|
 Ramirent Sprint och Gruvkamp i helgen.
Vallentuna MK åker Ramirent Sprinten med fina prispengar under lördagen. "Som vanligt" när det handlar om de mindre tävlingarna i regionen är det en sträcka som körs flera gånger varav bästa tiden räknas. Denna gång är det en fin byväg på 3,5km som körs tre gånger. Tävlingen ingår i Öppna Östra Sprintcupen.
Här väntar ett rejälare startfält, först ut är 35 trimmade 2wd bilar, vi hittar bl.a. Magnusarna Wallen och Henriksson men också Tommy Högström, Hans-Åke 'Hojjen' Jansson, Lars Davidsson, Jens Branteström m.fl.
19 bilar till Volvo Original där vi ser Dick Larsson, Robin Brandel och Niklas Karlsson - representerade var sin förarklass. Nio bilar i grupp E, en mer till appendix K och inte mindre än 24 till sist startande 4wd. Björn Adolfsson, Håkan Eriksson och Björn Gustafsson för att nämna några.
En helg som samlat tävlingarna med "gruvnamn" - två tävlingar med snarlika namn på samma dag.
I Ludvika är det Yokohama Gruvkampen ingående som andra deltävling i Yokohama Cup. Grängesberg är start och målområde för tävlingen som sedan körs över 1 SS om totalt ca. 1,7 km som används fyra gånger.
Det har varit ett väldigt svalt intresse för tävlingen, endast 20-talet bilar finns i startlistan presenterad i mitten av veckan, förhoppningsvis har man fått in efteranmälningar så arrangören kan få ett värdigt startfält. Ludvikas Mikael Gustavsson är ende i 4wd klassen medan det möts upp 13 i 2wd. Fredrik Andersson i Renault 19, Jörgen Johansson i Opel Ascona B, Kenneth Vikström i KitCar Golf och Roger Clefberg med Peugeot för att nämna några. Resterande ekipage väntas i VOC och grupp E.
* Anmälningslistor, se "Rally".
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Mälarturf Sprinten, Skilling 50 & Kåtmyraslaget bland lördagens rallyn att följa.
Fem rallyn att följa lite extra, störst på hemmaplan är Mälarturf Sprinten hos Taxinge MK, enkelt med en sträcka på knappt 4km som går dubbelt och närmare 90-talet startande.
Skilling 50 lockar närmare 60 tävlande när E-Cupen tar final, hälften av åkarna kör om cupens poäng. Rallyt med två sträck...Publicerad: 2025-10-25 06:16:20
Från SM guld till Norsk Junior ERC satsning.
Nu 18-åriga Norska framtidsnamnet Karl Peder Nordstrand siktar kommande säsong på en full säsong i Junior ERC. Årets säsong har inneburit tävlande på hemmaplan med Peugeot 208 R2 där bland annat Johan Johansson hoppat in som co-driver.
Han har också gjort två Junior ERC starter, slutade tvåa i bå...Publicerad: 2025-10-24 18:36:04
90-talet bilar för Mälarturf Sprinten.
Taxinge MK med Mälarturf Sprinten under lördagen, nationell RS-tävling med rekognosering av de 7,6km som är special, en sträcka som körs dubbelt och rallyt är deltagarmässigt störst för helgen med 92 tävlande.
Prestigefylld tävling där 4wd klassen ställer 16 bilar på startlinjen med bland andra P...Publicerad: 2025-10-24 10:46:28
Närmare 60 bilar för Skilling 50, final för E-Cup.
E-Cupen tar final med Skilling 50 hos Skillingaryds MK, där väntar två sträckor dubbelt och ger 16km special. 64 bilar i listan men då tre debutanter och tre föråkare inräknat - 30 bilar tävlar då om poäng i E-Cupen.
För de trimmade klasserna med två och fyrhjulsdrift ses totalt 24 åkare där åtta...Publicerad: 2025-10-24 08:55:19
Kalle utmanar i Cambrian Rally - final i Brittiska mästerskapet.
Lewis & Hunter Cambrian Rally tar Brittiska rallymästerskapet till mål, från Llandudno utgår rallyt med 82km under lördagen. Lördagen bjuder sju sträckor, välkända sträcknamn från VM med Elsi, Clocaenog, Brenig och Alwen. Start strax efter nio på lördagens förmiddag och målgång vid 17-tiden för rall...Publicerad: 2025-10-24 05:55:23
Fyra tävlingshelger i Back SM 2026.
Kalendern för 2026 års Back SM är presenterad, det blir fyra tävlingshelger där det går två race per helg hos varje arrangör. Premiär blir det i Himlabacken hos Borås MK den 9-10:e maj. Sedan styr man norrut för tävlande hos Lima MS redan den 23-24:e maj.
Den 8-9:e augusti drar man till Bydalen f...Publicerad: 2025-10-23 19:43:39
Andervang kör helgens Holländska final, Rocar-Tech Twente Rally.
Inför helgen drar Stig Andervang till Holländska Rocar-Tech Twente Rally där Sven Hakkesteeg är tillbaka i högerstolen på Hyundai i20 N Rally2. Ett 80-tal bilar totalt i rallyt som avgörs Holländska Mästerskapet med 13,4 mil special på asfalt.
Rallyt startar lördag eftermiddag då tre sträckor kör...Publicerad: 2025-10-23 11:14:30
Hälsingeserien avslutar med Kåtmyraslaget.
Hälsingeserien tar målgång med Kåtmyraslaget hos Ljusdals MS, det är tävling på banan med tre varv per om gång och två tävlingsåk.
Totalt 40 åkare stannade listan på när anmälan stängde, då med 35 bilar för rallyklasserna. Ut för 4wd går Jan Wikström i Ford Fiesta R5 medans Tony Persson och Måns ...Publicerad: 2025-10-23 09:01:10
Sesks kör Puma Rally1 i WRC finalen.
M-Sport Ford WRT har redan sagt att de bevakar en rad rallytalanger för sin satsning i WRC-serien 2026 - dagens förare med Gregoire Munster och Josh McErlean kan komma att ändras.
En av förarna som redan gjort sex starter i år och gör sig nu redo för en sjunde är Martins Sesks, Lettländaren får c...Publicerad: 2025-10-23 05:57:06
Missa inte anmälan till Svenska RallyCupens prisutdelning & fest.
Svenska RallyCupens kalender för 2026 är på gång samtidigt som det är dags att hylla årets pristagare efter sina prestationer i Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Rally Bergslagen och Marknadsnatta.
Den 8:e november är det dags att inta Katrineholm där prisutdelning äger rum ihop med...Publicerad: 2025-10-22 18:31:41
|
| |