|
 Rallytaxi i jakt på sponsorer. PRESSRELEASE
Ramona Karlsson är Sveriges mest framgångsrika kvinnliga rallyförare. Nu testar hon nya vägar för att finna sponsorer och framtida samarbetspartners inför hennes stundande VM-satsning i Rallycross. Lagom till julrushen kommer Ramona att agera privatchaufför till Stockholms marknadschefer och sponsoransvariga, och se till att hennes passagerare snabbt och säkert kommer fram, samtidigt som hon får möjlighet att knyta värdefulla kontakter.
Nästa vecka sätter sig Ramona Karlsson bakom ratten och agerar chaufför åt marknadschefer i ett julstressigt Stockholm. Pendeltågen, busstrafiken och tunnelbanan är osäkra kort att förlita sig på i vintertid och att boka en taxi kan ibland vara nästintill omöjligt. Därför ställer Ramona upp och ser till att hennes passagerare kommer i tid till jobbet, till sina möten och att de får med sig alla julklapparna hem.
Ramona är nu mitt uppe i vad hon själv kallar för sponsorsäsongen. Det är under denna tid på året som hon jagar och sluter avtal med sponsorer för att finansiera den kommande säsongen. Hon är inte bara en Sveriges främsta rallyförare utan även en slipad entreprenör som skapat sitt eget team och företaget runt omkring henne.
– Att jag erbjuder mig att vara chaufför åt marknadschefer i Stockholm är inget karriärsbyte, utan en chans för mig att komma i kontakt med beslutsfattare som kan avgöra och hjälpa satsningen som jag påbörjat. Jag hämtar upp, kör och lämnar över hela staden helt gratis. Det enda jag hoppas på är att man lyssnar på min satsning och vad jag kan göra tillsammans med det företag som vill satsa på mig, säger Ramona Karlsson.
Ramona Karlsson har som ensam kvinna tävlat i högsta rallyklassen ”Trimmad 4wd” där hon slutade totalt tvåa i SM. I säsongens sista tävling, SM-finalen i Uppsala, körde Ramona ifrån alla sina manliga konkurrenter. Segern i Uppsala gjorde Ramona historisk som den första kvinnan att ta en totalseger i Rally-SM.
Efter segern i Uppsala så bestämde sig Ramona för att nästa steg i karriären skulle bli Rallycross-VM 2014. Rallycross är den snabbast växande motorsporten i världen, körs på arenor, och följs av miljontals människor välden över. Nästa år går en av tävlingarna i svenska Höljes i Värmland, och i nuläget kommer Ramona att vara den enda kvinnan i högsta klassen.
– Drömmen är såklart att tävla på hemmaplan i vad jag ser som den mest spännande motorsporten just nu – Rallycross, säger Ramona Karlsson. Mitt mål är att vara med och slåss i toppen, och det jag saknar är sponsorer för att göra min dröm verklig.
Ramona kommer att vara i Stockholm mellan 9 – 15 december.
» Pressrelease från Ramona Rallying.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
Tierp blir ny huvudort för KAK Midnattssolsrallyt 2026.
KAK Midnattssolsrallyt är en av Europas främsta historiska rallytävlingar med anor från 1950, och avgjordes 2025 med en mycket lyckad upplaga i Katrineholm och Sörmland med bas på Ericsbergs slott. 2026 bygger man vidare på succén när tävlingen flyttar till Tierp i Uppland, den 2 – 4 juli.
2026 å...Publicerad: 2025-10-01 14:40:40
Tre sträckor dubbelt i lördagens Henkas Grus & Betong Rally.
Rönne MK är tillbaka, nu med Henkas Grus & Betong Rallyt. Klubben mjukstartade med en sprint förra året, nu tre sträckor dubbelt på 34km special. Svalt intresse, men trots halva minantalet kör klubben med 30-talet åkare och fyra föråkare.
Nästan halva startfältet till Standard där C-klassen på 10...Publicerad: 2025-10-01 11:01:36
30-talet åkare i Katrineholms klubbtävling, Rally Gimmersta.
En liten klubbtävling hos flitiga Katrineholms MK, nu Rally Gimmersta där en sträcka körs tre gånger vilket ger 15,6km special. 36 bilar mot starten, 22 av dem med klubbadress Katrineholms MK - lägg där till tre föråkare från klubben.
Störst med 18 bilar är Trimmat 2wd, Rasmus Pettersson, Fredrik...Publicerad: 2025-10-01 09:03:41
Calle Carlberg coachade polsk 13-årig rallytalang i Litauen.
Redan i mitten av augusti, i samband med Barum Czech Rally Zlin säkrade Calle Carlberg Junior ERC guldet. Nu är Calle och Jörgen Eriksen i Kroatien för att avsluta säsongen och köra om guldmedalj i ERC4 klassen.
Ett hektiskt schema för Svensken som gästat bilmässor ihop med Opel och Stellantis oc...Publicerad: 2025-10-01 05:58:50
Inför Croatia Rally - Marczyk eller Mabellini, Mille i Skodan, Calle jagar ERC4 titel.
Croatia Rally tar årets åtta deltävlingar långa EM-serie till mål, rallyt inleds med träning, kval och shakedown på fredag. Första sträckorna blir på lördag, tre som går dubbelt ger närmare 12 mil asfalt. De sista 55km under söndagen där två sträckor går dubbelt.
Två gör upp om guldet.
50...Publicerad: 2025-09-30 09:01:03
Ogier menar allvar med titelfighten - kör Herbstrallye för att hitta farten inför Central European Rally.
Sebastien Ogier lägger nu allt fokus på att ta sin nionde WRC titel, en indikation på det är att han och Toyota Gazoo Racing klämmer in Österrikiska Herbstrallye den 11:e oktober i kalendern som förberedelse inför Central European Rally. Under sina tidigare år var det hans teamkompisar som tog extra...Publicerad: 2025-09-30 05:53:09
Fyra sträckor väntar i Novemberskölden, ”lyckats ta fram ännu bättre och häftigare avsnitt”.
En av årets sista tävlingar, en riktig höstklassiker, det handlar om Novemberskölden hos Nässjö MK. Som så många gånger förr, och även framåt final för Bilsport Rally Cup. Årets tävling bjuder 27,5km special fördelat på fyra sträckor
Just nu ett 60-tal ekipage anmälda, anmälan stänger söndagen de...Publicerad: 2025-09-29 18:02:29
Andervang & Kjellgren vann Sprinttjuren, körde sträckan 1987, på vintern åt andra hållet.
Under lördagen körde Stig Andervang och Mikael Kjellgren tävlingen Sprinttjuren som bestod av en sträcka av god kvalitet som kördes dubbelt.
- Man hade även i denna tävling hade man ställt hinder i vissa kurvor för att förhindra gening men dessa stod på ett föredömligt sätt utanför vägens kant,...Publicerad: 2025-09-29 13:01:57
TV-tablå för helgens ERC final, Croatia Rally.
ERC finalen på gång, på fredag förmiddag körs träning, kval och shakedown för de 50 tävlande i EM-tävlingen. Kvalet för Rally2 åkarna kan ses live i vår WebTV & Video avdelning.
Rallyt börjar på lördag morgon, tre sträckor under förmiddagen innan service, samma tre sträckor en andra gång på efter...Publicerad: 2025-09-29 10:51:00
Så gick det i Sturups Sprinten.
Sturups Sprinten under söndagen, Svedala MK som arrangör där en sträcka gick fyra gånger - två gånger åt varje håll i näst sista deltävlingen för Södras RS-DM.
Snabbast runt banan var Joacim Kristiansson som vann A-förare Trimmat 2wd, bakom Jonas Olsson och Tommy Andersson. För B-förarna var Ska...Publicerad: 2025-09-29 09:01:26
|
| |