|
 SM-guld i rallysprint för Pontus Tidemand. PRESSRELEASE
Pontus Tidemand höll för favorittrycket när SM-veckans rallysprint avgjordes i skogen strax utanför Falun i helgen i samband med ”SM-Veckan”. Efter tre otroligt snabba åk i en Ford Fiesta RS WRC på den 7,3 km långa sträckan var guldet säkrat.
Intresset för SM-veckans rallyinslag var stort redan på förhand, från såväl publik och media som tävlande. Hela 71 ekipage anmälde sig, men bara 40 platser fanns tillgängliga. Upplägget var enkelt med en sprintsträcka som skulle köras tre gånger. Först två kvalomgångar, där tio i varje klass (2WD och 4WD) gick vidare till en tredje finalomgång där snabbast skulle stå som segrare och därmed kunna titulera sig svensk mästare i sprintrally.
Redan i den första av två kvalomgångar satte Pontus, som i lördags gjorde debut med kartläsaren Ola Flöene, en tid som var så bra att man misstänkte fel i tidtagningen. Men det visade sig att tiden var korrekt och den förbättrades ännu mer i andra kvalrundan, vilket gav Pontus en tidsdifferans på hela 14,9 sekunder till tvåan Mats Jonsson.
- Allt fungerade helt perfekt, vi hade funnit väldigt rätt i inställningarna efter förra helgens test. Även samarbetet med Ola fungerade mycket bra så det var bara att köra och njuta, berättar Tidemand.
Inte heller i finalomgången hade motståndarna en chans. Efter ytterligare ett felfritt åk slutade segermarginalen på 13,3 sekunder till Pontus fördel före tvåan Hasse Gustavsson, som även han körde en Ford Fiesta WRC.
- Vilken perfekt start på säsongen 2013! Vi fick de svaren jag villa ha och nu är känslan mycket bra inför nästa helgs SM-deltävling i Sandviken och Svenska Rallyt om två veckor. Jag är oerhört tacksam för den hjälp jag får av alla runt omkring mig. Speciellt Ingemar Svensson som jobbar dag och natt för att jag skall kunna köra Fiesta WRC:n och Tommy Andersson som äger bilen och låter mig köra den, avslutar Pontus.
» Pressrelease från Pontus Tidemand.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Tierp blir ny huvudort för KAK Midnattssolsrallyt 2026.
KAK Midnattssolsrallyt är en av Europas främsta historiska rallytävlingar med anor från 1950, och avgjordes 2025 med en mycket lyckad upplaga i Katrineholm och Sörmland med bas på Ericsbergs slott. 2026 bygger man vidare på succén när tävlingen flyttar till Tierp i Uppland, den 2 – 4 juli.
2026 å...Publicerad: 2025-10-01 14:40:40
Tre sträckor dubbelt i lördagens Henkas Grus & Betong Rally.
Rönne MK är tillbaka, nu med Henkas Grus & Betong Rallyt. Klubben mjukstartade med en sprint förra året, nu tre sträckor dubbelt på 34km special. Svalt intresse, men trots halva minantalet kör klubben med 30-talet åkare och fyra föråkare.
Nästan halva startfältet till Standard där C-klassen på 10...Publicerad: 2025-10-01 11:01:36
30-talet åkare i Katrineholms klubbtävling, Rally Gimmersta.
En liten klubbtävling hos flitiga Katrineholms MK, nu Rally Gimmersta där en sträcka körs tre gånger vilket ger 15,6km special. 36 bilar mot starten, 22 av dem med klubbadress Katrineholms MK - lägg där till tre föråkare från klubben.
Störst med 18 bilar är Trimmat 2wd, Rasmus Pettersson, Fredrik...Publicerad: 2025-10-01 09:03:41
Calle Carlberg coachade polsk 13-årig rallytalang i Litauen.
Redan i mitten av augusti, i samband med Barum Czech Rally Zlin säkrade Calle Carlberg Junior ERC guldet. Nu är Calle och Jörgen Eriksen i Kroatien för att avsluta säsongen och köra om guldmedalj i ERC4 klassen.
Ett hektiskt schema för Svensken som gästat bilmässor ihop med Opel och Stellantis oc...Publicerad: 2025-10-01 05:58:50
Inför Croatia Rally - Marczyk eller Mabellini, Mille i Skodan, Calle jagar ERC4 titel.
Croatia Rally tar årets åtta deltävlingar långa EM-serie till mål, rallyt inleds med träning, kval och shakedown på fredag. Första sträckorna blir på lördag, tre som går dubbelt ger närmare 12 mil asfalt. De sista 55km under söndagen där två sträckor går dubbelt.
Två gör upp om guldet.
50...Publicerad: 2025-09-30 09:01:03
Ogier menar allvar med titelfighten - kör Herbstrallye för att hitta farten inför Central European Rally.
Sebastien Ogier lägger nu allt fokus på att ta sin nionde WRC titel, en indikation på det är att han och Toyota Gazoo Racing klämmer in Österrikiska Herbstrallye den 11:e oktober i kalendern som förberedelse inför Central European Rally. Under sina tidigare år var det hans teamkompisar som tog extra...Publicerad: 2025-09-30 05:53:09
Fyra sträckor väntar i Novemberskölden, ”lyckats ta fram ännu bättre och häftigare avsnitt”.
En av årets sista tävlingar, en riktig höstklassiker, det handlar om Novemberskölden hos Nässjö MK. Som så många gånger förr, och även framåt final för Bilsport Rally Cup. Årets tävling bjuder 27,5km special fördelat på fyra sträckor
Just nu ett 60-tal ekipage anmälda, anmälan stänger söndagen de...Publicerad: 2025-09-29 18:02:29
Andervang & Kjellgren vann Sprinttjuren, körde sträckan 1987, på vintern åt andra hållet.
Under lördagen körde Stig Andervang och Mikael Kjellgren tävlingen Sprinttjuren som bestod av en sträcka av god kvalitet som kördes dubbelt.
- Man hade även i denna tävling hade man ställt hinder i vissa kurvor för att förhindra gening men dessa stod på ett föredömligt sätt utanför vägens kant,...Publicerad: 2025-09-29 13:01:57
TV-tablå för helgens ERC final, Croatia Rally.
ERC finalen på gång, på fredag förmiddag körs träning, kval och shakedown för de 50 tävlande i EM-tävlingen. Kvalet för Rally2 åkarna kan ses live i vår WebTV & Video avdelning.
Rallyt börjar på lördag morgon, tre sträckor under förmiddagen innan service, samma tre sträckor en andra gång på efter...Publicerad: 2025-09-29 10:51:00
Så gick det i Sturups Sprinten.
Sturups Sprinten under söndagen, Svedala MK som arrangör där en sträcka gick fyra gånger - två gånger åt varje håll i näst sista deltävlingen för Södras RS-DM.
Snabbast runt banan var Joacim Kristiansson som vann A-förare Trimmat 2wd, bakom Jonas Olsson och Tommy Andersson. För B-förarna var Ska...Publicerad: 2025-09-29 09:01:26
|
| |