste året.
» Pressrelease från Ford Team RS, www.fordteamrs.se.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
2,58km Harju avverkat när Secto Rally Finland inleddes, snabbast var Ott Tänak som tog täten i rallyt 1,3 sekund före Thierry Neuville - Hyundais båda åkare jagade av Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä, 1,5 respektive 1,7 sekund bakom Tänak.
Ford en bit efter.
Adrien Fourmaux och överras...Publicerad: 2025-07-31 21:25:04
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
På sociala medier har dreven om att Hyundai Motorsport ska lämna WRC-serien gått hårt under våren och sommaren för att samla klick och läsare. Anledningen har varit att nuvarande kontrakt mellan Hyundais moderbolag och Hyundai Motorsport gällande WRC-satsningen endast gick över 2025.
Ett helt nor...Publicerad: 2025-07-31 14:35:37
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Ruuhimäki avverkad som shakedown och det var slutligen Takamoto Katsuta som stod för snabbaste tiden, det var många som gjorde fler rundor än vanligt. Japanen gjorde fyra och var genom sitt snabbaste åk 0,9 sekund före Sebastien Ogier. Bra flyt på Josh McErlean och Ford Puman som gav tredjetid, 0,3 ...Publicerad: 2025-07-31 14:00:44
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
Till Chiles VM-deltävling gör en av arrangörslandets stora rallyåkare åter start i Rally1 klassen. Det är 31-årige Alberto Heller som fått grönt ljus från M-Sport på en Ford Puma Rally1.
I 2023 års upplaga av hemlandets WRC-deltävling gjorde Alberto det samma, hyrde en Puma Rally1 och slutade då...Publicerad: 2025-07-31 11:06:02
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Samtidigt som shakedown inför Secto Rally Finland drog igång släpptes kalendern för WRC serien 2026, tävlingarna känns i stort igen men ett par skiften i datum har gjorts.
Japan och Italien har bytt datum, istället för hösten körs Japan nu sista helgen i maj samtidigt som Italienska arrangören kö...Publicerad: 2025-07-31 09:16:02
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Svenska Sprintserien kör sjunde och åttonde deltävlingarna i helgen hos Strängnäs AMS, aningen svalare med 64 ekipage i listorna varav 29 bilar i rallyklasserna. Som cupen erbjuder är det ett träningsåk följt av två tävlingsåk i varje deltävling.
14 bilar i Trimmat 2wd för rallybilar, vassa namn ...Publicerad: 2025-07-31 09:04:10
Mille Johansson jagar VM-ledning i Finland.
Efter en vår fylld av intensiva tävlingar i både VM, EM och Italien är Mille Johansson och Johan Grönvall tillbaka i Junior WRC – och redo att ladda fullt i jakten på VM-guldet. Med två deltävlingar kvar ligger duon tvåa i tabellen, bara sju poäng bakom australiensaren Taylor Gill inför helgens klas...Publicerad: 2025-07-31 07:57:57
WebTV direkt från shakedown inför Secto Rally Finland här!
Torsdag förmiddag dags för shakedown inför Secto Rally Finland, det är 4,12km av kända Ruuhimäki som nyttjas för ändamålet. En minut över åtta statar Ott Tänak först och följs av Elfyn Evans, Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä - första vändan går i VM tabellens ordning.
För WRC2 klassen är det v...Publicerad: 2025-07-31 06:06:53
Solberg hoppas att segersviten fortsätter i Finland.
Bara elva dagar efter att ha säkrat sin första WRC-seger i värstingklassen i Rally Estland, återvänder Oliver Solberg till jakten på mer WRC2-framgångar i Finland.
I sin tävlingsdebut med Toyota Gazoo Racing dominerade 23-åringen tävlingen i Estland och säkrade Toyotas 100:e WRC-seger någonsin.
...Publicerad: 2025-07-30 16:25:16
Följ morgondagens shakedown inför Secto Rally Finland.
4,12km Ruuhimäki inleder det finska VM-rallyt, Secto Rally Finland - sträckan används då som shakedown inför rallyt och startar 08:01 svensk tid under torsdagens morgon.
Först ut går man i VM tabellens ordning med Rally1 ekipagen först, följer gör WRC2 eliten där vi hittar Svenskt genom Oliver So...Publicerad: 2025-07-30 14:39:03
|
| |