|
 SSRC 2016 med nyheter. PRESSRELEASE
Sydsvenska Rally Cupen går nu in på sin åttonde säsong och eftersom initiativtagarna till cupen anser att stå still innebär att bli omkörd blir det flera nyheter 2016. Detta för att stärka cupens ställning som en viktig del av svensk rallysport.
2016-års kalender omfattar totalt tio tävlingar men det är åtta av dem som ingår i serien som leder fram till en SSRC-mästare i de olika klasserna. Dessa åtta är alla kära återseenden från tidigare år men alla arrangörer kommer på olika sätt att förnya sina koncept för året, mer om det när det närmar sig tävlingsdags. Särskilt uppskattat är att två av höjdpunkterna förra året, de lite längre tävlingarna Rally över gränsen, nu omdöpt till Silverkongen, och Rally Blekinge, återkommer även 2016.
Finalen kommer som vanligt att köras som en naturlig avslutning på säsongen men även här planeras för nya upplägg, klart så här långt är förstås att en del av prispottens totala 250.000:-, en kvarts miljon, kommer att fördelas här. Helt nytt för året är dessutom en liten ”delfinal” halvvägs i form av en rallysprint men med en särskild prispott. Dit inbjuds de förare som visat framfötterna i klasserna R2, R3 och R4 under vårsäsongen till en publikfest en härlig augustikväll.
Datum Tävling Klubb
2016-04-09 Simrishamnsmixen Simrishamns MK
2016-04-23 Silverkongen Kristianstad MK / Älmhults MK
2016-05-14 Midsommardansen Ljungby MK
2016-06-18 Dackefejden Växjö MS
2016-07-02 Skilling 500 Skillingaryds MK
2016-08-05 Sommarsprinten (endast kvalificerade/inbjudna) Millebygdens Raceway
2016-08-27 Emiltrofén Vimmerby MS
2016-09-10 Tv-Svängen SMK Hörby
2016-09-24 Rally Blekinge Asarums MS / Olofströms MK
SSRC Finalen (endast kvalificerade/inbjudna) EJ klart
Nya SSRC
För tre av klasserna innebär 2016 ett extra fokus. R2, R3 (2WD) och R4 (4WD) samlas under ett särkilt reglemente som i IT-världen kunde hetat SSRC 2.0 men som en vink om att det är första steget in i en uppgradering av cupen kallar vi det Nya SSRC. De tre nämnda klasserna går först i denna förändring men ambitionen är att övriga klasser kommer efter 2017.
Cupen fortsätter visa att vi tror på R2 som en framtidsklass men för att tillsvidare skapa volym och konkurrens i klassen kommer vissa Grupp N och Grupp H bilar att köra i samma klass. Nytt är också att alla förarklasser i R2 startar tillsammans.
I R3 slås A- och B-förarklassen samman och i stället införs seedningsgrupper bestående av 15 till 20 ekipage. Först en Elit klass och sedan Division 1, Division 2 osv. Seedningen i första tävlingen baseras på föregående säsong och kommer sedan att göras om efter varannan tävling. Detta upplägg gör att det för alla finns en grupp som prisbedöms var för sig och som passar den bil, ambition och förmåga man har för tillfället.
Helt uppdaterade regler kommer att presenteras inom kort.
» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Arvid jagar Rally4-ledaren i Humus Paide Ralli.
Joosep Ralf Nögene i Toyota GR Yaris Rally2 satte bäst tempo när estniska Humus Paide Ralli inleddes med två sträckor dubbelt. 43km under kvällens där Nögene redan kört ifrån Priit Koik i Skoda Fabia RS Rally2 med närmare halvminuten - strax bakom Egon Kaur i Ford Fiesta Prototyp.
20:e plast tota...Publicerad: 2025-08-22 21:39:20
Neuville klar för WRC-säsong med Hyundai Motorsport 2026.
Säsongen 2025 kallar Thierry Neuville för en mardröm, fjolårets världsmästare ligger bara femma i årets mästerskap, närmare 40 poäng från medaljchans och nu får han hjälpa Ott Tänak i jakt på medalj, men också det gemensamma team mästerskapet där de jagar ledande Toyota.
För Belga News Agency avs...Publicerad: 2025-08-22 19:39:13
FIA öppnar för anbud om övertagande av WRC rättigheter.
Nu är de kommersiella rättigheterna för WRC serien till salu, i veckan har FIA öppnat för anbud om att överta rättigheterna för WRC serien från Red Bull Media House och KW25 Beteiligungs GmbH som idag äger rättigheterna.
Aktören har idag flera år kvar på sitt innevarande avtal men väljer nu att s...Publicerad: 2025-08-22 14:32:58
Falköpings MK kör ”utanför grindarna” i Team-Jumbo Rundan.
Den 13:e september är det dags för Falköpings MK att öppna grindarna och köra en tävling med specialsträcka på grus - då avverkas Team-Jumbo Rundan.
Det är första gången sedan 1999 klubben kör rallytävling "utanför grindarna".
- Äntligen blir det rally igen, kommenterade de boende på strä...Publicerad: 2025-08-22 11:44:20
Största Ekrundan på flera år, DM och E-Cup ger 120 startande!
SMK Eksjö arrangerar sitt största rally på fler år, Ekrundan ingår i både Smålands och Östergötlands DM-serier samt i mer lokala E-Cupen. Klubben har plockat fram 33km special i ett kompakt område som körs en gång, tidsmässigt med spridning för att ge publiken chansen att se de tävlande två gånger. ...Publicerad: 2025-08-22 08:54:29
50-talet åkare i lördagens Åmålsrace.
Andra deltävling i årets säsong för Fyrklöverns Sprintcup är Åmålsracet som Åmåls MK står för, en sträcka går tre gånger, 80% asfalt och resten grus när 6,6km special ska köras.
Närmare fullt med knappt 60 åkare som ska göra upp, störst är otrimmat med 24 åkare där C-förarna är enskilt största kl...Publicerad: 2025-08-22 06:02:39
14,5 mil special väntar Carlsson i Estniska Humus Paide Ralli.
Estniska Humus Paide Ralli körs i helgen med 14,5 mil special på 10 specialsträckor, start fredag eftermiddag när två sträckor går dubbelt fram till kvällen. Resterande tio mil för lördagen där tre sträckor går dubbelt där längsta sträckan i loopen mäter över 28km.
Estniska, Lettiska och Baltiska...Publicerad: 2025-08-21 19:44:09
Sydsvenska Mästerskapet, Hannes Brorson redan klar mästare i Ungdomsklassen.
Sydsvenska Mästerskapet gästade lördagen den 3 augusti Kullingstrofén som är ett lika säkert augustitecken som en gång kräftpremiären var. Eftersom tävlingen också ingick i flera andra cuper så var det flera nya ekipage som tog poäng i SSM. Med Folkets Park i Herrljunga som bas fick de nästan 200 st...Publicerad: 2025-08-21 12:14:33
Vill du tävla med noter i höst - ubildning i Önnestad nästa vecka.
I nästa vecka körs det co-driver utbildning i söder, konceptet med en tvådagars kurs där första kvällen görs hemma via Teams och andra kvällen på plats hos Anders Åberg på Apex i Önnestad.
- Glöm inte att anmäla dig till utbildningen den 26-27 augusti om du vill ha ut det lilla extra av kursen o...Publicerad: 2025-08-21 11:08:07
Svalt intresse för Övre Norras DM, 19 åkare till Höstnatta. Längst norr ut för helgen är Vännäs MK med Höstnatta som deltävling för Övre Norras DM-serie. Klubben har plockat fram tre sträckor som går dubbelt, det ger 45km special men intresset är oroande lågt.
Endast 19 tävlande när anmälan stängde där Jörgen Jonasson, Ingemar Svensson och Joakim Åström s...Publicerad: 2025-08-21 09:02:37
|
| |
|
|
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade. » Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC. » Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg. » Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland. » Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland. » Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin. » SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|