|
 Gert´s senaste satsning - historiska rallytävlingar! PRESSRELEASE
Gert Blomquist
Gert Blomquist, från småländska Stockaryd, tävlande för Vetlanda Rally Racing Club, är en framgångsrik rallyförare med ett antal nationella och internationella tävlingar i bagaget och SM-guld ihop med co-drivern/sambon Lena Lindberg.
De senaste 10 åren har paret ansvarat för Peugeots tävlingsverksamhet i Sverige och unga förmågor har slussats vidare ut bland eliten i både Sverige och Europa. I väntan på nya spännande projekt, kör Gert själv igen - men bara historiska rallyn!
Historiska rallyn.
Historiska rallyn är otroligt populära nere på kontinenten. Här i Sverige har Midnattssolsrallyt blommat upp till den i särklass populäraste rallytävlingen! Midnattssolsrallyt är en tävling som tillhör Gerts favoriter, trots att sin unika rallybil, en Peugeot 504 Coupé V6 lämpar sig bättre på betydligt sydligare breddgrader!
Peugeot 504 Coupé V6, ”Africa”.
Bilen, en Peugeot 504 Coupé V6, tävlades officiellt av Peugeot under 1976-1980. Bilen var utvecklad endast för rallyn i Afrika och kördes aldrig i Europa. Bilen vann till exempel Bandama rallyt 1978, som just det året fått VM-status. Vid ratten satt Jean-Pierre Nicholas och i högerstolen Jean-Claude Lefebvre. Framgångarna började redan tre år tidigare, 1975 med legendariske Ove ”Påven” Andersson och co-drivern Arne Hertz som då vann i Safarirallyt med en 504 Saloon. Otaliga framgångar och segrar hade Peugeot med modellerna 404 och 504 under åren 1963-1978!
Peugeot 504 Coupé V6, ”Suéde”
Att köra en bil i Sverige som är utvecklad för afrikanska förhållanden är inte helt lätt. Bilen är stor, bred och med något underdimensionerade bromsar för skandinaviska förhållanden, men trots detta går den riktigt hyfsat på lite snabba partier och bred väg. Tyvärr tillåter inte det historiska reglementet att man använder sig av andra delar än de som användes under tidsperioden då man tävlande officiellt med bilen. Men inför tävlingssäsongen 2009 har bilen dock genomgått en uppdatering av väghållning och motor, vilket förhoppningsvis skall göra den mer lättkörd och konkurrenskraftig gentemot konkurrenterna; Porsche, Ford, Opel, Volvo och Audi.
Midnattssolsrallyt 2009
För fjärde året i rad arrangeras Midnattssolsrallyt som är ett rally för historiska bilar. Förebilden till denna nutida variant av Midnattssolsrallyt är de rallyn som arrangerades av KAK (Kungliga Automobilklubben) åren 1950-1964 och som även då kallades Midnattssolsrallyt. Då som nu med varierande start- och målplats från år till år. De tävlande deltar i en av de två huvudklasserna, den ena är regularityklassen och den andra är klassen för historiskt rally. Båda klasserna är öppna för bilar tillverkade senast år 1981. Totalt kommer 150 ekipage att starta rallyt. Det kommer att beskådas många klassiska bilar och flertalet rallylegender. Startplatsen för i år är Elmia i Jönköping torsdagen den 16:e Juli och den officiella invigningen av tävlingen startar kl. 17.30. Efter den cermoniella starten kl. 18.00 bär det iväg genom landet.
Rallykaravanen drar fram genom Småland, Västergötland, Dalsland, Värmland och Närke. Med avslutningssträckan mitt i Karlskoga.
Mullrande V6
För Gert blir det fjärde året som han kör Midnattssolsrallyt, och han hoppas naturligtvis på att arbetet med utvecklingen av bilen skall ge resultat. Tävlingen är en härlig upplevelse, framförallt tack vare det enorma publikintresset.
- Vår bil har dragit till sig extra uppmärksamhet, eftersom det är tävlingens enda Peugeot och dessutom väldigt förknippad med just afrikanska rallyn och en bil som hörs på lång väg.
- Den förgasartrimmade V6-motorn låter som en hel rallyorkester! Vi får hoppas att den mullrande V6:an skall höras hela vägen från Jönköping till Karlskoga, säger en förväntansfull Gert Blomquist!!!
» Pressrelease från Blomquist, Svensk Bilsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
Efter torsdagens korta inledning tar Secto Rally Finland full fart under fredagens morgon, sträckorna Laukaa, Saarikas, Myhinpää och Ruuhimäki körs under morgonen och förmiddagen innan ekipagen är tillbaka i Jyväskylä för service i 40 minuter.
Under eftermiddagen går man på en andra vända över st...Publicerad: 2025-08-01 05:56:18
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
2,58km Harju avverkat när Secto Rally Finland inleddes, snabbast var Ott Tänak som tog täten i rallyt 1,3 sekund före Thierry Neuville - Hyundais båda åkare jagade av Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä, 1,5 respektive 1,7 sekund bakom Tänak.
Ford en bit efter.
Adrien Fourmaux och överras...Publicerad: 2025-07-31 21:25:04
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
På sociala medier har dreven om att Hyundai Motorsport ska lämna WRC-serien gått hårt under våren och sommaren för att samla klick och läsare. Anledningen har varit att nuvarande kontrakt mellan Hyundais moderbolag och Hyundai Motorsport gällande WRC-satsningen endast gick över 2025.
Ett helt nor...Publicerad: 2025-07-31 14:35:37
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Ruuhimäki avverkad som shakedown och det var slutligen Takamoto Katsuta som stod för snabbaste tiden, det var många som gjorde fler rundor än vanligt. Japanen gjorde fyra och var genom sitt snabbaste åk 0,9 sekund före Sebastien Ogier. Bra flyt på Josh McErlean och Ford Puman som gav tredjetid, 0,3 ...Publicerad: 2025-07-31 14:00:44
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
Till Chiles VM-deltävling gör en av arrangörslandets stora rallyåkare åter start i Rally1 klassen. Det är 31-årige Alberto Heller som fått grönt ljus från M-Sport på en Ford Puma Rally1.
I 2023 års upplaga av hemlandets WRC-deltävling gjorde Alberto det samma, hyrde en Puma Rally1 och slutade då...Publicerad: 2025-07-31 11:06:02
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Samtidigt som shakedown inför Secto Rally Finland drog igång släpptes kalendern för WRC serien 2026, tävlingarna känns i stort igen men ett par skiften i datum har gjorts.
Japan och Italien har bytt datum, istället för hösten körs Japan nu sista helgen i maj samtidigt som Italienska arrangören kö...Publicerad: 2025-07-31 09:16:02
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Svenska Sprintserien kör sjunde och åttonde deltävlingarna i helgen hos Strängnäs AMS, aningen svalare med 64 ekipage i listorna varav 29 bilar i rallyklasserna. Som cupen erbjuder är det ett träningsåk följt av två tävlingsåk i varje deltävling.
14 bilar i Trimmat 2wd för rallybilar, vassa namn ...Publicerad: 2025-07-31 09:04:10
Mille Johansson jagar VM-ledning i Finland.
Efter en vår fylld av intensiva tävlingar i både VM, EM och Italien är Mille Johansson och Johan Grönvall tillbaka i Junior WRC – och redo att ladda fullt i jakten på VM-guldet. Med två deltävlingar kvar ligger duon tvåa i tabellen, bara sju poäng bakom australiensaren Taylor Gill inför helgens klas...Publicerad: 2025-07-31 07:57:57
WebTV direkt från shakedown inför Secto Rally Finland här!
Torsdag förmiddag dags för shakedown inför Secto Rally Finland, det är 4,12km av kända Ruuhimäki som nyttjas för ändamålet. En minut över åtta statar Ott Tänak först och följs av Elfyn Evans, Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä - första vändan går i VM tabellens ordning.
För WRC2 klassen är det v...Publicerad: 2025-07-31 06:06:53
Solberg hoppas att segersviten fortsätter i Finland.
Bara elva dagar efter att ha säkrat sin första WRC-seger i värstingklassen i Rally Estland, återvänder Oliver Solberg till jakten på mer WRC2-framgångar i Finland.
I sin tävlingsdebut med Toyota Gazoo Racing dominerade 23-åringen tävlingen i Estland och säkrade Toyotas 100:e WRC-seger någonsin.
...Publicerad: 2025-07-30 16:25:16
|
| |