|
 Mats Jonsson mot 15:e SM-guldet. PRESSRELEASE
Mats Jonsson har 14 SM-guld hemma i prisskåpet. Till helgen, när rally-SM fortsätter med Kolsvarundan i Köping, kan han köra hemma ännu ett.
- Men då måste jag vinna och Mikael Lindqvist får som bäst vara trea i vår klass, konstaterar Mats som han koll på läget.
Värmlänningen Mats Jonsson är Sveriges framgångsrikaste rallyförare på SM-nivå. 14 guldmedaljer är en imponerande samling. På lördag, när Kolsvarundan avslutas på Stora Torget i Köping, kan han säkra sin 15:e SM-titel i den långa och framgångsrika karriären.
- Självklart skulle jag vilja avgöra redan nu och kunna köra finalen i Katrineholm helt utan press på mig. Men jag vet att det inte blir lätt. Varken Mikael Lindqvist eller Jonas Wigren kommer att ge sig utan fight, säger Mats.
Lindqvist fortsätter i den Ford Focus WRC 05 han körde senast i Hässleholm. Bilen är SM-fältets vassaste och med en tävlings erfarenhet av den kommer östgöten garanteras att bli riktigt, riktigt snabb.
En annan östgöte att räkna med är ovan nämnda Wigren, Focusförare även han. Jonas besegrade nyligen Mats i den sista deltävlingen i Supercupen. Visserligen gick tävlingen på Wigrens hemmavägar, men hans första triumf mot Jonsson bättrade säkert på självförtroendet en hel del.
Kampen om segern i Trimmat 4WD är bara den ena som Mats Jonsson står inför i Köping. Den andra gäller förstaplatsen totalt. I de två senaste SM-deltävlingarna, South Swedish Rally och Snapphanerallyt, har Jonsson "bara" blivit tvåa. Vid båda tillfällena har han tvingats släppa Grupp N-föraren Per-Gunnar Andersson före sig i resultatlistan.
Det vill han ogärna göra en gång till.
- Men det är inte säkert att det blir jag och PG som gör upp om det den här gången också. Lindqvist och Wigren kan mycket väl blanda sig i den striden.
Jonsson, som kör en gammal men ytterst pålitlig Ford Escort WRC, tycker inte om att förlora och vill givetvis åka hem till Värmland med två segrar i bagaget på lördag.
Sätter han förstaplatsen i klassen och ytterligare ett SM-guld på spel för att kunna lägga ännu en totalseger till sin redan gigantiska samling av SM-triumfer?
- I slutet på Snapphanerallyt var det i alla fall ingen utav mig och PG som tänkte på klasseger. Man vill alltid vinna och den här typen av fighter är väldigt roliga.
Det räcker väl egentligen som svar.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
2,58km Harju avverkat när Secto Rally Finland inleddes, snabbast var Ott Tänak som tog täten i rallyt 1,3 sekund före Thierry Neuville - Hyundais båda åkare jagade av Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä, 1,5 respektive 1,7 sekund bakom Tänak.
Ford en bit efter.
Adrien Fourmaux och överras...Publicerad: 2025-07-31 21:25:04
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
På sociala medier har dreven om att Hyundai Motorsport ska lämna WRC-serien gått hårt under våren och sommaren för att samla klick och läsare. Anledningen har varit att nuvarande kontrakt mellan Hyundais moderbolag och Hyundai Motorsport gällande WRC-satsningen endast gick över 2025.
Ett helt nor...Publicerad: 2025-07-31 14:35:37
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Ruuhimäki avverkad som shakedown och det var slutligen Takamoto Katsuta som stod för snabbaste tiden, det var många som gjorde fler rundor än vanligt. Japanen gjorde fyra och var genom sitt snabbaste åk 0,9 sekund före Sebastien Ogier. Bra flyt på Josh McErlean och Ford Puman som gav tredjetid, 0,3 ...Publicerad: 2025-07-31 14:00:44
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
Till Chiles VM-deltävling gör en av arrangörslandets stora rallyåkare åter start i Rally1 klassen. Det är 31-årige Alberto Heller som fått grönt ljus från M-Sport på en Ford Puma Rally1.
I 2023 års upplaga av hemlandets WRC-deltävling gjorde Alberto det samma, hyrde en Puma Rally1 och slutade då...Publicerad: 2025-07-31 11:06:02
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Samtidigt som shakedown inför Secto Rally Finland drog igång släpptes kalendern för WRC serien 2026, tävlingarna känns i stort igen men ett par skiften i datum har gjorts.
Japan och Italien har bytt datum, istället för hösten körs Japan nu sista helgen i maj samtidigt som Italienska arrangören kö...Publicerad: 2025-07-31 09:16:02
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Svenska Sprintserien kör sjunde och åttonde deltävlingarna i helgen hos Strängnäs AMS, aningen svalare med 64 ekipage i listorna varav 29 bilar i rallyklasserna. Som cupen erbjuder är det ett träningsåk följt av två tävlingsåk i varje deltävling.
14 bilar i Trimmat 2wd för rallybilar, vassa namn ...Publicerad: 2025-07-31 09:04:10
Mille Johansson jagar VM-ledning i Finland.
Efter en vår fylld av intensiva tävlingar i både VM, EM och Italien är Mille Johansson och Johan Grönvall tillbaka i Junior WRC – och redo att ladda fullt i jakten på VM-guldet. Med två deltävlingar kvar ligger duon tvåa i tabellen, bara sju poäng bakom australiensaren Taylor Gill inför helgens klas...Publicerad: 2025-07-31 07:57:57
WebTV direkt från shakedown inför Secto Rally Finland här!
Torsdag förmiddag dags för shakedown inför Secto Rally Finland, det är 4,12km av kända Ruuhimäki som nyttjas för ändamålet. En minut över åtta statar Ott Tänak först och följs av Elfyn Evans, Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä - första vändan går i VM tabellens ordning.
För WRC2 klassen är det v...Publicerad: 2025-07-31 06:06:53
Solberg hoppas att segersviten fortsätter i Finland.
Bara elva dagar efter att ha säkrat sin första WRC-seger i värstingklassen i Rally Estland, återvänder Oliver Solberg till jakten på mer WRC2-framgångar i Finland.
I sin tävlingsdebut med Toyota Gazoo Racing dominerade 23-åringen tävlingen i Estland och säkrade Toyotas 100:e WRC-seger någonsin.
...Publicerad: 2025-07-30 16:25:16
Följ morgondagens shakedown inför Secto Rally Finland.
4,12km Ruuhimäki inleder det finska VM-rallyt, Secto Rally Finland - sträckan används då som shakedown inför rallyt och startar 08:01 svensk tid under torsdagens morgon.
Först ut går man i VM tabellens ordning med Rally1 ekipagen först, följer gör WRC2 eliten där vi hittar Svenskt genom Oliver So...Publicerad: 2025-07-30 14:39:03
|
| |