NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER

  RALLY SWEDEN       2025


© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Blandat utfall för de tre svenska landslagsförarna i Italien.
PRESSRELEASE

Det blev inget roligt VM-rally på Sardinien för två av de svenska landslagsförarna, Calle Ward och Victor Henriksson, i den nya Junior VM-klassen WRC Academy. Båda tvingades av olika anledningar att bryta rallyt. Däremot gick det bättre för den tredje landslagsföraren Fredrik Åhlin, som tog sig igenom alla sträckor och slutade på en 3:e plats.

Rally d’Italia Sardegna som är den andra av sex deltävlingar i WRC Academy, där alla förare kör i identiskt lika bilar - Ford Fiesta R2, blev en riktigt tuff tävling med rejält manfall, inte mindre än 11 av WRC Academy-teamen tvingades att bryta rallyt redan under dag 1.

”Det var det absolut tuffaste rally jag någonsin kört” säger Fredrik Åhlin, som trots en hel del trassel lyckades ta sig genom alla sträckor och sluta på en hedrande 3:e plats.
”Vi har pressat oss till det yttersta. Bilen har tagit enormt med stryk men turligt nog så lyckades vi hålla ihop delarna hela vägen” säger Fredrik som tillsammans med kartläsare Björn Nilsson är nöjda med helgens bedrifter.

Förutom pokalen för tredjeplatsen, och de 15 VM-poängen fick Fredrik även ta emot en hedersutmärkelse av Bob Hermans från ett av WRC Academys partnerföretag, Ermis Insurance, för prestationen och bedriften att med trasig styrväxel ändå lyckas köra 5 specialsträckor på ett sådant sätt att de tog bilen till service för reparation.

För Calle Ward slutade rallyt redan på den fjärde specialsträckan. ”Inte den start på mästerskapet jag hade tänkt mig”, säger Calle som även bröt premiären i Portugal.
Även öppningen på rallyt blev tung för Calle och hans kartläsare Erik Morten Abrahamsen. Duon rullade redan på den första specialsträckan. ”Det var en notgrej. Vi hade en för positiv not på en skarp sväng”, medger Calle. På SS4 tog tävlingen sen slut för värmlänningen. Motorras, precis som i Portugal. Någon omstart lördag morgon blev det inte. Skadorna på motorn var för omfattande.

Victor Henriksson var rejält laddad inför Sardinien. Hans 2:a plats i det Portugisiska VM-rallyt hade gett mersmak. Victor och kartläsare Joel Ardell visade redan från start att det skulle gå undan även i detta rally. Teamet levererade topptider på de två första sträckorna, och slog sedan till med en sträckseger på SS3. Problemen började dock på SS4 där Victor körde på en sten som orsakade ett oljeläckage. Skadorna var för stora för att kunna starta om under lördagen.

”Det känns bittert att inte kunna köra vidare. Vi har bevisat att när allt håller ihop så har vi varit mycket snabba. Jag är helt övertygad att vi hade bra chans och fart för att vinna tävlingen. Nu får vi njuta av det fina vädret istället” säger Victor. Sträcksegern på SS3 gav i alla fall Victor 1 VM-poäng och han ligger därmed på en 4:e plats i Junior VM med totalt 20 poäng.

Vann WRC Academy på Sardinien gjorde den estländska föraren Egon Kaur som därmed tog sin andra raka seger i klassen.

Nästa utmaning för de tre svenska landslagsförarna i WRC Academy blir Rally Finland, 28-31 juli.


» Pressrelease från Svensk Bilsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Qatar International Rally:[Resultat][Anslagstavla]

Publicerad: 2011-05-09 18:52






Östberg prickad på ss1, fyra totalt i Qatar International Rally.
© Sports Racing Technologies.Nio av de 28 startande i Qatar International Rally lyckades samla på sig prickar redan på första sträckan i det 21 mil långa rallyt. Första sträckan, 4,3km publiksträcka gjordes snabbast av Mads Östberg i Skoda Fabia RS Rally2 från SRT-teamet, men norrmannen var en av de som samlade på sig extra sek...

Publicerad: 2025-02-06 19:38


E-Cupens vinnare ska prisas 8:e mars.
© emotorsport.seTeam Skogsåkarnas Johan Broman i en Mitsubishi Lancer EVO7 tog hem 2024 års säsong av E-Cupen, det var för tredje året i rad. I den otrimmade klass 1 var det Vincent Johansson tävlandes för Skillingaryds MK som vann.

I veckan blev det klart att prisutdelning och årsträff för E-Cupen kommer att sk...

Publicerad: 2025-02-05 21:22


En sträcka tre gånger för 35 åkare i Dyngsvängen.
© emotorsport.seFryksdalens MK kör Dyngsvängen, en sträcka går tre gånger vilket ger 2 mil special för de 35 deltagarna, intresset har sjunkit då startfältet var överfullt snabbt efter öppnandet. Arrangören har visat upp fin is på sträckan och hoppas nu på än mer kyla inför starten.

12 deltagare genom Trimmat 2w...

Publicerad: 2025-02-05 21:15


Eldsjälarna i NMS Boden är många - tre av dem från Bothnia Fritid.
© Anders Blomqvist.NMS Boden står till helgen som värd för North Rally Boden, årets Rally SM premiär med närmare 60 startande. Många av dem tävlande har redan anlänt Boden, men några har varit på plats hela tiden.

Tre av dem delar både rallyintresse och arbetsplats på lokala Bothnia Fritid, det är de tre rutinerade...

Publicerad: 2025-02-05 21:00


Tidsplan och karta, så körs Secto Rally Finland - Ouninpohja avslutar dubbelt.
© Toyota Gazoo Racing.Secto Rally Finland presenterade idag tidsplan och karta för 2025 års VM rally i Finland, många sträcknamn känns bekanta, men upplägget för söndagen är nytt när rallyt avgörs i månadsskiftet juli/augusti.

Den 2,5km långa Harju körs som inledning under torsdagskvällen och även som avslutning på f...

Publicerad: 2025-02-05 17:49


Rally-SM inleder 2025 med arktiskt äventyr i Boden.
© NMS Boden.Till helgen startar årets Rally-SM med premiärtävlingen North Rally Boden, strax söder om polcirkeln. Närmare 60 av landets bästa förare och co-drivers finns på plats för att inleda säsongen och jakten på de åtråvärda poängen.

North Rally Boden, som avgörs fredag till lördag den sjunde och åttond...

Publicerad: 2025-02-05 16:55


Ändrat upplägg för Silverratten, gruspremiären i Rally-SM.
Anders Martinsson, tävlingsledare i Älmhults MK, berättar anledningen;
Intentionen att minimera kostnaderna och SM-styrgruppens rekommendation om endagarstävling gör att vi därför ändrar upplägget och tävlingen körs enbart under lördagen.
Det nya upplägget gör att den administrativa ...

Publicerad: 2025-02-05 16:52


Inför North Rally Boden, två 4wd klasser med 19 bil.
© emotorsport.seImorgon kväll inleds rekognoseringen inför North Rally Boden, då får de tävlande chansen att titta närmare på vägen och snövallarna. Notskrivande fortsätter sedan genom fredagen innan det blir snabba bud till hotellrummet för att renskriva och göra sig redo för fredagskvällens start.

19 ekipag...

Publicerad: 2025-02-04 20:06


Östberg jagar efterlängtad seger i Qatar International Rally.
© Sports Racing Technologies.Dags för 50:e upplagan av Qatar International Rally, lokala Qatar Motor & Motorcycle Federation som arrangör och tävlingen håller till runt Lusail. Deltävling två i FIA Middle East Rally Championship som bjuder 13 sträckor på över 21 mil.

För att öka intresset och startfältet bjuder arrangören år...

Publicerad: 2025-02-04 19:40


Kauppinen klar för tre WRC2 starter - kör också i EM och Italienska Mästerskapet med Lancia.
© Taneli Niinimäki / AKK.Finske 18-åringen Tuukka Kauppinen matchas hårt framåt inom rallysporten, slaget om segern i finska mästerskapspremiären var stort i debuten med Toyota GR Yaris Rally2. När detta följdes upp av seger med bred marginal i 20 mil långa Arctic Lapland Rally är namnet nu än mer bekant för rallysporten, ä...

Publicerad: 2025-02-04 19:36


Tidigare nyheter:
Inför North Rally Boden, två 4wd klasser med 19 bil.
Östberg jagar efterlängtad seger i Qatar International Rally.
Kauppinen klar för tre WRC2 starter - kör också i EM och Italienska Mästerskapet med Lancia.
Lindholm gör nysatsning med Toksport och Skoda i WRC2.
Semenuk favorit när Amerikanska rallymästerskapet startar med Sno*Drift Rally.
Inför North Rally Boden, vi går igenom 2wd klasserna.
Mabellini jobbar för ny EM säsong.
Så sänds SM-premiären i Boden, Rallyradio och TV-sändningar.
Flodin och Bergsten tillbaka i nygammal klass och bil i Rally-SM.
Så körs North Rally Boden, sträckkarta inför Rally SM premiären.
Jämtländska Rally with no name, 20-talet Porscheåkare ges plats för 20 mil special under tre dagar.
Rally-SM lanserar ny modern hemsida med digitala program och biljettförsäljning.
Årspremiär för Andervang & Eriksson, summerar totalsegern i Gestrikekannan.
Liiten summerar händelserik tävling, 23 mil special i Rovaniemi.
Storseger för Kauppinen i Arctic Lapland Rally - tuff finsk debut för Liiten.
Så gick det i Utrikesrundan.
Andervang körde hem Gestrikekannan - Joons tog andra raka 2wd segern.
Takamoto kör på hemmaplan inleder i Japanska Mästerskapet.
Rallyfrälste Verstappen storsatsar på EM, kör både Royal Rally och historiskt rally i Sverige 2025.
Häng med i lördagens Gestrikekanna, Utrikesrunda och Arctic Lapland Rally.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Nässjörundan 24/05


Rally EM - ERC:
Rally Sierra Morena 04-06/04


Rally SM:
North Rally Boden 07-08/02


Rally VM - WRC:
Rally Sweden 13-16/02


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 26/04




Foto:
MotorsportSalongen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Novemberskölden.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Skilling 50.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.