|
 Övertygande seger för Pontus Tidemand i Västrallyt. PRESSRELEASE
Pontus Tidemand tillsammans med kartläsaren Stig-Rune Skjaermoen tog en övertygande seger i den fjärde deltävlingen av 2012-års Rally-SM. Vid målgång på lördag kväll gick Pontus först över rampen före Jimmy Joge och säkrade därmed sin tredje totalseger av fyra möjliga i årets Rally-SM.
Västrallyt som kördes i trakterna runt Trollhättan startade redan på fredagen med två korta publiksträckor på rallycross-banan i Hedeäng. Pontus gick ut hårt och var snabbast på första sträckan, dock visade det sig att Pontus hade varit lite väl het i starten och bestraffades med en tjuvstart.
- Jag var nog lite het på gröten så släppte kopplingen lite tidigt, men körningen stämde bra iallafall.
Andra gången vi körde publiksträckan gjorde jag däremot en riktigt dålig start och var tvåa på sträckan, berättar Pontus
Efter fredagens två korta sträckor så låg Pontus på en tjugoförsta plats totalt, efter att ha fått 10 sekunders bestraffning för tjuvstarten.
På lördag morgon strilade regnet ner och med en sen startposition så gjorde Pontus det “omöjliga” genom att vara snabbast på första sträckan för dagen.
- Normalt så är det bäst att starta så tidigt som möjligt när det regnar, men vi hade lagt upp en bra däckstrategi tillsammans med Michelin så vi hade den mjukaste gummiblandningen till första sträckorna och det lönade sig, förklarar Pontus.
Lördagen fortsatte med idel topplaceringar på förmiddags-sträckorna och vid lunchservicen så hade Pontus en totalledning med ca 21 sekunder, som krympte till ca 10 sekunder efter att sträcka sex hade blivit struken på grund av en olycka.
- Jag tyckte det funkade bra men det var väldigt halkigt bitvis, så man kunde inte åka med den attack jag brukar göra, berättar Pontus.
Inför sista fyra sträckorna hade Pontus en klar strategi att köra på 90-95 procent och inte göra några misstag , något som brukar vara svårt när man drar ner på tempot för köra säkert.
- Man får inte slappna av för mycket, det är då misstagen kommer men jag tyckte vi hade ett bra flyt de sista sträckorna och vi lyckades faktiskt utöka totalledningen, berättar Pontus
Vid slutmålet skiljde det 17,6 sekunder till totaltvåan Jimmy Joge och hela 1 min 31 sekunder till klasstvåan Jerker Axelsson som hade haft flera problem under dagen och därmed kunde Pontus Tidemand säkra sin tredje totalvinst i Rally-SM 2012.
- Det kändes riktigt gött, först andra platsen i Junior-VM i Finland för några veckor sedan och nu denna vinsten. Nu börjar självförtroendet komma igen inför Rally-VM i Tyskland nästa helg efter den tunga perioden vi har haft under sommaren med brutna tävlingar, avslutar Pontus
Totalt Västrallyt 2012:
1. Pontus Tidemand, SMK Eda, Skoda Fabia S2000, 51.59,3
2. Jimmy Joge, SMK Motala, Mitsubishi Lancer Evo X, +17,6
3. Patrik Johansson, Wäxjö MS, Mitsubishi Lancer Evo IX, +19,8
Trimmat 4WD:
1. Pontus Tidemand, SMK Eda, Skoda Fabia S2000, 51.59,3
2. Jerker Axelsson, SMK Trollhättan, Mitsubishi Lancer Evo WRC, +1.31,2
3. Mats Jonsson, Forshaga MC,Ford Escort WRC +1,38,5
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Ogier menar allvar med titelfighten - kör Herbstrallye för att hitta farten inför Central European Rally.
Sebastien Ogier lägger nu allt fokus på att ta sin nionde WRC titel, en indikation på det är att han och Toyota Gazoo Racing klämmer in Österrikiska Herbstrallye den 11:e oktober i kalendern som förberedelse inför Central European Rally. Under sina tidigare år var det hans teamkompisar som tog extra...Publicerad: 2025-09-30 05:53:09
Fyra sträckor väntar i Novemberskölden, ”lyckats ta fram ännu bättre och häftigare avsnitt”.
En av årets sista tävlingar, en riktig höstklassiker, det handlar om Novemberskölden hos Nässjö MK. Som så många gånger förr, och även framåt final för Bilsport Rally Cup. Årets tävling bjuder 27,5km special fördelat på fyra sträckor
Just nu ett 60-tal ekipage anmälda, anmälan stänger söndagen de...Publicerad: 2025-09-29 18:02:29
Andervang & Kjellgren vann Sprinttjuren, körde sträckan 1987, på vintern åt andra hållet.
Under lördagen körde Stig Andervang och Mikael Kjellgren tävlingen Sprinttjuren som bestod av en sträcka av god kvalitet som kördes dubbelt.
- Man hade även i denna tävling hade man ställt hinder i vissa kurvor för att förhindra gening men dessa stod på ett föredömligt sätt utanför vägens kant,...Publicerad: 2025-09-29 13:01:57
TV-tablå för helgens ERC final, Croatia Rally.
ERC finalen på gång, på fredag förmiddag körs träning, kval och shakedown för de 50 tävlande i EM-tävlingen. Kvalet för Rally2 åkarna kan ses live i vår WebTV & Video avdelning.
Rallyt börjar på lördag morgon, tre sträckor under förmiddagen innan service, samma tre sträckor en andra gång på efter...Publicerad: 2025-09-29 10:51:00
Så gick det i Sturups Sprinten.
Sturups Sprinten under söndagen, Svedala MK som arrangör där en sträcka gick fyra gånger - två gånger åt varje håll i näst sista deltävlingen för Södras RS-DM.
Snabbast runt banan var Joacim Kristiansson som vann A-förare Trimmat 2wd, bakom Jonas Olsson och Tommy Andersson. För B-förarna var Ska...Publicerad: 2025-09-29 09:01:26
Foto från Marknadsnatta.
Stor rallyfinal med Boxholm som utgångspunkt, Västra Östergötlands MK med Marknadsnatta där Svenska RallyCupen tog final, lika så DM-serier för Östergötland, Småland, Gotland och Stockholms rallyåkare. 120-talet rallyåkare gav sig ut på de fyra sträckorna på bort mot fem mil i sydliga östgötaskogarn...Publicerad: 2025-09-28 22:26:25
Säsongen över för Svenska RallyCupen, tabellen öppen för anmärkningar till tisdag förmiddag.
Under lördagen avslutades säsongen av Svenska RallyCupen, när åkarna i Marknadsnatta nådde målet i Boxholm räknades poängen och de tävlande kunde summera sin säsong.
Fem deltävlingar där vi tackar klubbarna bakom Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Heat / Rally Bergslagen och Marknad...Publicerad: 2025-09-28 20:30:24
Andervang totalsnabbast i Sprinttjuren.
Femte deltävlingen i årets SSRC arrangerades av Dals MK under lördagen. Arrangören bjöd på en sprintsträcka som var strax över nio kilometer, som kördes två gånger. Sträckan var häftig med en kuperad och krokig inledning, riktigt snabb över flera mossar för att avslutas med samma karaktär som under ...Publicerad: 2025-09-28 19:52:47
Henkas Grus & Betong Rallyt körs som planerat.
30 ekipage sågs i listan när anmälan stängde till Henkas Grus & Betong Rallyt, Rönne MK´s hösttävling på lördag med tre sträckor dubbelt - 34km och notat av Patrik Barth. Jobbet är gjort, så vi kör menade tävlingsledare Andreas Haraldsson strax efter att anmälan stängt.
- Vi tar emot efteranmäln...Publicerad: 2025-09-28 19:38:19
Utslagsgivande final, Marknadsnatta avgjorde Svenska RallyCupen.
Klassisk final, Marknadsnatta hos Västra Östergötlands MK, det handlade om 46km på fyra sträckor i skogarna runt Boxholm och publiken strömmade till i härligt höstväder.
Christoffer "Chribbe" Haglund och Martin Holmdahl i Toyota GR Yaris Rally2 satte tempot redan på ss1, var 20-talet sekunder för...Publicerad: 2025-09-28 10:59:33
|
| |