|
 Hallå där… Tävlingsledaren inför Midnattssolsrallyt. PRESSRELEASE
Christina Lundqvist Viklund, tävlingsledare för KAK Midnattssolsrallyt. Det är mindre än en vecka kvar till rallyt startar, är läget under kontroll?
-Javisst. Men en hel del arbete återstår nu när de sista pusselbitarna ska på plats, både tävlingstekniskt och eventmässigt. Vår ban- och säkerhetsgrupp gör även en sista kontroll av alla sträckor tillsammans med arrangörsklubbarna, som lagt ner ett jättejobb och fått fram mycket fina sträckor.
Blir det några nya sträckor i år?
-Tack vare ett nära samarbete med skogsbolag som Bergvik och några privata skogsägare har vi fått tillgång till flera vägar där det inte körts sommarrally på många år, så årets KAK Midnattssolsrally blir en blandning både av nya sträckor och av klassiska rallysträckor.
Några nyheter för publiken?
-Vi har precis lanserat en ny hemsida www.midnightsunrally.com där det går snabbare att hitta rätt information. Dessutom ingår tre arenasträckor i tävlingen som är väldigt lättillgängliga för publiken. De körs i Karlstad, Arvika och i Hagfors.
En av de klarast lysande stjärnorna på den svenska rallyhimlen, 22-årige Pontus Tidemand, ska köra KAK Midnattssolsrallyt med samma Ford Fiesta R2 som han kör i Junior-VM.
-Pontus kör i uppvisningsklassen utom tävlan, och det ger dels en kul jämförelse mellan vilka sträcktider en av dagens rallybilar kan prestera i gentemot med de gamla klassiska rallybilarna, dels är det vårt sätt att värna om den svenska rallyungdomen genom att ge Pontus ett ypperligt träningstillfälle.
Hur ser startfältet ut i år?
-Det är ett riktigt starkt startfält i Historic med många rutinerade och skickliga förare samt välpreparerade bilar. Jag räknar med att det blir en hård kamp om varje placering, och därmed ett extra spännande rally. I Regularity är de senaste tre årens segrare med så även där kommer det att bli tufft.
Kommer det några utländska ekipage?
-Intresset från utlandet är större än någonsin och av de omkring 150 startande är 28 från utlandet. Förutom våra grannländer kommer de från Tyskland, Belgien, Frankrike och Österrike.
Till sist – vem tar hem segern?
-Det får vi se på lördag kväll den 20 juli då segrarna kommer att hyllas utanför Värmlands Museum i Karlstad.
» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Fem Toyota i toppen av Secto Rally Finland - tungt för Mille i Junior WRC.
Samtliga fem Toyota GR Yaris Rally1 i täten av Secto Rally Finland inför söndagens avslutning. Det var på ss16, dagens sjätte sträcka som både tvåan och trean, Hyundais Thierry Neuville och Adrien Fourmaux körde punktering på höger framhjul och tappade mark.
Tidsstraff för Tänak.
Redan un...Publicerad: 2025-08-02 20:04:32
Fyra sträckor kvar av lördagen i Secto Rally Finland.
Efter förmiddagens fyra sträckor i Secto Rally Finland väntar nu service innan ekipagen går ut för en andra vända. Sträckorna Parkkola, Västilä, Päijälä och Leustu på 7,1 mil ska köras.
14:01 går andra varvet igång och vid 19-tiden klockar första in för service i Jyväskylä för att serva bilarna t...Publicerad: 2025-08-02 12:31:25
Kullingstrofén, Sprincupen, ADAC Mittelrhein och Rally Finland att följa under lördagen.
Kullingstrofén med fyra specialsträckor på närmare fem mil där närmare 200 åkare går för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet och vandringspris Viking Bilbärgning Borås/Alingsås. Rallyradion sänder och resultaten går li...Publicerad: 2025-08-02 05:43:55
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
Till första nattvilan går Kalle Rovanperä som ledare i det Finska VM Rallyt, justeringar på bilen inför helgen har gett resultat. I kombination med bra startposition går Kalle in som första bil med 4,9 sekunder till Thierry Neuville.
- En bra dag men det har inte varit enkelt och jag är inte kom...Publicerad: 2025-08-01 20:30:22
Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
Sami Pajari och Kalle Rovanperä har vunnit två sträckor var av fredagens första halva i Rally Finland, snabbast totalt är Kalle Rovanperä efter ss5. Finländaren har 4,4 sekunder till Adrien Fourmaux och ännu en tiondel till Pajari som på hemmaplan visar fin form.
Takamoto Katsuta upp som fyra efte...Publicerad: 2025-08-01 12:37:00
190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
Klassiska Kullingstrofén lockar alltid stort startfält, så även i år med 190-talet bilar till start hos Kullings MS från Herrljunga Folkets Park. De tävlande för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet och vandringspris Vi...Publicerad: 2025-08-01 08:53:12
Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
Efter torsdagens korta inledning tar Secto Rally Finland full fart under fredagens morgon, sträckorna Laukaa, Saarikas, Myhinpää och Ruuhimäki körs under morgonen och förmiddagen innan ekipagen är tillbaka i Jyväskylä för service i 40 minuter.
Under eftermiddagen går man på en andra vända över st...Publicerad: 2025-08-01 05:56:18
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
2,58km Harju avverkat när Secto Rally Finland inleddes, snabbast var Ott Tänak som tog täten i rallyt 1,3 sekund före Thierry Neuville - Hyundais båda åkare jagade av Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä, 1,5 respektive 1,7 sekund bakom Tänak.
Ford en bit efter.
Adrien Fourmaux och överras...Publicerad: 2025-07-31 21:25:04
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
På sociala medier har dreven om att Hyundai Motorsport ska lämna WRC-serien gått hårt under våren och sommaren för att samla klick och läsare. Anledningen har varit att nuvarande kontrakt mellan Hyundais moderbolag och Hyundai Motorsport gällande WRC-satsningen endast gick över 2025.
Ett helt nor...Publicerad: 2025-07-31 14:35:37
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Ruuhimäki avverkad som shakedown och det var slutligen Takamoto Katsuta som stod för snabbaste tiden, det var många som gjorde fler rundor än vanligt. Japanen gjorde fyra och var genom sitt snabbaste åk 0,9 sekund före Sebastien Ogier. Bra flyt på Josh McErlean och Ford Puman som gav tredjetid, 0,3 ...Publicerad: 2025-07-31 14:00:44
|
| |