NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Ericsson-Motorsport.
© Ericsson-Motorsport.
Thierry Neuville, arkivfoto, snabbast i Finland.
Tätt i topp - Neuville kört felfritt. Tidemand bra med i JWRC.

Sex sträckor av det Finska VM rallyt har avgjorts på vad förarna beskriver som hala vägar i delvis regnväder. Sebastien Ogier är den som plockat två av sträcksegrarna, ändå är han 5,2 sekunder bakom ledarbilen, Thierry Neuville i Fords andrateam. Neuville har haft ett stålande tempo under dagen, verkligen pressat Forden till dess yttersta. Mads Östberg är med i tätstriden, säger sig själv känna pressen att lyckas och gör det bra hittills, är 3,7 sekunder bakom VM ledaren.
Mikko Hirvonen har fått sin dom, tidigt talade Citroenchefen att det var dags att visa framfötterna på hemmavägarna om det ska bli något nytt kontrakt. Igår uttalade också VW chefen Jost Capito i en intervju om konkurrensen mot sitt egna team, att vinner inte Mikko här, var skulle han då kunna göra det? Finländaren har bara fem sekunder upp till Östberg samtidigt som han petade ned Juho Hänninen till femteplatsen på den avslutande superspecialen.
Sexa och med bara 18 sekunder till ledning kör Kris Meeke i mål efter dag 1, en strålande framfart för Kris som fått Citroens tredjebil för att testa inför framtiden. Evgeny Novikov var en annan med tätkänning under dagen, rasade dock under eftermiddagen och ligger sjua följd av Andreas Mikkelsen som också han dalat under eftermiddagen. Daniel Sordo ligger först nia följd av Jarko Nikara som tar Mini´n in på topp 10.
Per-Gunnar Andersson hade en tuff start på första dagen, inledde med att tappa fästet i bakvagnen vilket resulterade i ett par snurrningar och mängder av tappade sekunder. Under eftermiddagen har Årjängsbon dock haft liknande problem trots ändrade inställningar, har lärts sig beteendet och noterat någon bra tid under eftermiddagen.

Fords nya R5:a i topp!
Jari Ketomaa är mannen som toppar WRC2 - en D-Mack skodd Ford Fiesta R5 debuterar finländaren med, gör det med stil, tog fjärde tid totalt på den avslutande sträckan där för övrigt fyra R5 bilar var i tät i klassen. Totalt är det Jari som leder, 24 sekunder före Robert Kubica i en Citroen DS3 RRC! Polacken jagas av Elfyn Evans, Karl Kruuda och Hayden Paddon, den sistnämnde har dock fallit under dagen från en tidig tätposition. Eyvind Brynildsen har utöver den avslutande sträckan för dagen haft det kämpigt, en misständande motor, en mindre avåkning och mycket tappad tid på motorproblemen.
I WRC är det Alastair Fisher som ångar på i täten, han gör det före sin kollega från tidigare års Brittiska Mästerskap, Keith Cronin som bara är 9,2 sekund bakom.

Estland, Finland och Sverige gör upp om JWRC.
Ungdomsklassen, Junior WRC där man rattar Ford Fiesta R2 är det tätt i täten, intressant nog med Svenskintresse. Pontus kör snabbt och smart, ligger nu trea i klassen med fem sekunder till ledande Estländaren Sander Pärn. Finländaren Andreas Amberg håller andraplatsen. Bakom de tre "tätgubbarna" är det 25 sekunder till Yeray Lemes och Jose Suarez.

Nio sträckor för fredagen.
Under fredagen rullar rallyt vidare, det blir nio sträckor - fyra i snabb följd under morgonen, en längre service och så på samma bana igen. Avslutar gör man precis som i kväll på Killeri-sträckan.


WRC - Resultat, sträcka för sträcka!

Torsdag:
Totalt
WRC2
WRC3
JWRC
11:15 - SS1 - Himos 1.
12:40 - SS2 - Torittu 1.
14:18 - SS3 - Koukunmaa.
16:34 - SS4 - Torittu 2.
18:00 - SS5 - Himos 2.
19:30 - SS6 - Killeri 1.
SS1
SS2
SS3
SS4
SS5
SS6
SS1
SS2
SS3
SS4
SS5
SS6
SS1
SS2
SS3
SS4
SS5
SS6
SS1
SS2
SS3
SS4
SS5
SS6


Fredag:
Totalt
WRC2
WRC3
JWRC
08:48 - SS7 - Jukojärvi 1.
09:56 - SS8 - Palsankylä 1.
10:41 - SS9 - Mökkiperä 1.
11:44 - SS10 - Lankamaa 1.
14:36 - SS11 - Jukojärvi 2.
15:44 - SS12 - Palsankylä 2.
16:29 - SS13 - Mökkiperä 2.
17:32 - SS14 - Lankamaa 2.
19:30 - SS15 - Killeri 2.
SS7
SS8
SS9
SS10
SS11
SS12
SS13
SS14
SS15
SS7
SS8
SS9
SS10
SS11
SS12
SS13
SS14
SS15
SS7
SS8
SS9
SS10
SS11
SS12
SS13
SS14
SS15
SS7
SS8
SS9
SS10
SS11
SS12
SS13
SS14
SS15


Lördag:
Totalt
WRC2
WRC3
JWRC
07:26 - SS16 - Surkee 1.
08:24 - SS17 - Leustu 1.
09:32 - SS18 - Ouninpohja 1.
10:50 - SS19 - Painaa 1.
13:04 - SS20 - Surkee 2.
14:02 - SS21 - Leustu 2.
15:10 - SS22 - Ouninpohja 2.
16:40 - SS23 - Painaa 2.
SS16
SS17
SS18
SS19
SS20
SS21
SS22
SS23
SS16
SS17
SS18
SS19
SS20
SS21
SS22
SS23
SS16
SS17
SS18
SS19
SS20
SS21
SS22
SS23
SS16
SS17
SS18
SS19
SS20
SS21
SS22
SS23


Publicerad:






Mille Johansson redo för EM-final i Croatia Rally.
© MS Munaretto.20-årige Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika är redo för finaltävlingen i FIA European Rally Championship (Rally-EM). Croatia Rally körs 3–5 oktober kring Zagreb, och blir duons sjätte start i årets EM under deras debutsäsong i högsta klassen.

Den gånga hel...

Publicerad: 2025-10-01 20:02:51


Säffle MC firar vidare på sina 50 aktiva år med lördagens AP-Rundan.
© emotorsport.seTävlingen avgörs över fyra SS varav en körs tre gånger, tävlingen är finaldeltävling i Fyrklöverns Sprintcup där arrangörsklubben ligger endast två poäng efter Dals MK i klubbkampen.

Ett 70 tal förare är anmälda trots att vi satte en gräns på 60 st, vi ville inte gallra utan försöka se till att a...

Publicerad: 2025-10-01 17:58:46


Tierp blir ny huvudort för KAK Midnattssolsrallyt 2026.
© emotorsport.seKAK Midnattssolsrallyt är en av Europas främsta historiska rallytävlingar med anor från 1950, och avgjordes 2025 med en mycket lyckad upplaga i Katrineholm och Sörmland med bas på Ericsbergs slott. 2026 bygger man vidare på succén när tävlingen flyttar till Tierp i Uppland, den 2 – 4 juli.

2026 å...

Publicerad: 2025-10-01 14:40:40


Tre sträckor dubbelt i lördagens Henkas Grus & Betong Rally.
© emotorsport.seRönne MK är tillbaka, nu med Henkas Grus & Betong Rallyt. Klubben mjukstartade med en sprint förra året, nu tre sträckor dubbelt på 34km special. Svalt intresse, men trots halva minantalet kör klubben med 30-talet åkare och fyra föråkare.

Nästan halva startfältet till Standard där C-klassen på 10...

Publicerad: 2025-10-01 11:01:36


30-talet åkare i Katrineholms klubbtävling, Rally Gimmersta.
© emotorsport.seEn liten klubbtävling hos flitiga Katrineholms MK, nu Rally Gimmersta där en sträcka körs tre gånger vilket ger 15,6km special. 36 bilar mot starten, 22 av dem med klubbadress Katrineholms MK - lägg där till tre föråkare från klubben.

Störst med 18 bilar är Trimmat 2wd, Rasmus Pettersson, Fredrik...

Publicerad: 2025-10-01 09:03:41


Calle Carlberg coachade polsk 13-årig rallytalang i Litauen.
© Team, Bruno Gryc.Redan i mitten av augusti, i samband med Barum Czech Rally Zlin säkrade Calle Carlberg Junior ERC guldet. Nu är Calle och Jörgen Eriksen i Kroatien för att avsluta säsongen och köra om guldmedalj i ERC4 klassen.

Ett hektiskt schema för Svensken som gästat bilmässor ihop med Opel och Stellantis oc...

Publicerad: 2025-10-01 05:58:50


Inför Croatia Rally - Marczyk eller Mabellini, Mille i Skodan, Calle jagar ERC4 titel.
© emotorsport.seCroatia Rally tar årets åtta deltävlingar långa EM-serie till mål, rallyt inleds med träning, kval och shakedown på fredag. Första sträckorna blir på lördag, tre som går dubbelt ger närmare 12 mil asfalt. De sista 55km under söndagen där två sträckor går dubbelt.

Två gör upp om guldet.
50...

Publicerad: 2025-09-30 09:01:03


Ogier menar allvar med titelfighten - kör Herbstrallye för att hitta farten inför Central European Rally.
© Toyota Gazoo Racing.Sebastien Ogier lägger nu allt fokus på att ta sin nionde WRC titel, en indikation på det är att han och Toyota Gazoo Racing klämmer in Österrikiska Herbstrallye den 11:e oktober i kalendern som förberedelse inför Central European Rally. Under sina tidigare år var det hans teamkompisar som tog extra...

Publicerad: 2025-09-30 05:53:09


Fyra sträckor väntar i Novemberskölden, ”lyckats ta fram ännu bättre och häftigare avsnitt”.
© emotorsport.seEn av årets sista tävlingar, en riktig höstklassiker, det handlar om Novemberskölden hos Nässjö MK. Som så många gånger förr, och även framåt final för Bilsport Rally Cup. Årets tävling bjuder 27,5km special fördelat på fyra sträckor

Just nu ett 60-tal ekipage anmälda, anmälan stänger söndagen de...

Publicerad: 2025-09-29 18:02:29


Andervang & Kjellgren vann Sprinttjuren, körde sträckan 1987, på vintern åt andra hållet.
© Privat.Under lördagen körde Stig Andervang och Mikael Kjellgren tävlingen Sprinttjuren som bestod av en sträcka av god kvalitet som kördes dubbelt.
- Man hade även i denna tävling hade man ställt hinder i vissa kurvor för att förhindra gening men dessa stod på ett föredömligt sätt utanför vägens kant,...

Publicerad: 2025-09-29 13:01:57


Tidigare nyheter:
Calle Carlberg coachade polsk 13-årig rallytalang i Litauen.
Inför Croatia Rally - Marczyk eller Mabellini, Mille i Skodan, Calle jagar ERC4 titel.
Ogier menar allvar med titelfighten - kör Herbstrallye för att hitta farten inför Central European Rally.
Fyra sträckor väntar i Novemberskölden, ”lyckats ta fram ännu bättre och häftigare avsnitt”.
Andervang & Kjellgren vann Sprinttjuren, körde sträckan 1987, på vintern åt andra hållet.
TV-tablå för helgens ERC final, Croatia Rally.
Så gick det i Sturups Sprinten.
Foto från Marknadsnatta.
Säsongen över för Svenska RallyCupen, tabellen öppen för anmärkningar till tisdag förmiddag.
Andervang totalsnabbast i Sprinttjuren.
Henkas Grus & Betong Rallyt körs som planerat.
Utslagsgivande final, Marknadsnatta avgjorde Svenska RallyCupen.
Liiten fyra i finska mästerskapet, tvåa med Printsport i teammästerskapet.
Mille åtta totalt i Rally Valli della Carnia.
Andervang snabbast genom Sprinttjuren.
Hyttsväng hos Norbergs MC under lördagen.
Chribbe vann Marknadsnatta med bred marginal - spännande rallyfinal i Boxholm.
Green spurtade hem Temahallen Grussprint.
Följ bland annat Marknadsnatta, Temahallen Rallysprint & Sprinttjuren.
Mille nia i Italien efter fredagens sträckor.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
Croatia Rally 03-05/10


Rally SM:
- - - - - 06-07/02


Rally VM - WRC:
Central European Rally 16-19/10


Svenska RallyCupen:
Prisutdelning & Fest 08/11




Foto:
Marknadsnatta.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

TV-Svängen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

South Swedish Rally, del 2.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

South Swedish Rally.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.