|
 EVO Challenge på väg mot Kolsvarundan. PRESSRELEASE
* Näst sista deltävlingen och kampen om mästerskapet intensifieras.
* Serieledande Jocke Nyman hoppas på en problemfri runda denna gång.
* Jimmy Joge och Markus Hällbo vill ta sina tredje segrar för säsongen och därmed hålla hoppet om guld vid liv.
Kolsvarundan står som värd för den sjätte deltävlingen i Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden, då märkesserien för tredje gången den här säsongen körs tillsammans med Rally-SM. Och återigen förväntas seriens deltagare också vara de som gör upp om topplaceringarna i Otrimmat 4WD.
Första Mitsubishiekipage som lämnar startrampen kommande veckoslut är Jocke Nyman och hans co-driver Bo Holmstrand. De leder Evo Challenge sedan förra deltävlingen – Snapphanerallyt – trots att de då sinkades av en punktering och körde av på de leriga vägarna. Sekunderna rann iväg och de blev tvåa i den deltävlingen.
Tidsskillnaden var dock bara 2,8 sekunder fram till Jimmy Joge/Mikael Johansson som då vann. De var både lyckliga och lättade, naturligtvis över årets andra seger men också för att de äntligen tagit sig runt banan och inte tvingats bryta på grund av oljeproblem. Det hade de nämligen råkat ut för tre gånger tidigare – på sista sträckan!
Inför Kolsvarundan ligger Jimmy femma i förartabellen. Enligt reglerna kommer han att få räkna bort sina två sämsta resultat, och därför har han fortfarande chans att ta hem titeln. Förutsatt att han tar sin tredje delseger den här helgen, och det är ingen omöjlighet.
En annan besättning har också lyckats med konststycket att vinna två deltävlingar så här långt, Markus Hällbo/Lars Gustafsson. De startar som nummer tre av Evo Challenge-förarna i Kolsvarundan, och Hällbo har bara tre poäng upp till ledande Nyman. Gustafsson leder tabellen för co-drivers, så för deras del lever mästerskapet i allra högsta grad.
Under året har Hans-Erik Weng/Roger Gunnarsson utvecklat sin nya Evo X. De går ut som fjärde ekipage och för varje tävling som går kommer de allt närmare en frontplacering. Målet den här helgen är minst en pallplats.
Efter Weng/Gunnarsson följer ett annat par med chans att ta hem mästerskapet. Joachim Carlström delar andraplatsen i förarlistan, och Jörgen Norman är delad etta som co-driver. Deras jämnhet har gett resultat, och målet för helgen är en ny placering topp tre.
Andreas Sjölander/Håkan Jacobsson har inte varit riktigt överens med sin nya bil. Nu har de ändrat i inställningarna, testat och kommer förväntansfulla till Köping. Målet är att inte längre känna sig som passagerare, utan att kunna ge järnet.
Ett sent intåg i serien förväntas från Joachim Grahn/Rikard Nilsson. De visade högt tempo tidigare i år, men missade de två föregående deltävlingarna då motorn renoverades.
Kolsvarundan startar från Stora Torget i Köping klockan 16.30 på fredag, och förarna kör två gånger över en och samma sträcka innan nattvilan. På lördag väntar sedan fyra sträckor på förmiddagen, och efter ett längre serviceupphåll i Köping körs samma sträckor en gång till. När förarna återvänder har de totalt avverkat 118 km i tävlingsfart.
2009 års Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden sponsras av: Pirelli däck, Sunoco bränslen, Speedline Corse PPE fälgar, Endless bromsbelägg, Öhlins stötdämpare, PIAA extraljus, Sparco racekläder, MPart och Mitsubishi Motors Sweden.
Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge Sweden
Startande i deltävling 6
Jocke Nyman (Östersund)/Bo Holmstrand (Herrljunga)
Jimmy Joge (Tjällmo)/Mikael Johansson (Vansbro)
Markus Hällbo (Stora Skedvi)/Lars Gustafsson (Hofors)
Hans-Erik Weng (Säffle)/Roger Gunnarsson (Markaryd)
Joachim Carlström (Rockneby)/Jörgen Norman (Torsås)
Joachim Grahn (Yngsjö)/Rickard Nilsson (Kristianstad)
Andreas Sjölander (Gävle)/Håkan Jacobsson (Norberg)
Serieställning efter deltävling 5
Förare
1 Jocke Nyman 40
2= Markus Hällbo 37
2= Joachim Carlström 37
4 Hans-Erik Weng 27
5 Jimmy Joge 24
6 Joachim Grahn 14
7 Andreas Magnusson 10
8 Peter Eriksson 7
Co-drivers
1= Lars Gustafsson 37
1= Jörgen Norman 37
3 Bo Holmstrand 32
4 Mikael Johansson 24
5 Roger Gunnarsson 17
6= Anders Fredriksson 10
6= Henrik Hulterskog 10
8 Rikard Nilsson 14
9 Pär Almkvist 8
10 Per-Erik Svensson 7
» Pressrelease från Mitsubishi Ralliart Evolution Challenge.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Inför Croatia Rally - Marczyk eller Mabellini, Mille i Skodan, Calle jagar ERC4 titel.
Croatia Rally tar årets åtta deltävlingar långa EM-serie till mål, rallyt inleds med träning, kval och shakedown på fredag. Första sträckorna blir på lördag, tre som går dubbelt ger närmare 12 mil asfalt. De sista 55km under söndagen där två sträckor går dubbelt.
Två gör upp om guldet.
50...Publicerad: 2025-09-30 09:01:03
Ogier menar allvar med titelfighten - kör Herbstrallye för att hitta farten inför Central European Rally.
Sebastien Ogier lägger nu allt fokus på att ta sin nionde WRC titel, en indikation på det är att han och Toyota Gazoo Racing klämmer in Österrikiska Herbstrallye den 11:e oktober i kalendern som förberedelse inför Central European Rally. Under sina tidigare år var det hans teamkompisar som tog extra...Publicerad: 2025-09-30 05:53:09
Fyra sträckor väntar i Novemberskölden, ”lyckats ta fram ännu bättre och häftigare avsnitt”.
En av årets sista tävlingar, en riktig höstklassiker, det handlar om Novemberskölden hos Nässjö MK. Som så många gånger förr, och även framåt final för Bilsport Rally Cup. Årets tävling bjuder 27,5km special fördelat på fyra sträckor
Just nu ett 60-tal ekipage anmälda, anmälan stänger söndagen de...Publicerad: 2025-09-29 18:02:29
Andervang & Kjellgren vann Sprinttjuren, körde sträckan 1987, på vintern åt andra hållet.
Under lördagen körde Stig Andervang och Mikael Kjellgren tävlingen Sprinttjuren som bestod av en sträcka av god kvalitet som kördes dubbelt.
- Man hade även i denna tävling hade man ställt hinder i vissa kurvor för att förhindra gening men dessa stod på ett föredömligt sätt utanför vägens kant,...Publicerad: 2025-09-29 13:01:57
TV-tablå för helgens ERC final, Croatia Rally.
ERC finalen på gång, på fredag förmiddag körs träning, kval och shakedown för de 50 tävlande i EM-tävlingen. Kvalet för Rally2 åkarna kan ses live i vår WebTV & Video avdelning.
Rallyt börjar på lördag morgon, tre sträckor under förmiddagen innan service, samma tre sträckor en andra gång på efter...Publicerad: 2025-09-29 10:51:00
Så gick det i Sturups Sprinten.
Sturups Sprinten under söndagen, Svedala MK som arrangör där en sträcka gick fyra gånger - två gånger åt varje håll i näst sista deltävlingen för Södras RS-DM.
Snabbast runt banan var Joacim Kristiansson som vann A-förare Trimmat 2wd, bakom Jonas Olsson och Tommy Andersson. För B-förarna var Ska...Publicerad: 2025-09-29 09:01:26
Foto från Marknadsnatta.
Stor rallyfinal med Boxholm som utgångspunkt, Västra Östergötlands MK med Marknadsnatta där Svenska RallyCupen tog final, lika så DM-serier för Östergötland, Småland, Gotland och Stockholms rallyåkare. 120-talet rallyåkare gav sig ut på de fyra sträckorna på bort mot fem mil i sydliga östgötaskogarn...Publicerad: 2025-09-28 22:26:25
Säsongen över för Svenska RallyCupen, tabellen öppen för anmärkningar till tisdag förmiddag.
Under lördagen avslutades säsongen av Svenska RallyCupen, när åkarna i Marknadsnatta nådde målet i Boxholm räknades poängen och de tävlande kunde summera sin säsong.
Fem deltävlingar där vi tackar klubbarna bakom Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Heat / Rally Bergslagen och Marknad...Publicerad: 2025-09-28 20:30:24
Andervang totalsnabbast i Sprinttjuren.
Femte deltävlingen i årets SSRC arrangerades av Dals MK under lördagen. Arrangören bjöd på en sprintsträcka som var strax över nio kilometer, som kördes två gånger. Sträckan var häftig med en kuperad och krokig inledning, riktigt snabb över flera mossar för att avslutas med samma karaktär som under ...Publicerad: 2025-09-28 19:52:47
Henkas Grus & Betong Rallyt körs som planerat.
30 ekipage sågs i listan när anmälan stängde till Henkas Grus & Betong Rallyt, Rönne MK´s hösttävling på lördag med tre sträckor dubbelt - 34km och notat av Patrik Barth. Jobbet är gjort, så vi kör menade tävlingsledare Andreas Haraldsson strax efter att anmälan stängt.
- Vi tar emot efteranmäln...Publicerad: 2025-09-28 19:38:19
|
| |