NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER

  RALLY SWEDEN       2025


© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Tidemand tar nästa steg – skriver kontrakt med Even Rally!
PRESSRELEASE

Den stora talangen i rally Pontus Tidemand 21 år, har skrivit på ett utvecklingskontrakt med norska Even Rally inför 2012 års säsong.

I dagarna blev de sista detaljerna klara och genom samarbetet med Even Rally så förbättras möjligheterna för Pontus att nå målet som professionell rallyförare på världsnivå.

Even Rally ligger bland annat bakom satsningen på Andreas Mikkelsen som vann årets IRC-serie
- Det är en jättechans jag får. Att ha stöd från Even Rally som har stor erfarenhet av management inom motorsport kommer vara till mycket hjälp för mig att komma till nästa nivå med både körning, fysik och allt annat som behövs för att kunna prestera i världstoppen i rally, berättar en nöjd Pontus.

Första steget inför 2012 är att Pontus ska köra en Skoda Fabia Super 2000 som drivs av Even Rally i Svenska Mästerskapet i rally. Utöver SM-satsningen så planeras det ett par internationella starter i VM och IRC.

Pontus ingår i Svenska Bilsportförbundets landslag och omfattas av elit- och talangplanen, ett målinriktat arbete för att lyfta fram unga svenska förare.
- Vi har arbetat för att Pontus ska få den här platsen, och det är ett naturligt steg för honom ut till den absoluta toppen, säger förbundsdirektör Thomas Jansson.
- Det krävs ett långsiktigt arbete för att få ut våra svenska talanger, och det här kontraktet med Even Rally är ett bra exempel på hur förbundet samarbetar med teamet, fortsätter Jansson.

En av de bakom Even Rally är Erik T. Veiby från Kongsvinger som har följt Pontus utveckling senaste åren.

- Vi har känt Pontus från början av hans rallykarriär och sett hur snabbt han har utvecklats. En stor talang som vi nu kan arbeta närmare med och som vi tror har vad som krävs för att nå mycket långt, berättar Erik.

- Jag ser verkligen framåt mot nästa års säsong och genom det programmet vi hoppas kunna köra så kommer jag utvecklas så jag är redo för en full satsning internationellt 2013, avslutar Pontus.


» Pressrelease från Pontus Tidemand.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Rally Sweden:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][Rallyradio][WebTV][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]
Rally Sweden Historic:[Rallyradio][Info][Anslagstavla]

Publicerad: 2011-11-14 18:31






Mille toppar Junior WRC efter Umeå Sprint 1.
© Michael Jurtin / @World / Red Bull Content Pool.När Rally3 drar igång är det med 22 ekipage för klassen, tre Renault Clio Rally3 i topp efter etappen - dubbelt finskt med Ville Vatanen 1,2 sekund före Leevi Lassila och ännu 0,2 sekund till franske Matteo Chatillon.

Fyra i klassen Mille Johansson och Johan Grönvall, de var med det bäst i Junior...

Publicerad: 2025-02-13 20:25


Solberg och Tidemand toppar WRC2 efter ss1.
© Jaanus Ree / Red Bull Content Pool.Solberg först ut i Rally2 kategorin och även för WRC2, snabbaste tid också för Oliver och Elliot.
- Halt, riktigt halt, några inbromsningar som inte var så bra. Bakändan sladdar mycket men det känns bra, imorgon blir kul.

Pontus Tidemand satte också tempot, snabbast på shakedown och nu ba...

Publicerad: 2025-02-13 20:03


Evans snabbast på Umeå Sprint 1.
© Toyota Gazoo Racing.- Rätt bra, lite svårt med bromspunkterna i mörkret men helt ok, sa först startande Elfyn Evans när den 5km korta Umeå Sprint 1 avgjordes med stor publik vid Red Barn Arena.

Sträckan är första av totalt fyra körningar på delar av banan, samtliga körningar avslutar respektive dag.
- Int...

Publicerad: 2025-02-13 19:23


Rally Sweden på gång, fem Svenska bilar att hålla koll på.
© Printsport.Fem svenska ekipage, tre med dubbla Svenska flaggor när Rally Sweden på 60 bilar startar om mindre än en timma. Först ut av de Svenska är Oliver Solberg som med britten Elliot Edmondson kör i WRC2 serien med Toyota GR Yaris Rally2.

Fyra nummer senare kommer Pontus Tidemand och Jörgen Eriksen som ...

Publicerad: 2025-02-13 18:24


Se öppningsceremoni live, gratis rallyradio och TV-bilder från ss1 via TV12.
© Hyundai Motorsport.WRC Promotorn sänder live även från öppningsceremonin vid Red Barn Arena, Rally Sweden är med andra ord igång, aktiviteter med tävlande inför start, vid 19-tiden rullar ekipagen över rampen och direkt ut mot starten vid Umeå Sprint 1 där huvuddelen körs intill Red Barn Arena.

Klockan 17:55 starta...

Publicerad: 2025-02-13 17:37


Dags för start, ikväll inleds Rally Sweden med SS1 - Resultat och Radio/tv tablå.
© Oliver Solberg Rally.Första dagen av Rally Sweden, shakedown är avverkad och ikväll startar rallyt på allvar. Klockan 19:05 rullar första sträckan igång, innan dess invigning vid Red Barn Arena.

Först ut är sträckan Umeå Sprint 1, den korta varianten på 5,16km. Sträckan inleds med raka partier följt av vinklar innan ...

Publicerad: 2025-02-12 21:17


Neuville, Tidemand och Johansson toppar VM klasserna på shakedown.
© Toyota Gazoo Racing.Shakedown avverkad för dem flesta inför Rally Sweden, i alla fall för ekipagen i Rally1 och WRC2 klasserna, den 3,44km långa sträckan Umeå City som på avslutningen gick längs Umeälvens strand inför en entusiastisk rallypublik.

Än finns tid för fler körningar på strandpromenaden, men hittills Thie...

Publicerad: 2025-02-12 20:38


Andervang till helgens tyska ADAC Hochtaunus Rallye.
© Wimo Fotografie.På lördag är det dags för barmarkspremiär för Stig Andervang, från segern i Gestrikekannan drar han nu till Tyskland, denna gång med Sofie Sjöberg Karlsson som co-driver för ADAC Hochtaunus Rallye.

Tävlingen som går i distriktet Riedelbach i Weilrod innebär närmare fyra mil med grus och asfalt. T...

Publicerad: 2025-02-12 20:32


Resultat & WebTV live från shakedown inför Rally Sweden här.
© M-Sport.3,4km långa Umeå City är stora nyheten i Rally Sweden 2025, shakedown mitt i stan vid Umeälvens strand vilket ger chans till en ny publik att få se rallyåkning. Det finns tre publikplatser, klockan 9:01 släpper Elfyn Evans iväg bilen på sträckan och körningen kan ses live på webben i vår WebTV & Vid...

Publicerad: 2025-02-12 20:09


Rally Sweden, många bötfällda ekipage på rekognoseringen.
© Taneli Niinimäki / AKK.Rally Sweden har knappt börjat, redan ses fyra förare ha dragit på sig böter för fortkörning på specialsträckorna under rekognosering. Totalt har de fyra förarna vid sex olika tillfällen samlat ihop böter om 1´200 euro.

Värst är polacken Michal Solowow som två gånger på shakedown lyckats köra för...

Publicerad: 2025-02-12 20:07


Tidigare nyheter:
Resultat & WebTV live från shakedown inför Rally Sweden här.
Rally Sweden, många bötfällda ekipage på rekognoseringen.
Föråkare sökes för Rally with no name - 3 dagar & 20 mil special på perfekta vintervägar.
Missa inte morgondagens shakedown inför Rally Sweden, WebTV & Resultat live.
Dags för prisutdelning och årsmöte för E-Cupen.
Solberg kör karriärens 100:e tävling i Rally Sweden!
Skolelever besöker Rally Sweden, en inblick i vilka yrkesgrupper som krävs för en WRC tävling.
Mille inleder jakten på VM-guldet på hemmaplan i Rally Sweden.
Rally Sweden, 26 Rally2 ekipage, 20 för WRC2 med Solberg, Tidemand & Reiersen.
GK Door Team Sweden med Christer och Elina i Rally Sweden Historic.
Bara fyra tidigare vinnare i Rally Swedens startfält!
Fem bekanta röster i rallyradion, så sänder de från Rally Sweden 2025.
Tuffast i världen – vinterrally på is med Hankook!
Uppvärmd Tidemand refo för Rally Sweden och VM-comeback.
Rally Sweden, 11 Rally1 ekipage - Kalle favorit, Sesks kan utmana.
Meeke fortsätter i Portugal, byter Hyundai mot Toyota.
Rally Sweden, 22 bilar i Rally3 - Mille jagar första Junior VM poängen, Adam kör WRC3.
Martins Sesks Puma Rally1 klar för Rally Sweden, så ser den ut!
Rally Lima nästa Rally SM deltävling, perfekta förhållanden.
Ingen Bertelli i Rally Sweden, lämnar återbud.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Prisutdelning E-Cupen 08/03


Rally EM - ERC:
Rally Sierra Morena 04-06/04


Rally SM:
Rally Lima 07-08/03


Rally VM - WRC:
Rally Sweden 13-16/02


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 26/04




Foto:
MotorsportSalongen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Novemberskölden.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Skilling 50.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Silverratten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.