|
 Lyckad helg för AP Däckservice Engineering Team. PRESSRELEASE
Lyckad helg för AP Däckservice Engineering Team trots problem:
Överväldigande respons på Carlssons comeback och Zachrisson tvåa i SM-tabellen.
Daniel Carlsson rallycomeback i South Swedish Rally blev problemfylld, men Säfflebon, co-drivern Björn Engström och AP Däckservice Engineering Team nådde trots allt målet som sjua utan en skråma på bilen. Trots problem och en extremt ofördelaktig seedning från arrangören överväger de positiva intrycken - inte minst på grund av den enorma positiva respons från publik och rallykollegor som Daniel fått på sin comeback.
Daniel sammanfattar sin egen och co-drivern Björn Engströms prestation i rallyt:
- Jag önskar såklart att vi kunde ha varit med och fightats högre upp, men de chanserna grusades lite när vi fick punktering redan på andrasträckan. Med tanke på att jag inte kört på två år är jag glad och väldigt nöjd att köra in flera sträcksegrar och nå målet med bilen i behåll, inte minst eftersom arrangören låtit mig köra först på vägen under båda dagarna. I praktiken har det inneburit att vi sladdat runt på ett hav av lösgrus, där det ibland nästan varit svårt att höra noterna på grund av grussprutet.
Inför rallyt tippades Daniel och Mats Jonsson av många som favoriter i rallyt, men till sist visade sig segern gå till PG Andersson i sin Mitsubishi Lancer Evo IX. Många är nog förvånade, men Daniel tonade redan innan rallyt ner sina chanser och är inte alls förvånad:
- PG är en fantastiskt duktig chaufför som dessutom kört mycket nyligen med sin VM-styrning för Suzuki och VM- samt NM-starterna i år. Jag upptäckte också att nyttan med en WRC bil blev väldigt begränsad, eftersom det bara spann på lösgruset. Mina sträcksegrar tog jag först efter att ha vridit ner responssystemet till lägsta nivån för att minska accelerationen. Det är ganska ironiskt, faktiskt...
Daniel, som redan från början meddelade att inhoppet inte var en "riktig" comeback utan ett engångsinhopp för att det var kul, överväldigades dock mest av något annat under sitt rallybesök i Småland - nämligen responsen från publik, media och branschkollegor:
- Responsen var helt fantastisk. Jag har fått otaliga dunkar i ryggen, uppmuntrande ord och beröm för att jag gör det här - det har faktiskt varit rörande. Även PR-mässigt så har det varit en fantastisk framgång för teamet där media riksmedia äntligen tagit in rally i positiva sammanhang och inte bara när det handlar om olyckor och elände. Det är kul!
Ur ett teamperspektiv har helgen också varit fantastisk. Peter Zachrisson, som körde in på en total femtondeplats med sin Volvo 940, slutade rallyt som fyra i 2wd-klassen och ligger nu tvåa i SM-tabellen.
För Daniel går dock livet nu tillbaka till det vanliga på gården utanför Kil i Värmland. Om det blir fler rallytävlingar framöver får framtiden utvisa, Daniel vill varken öppna någon dörr eller stänga någon:
- Vi är i mål med flera sträcksegrar och en hel bil, nu ska jag bara suga på den karamellen ett tag! Några andra planer finns inte, avslutar han.
» Pressrelease från Daniel Carlsson.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Andervang & Kjellgren vann Sprinttjuren, körde sträckan 1987, på vintern åt andra hållet.
Under lördagen körde Stig Andervang och Mikael Kjellgren tävlingen Sprinttjuren som bestod av en sträcka av god kvalitet som kördes dubbelt.
- Man hade även i denna tävling hade man ställt hinder i vissa kurvor för att förhindra gening men dessa stod på ett föredömligt sätt utanför vägens kant,...Publicerad: 2025-09-29 13:01:57
TV-tablå för helgens ERC final, Croatia Rally.
ERC finalen på gång, på fredag förmiddag körs träning, kval och shakedown för de 50 tävlande i EM-tävlingen. Kvalet för Rally2 åkarna kan ses live i vår WebTV & Video avdelning.
Rallyt börjar på lördag morgon, tre sträckor under förmiddagen innan service, samma tre sträckor en andra gång på efter...Publicerad: 2025-09-29 10:51:00
Så gick det i Sturups Sprinten.
Sturups Sprinten under söndagen, Svedala MK som arrangör där en sträcka gick fyra gånger - två gånger åt varje håll i näst sista deltävlingen för Södras RS-DM.
Snabbast runt banan var Joacim Kristiansson som vann A-förare Trimmat 2wd, bakom Jonas Olsson och Tommy Andersson. För B-förarna var Ska...Publicerad: 2025-09-29 09:01:26
Foto från Marknadsnatta.
Stor rallyfinal med Boxholm som utgångspunkt, Västra Östergötlands MK med Marknadsnatta där Svenska RallyCupen tog final, lika så DM-serier för Östergötland, Småland, Gotland och Stockholms rallyåkare. 120-talet rallyåkare gav sig ut på de fyra sträckorna på bort mot fem mil i sydliga östgötaskogarn...Publicerad: 2025-09-28 22:26:25
Säsongen över för Svenska RallyCupen, tabellen öppen för anmärkningar till tisdag förmiddag.
Under lördagen avslutades säsongen av Svenska RallyCupen, när åkarna i Marknadsnatta nådde målet i Boxholm räknades poängen och de tävlande kunde summera sin säsong.
Fem deltävlingar där vi tackar klubbarna bakom Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Heat / Rally Bergslagen och Marknad...Publicerad: 2025-09-28 20:30:24
Andervang totalsnabbast i Sprinttjuren.
Femte deltävlingen i årets SSRC arrangerades av Dals MK under lördagen. Arrangören bjöd på en sprintsträcka som var strax över nio kilometer, som kördes två gånger. Sträckan var häftig med en kuperad och krokig inledning, riktigt snabb över flera mossar för att avslutas med samma karaktär som under ...Publicerad: 2025-09-28 19:52:47
Henkas Grus & Betong Rallyt körs som planerat.
30 ekipage sågs i listan när anmälan stängde till Henkas Grus & Betong Rallyt, Rönne MK´s hösttävling på lördag med tre sträckor dubbelt - 34km och notat av Patrik Barth. Jobbet är gjort, så vi kör menade tävlingsledare Andreas Haraldsson strax efter att anmälan stängt.
- Vi tar emot efteranmäln...Publicerad: 2025-09-28 19:38:19
Utslagsgivande final, Marknadsnatta avgjorde Svenska RallyCupen.
Klassisk final, Marknadsnatta hos Västra Östergötlands MK, det handlade om 46km på fyra sträckor i skogarna runt Boxholm och publiken strömmade till i härligt höstväder.
Christoffer "Chribbe" Haglund och Martin Holmdahl i Toyota GR Yaris Rally2 satte tempot redan på ss1, var 20-talet sekunder för...Publicerad: 2025-09-28 10:59:33
Liiten fyra i finska mästerskapet, tvåa med Printsport i teammästerskapet.
Finska mästerskapet avslutade året med SM Seinäjoki Ralli, start fredag kväll och målgång dygnet senare. Efter fredagens tre sträckor ledde estländaren Patrick Enok före Tuukka Kauppinen, Teemu Asunmaa och Esapekka Lappi.
En halvminuts tapp under kvällen på en punktering förstörde chanserna på tä...Publicerad: 2025-09-28 09:49:13
Mille åtta totalt i Rally Valli della Carnia.
Bostjan Avbelj har varit säkerheten själv i Rally Valli della Carnia på utmanande asfaltvägar i Italien, redan från ss1 på fredagskvällen in till dagens målgång har han med Skoda Fabia RS Rally2 varit i ledning oavsett väder.
36 sekunder bakom klämmer sig Andrea Nucita in med Citroen C3 Rally2 bl...Publicerad: 2025-09-28 09:08:57
|
| |