|
 Northcar etablerar sig i Östersund. PRESSRELEASE
Northcar i Sundsvall expanderar ytterligare och etablerar sig i jämtländska Östersund, genom ett förvärv av Bilcenter Jämtland AB. Bilcenter i Östersund ligger strategiskt bra till i Odenskog, en handelsplats där flera varuhuskedjor och bilhandelsföretag finns. Just nu håller dessutom ett flertal nya företagskedjor på att etablera sig i området, vilket ger en ökad tillströmning av kunder. Förvärvet kommer att ske den 31 december i år.
– Vi ser denna expansion som fantastiskt spännande och ännu ett steg i vår vision om Northcar, säger Ulf Rautila, VD på Northcar Sundsvall AB.
Två lokala profiler i Östersund – Mattias Lönn, tidigare affärsområdeschef på Duells och Patrik Sandell, professionell rallyförare – kommer att bli delägare i det nya bolaget Northcar Jämtland AB, tillsammans med Northcar Sundsvall AB. Mattias tillträder tjänsten som VD för bolaget, med en stödfunktion av Patrik som kommer fokusera på marknadsfrågor. Patrik sitter också på posten som VD för Northrental Jämtland AB, som driver biluthyrning under AVIS flagg från den 1 november i år.
- Detta är ytterligare ett steg i det jag och Mattias Lönn har börjat bygga upp i Östersund. Och att få göra det tillsammans med Northcar Sundsvall känns jätteinspirerande. Men jag vill återigen vara tydlig med att mitt fokus fortsatt kommer ligga på min rallykarrär där de bästa åren ligger precis framför mig, säger Patrik Sandell.
– Anledningen till att vi väljer just Östersund är att både Mattias och Patrik är lokala profiler i Jämtland och väl förankrade lokalt. Det känns fantastiskt roligt att ta det här steget till en etablering i Östersund, säger Jonas Olert, som är huvudägare i denna koncern.
Tomas Sundström, som ägt och drivit Bilcenter sedan 1994, kommer att fortsätta under en period i företaget för att ge de nya ägarna de bästa förutsättningarna att driva verksamheten vidare.
– Det känns väldigt spännande att lämna över stafettpinnen till dessa målinriktade entreprenörer och jag kommer fortsätta vara engagerad först och främst som fastighetsägare men även som bollplank i detta samarbete. Själva försäljningen var inte planerad från min sida, men när jag blev kontaktad av Northcars ägare så har det slutligen resulterat i en gynnsam och bra affär för bägge parter. Jag önskar mina efterträdare lycka till i Östersund och är övertygad om att de kommer ta mycket väl hand om både nya och gamla kunder, säger Tomas Sundström.
» Pressrelease från Patrik Sandell, www.patriksandell.com.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Fyra sträckor väntar i Novemberskölden, ”lyckats ta fram ännu bättre och häftigare avsnitt”.
En av årets sista tävlingar, en riktig höstklassiker, det handlar om Novemberskölden hos Nässjö MK. Som så många gånger förr, och även framåt final för Bilsport Rally Cup. Årets tävling bjuder 27,5km special fördelat på fyra sträckor
Just nu ett 60-tal ekipage anmälda, anmälan stänger söndagen de...Publicerad: 2025-09-29 18:02:29
Andervang & Kjellgren vann Sprinttjuren, körde sträckan 1987, på vintern åt andra hållet.
Under lördagen körde Stig Andervang och Mikael Kjellgren tävlingen Sprinttjuren som bestod av en sträcka av god kvalitet som kördes dubbelt.
- Man hade även i denna tävling hade man ställt hinder i vissa kurvor för att förhindra gening men dessa stod på ett föredömligt sätt utanför vägens kant,...Publicerad: 2025-09-29 13:01:57
TV-tablå för helgens ERC final, Croatia Rally.
ERC finalen på gång, på fredag förmiddag körs träning, kval och shakedown för de 50 tävlande i EM-tävlingen. Kvalet för Rally2 åkarna kan ses live i vår WebTV & Video avdelning.
Rallyt börjar på lördag morgon, tre sträckor under förmiddagen innan service, samma tre sträckor en andra gång på efter...Publicerad: 2025-09-29 10:51:00
Så gick det i Sturups Sprinten.
Sturups Sprinten under söndagen, Svedala MK som arrangör där en sträcka gick fyra gånger - två gånger åt varje håll i näst sista deltävlingen för Södras RS-DM.
Snabbast runt banan var Joacim Kristiansson som vann A-förare Trimmat 2wd, bakom Jonas Olsson och Tommy Andersson. För B-förarna var Ska...Publicerad: 2025-09-29 09:01:26
Foto från Marknadsnatta.
Stor rallyfinal med Boxholm som utgångspunkt, Västra Östergötlands MK med Marknadsnatta där Svenska RallyCupen tog final, lika så DM-serier för Östergötland, Småland, Gotland och Stockholms rallyåkare. 120-talet rallyåkare gav sig ut på de fyra sträckorna på bort mot fem mil i sydliga östgötaskogarn...Publicerad: 2025-09-28 22:26:25
Säsongen över för Svenska RallyCupen, tabellen öppen för anmärkningar till tisdag förmiddag.
Under lördagen avslutades säsongen av Svenska RallyCupen, när åkarna i Marknadsnatta nådde målet i Boxholm räknades poängen och de tävlande kunde summera sin säsong.
Fem deltävlingar där vi tackar klubbarna bakom Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Heat / Rally Bergslagen och Marknad...Publicerad: 2025-09-28 20:30:24
Andervang totalsnabbast i Sprinttjuren.
Femte deltävlingen i årets SSRC arrangerades av Dals MK under lördagen. Arrangören bjöd på en sprintsträcka som var strax över nio kilometer, som kördes två gånger. Sträckan var häftig med en kuperad och krokig inledning, riktigt snabb över flera mossar för att avslutas med samma karaktär som under ...Publicerad: 2025-09-28 19:52:47
Henkas Grus & Betong Rallyt körs som planerat.
30 ekipage sågs i listan när anmälan stängde till Henkas Grus & Betong Rallyt, Rönne MK´s hösttävling på lördag med tre sträckor dubbelt - 34km och notat av Patrik Barth. Jobbet är gjort, så vi kör menade tävlingsledare Andreas Haraldsson strax efter att anmälan stängt.
- Vi tar emot efteranmäln...Publicerad: 2025-09-28 19:38:19
Utslagsgivande final, Marknadsnatta avgjorde Svenska RallyCupen.
Klassisk final, Marknadsnatta hos Västra Östergötlands MK, det handlade om 46km på fyra sträckor i skogarna runt Boxholm och publiken strömmade till i härligt höstväder.
Christoffer "Chribbe" Haglund och Martin Holmdahl i Toyota GR Yaris Rally2 satte tempot redan på ss1, var 20-talet sekunder för...Publicerad: 2025-09-28 10:59:33
Liiten fyra i finska mästerskapet, tvåa med Printsport i teammästerskapet.
Finska mästerskapet avslutade året med SM Seinäjoki Ralli, start fredag kväll och målgång dygnet senare. Efter fredagens tre sträckor ledde estländaren Patrick Enok före Tuukka Kauppinen, Teemu Asunmaa och Esapekka Lappi.
En halvminuts tapp under kvällen på en punktering förstörde chanserna på tä...Publicerad: 2025-09-28 09:49:13
|
| |