NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Tävlingstillfällena är många i söder men antalet tävlande sjunker, nu gör distriktet ett omtag för att få in fler tävlande i sporten.
Omtag och nytag i Södras BF, storsatsar på rallyförare och co-driverkurser.
PRESSRELEASE

Södra BF storsatsar på utbildning och nyrekrytering av rallyförare och co-drivers med början 2025.
- Det finns gott om tävlingar men vi ser en negativ trend gällande antal startande, säger Ola Schönström SGA Rally Södra BF.

Södra BF:s rallygrupp bestående av sportgrensansvariga Ola Schönström och Sebastian Steiner tillsammans med utbildare Anders Åberg, Julia Thulin, Daniel Borgqvist och förare/arrangör David Pettersson och Björn Borgqvist. De har under hösten och vintern diskuterat och planerat för hur distriktet bör jobba framåt för att kunna rekrytera nya utövare till sporten.
- Vi har många väldigt duktiga arrangörer i distriktet så körtillfällena är många och kvaliteten är hög på tävlingarna. Både på asfalt och grus, fyller Schönström i.

Att ha en arbetsgrupp som består av personer som är aktiva på olika nivåer och med olika kompetenser och erfarenheter är en styrka. Och efter ett år utan riktigt styrning på utbildning i Södra distriktet tar vi ett omtag 2025.
- Att utbilda på ett lite nytänkande vis och med högre frekvens bör göra gott för rekrytering här i trakten, säger Anders Åberg tillhörande Hässleholms MK.

Anders Åberg och Julia Thulin tillträdde som nya utbildare för rallyförare och Co-drivers i distriktet nu inför 2025. Anders har även utbildat sig till instruktör för både Hjärtlungräddning samt förstahjälpen (L-ABCDE) vilket gör att vi smidigt kan erbjuda kursdeltagarna en helhet i utbildningarna.

- Vi tror på att kunna göra en komplett utbildning så att kursdeltagarna är helt färdiga för att kunna tävla direkt när kursen är avklarade, säger David Pettersson tävlande och arrangör från Asarums MS.

Julia Thulin kommer med sina erfarenheter och aktiva Co-driverkarriär på hög nivå både internationellt och nationellt att kunna lyfta Co-driverutbildningarna till en annan nivå.
- Det viktiga i en utbildning är att förstå och lära sig att läsa noter men samtidigt, med erfarenhet att tävla på hög nivå med olika förare lyfter ytterligare både noternas och co-driverns betydelse. Att vara anpassningsbar, noggrann och analytisk är något man behöver vara för att samspelet ska fungera, säger Julia tillhörande SMK Hörby.

Vi kommer att jobba för att kommande alla utbildningar på sikt ska vara kompletta och heltäckande. Det innebär att en utbildning skulle kunna innehålla: Grundkurs Rally (C-licens), Förstahjälpen (L-ABCDE), Notutbildning (Co-driverlicens) och Debutanttävling (praktiskt moment där en enkel tävling genomförs i standardbil i vanlig trafik)

När kursdeltagaren lämnar utbildningen kan man i teorin anmäla sig och delta i nästkommande SM-deltävling om så önskas!
- Vi rekommenderar dock ingen att gå på SM direkt utan det är väldigt nyttigt att köra de mindre tävlingarna först, både utan och med noter, för att sedan växla upp, säger Björn Borgqvist aktiv arrangör och förare från Olofströms MK.
- Vi tror också på mentorskap där vi som varit med länge bättre ska ta hand om de nya och hjälpa dem genom sina första tävlingar, fyller Åberg på med.

Mentorskapet innebär att de nya får handgriplig hjälp sina första tävlingar där en av mentorerna möter upp vid ankomst till tävlings-HQ och guidar det nya teamet genom anmälan, besiktning och i förberedelserna för start.
- På detta vis tror vi att vi kan få fler att gå från utbildade och licensierade till faktiskt aktiva, säger SGA Sebastian Steiner.

Kursplanen för licenser inom Södra BF våren 2025:
15/3 Rallylicens C. Grundkurs inklusive Förstahjälpen. Heldag Lördag, viss teori innan utbildningstillfället ges på distans.
Senare under våren/året en komplett kurs, Rally C, Förstahjälpen, co-driver och debutanttävling.

Flera teoretiska delar hålls på distans via ”teams” innan vi träffas för de praktiska delarna.


» Pressrelease från Södras BF.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2025-02-19 09:04:11






SverigeSerien får egen profil.
Den nya SverigeSerien som från och med i år är öppen för ALLA standardrallybilar, det vill säga förutom VOC även för Grupp E och Grupp F upplevs av många som otydlig. Sammanblandningen mellan bilklassen VOC Autoexperten Rally och serien SverigeSerien är påtaglig. För att tydliggöra skillnaderna och ...

Publicerad: 2026-06-09 17:43:36


Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
© emotorsport.seNu på lördag den 13 juni är det dags för årets upplaga av Skilling 500. Vi har denna gång återvänt till Värnamo där vi senast var 2022. Tävlingens högkvarter är på Rasta på Bredastensområdet där också serviceplatsen är inom gångavstånd.

Motorklubben har genom åren haft tävlingen förlagd till olik...

Publicerad: 2026-06-09 13:03:18


Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen, tredje starten går i Herrljunga där sommarklassikern Kullingstrofén körs. Den 1:e augusti är det dags i år för 46km special på fyra sträckor med arrangörsnoter av Anders Åberg och Jemba.

Just nu närmare 20 deltagare i listan då anmälan just öppnat,...

Publicerad: 2026-06-09 09:01:13


Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
© emotorsport.seDen tidigare rallystjärnan Patrik Sandell, juniorvärldsmästare i rally, är nu klar för att representera Sverige i Defender Trophy, en internationell offroad- och äventyrstävling där fysisk uthållighet, navigering och teamwork står i fokus.

Den 12–14 juni reser Patrik tillsammans med två teamkamra...

Publicerad: 2026-06-09 05:48:05


Foto från Tjustknäppen.
© emotorsport.seUnder lördagen arrangerade Tjust MK deltävling i Bilsport Rally Cup och Östergötlands DM-serie - tävlingen Tjustknäppen med totalt fyra varierande sträckor. Populär tävling med 90-talet startande.

Arrangörsklubbens Magnus Johansson i Volvo 240 vann tävlingen efter en hård kamp i skogen under dage...

Publicerad: 2026-06-08 21:08:39


Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Det var som vanligt stenhårda fajter i alla klasser när Nya SverigeSerien fortsatte årets serie i Ljungby. I högsta VOC klass Elit A/B var det Emil Karlsson med Alexander Svensson i Codriversätet som tog hem segern. Olle Andersson och CoDriver Tobias Andersson tog hem segern i VOC C. I Grupp F så im...

Publicerad: 2026-06-08 17:59:14


Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.
Onotade rallyserien körde under lördagen årets tredje deltävling, Enerco Malmjärn Runt hos Hofors MS. Vi tar en snabb titt i tabellen efter helgen och kikar hur läget ser ut inför kommande deltävlingar, närmast Engh Mek Rallyt hos Bärke MK den 15:e augusti.

För trimmat 2wd ser vi Peter Johansson,...

Publicerad: 2026-06-08 09:01:11


Programförsäljningen för Midnattssolrallyt tar form, släpps 26/6 på 10-talet orter.
© emotorsport.seSommarens historiska och givna klassiker, Midnattssolsrallyt körs i år från Tierp Arena med MK Tierp som arrangör ihop med KAK. Rallyt som stängde anmälan på 180 bilar får delar av helgen sällskap av Rally Uppland för Supercupen och Upplands DM som just nu fyller på med 20-talet bilar - dit stänger ...

Publicerad: 2026-06-07 18:38:42


Första rallyt för SwedRally i oktober, premiär i Sydsverige.
© emotorsport.seSwedRally tillsammans med lokal arrangör presenterar sin första rallytävling – ny satsning för svensk rallysport.

På Sveriges nationaldag har SwedRally glädjen att meddela att den första rallytävlingen enligt SwedRally,s regelverk kommer att arrangeras i södra Sverige den 24 oktober 2026.

Efte...

Publicerad: 2026-06-07 09:07:55


Magnus snabbast totalt i Tjustknäppen - många nöjda vinnare.
© emotorsport.seFemte deltävling för Bilsport Rally Cup, det handlar om Tjustknäppen hos Tjust MK med start och mål i Grönlund mellan Gamleby och Vimmerby. Totalt fyra sträckor, då var rallyts första och sista den samma. Mycket publik letade sig ut i skogarna för en mestadels solig och dammig dag på härliga rallyst...

Publicerad: 2026-06-06 20:20:41


Tidigare nyheter:
Foto från Tjustknäppen.
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.
Programförsäljningen för Midnattssolrallyt tar form, släpps 26/6 på 10-talet orter.
Första rallyt för SwedRally i oktober, premiär i Sydsverige.
Magnus snabbast totalt i Tjustknäppen - många nöjda vinnare.
Larsen vann, Grahn tvåa i Aurskog Høland Rally.
Grahn vann premiären - Björnvad tvåa totalt i Enerco Malmjärn Runt.
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
Tjustknäppen, Malmjärn Runt, Sprintserie och Aurskog Höland Rally - rallyn att följa.
Carlberg skriver fabrikskontrakt med Opel för tredje året i rad!
DM och Onotade kör deltävling i lördagens Enerco Malmjärn Runt.
90-talet åkare för Tjustknäppen, fyra sträckor väntar i BRC och Östergötlands DM.
Carlberg tillbaka hos Opel Motorsport, kör nya Opel Mokka GSE Rally i franska Rally Vosges Grand Est.
4,5km härligt krokig sträcka på Kvällskvisten, missa inte chansen till rally en fredagkväll.
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.
Sprintserien kör vidare, nu tävlingshelg i Ljusdal.
Stage Event Skållerud centrum för Rally Killingen & SM Veckans Rallysprint.
Loeb tillbaka i Ford, rallytävlar med Fiesta WRC.
Full fart och dramatik i Borlänge – Sprintcupens andra helg avgjord.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.