|
 Ramona och Miriams egna ord om branden. PRESSRELEASE
Imorgon flyger Ramona och Miriam hem till Sverige igen efter det abrupta slutet av Rally-VM i Nya Zeeland, som slutade i en brand. Efter två tredjedelar av rallyt låg tjejerna på en trygg andraplats efter Argentinaren Marcos Ligato, och med cirka tre minuter ledning före Aksa från Indonesien. Taktiken var att köra med säkerhetsmarginal för att säkra 2:a-platsen under de sista milen som återstod. Men så hände det som inte fick hända. Plötsligt började bilen brinna mitt på sträckan, och Ramona och Miriam fick kasta sig ur i farten. Här följer en sammanfattning av rallyt, och med tjejernas egna ord om vad som hände.
Fredagens etapp var en ordentlig utmaning för hela teamet. Med 20 mil SS, och enbart en 15 minuters remoteservice som serviceuppehåll, gällde det att både köra snabbt och säkert. – En remoteservice innebär att vi och mekanikerna enbart får serva och laga eventuella skador på bilen med de reservdelar vi har med oss i rallybilen, förklarar Miriam.
Tjejerna lade in ett högt tempo från start, där de genast lade sig i toppen av VM-fältet. Med topptider på varje sträcka, varav två sträcksegrar, fick de äntligen ett kvitto på deras kapacitet. – Det var en helt fantastisk känsla. Mekanikerna har gjort ett fantastiskt jobb med vår Mitsubishi EVO X som fungerar perfekt, och vi hittade ett högt med samtidigt säkert tempo där vi inte tog några risker. Ramona och Miriam tog sig i mål efter fredagens etapp på en trygg andraplats, 1.40 efter Argentinaren Marcos Ligato, och 40 sekunder före Ukrainaren Valeriy Gorban. Taktiken under lördagen var att bevaka andraplatsen, vilket de gjorde med marginal. Inför lördagens sista sträcka hade de cirka tre minuter ned till tredjeplatsen då Gorban gjorde en avåkning och Subhan Aksa från Indonesien istället tog över pallplatsen .
– Nu visste vi att om vi bara tog oss i mål med ett stabilt tempo och samtidigt höll koll på Aksa, så skulle 2:a-platsen vara vår.
Men så hände det som inte fick hända. Efter cirka 4 kilometer in på dagens sista sträcka började bilen plötsligt att brinna kraftigt.
- Först kände vi en enorm värme i bilen. Miriam vände sig bakåt och såg att hela bakdelen av bilen stod i flammor, och skrek till mig att det brinner. Inom loppet av någon sekund kom lågorna in i kupén och vi var omringade av eld. Vi var tvungna att kasta oss ur bilen i farten, varefter rallybilen fortsatte in i en jordvall och brann upp, berättar Ramona.
- Sekunderna innan vi såg varandra, och visste att vi båda var okej, kändes som timmar. Det var en enorm lättnad. När vi sedan vände oss om och såg bilen som fullständigt var i lågor, var vi glada och än mer lättade att vi hade klarat oss så bra som vi gjorde, säger Miriam, som klarade sig undan med en lätt stukad fot efter att ha fastnat i störtbågen och släpats med en bit på vägen. Ramona fick en mindre och lättare brännskada, men annars mår tjejerna under omständigheterna bra.
-Vår Mitsubishi är utrustad med den allra bästa säkerhetsutrustningen, samt att vår personliga tävlingsutrustning är av högsta standard, så vi klarade oss väldigt bra, säger Ramona
- All cred till Ricardo Trivinio med co-driver Alex Haro som var först på plats efter olyckan, och till ambulans- och räddningsmän som blixtsnabbt kom till plats med helikopter, säger Ramona och Miriam. Orsaken till branden är ännu oklar. Ramona och Miriam flyger hem till Sverige imorgon och har redan börjat arbeta inför nästa VM-tävling.
– Detta ska inte få sätta käppar i hjulet för vår fortsatta satsning. Vi är självklart otroligt besvikna över att blivit totalsnuvade på vår första pallplats i VM, men vi måste ta med oss det positiva mitt i denna bedrövelse. Vi är jättenöjda med vår prestation, och den kan ingen ta ifrån oss.
Nu ska vi bara lösa den praktiska biten, vi tar en dag i taget och kommer att jobba stenhårt för att sitta i en rallybil så snart som möjligt igen, säger Ramona och Miriam.
» Pressrelease från Ramona Rallying.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2012-06-25 06:32
|
|
Pontus & Henning - två utmanare i Hästkraftshelgens rallysprint.
De prestigefyllda rallysprintarna avlöser varandra, efter SM Veckan väntar till helgen tävlande i Höljes innan det är Årjängspublikens tur att njuta av rallyeliten. Tävlingen sker under Hästkraftshelgen i Årjäng där det varvas motorer och hästar - rallysprinten kör under fredagen den 11:e och är en ...Publicerad: 2025-07-01 05:48
TV-tablå för helgens ERC-tävling i Rally di Roma Capitale.
Andra halvlek på ERC-serien inleds med Italienska Rally di Roma Capitale på fredag som arrangeras av Motorsport Italia, först ut shakedown och kval där det sistnämnda går live i vår WebTV & Video avdelning.
Resten av rallyt kan i TV-tablån följas via TV4 Motor där samtliga sträckor går live under...Publicerad: 2025-07-01 05:35
Arvid med dubbla andraplatser i helgens Lettiska rallyn.
I helgen sågs Arvid Carlsson och David Arhusiander tävla i Lettland, Miniralli Talsi inledde på lördagen med fyra mil, efter lite uppehåll startar nästa rally, Sprintrally Talsi som gav sju mil och tog målgång under söndagen.
När det är "minirally" är det mycket chikaner men fina vägar, mycket strä...Publicerad: 2025-06-30 18:08
WRC tabellerna efter EKO Acropolis Rally.
Det blir allt tightare i WRC serien där ledande Elfyn Evans inte hittat tempot att gå först på vägarna, den tidiga rycket i WRC tabellen är snart inhämtat av konkurrenterna. När WRC serien nu gjort halvtid har Evans nio poäng till Sebastien Ogier, fransmannen som då stått över start i två av deltävl...Publicerad: 2025-06-30 05:45
Två deltävlingar till, fem tävlingar nu klara för Bilsport Rally Cup 2026.
I början på månaden hade Bilsport Rally Cup plockat in tre deltävlingar för 2026 års säsong, när månaden slutar har ännu ett par arrangörer adderats. Novemberskölden adderades i mitten av månaden och i mitten av förra veckan tog också Nybro AC klivet in i kalendern.
I och med detta har cupen en d...Publicerad: 2025-06-30 05:34
30-talet åkare gjorde upp i Trollsprinten.
Trollsprinten hos SMK Trollhättan under söndagen, ett 30-tal bilar till start för dubbel körning på en sträcka. Dan och Joakim Johannesson i Mitsubishi Mirage tar segern efter två snabbaste åk, totalt 23,3 sekunder ned till Philip Haag.
Haag som vinnare i 2wd hade B-förare Emil Johansson 2,4 seku...Publicerad: 2025-06-29 20:48
Succe för Carlbergs i Kanada, totalseger i Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs.
Svensk succé i Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs runt New Richmond, Quebec - Calle och Torbjörn Carlberg låg tvåa totalt och toppade klassen stort efter första etappen som gick under sena lördagsnatten.
Söndagens och rallyts sista etapp drog igång söndag eftermiddag, svensk tid. Just nu...Publicerad: 2025-06-29 20:06
Ny seger för Solberg, toppar WRC2 mästerskapet efter Acropolis Rallyt.
Efter en helt överlägsen seger i Rally Akropolis, tog Oliver Solberg (23) över WRC2-ledningen i den näst största klassen under söndagen.
Oliver vann nio av tävlingens 17 specialsträckor, inklusive sex av de sju första. Därmed hade Solberg och kartläsaren Elliott Edmondson byggt upp en och en halv...Publicerad: 2025-06-29 19:37
Foto från Skilling 500.
Närmare 170 åkare för Skilling 500, på plats var Smålands och Södras DM-serier ihop med gemensamma Sydsvenska Mästerskapet men även VOC Sverigeserien tävlade om poäng.
Skillingaryds MK hade lagt ett stort arbete i att plocka fram sex sträckor, mestadels nya vägar för dagens rallyåkare som bjöd på...Publicerad: 2025-06-29 19:18
Mille sexa i EKO Acropolis Rally, tvåa i mästerskapet bakom Gill.
Junior WRC klassen till mål i EKO Acropolis Rally, en tuff uppgift för Juniorerna med Ford Fiesta Rally3 på de krävande vägarna i Grekland. Ali Turkkan tog segern med bred marginal, 5:51 före Taylor Gill trots att Turken slog av på tempot rejält under sista etappen.
Två av dagens sträcksegrar för...Publicerad: 2025-06-29 15:55
|
|
Tidigare nyheter:
Foto från Skilling 500.
Mille sexa i EKO Acropolis Rally, tvåa i mästerskapet bakom Gill.
Så gick det i söndagens Surasprint.
Tänak kör hem EKO Acropolis Rally - Solberg och Andersson på WRC2 pallen!
Foto från SM Veckans Rallysprint, kval, final och prisutdelning.
Karlsson sabbast genom Seffle City Motor Challenge.
Carlberg dominerar i Kanadensiska Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs, tvåa totalt.
Helin åtta totalt i Rally Aalborg, stor klasseger i Danska Mästerskapet.
B-förare Arvidsson i 2wd totalvinnare i Skilling 500.
Tänak och Solberg toppar i Acropolis Rallyt, Mille bröt lördagen.
Persson körde hem Hällefors Sommarsprint.
33 rallyåkare till Höljes eget Rally Magic.
Surasprinten, rallyåkning i centrala Surahammar.
Skilling 500, Seffle City Motor Challenge och Acropolis Rallyt bland lördagens rallyn att följa.
Summering, Tidemand och Wesslen lyckliga SM vinnare i Norrköping.
WRC ledning för Tänak, Solberg och Türkkan - Mille tvåa i JWRC.
Imorgon, rallyfest runt Vrigstad, publiktips inför Skilling 500.
Rally-SM presenterar kalendern för 2026.
Tidemand och Wesslen årets vinnare i SM Veckans Rallysprint.
Finaldags, två nya åk på Himmelstalundsfältet avgör SM Veckans rallysprint.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |