|
 58 SM-åkare till ESR. PRESSRELEASE
Svenskt mästerskap i Rally går in i sin slutspurt och lockar 58 startande till Linköping och East Sweden Rally (ESR). Tävlingen körs andra helgen i september och är årets näst sista deltävling.
De otrimmade seniorklasserna har elva ekipage till start och där är Mattias Ledin favorit tillsammans med Erik Lindqvist i tvåhjulsdrivet. Joachim Carlström/Jörgen Norman bär favorittrycket där det driver på samtliga hjul. Ledin leder inte SM, utan det gör Johan Holmberg i kraft av att han klarat sig undan tekniska bekymmer något bättre än föraren från Kopparberg. Men får bara Ledin sin Peugeot 208 att gå som den ska rår ingen på honom.
Då är det tuffare för Carlström, som har både Joakim Rydholm och Kristoffer Karlsson alltför nära sig i tabellen för att kunna känna sig säker. Dessutom räknas alla deltävlingar, varför misstag som ger nollor i protokollet snabbt blir dyrbara.
Två sådana plumpar har Jerker Axelsson i den tyngsta klassen, Trimmat 4WD. Senast i Hässleholm fick han och Mattias Andersson ge sig efter en mindre brand under bilen. Det gör att de "bara" är på bronsplats, men taggade för avancemang upp till silver där landets mest rutinerade SM-åkare Mats Jonsson är placerad.
– Vi går definitivt för totalseger i Linköping. Stämmer allt ska vi vara där, men blir det tekniska problem eller vi gör misstag finns alltid Jonsson där, säger Axelsson.
Årjängs rutinerade VM-förare P-G Andersson återvände till SM för att plocka hem guldet, och med fem raka segrar var den saken biff. Därför avstår han helgen i Linköping.
I Trimmat 2WD har Tobias Söderqvist stora möjligheter att säkra sitt andra raka guld. Marginalen är så stor att han måste misslyckas totalt både i Linköping och efterföljande Uppsala för att guldet ska glida honom ur händerna. Allt kan naturligtvis hända i materialsporten rally, men Söderqvist har så här långt varit en vinstmaskin.
Det är i JSM Otrimmat som fighten med stort F finns. Erik Telehagen satsade hårt på att nå de extra bonuspoäng som delades ut på sista sträckan i Hässleholm, den så kallade power stage. Samtidigt skulle han ta ifatt de 4,3 sekunder som Jacob Jansson ledde med, så långt. Men istället för seger blev Telehagen kvar ute i skogen.
– Nu har vi varsin nolla i protokollet, så på det sättet är det också jämt. Ska det bli guld måste vi gå för seger i Linköping, och ta den, säger Erik Telehagen.
Så mycket som 56 poäng återstår att köra om, och inför den sjunde deltävlingen leder Jacob Jansson JSM Otrimmat med fyra. East Sweden Rally i Linköping har en total längd på cirka 365 km, med nio specialsträckor på sammanlagt 120 km. En stadssträcka på asfalt ingår, som körs två gånger.
För Pelle Wilén i JSM Trimmat förväntas inte detta bli något problem. Den ende som kan hota är Emil Karlsson, men också här krävs att Wilén i fortsättningen vänder succé till fiasko i de avslutande tävlingarna.
Rally-SM avslutas med Rally Uppsala den 30/9-1/10.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-08-29 17:17:47
|
|
Svenska ekipage i listan för Rally Larvik - Norska och Nordiska mästerskapen.
Redan den 5-6:e september körs nästa deltävling i Norska mästerskapet med Rally Larvik, en tät höst där Rally Hedemarken står som final om ännu ett par veckor.
I kommande Rally Larvik körs totalt tio sträckor på 86km asfalt och där deltar Nordiska Mästerskapet och både svenska och finska ekipage ...Publicerad: 2025-08-26 09:03:14
Tyskland jagar ny WRC-deltävling, med Belgien och Luxemburg.
2019 kördes senast den tyska WRC deltävlingen där landet arrangerade i egen regi, snart körs tredje upplagan av Central European Rally som nu ser ut att gå i graven.
I Central European Rally är det Tyskland, Tjeckien och Österrike som arrangerar ihop men rallyt finns inte i 2026 års kalender.
...Publicerad: 2025-08-26 06:01:34
19 EM-åkare i JDS Machinery Rali Ceredigion, ingen Svensk.
Den 5-7:e september avgörs JDS Machinery Rali Ceredigion, i Wales med Aberystwyth som huvudort körs rallyt på 12 sträckor, 18,5 mil på hala asfaltvägar.
Just släpptes anmälningslistan som pekar på endast 26 bilar för de internationella klasserna varav 19 anmälda för EM poäng och inga Svenska flag...Publicerad: 2025-08-25 16:41:18
HEAT Rally Bergslagen & Marknadsnatta för Svenska RallyCupen - anmälningarna rullar in!
Över 130 rallyåkare har redan gjort det, anmält sig till HEAT Rally Bergslagen som arrangeras av Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS. De tre klubbarna har gått ihop för att arrangera sju unika sträckor på cirka 72km den 6:e september.
Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM,...Publicerad: 2025-08-25 11:02:49
TV-tablå för helgens WRC Ueno Rally del Paraguay.
Årets tionde WRC deltävling till helgen, nu har serien rest till Paraguay för Ueno Rally del Paraguay - rallyt inleds torsdag eftermiddag med shakedown som kan ses live i vår WebTV & Video avdelning.
Sedan rullar det på med eftermiddag och kväll svensk tid där TV4 Motor, Sportkanalen och TV12 sän...Publicerad: 2025-08-25 09:02:43
Jakobssons tog fullt i Back SM - Melin och Gullinder också rallyvinnare.
Back SM serien avgjordes med den fjärde tävlingshelgen för året, två deltävlingar per helg och finalen avgjordes hos SMK Arboga med Röforsloppet. När tabellerna summerats så gav det full pott för Kolsvagänget - Jakobsson Motorsport.
Från familjen Jakobsson med pappa Ronnie och son / dotter Martin...Publicerad: 2025-08-25 06:01:56
Drive VXO-Sprintens inbjudan släpps med stort intresse och fria startavgifter.
Intresset för Drive VXO-Sprinten är redan stort, med frågor från både svenska och utländska förare. Tävlingsledaren Anna Brantlid ser fram emot ett startfält på 50–55 bilar.
-Det är ett nytt koncept, så det ska bli spännande att se hur det tas emot. Vi har jobbat hårt för att få alla detaljer på...Publicerad: 2025-08-24 15:20:33
Foto från Ekrundan.
120 ekipage samlades i Mariannelund när Ekrundan avgjordes hos SMK Eksjö, från flera år med mindre tävlingar tog klubben steget upp till DM-tävlande för Smålands och Östergötlands distrikt ihop med E-Cupen. Tre sträckor på 33km blev ordentligt utslagsgivande och uppskattat av både tävlande och en st...Publicerad: 2025-08-24 13:13:48
Sverigepremiär för Lancia Ypsilon HF Rally4 i SM finalen.
Till Rally SM finalen South Swedish Rally börjar anmälningarna trilla in, just nu 26 ekipage och det blir Sverigepremiär för Lancia Ypsilon HF Rally4, en bilmodell som släpptes ut på rallyvägarna under våren och fått stort fäste hemma i Italien.
I veckan anmälde sig tysken Paul Schmidt och danska...Publicerad: 2025-08-24 10:19:29
Brynildsen snabbast totalt i Rally Grimstad - Mårtensson snabbast av VEC-svenskarna.
Norska Rally Grimstad blev en duell mellan Eyvind Brynildsen och Frank Tore Larsen, den förstnämnde inledde med två sträcksegrar och ledde rallyt vid första service med 4,3 sekunder.
Larsen ökade tempot under de följande fyra sträckorna, vann sträckor men kom ändå in till service med större gap, ...Publicerad: 2025-08-24 09:14:40
|
| |
|
|
» Tuff Svenskdag i Secto Rally Finland - Solberg i diket, Mille punkterade. » Solberg till mål i Secto Rally Finland med sträckseger - Mille sexa i JWRC. » Ogier kör för nionde VM-titeln - lämnar ingen bil åt Solberg. » Nio sträckor, följ fredagen av Secto Rally Finland. » Rovanperä, Lindholm och Johansson WRC ledare i Rally Finland. » Oljefiltret lossnade på sista sträckan, kostade segern i Snapphanerallyt för Flodin. » SM-kampen tar vid i KR Snapphanerallyt - 55 bilars startfält väntar.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » Rally på TV ikväll, Topdriver. » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|