|
 Dramatisk slut i Aurskog-Höland rallyt för Pontus Tidemand. PRESSRELEASE
Pontus Tidemand, 19år inledde lördagens deltävling i Norsk mästerskapen i rally på bästa sätt .
Efter att ha vunnit tre av de sex första sträckorna så slutad rallyt 30m bredvid vägen på sträcka sju.
Rallyt skulle avgöras över 11 stycken specialsträckor på grus i trakterna runt Björkelangen inte så långt från Svenska riksgränsen. Pontus började dagen stark med att ta klassvinst på både sträcka 1 och 2.
Efter dagens första tre sträckor så hade Pontus en ledning i klassen för otrimmade fyrhjulsdrivna bilar med 5,5 sekunder, delade tvåor låg Sveinung Bieltvedt och Bernt Kollevold.
- Allt fungerade perfekt. Bilen, däcken och inställningarna var perfekta för underlaget. Jag tyckte till och med att jag kunde åka lite fortare ändå, säger Pontus”
Man körde samma tre sträckor ett varv till och Pontus slog till med sträckvinst i klassen på SS5, där han endast var 1,8 sekunder efter Anders Gröndal som kör en mycket mer trimmad WRC-bil på den 6,5 km långa sträckan.
- På SS5 fick vi till en kanontid, inte varje dag man hänger med WRC-bilar med en otrimmad Grupp-N bil, berättar Pontus”
Vid lunch-uppehållet efter sex körda sträckor så ledde Pontus klassen och Subaru Cup med 9,2 sekunder före Jerker Axelsson . Pontus låg även på en tredje plats totalt i tävlingen.
Men på den 13km långa sträcka 7 fick allt ett abrupt slut efter en vådlig krasch, där Pontus rullade bilen över stock och sten 30m ut på ett hygge.
- Jag vet inte vad som riktigt hände, plötsligt släppte bakändan på bilen i en snabb höger sväng och vi gick av baklänges och rullade en massa varv. Det är min första ordentliga rullning och det är sånt som händer i rallysporten, berättar Pontus om kraschen”
Närmaste veckorna blir det mycket jobb för teamet eftersom det är stora skador på bilen, men viktigaste är ju som alltid att både Pontus och kartläsaren Jörgen Nordhagen klarade sig utan några skador.
Tävlingen vanns totalt av Mads Östberg tillsammans med svenske Jonas Andersson som kartläsare och i klassen för fyrhjulsdrivna otrimmade bilar vann Bernt Kollevold. I Subaru Cup så segrade Jerker Axelsson före Anders Kjær och Marius Aasen på en tredje plats.
Efter fem av tio körde deltävlingar i Subaru så ligger Pontus kvar på en fjärde plats i cupen och nästa deltävling är banracing på rudskogenbanan som körs i augusti.
Närmaste aktivitet för Pontus annars är landskapen i folkrace nästa helg, den 12 Juni i norska Momarken.
Poängställning Subaru Cup 2010 (efter 5 av 10 deltävlingar)
1. Anders Aa. Kjær, NMK Larvik, 102
2. Andreas Mikkelsen, NAF Motorsport Asker & Bærum, 85
3. Jerker Axelsson, SMK Trollhättan, 80
4. Pontus Tidemand, SMK Eda, 77
5. Sivert Johansen, NMK Tønsberg, 70
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Fiesta Rally3 Trophy kommer till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Efter ett års frånvaro i Sverige återvänder M-Sports egen märkescup i ERC-serien till våren. Tredje säsongen för serien som körs med Ford Fiesta Rally3 med 106´000 euro i priser ihop med en körning i Ford Fiesta Rally2 under näst sista ERC-deltävling, JDS Machinery Rali Ceredigon.
Det finns mer p...Publicerad: 2025-10-25 11:42:36
Mälarturf Sprinten, Skilling 50 & Kåtmyraslaget bland lördagens rallyn att följa.
Fem rallyn att följa lite extra, störst på hemmaplan är Mälarturf Sprinten hos Taxinge MK, enkelt med en sträcka på knappt 4km som går dubbelt och närmare 90-talet startande.
Skilling 50 lockar närmare 60 tävlande när E-Cupen tar final, hälften av åkarna kör om cupens poäng. Rallyt med två sträck...Publicerad: 2025-10-25 06:16:20
Från SM guld till Norsk Junior ERC satsning.
Nu 18-åriga Norska framtidsnamnet Karl Peder Nordstrand siktar kommande säsong på en full säsong i Junior ERC. Årets säsong har inneburit tävlande på hemmaplan med Peugeot 208 R2 där bland annat Johan Johansson hoppat in som co-driver.
Han har också gjort två Junior ERC starter, slutade tvåa i bå...Publicerad: 2025-10-24 18:36:04
90-talet bilar för Mälarturf Sprinten.
Taxinge MK med Mälarturf Sprinten under lördagen, nationell RS-tävling med rekognosering av de 7,6km som är special, en sträcka som körs dubbelt och rallyt är deltagarmässigt störst för helgen med 92 tävlande.
Prestigefylld tävling där 4wd klassen ställer 16 bilar på startlinjen med bland andra P...Publicerad: 2025-10-24 10:46:28
Närmare 60 bilar för Skilling 50, final för E-Cup.
E-Cupen tar final med Skilling 50 hos Skillingaryds MK, där väntar två sträckor dubbelt och ger 16km special. 64 bilar i listan men då tre debutanter och tre föråkare inräknat - 30 bilar tävlar då om poäng i E-Cupen.
För de trimmade klasserna med två och fyrhjulsdrift ses totalt 24 åkare där åtta...Publicerad: 2025-10-24 08:55:19
Kalle utmanar i Cambrian Rally - final i Brittiska mästerskapet.
Lewis & Hunter Cambrian Rally tar Brittiska rallymästerskapet till mål, från Llandudno utgår rallyt med 82km under lördagen. Lördagen bjuder sju sträckor, välkända sträcknamn från VM med Elsi, Clocaenog, Brenig och Alwen. Start strax efter nio på lördagens förmiddag och målgång vid 17-tiden för rall...Publicerad: 2025-10-24 05:55:23
Fyra tävlingshelger i Back SM 2026.
Kalendern för 2026 års Back SM är presenterad, det blir fyra tävlingshelger där det går två race per helg hos varje arrangör. Premiär blir det i Himlabacken hos Borås MK den 9-10:e maj. Sedan styr man norrut för tävlande hos Lima MS redan den 23-24:e maj.
Den 8-9:e augusti drar man till Bydalen f...Publicerad: 2025-10-23 19:43:39
Andervang kör helgens Holländska final, Rocar-Tech Twente Rally.
Inför helgen drar Stig Andervang till Holländska Rocar-Tech Twente Rally där Sven Hakkesteeg är tillbaka i högerstolen på Hyundai i20 N Rally2. Ett 80-tal bilar totalt i rallyt som avgörs Holländska Mästerskapet med 13,4 mil special på asfalt.
Rallyt startar lördag eftermiddag då tre sträckor kör...Publicerad: 2025-10-23 11:14:30
Hälsingeserien avslutar med Kåtmyraslaget.
Hälsingeserien tar målgång med Kåtmyraslaget hos Ljusdals MS, det är tävling på banan med tre varv per om gång och två tävlingsåk.
Totalt 40 åkare stannade listan på när anmälan stängde, då med 35 bilar för rallyklasserna. Ut för 4wd går Jan Wikström i Ford Fiesta R5 medans Tony Persson och Måns ...Publicerad: 2025-10-23 09:01:10
Sesks kör Puma Rally1 i WRC finalen.
M-Sport Ford WRT har redan sagt att de bevakar en rad rallytalanger för sin satsning i WRC-serien 2026 - dagens förare med Gregoire Munster och Josh McErlean kan komma att ändras.
En av förarna som redan gjort sex starter i år och gör sig nu redo för en sjunde är Martins Sesks, Lettländaren får c...Publicerad: 2025-10-23 05:57:06
|
| |