|
 Många frågetecken i toppintressant Lille Mats Rallysprint. PRESSRELEASE
Skall Joachim Grahn ta sin tredje seger och lägga beslag på Wilkes Vandringspokal för gott...?
Skall hemmaklubbens Stoffe Nilsson, med seger i Kong Christian racet som nyinskaffad merit, i sin veteran-Impreza (”museiföremålet” som han själv beskriver den) kunna lägga hinder i vägen...?
Skall ”nytände” Jonas Olsson, i sin ilskna Ford Puma och taggad efter segern i Sturups-sprinten blanda sig i slagsmålet om segern...?
Skall asfaltsuveränen Mats Andersson, Eslöv, i välbeprövade Proton Satrian, få ett ord med i laget...?
Eller skall det bli någon av de vassa norrmännen eller danskarna som vänder hemåt med blommor och pokal...?
Frågetecknen är många och intresset är på topp inför Hässlehoms Motorklubbs 51: upplaga av Lille Mats Rallysprint på Garnisonen den 4:e maj.
Många menar att HLMK:s arrangemang på gamla regementsområdet är Sveriges största och bästa sprintrally. Anmälningslistan, som upptar över 130 namn bär också syn för sägen och det mesta och bästa från Södra Sverige och Norge och Danmark finns med.
Vid 50-årsjubileet i fjor, då tävlingen gick över två dagar, segrade Simrishamns Joachim Grahn och till i är har han ytterligare vässat sin Ford Focus WRC05:a med nytt asfaltkit inbyggt i bilen.
-Jag skall göra vad jag kan för att sätta nytt sträckrekord, deklarerar Jocke. Och att han kan lägga kraft bakom orden är det ingen som tvekar om.
Hemmaklubbens affischnamn, Stoffe Nilsson, håller på att bygga ny bil för grusrallyn. Den gamla Imprezan, med asfaltsetup, tar han bara ut och luftar en gång om året – till Lille Mats Rallysprint.
-Bilen är 20 år gammal, säger Stoffe. Och även om vi försöker spetsa till den lite till varje år har det blivit alt svårare att konkurrera med den. Fler och fler skaffar renodlade asfaltbilar och det märks att tiden håller på att springa ifrån oss.... Sedan hjälper det inte hur mycket fansen än hejar på oss.
Soffe har annars tre totalsegrar på Garnisonen. De kom 2008 – 2010. Han har kallat arrangemanget en ”jippotävling”. Men erkänner också att det är just karaktären av ”jippo” som gör Lille Mats Rallysprint så viktig.
-Detta är så nära en banracingtävling man kan komma, med rallybilar. Och det är ett lysande tillfälle att visa upp oss och bjuda våra kunder och vänner på en fin upplevelse, säger Stoffe.
En hel rad andra intressanta ekipage visar upp sig i racet. Lars Stugemo, till exempel, har aviserat att han kommer med sin Ford Fiesta R5, Escobar racing, Danmark, har anmält sin Porsche 911 GT3 RS, norrmannen Rune Danneborg kommer med nyinförskaffad Mini WRC och även i övrigt kommer tävlingen att bjuda på ett gott stycke bilhistoria i form av det koppel ”gamla hundkojor” som ställer upp.
Här finns både ögon- och örongodis för alla!
» Pressrelease från Hässleholms MK.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2014-05-01 19:47
|
|
Carlberg kör hem Junior ERC klassen, rycker i mästerskapet!
Calle Carlberg och Jörgen Eriksen kunde slå av på tempot mot slutet när marginalen var stor, 2:23 minuters marginal till britten Ioan Lloyd som då plockade in 12 sekunder på avslutningen där Calle tog det lugnt och säkrade segern för Opel Motorsport. En bra pott med poäng för Svensken när Junior EM ...Publicerad: 2025-06-15 17:25
Sesks kör hem Rally Poland, Reiersen fyra och Johansson sjua!
- Som jag sagt tidigare, alltid trevligt att vara tillbaka i Polen och i MRF-kostymen, så konstaterar Martins Sesks sin minutseger i Rally Poland, årets fjärde ERC deltävling. Lettländaren hade ett moment i början av fredagen som tog tid och kunde kostat rallyt, tempot hölls högt även restera...Publicerad: 2025-06-15 17:03
Tight i Volvo Euro Cups Standardklasser.
Så då är tabellerna klara efter cupens femte deltävling som gick i helgen i Norska Björkelangen med Rally Aurskog-Höland. Entävling med 9 SS på riktigt snabba grus sträcker med inslag av asfalt och stundtals riktigt tekniskt. Det blev norsk seger i både VEC1 & VEC2 där det nu börjar bli tight i båda...Publicerad: 2025-06-15 13:44
Reiersen och Carlberg sträcksnabbast - tre sträckor kvar i Rally Poland.
Söndagens tre första sträckor i ERC Rally Poland avverkade där Isak Reiersen, Jon Armstrong och Martins Sesks toppat sträckorna. På andra sträckan lade rallytvåan Roope Korhonen bilen på taket och bröt rallyt.
Sesks kan efter Korhonens rullning gå lugnare mot segern, Lettländaren nu 41,4 sekunder...Publicerad: 2025-06-15 11:25
Booth vann Southern Ohio Forest Rally - kylproblem stoppade Svensk Volvoseger.
Amerikanska Southern Ohio Forest Rally avslutat med Ryan Booth i Skoda Fabia RS Rally2 som vinnare efter de 20 specialsträckorna. En tävling på 18 mil grusvägar med inslag av asfalt som avgjordes i 33 gradig värme och väldigt hög luftfuktighet som satte besättningarna på prov i de stekheta bilarna.
...Publicerad: 2025-06-15 11:03
Ny triumf för Brynildsen, sekundfight till mål i Aurskog-Høland Rally.
Norska mästerskapet och Volvo Euro Cup tävlade i Aurskog-Høland Rally med sträckor inte långt från Svenska gränsen. Arrangör NMK Aurskog-Høland med nio sträckor på 75km, flera sträckor välkända för de Norska åkarna.
Fyra sträckor fram till service där Eyvind Brynildsen och Frank Tore Larsen plock...Publicerad: 2025-06-14 22:34
Kristian vann, 2wd seger totalt i Borås Bil Rallysprint.
Borås Bil Rallysprint med Toarps MK som arrangör, två sträckor i utkanten av Borås kördes dubbelt - rekognosering inför start då Svenska SprintRallyCupen körde deltävling. En solig och varm dag - årets första riktiga sommarrally - för de tävlande där dammet stundtals låg tjockt inne i skogen. Första...Publicerad: 2025-06-14 21:35
Sesks toppar Rally Poland - Reiersen femma - Calle dominerar Junior ERC.
Första dagen i Rally Poland avverkad, sju sträckor på närmare tio mil på snabba men krävande grusvägar, från de Svenska stenhårda grusvägarna till de betydligt sandigare i Polen för ERC-gänget.
Tuff start på morgonen.
Direkt ut på dagen sattes förarna på prov, Stephane Lefebvre, Jaroslaw ...Publicerad: 2025-06-14 20:41
Grahn körde hem Bresontrofén.
Förste klassvinnare in till målet efter de sju sträckorna i Rasbo MK´s Bresontrofén var Oliver Fernros som toppade Ungdomsrally före Malte Wallén, lite för många minuter på ss6 kostade chansen att jaga vinnaren.
Segern totalt till Fredrik Grahn och Madelene Buskas Karlsson i Skoda Fabia R5 som ha...Publicerad: 2025-06-14 19:58
Norske rallyjunioren på gång, presenterar långsiktig NM, ERC och WRC satsning.
Norske rallyjunioren Karl Peder Nordstrand fyller 18 i juli och är redan inne på sin fjärde rallysäsong, framgångarna har inte låtit vänta på sig. Första säsongerna tävlades det i Lettiska mästerskapet med Peugeot 208 R2 och Skoda Fabia i Prototyp, R5 och Rally2 skick.
Omstart på säsongen, kör...Publicerad: 2025-06-13 21:35
|
|
Tidigare nyheter:
Sordo rattar Porsche 992 Rally GT i Belgiska Ypres Rally.
Bresontrofén, Borås Bil Rallysprint, Aurskog-Høland Rally och Rally Poland bland rallyn att följa.
Svenskarna bra med i Junior ERC klassen på korta ss1 i Rally Poland.
Reiersen trea på kvalet inför Rally Poland, snart start på ss1.
Årets SverigeSerie går vidare i Rasbo med Bresontrofén.
Historiska Sprint & Back Cupen kör på söndag i Guttstasprinten.
Följ Mille och Isak på eftermiddagens kval inför Rally Poland, Resultat & WebTV.
Stort intresse för Skilling 500.
Fullsatt sprinttävling hos Toarps MK, Borås Bil Rallysprint.
Nio sträckor på 11 mil i höstens South Swedish Rally från Olofström.
Följ fredagens shakedown inför ERC Rally Poland.
Ekrundan, en av årets billigaste rallytävlingar?
100-talet åkare till Upplands DM och VOC i Bresontrofén.
Back SM kör vidare, två deltävlingar på Kåtmyrabanan med 38 rallyekipage.
21-årige Matteo Doretto omkom i tragisk testolycka inför Rally Poland.
Tidaholms 100-års sprint i augusti med totalt fyra sträckor!
Mille redo för tufft grusäventyr i Rally Poland, tredje EM-starten i huvudklassen väntar.
Norska Aurskog-Høland Rally till helgen, flera Svenskar till start.
18 mil special i USA, Svensk bil i helgens Southern Ohio Forest Rally.
Listan gallrad, dessa 40 fick plats i SM Veckans rallysprint.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |