|
 Skilling 50 i Refteleskogarna. PRESSRELEASE
Skillingaryds MK arrangerar nu på lördag den 2 november den sista deltävlingen i årets Energicup. Skilling 50 bjuder på två sträckor som körs två gånger, sammanlagt 21 km vilket är lagom mycket och är ett sätt att visa för alla att klubben är mån om att de som kör Energicupen skall få tävla under bästa tänkbara förhållande. Energicupen fyller en viktig funktion för både de som är på väg upp och de som är rallymotionärer och bidrar till sammanhållningen bland rallyfolk i de arrangerande klubbarna.
Skillingaryds MK är den enda motorklubben med rally på programmet i den så kallade GGVV regionen (Gnosjö, Gislaved, Värnamo och Vaggeryd) och har aktiva förare och medlemmar även i Refteletrakten som nu får chansen att visa upp sig på hemmaplan.
Hela 14 av de 60 ekipagen kommer från den arrangerande klubben, därtill en av föråkarna. Bland klubbens förare finns också tänkbara favoriter till totalsegern till exempel Christopher Zeijlon och David Lindström men de kan utmanas av Mats Lundholm, Tjust, Niclas Melin, Nässjö och Magnus Görling, Tranås.
Grupp E klassen samlar en handfull deltagare och Mats Adolfsson från Nässjö är favorit men har många duktiga förare att kämpa mot, inte minst arrangörsklubbens Frida Axelsson och Kim Söderstedt.
Mer än 25 ekipage kommer till start i Volvo Original och där gör nog nyblivne SydSvenske mästaren Håkan Ståhl, Skillingaryd upp med klubbkamraten Markus Theorin och Morgan Olsson, Vimmerby upp om segern.
Första-start tiden kl 17.00 ger en fläkt av 70-talet då kvällstävlingar var det vanliga. Välkomna till startplatsen Stora Segerstads Naturbruksgymnasium utanför Reftele, där säljs program, finns servering och serviceplats och där startar också specialsträcka 1 och 3.
» Pressrelease från Skillingaryds MK.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2013-10-30 22:08
|
|
Foto från Borås Bil Rallysprint.
Toarps MK hade plockat fram två sträckor som gick dubbelt när Svenska Sprintrallycupen kom på besök, fullt med 80-talet startande som tävlade i stekande sommarsol under lördagen. Segern totalt tog Kristian Johansson i VW Golf som bakom sigh ade Tobias Pettersson i Mitsubishi Lancer som 4wd vinnare. ...Publicerad: 2025-06-15 20:28
Ackesten snabbast totalt i GuttstaSprinten. Efter tre åk på Norsabanan tog GuttstaSprinten målgång, deltävling för Historiska Sprint & Back Cupen med svalt intresse med bara tio gammelbilar.
Snabbast av dem åkte Jörgen Jansson i Opel Ascona B där Tommy Dahlgren i VOlvo 142 var tvåa, 12 sekunder bakom. Robert Asp i Tooyta Starlet och Lars G...Publicerad: 2025-06-15 20:21
Carlberg kör hem Junior ERC klassen, rycker i mästerskapet!
Calle Carlberg och Jörgen Eriksen kunde slå av på tempot mot slutet när marginalen var stor, 2:23 minuters marginal till britten Ioan Lloyd som då plockade in 12 sekunder på avslutningen där Calle tog det lugnt och säkrade segern för Opel Motorsport. En bra pott med poäng för Svensken när Junior EM ...Publicerad: 2025-06-15 17:25
Sesks kör hem Rally Poland, Reiersen fyra och Johansson sjua!
- Som jag sagt tidigare, alltid trevligt att vara tillbaka i Polen och i MRF-kostymen, så konstaterar Martins Sesks sin minutseger i Rally Poland, årets fjärde ERC deltävling. Lettländaren hade ett moment i början av fredagen som tog tid och kunde kostat rallyt, tempot hölls högt även restera...Publicerad: 2025-06-15 17:03
Tight i Volvo Euro Cups Standardklasser.
Så då är tabellerna klara efter cupens femte deltävling som gick i helgen i Norska Björkelangen med Rally Aurskog-Höland. Entävling med 9 SS på riktigt snabba grus sträcker med inslag av asfalt och stundtals riktigt tekniskt. Det blev norsk seger i både VEC1 & VEC2 där det nu börjar bli tight i båda...Publicerad: 2025-06-15 13:44
Reiersen och Carlberg sträcksnabbast - tre sträckor kvar i Rally Poland.
Söndagens tre första sträckor i ERC Rally Poland avverkade där Isak Reiersen, Jon Armstrong och Martins Sesks toppat sträckorna. På andra sträckan lade rallytvåan Roope Korhonen bilen på taket och bröt rallyt.
Sesks kan efter Korhonens rullning gå lugnare mot segern, Lettländaren nu 41,4 sekunder...Publicerad: 2025-06-15 11:25
Booth vann Southern Ohio Forest Rally - kylproblem stoppade Svensk Volvoseger.
Amerikanska Southern Ohio Forest Rally avslutat med Ryan Booth i Skoda Fabia RS Rally2 som vinnare efter de 20 specialsträckorna. En tävling på 18 mil grusvägar med inslag av asfalt som avgjordes i 33 gradig värme och väldigt hög luftfuktighet som satte besättningarna på prov i de stekheta bilarna.
...Publicerad: 2025-06-15 11:03
Ny triumf för Brynildsen, sekundfight till mål i Aurskog-Høland Rally.
Norska mästerskapet och Volvo Euro Cup tävlade i Aurskog-Høland Rally med sträckor inte långt från Svenska gränsen. Arrangör NMK Aurskog-Høland med nio sträckor på 75km, flera sträckor välkända för de Norska åkarna.
Fyra sträckor fram till service där Eyvind Brynildsen och Frank Tore Larsen plock...Publicerad: 2025-06-14 22:34
Kristian vann, 2wd seger totalt i Borås Bil Rallysprint.
Borås Bil Rallysprint med Toarps MK som arrangör, två sträckor i utkanten av Borås kördes dubbelt - rekognosering inför start då Svenska SprintRallyCupen körde deltävling. En solig och varm dag - årets första riktiga sommarrally - för de tävlande där dammet stundtals låg tjockt inne i skogen. Första...Publicerad: 2025-06-14 21:35
Sesks toppar Rally Poland - Reiersen femma - Calle dominerar Junior ERC.
Första dagen i Rally Poland avverkad, sju sträckor på närmare tio mil på snabba men krävande grusvägar, från de Svenska stenhårda grusvägarna till de betydligt sandigare i Polen för ERC-gänget.
Tuff start på morgonen.
Direkt ut på dagen sattes förarna på prov, Stephane Lefebvre, Jaroslaw ...Publicerad: 2025-06-14 20:41
|
|
Tidigare nyheter:
Booth vann Southern Ohio Forest Rally - kylproblem stoppade Svensk Volvoseger.
Ny triumf för Brynildsen, sekundfight till mål i Aurskog-Høland Rally.
Kristian vann, 2wd seger totalt i Borås Bil Rallysprint.
Sesks toppar Rally Poland - Reiersen femma - Calle dominerar Junior ERC.
Grahn körde hem Bresontrofén.
Norske rallyjunioren på gång, presenterar långsiktig NM, ERC och WRC satsning.
Sordo rattar Porsche 992 Rally GT i Belgiska Ypres Rally.
Bresontrofén, Borås Bil Rallysprint, Aurskog-Høland Rally och Rally Poland bland rallyn att följa.
Svenskarna bra med i Junior ERC klassen på korta ss1 i Rally Poland.
Reiersen trea på kvalet inför Rally Poland, snart start på ss1.
Årets SverigeSerie går vidare i Rasbo med Bresontrofén.
Historiska Sprint & Back Cupen kör på söndag i Guttstasprinten.
Följ Mille och Isak på eftermiddagens kval inför Rally Poland, Resultat & WebTV.
Stort intresse för Skilling 500.
Fullsatt sprinttävling hos Toarps MK, Borås Bil Rallysprint.
Nio sträckor på 11 mil i höstens South Swedish Rally från Olofström.
Följ fredagens shakedown inför ERC Rally Poland.
Ekrundan, en av årets billigaste rallytävlingar?
100-talet åkare till Upplands DM och VOC i Bresontrofén.
Back SM kör vidare, två deltävlingar på Kåtmyrabanan med 38 rallyekipage.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |