|
 Svenska RallyCupen intar Västrallyt – dags för andra halvlek! PRESSRELEASE
Svenska RallyCupen besöker Trollhättan under lördagen, närmare 200 bilar möter upp för Västrallyt hos SMK Trollhättan, det är fjärde deltävling i årets cup. Intresset har varit stort, maximalt startfält ska ge sig ut på sju sträckor, många hårda kamper att vänta i jämna klasser!
Mycket talar för Fordseger, Focus WRC som tidigare var en vinnare i VM är nu detsamma i Sverige – namn som Joachim Grahn och Bengt Thorsell är kända. Lägg där till Robert Blomberg som tillhört toppen i tabellen men med tekniska problem senast tappade mark. En bit ned i startfältet kommer också Peter Encrantz som är en av b/c-förarna som jagar nya poäng.
Största klassen och med flera SM åkare på plats är trimmat 2wd – klassen där publikfavoriterna ofta ses, max attack, ylande motorer och breda sladdar – bakhjulsdrift möter framhjulsdrift med bland andra Jimmy Olsson och Mikael Ericsson som två aktörer. Förare som inte ska räknas bort är Kristian Johansson, Jonas Johansson och Kristoffer Karlsson – sistnämnde från arrangörsklubben! VM aktuella bilar hittas i ungdomarna Philip Haag och Johan Carlsson - det Citroen DS3 R3T.
Grupp E har växt till sig med nya bilmodeller som gör klassen intressant, olika bilar men ändå jämna tider, en bra instegsklass - Tobias Isaksson och Hampus Böe får aldrig räknas bort, det samma gäller Per Molin och Niclas Fransson bland c-förarna.
Några som inte är kända för att ”spara på krutet” är b-förarna, de jagar chansen att få bli A-förare och gör det med bravur - här 20-talet friska ekipage med Pontus Lönnström, Emil Karlsson och Peder Johansson som väntade toppåkare - men listan kan göras betydligt längre – en klass att inte missa ute i skogen.
Även de 20-talet c-förarna väntas gå hårt ut, Norske Lars Øivind Enerberg har visat snabbhet under sommaren - ett klart hot mot en svensk klasseger.
Allt från liten Saab till udda Triumph i Appendix K´s äldsta klass, där fyra av de 15 bilarna. Claes Molin, Tomas Norqvist och Trollhättans Anders Prick i en vass Ford Escort MK2 kommer bjuda på nostalgi ute på sträckorna, körningen där emot är allt annat än nostalgi vill vi lova.
Närmare 50 bilar för grupp F, VOC och lilla grupp N - Henrik Johansson och Anton Janson är två som tillhör tabelltoppen, de har chans att dryga ut i tabellen men väntas jagas hårt. C-klassen är störst av dem två, Lina Björklund och Fredrik Alin tillhör ofta övre halvan i klassen.
Grupp F med framhjulsdrift kommer med två Volvobilar, de rattade av Jan Wigertson och Roger Ohlsson.
De yngsta i tävlingen, Ungdomsåkarna som ska bli framtidens stjärnor kommer med 10 bilar, det ger positivt för framtiden – Värmländskan Emelie Axelsson och Östgöten Lukas Kindgren är fortåkare.
Svenska RallyCupen 2014:
» 31/05-14: South Swedish Rally. SSR-klubbarna, Tingsryd.
» 05/07-14: Gästabudstrofén. SMK Nyköping, Nyköping.
» 26/07-14: Kullingstrofén. Kullings MS, Herrljunga.
» 30/08-14: Västrallyt. SMK Trollhättan, Trollhättan.
» 20/09-14: Rejmes Svängen Rönne MK, Askersund.
» 25/10-14: Marknadsnatta. Västra Östergötlands MK, Skänninge.
Partners 2014:
Atracco, Pirelli, Tractive, Mocomp, Öhlins Auto Norden, Ralphs Däck - Maxxis Tyres, Enem, Trendab och Noteriet.
Följ Svenska RallyCupen:
Officiell hemsida: http://www.svenskarallycupen.se
FaceBook: https://www.facebook.com/SvenskaRallycupen
» Pressrelease från Svenska RallyCupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade.
Till första nattvilan går Kalle Rovanperä som ledare i det Finska VM Rallyt, justeringar på bilen inför helgen har gett resultat. I kombination med bra startposition går Kalle in som första bil med 4,9 sekunder till Thierry Neuville.
- En bra dag men det har inte varit enkelt och jag är inte kom...Publicerad: 2025-08-01 20:30:22
Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland.
Sami Pajari och Kalle Rovanperä har vunnit två sträckor var av fredagens första halva i Rally Finland, snabbast totalt är Kalle Rovanperä efter ss5. Finländaren har 4,4 sekunder till Adrien Fourmaux och ännu en tiondel till Pajari som på hemmaplan visar fin form.
Takamoto Katsuta upp som fyra efte...Publicerad: 2025-08-01 12:37:00
190-talet bilar i lördagens Kullingstrofén, fem mil på fyra sträckor.
Klassiska Kullingstrofén lockar alltid stort startfält, så även i år med 190-talet bilar till start hos Kullings MS från Herrljunga Folkets Park. De tävlande för Svenska RallyCupen, 1300 Rallycup, Mega Rally Cup, Västras DM, Smålands DM, Östergötlands DM, Sydsvenska Mästerskapet och vandringspris Vi...Publicerad: 2025-08-01 08:53:12
Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland.
Efter torsdagens korta inledning tar Secto Rally Finland full fart under fredagens morgon, sträckorna Laukaa, Saarikas, Myhinpää och Ruuhimäki körs under morgonen och förmiddagen innan ekipagen är tillbaka i Jyväskylä för service i 40 minuter.
Under eftermiddagen går man på en andra vända över st...Publicerad: 2025-08-01 05:56:18
Tänak bäst genom ss1 i Rally Finland - Solberg femma i WRC2.
2,58km Harju avverkat när Secto Rally Finland inleddes, snabbast var Ott Tänak som tog täten i rallyt 1,3 sekund före Thierry Neuville - Hyundais båda åkare jagade av Sebastien Ogier och Kalle Rovanperä, 1,5 respektive 1,7 sekund bakom Tänak.
Ford en bit efter.
Adrien Fourmaux och överras...Publicerad: 2025-07-31 21:25:04
Hyundai som planerat redo för WRC-serien 2026.
På sociala medier har dreven om att Hyundai Motorsport ska lämna WRC-serien gått hårt under våren och sommaren för att samla klick och läsare. Anledningen har varit att nuvarande kontrakt mellan Hyundais moderbolag och Hyundai Motorsport gällande WRC-satsningen endast gick över 2025.
Ett helt nor...Publicerad: 2025-07-31 14:35:37
Katsuta snabbast på shakedown - Solberg klart snabbast i WRC2 inför Rally Finland.
Ruuhimäki avverkad som shakedown och det var slutligen Takamoto Katsuta som stod för snabbaste tiden, det var många som gjorde fler rundor än vanligt. Japanen gjorde fyra och var genom sitt snabbaste åk 0,9 sekund före Sebastien Ogier. Bra flyt på Josh McErlean och Ford Puman som gav tredjetid, 0,3 ...Publicerad: 2025-07-31 14:00:44
Heller hyr Puma Rally1 till WRC Rally Chile.
Till Chiles VM-deltävling gör en av arrangörslandets stora rallyåkare åter start i Rally1 klassen. Det är 31-årige Alberto Heller som fått grönt ljus från M-Sport på en Ford Puma Rally1.
I 2023 års upplaga av hemlandets WRC-deltävling gjorde Alberto det samma, hyrde en Puma Rally1 och slutade då...Publicerad: 2025-07-31 11:06:02
WRC-kalendern 2026 presenterad, 14 deltävlingar.
Samtidigt som shakedown inför Secto Rally Finland drog igång släpptes kalendern för WRC serien 2026, tävlingarna känns i stort igen men ett par skiften i datum har gjorts.
Japan och Italien har bytt datum, istället för hösten körs Japan nu sista helgen i maj samtidigt som Italienska arrangören kö...Publicerad: 2025-07-31 09:16:02
Sprintserien kör vidare, två deltävlingar hos Strängnäs AMS.
Svenska Sprintserien kör sjunde och åttonde deltävlingarna i helgen hos Strängnäs AMS, aningen svalare med 64 ekipage i listorna varav 29 bilar i rallyklasserna. Som cupen erbjuder är det ett träningsåk följt av två tävlingsåk i varje deltävling.
14 bilar i Trimmat 2wd för rallybilar, vassa namn ...Publicerad: 2025-07-31 09:04:10
|
| |