NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

RallyXplosion avslutar 7-klubbars AutoExperten Rallycup.
PRESSRELEASE

Nu är det dags för årets sista deltävling i 7 klubbars AutoExperten Rallycup och det är Västerås MS som bjuder in till en parallell rallysprint på Västerås Motorstadion.

Det har inte körts någon rallysprint på några år men nu är den populära tävlingen tillbaka. Det är ca. 70 talet ekipage anmälda, redan klara segraren i klassen 4 WD Michael Holmgren Gnesta MK är anmäld och detsamma gäller serietvåan Håkan Larsson Taxinge MK men vi kommer att få se några andra intressanta deltagare i denna klass bl.a. Joachim Borg Hofors MS i en WRC Cooper Mini och Tom Axelsson Almunge MK i sin Audi Quattro.

Spännande i klassen 2 WD A förare lär det också bli då främst mellan Daniel Wall MSK Kvarnvingarna och Jens Branteström Rasbo MK men där även Stefan Palmèr Fagersta MK vill vara i topp.
Bland B förare 2 WD får väl Gerhard Eklund Örsundsbro MK och Andreas Grip Järbo MK hållas som favoriter till de främsta platserna.
Det är bröderna Alarik Martin och Magnus Örsundsbro MK som lagt beslag på platserna ett och två i den totala serien för C förare 2 WD, det skiljer elva poäng och ytterligare några poäng till trean Fritjof Vikström MK Kopparberg så här blir det en spännande avslutning men vi får inte glömma bort Lucas Branteström Rasbo MK som kan överraska.

Nästa klass är VOC/ Grp N för A och B förare där har vi vinnaren av VOC Sommarserien och tvåa i Sverigeserien anmäld Oskar Larsson SMK Vingåker som får hållas som segeraspirant i den här klassen men nog kommer både Andreas Pettersson MSK Hammaren och Anders Wänn Borlänge MK att ge allt för en seger.
Seriens stora överraskning i klassen C förare VOC/Grp N Andreas Hultström SMK Nyköping är redan klar mästare men vill säkert ta hem ytterligare en seger men får som ”vanligt” hårt motstånd från tvåan Daniel Frisk SMK Sala och denna gång också från Stefan Morèn Kolsva MS i en kvick Suzuki.

Det är inte avgjort i klassen för Grp E men Robin Granfors Eskilstuna MK har ett litet övertag på Johan Karlsson Katrineholms MK det skiljer fyra poäng till Robins fördel trea är Ricard Gelin Gnesta MK men som skuggas av veteranen från SMK Södermanland Anders Ellner så riktigt säker på tredjeplatsen skall inte Gelin vara.

Nu ska vi ta en titt i anmälningslistan med deltagarna i klassen App. K där håller Anders frisk SMK Sala ett försprång på sju poäng till K- J Lövgren Films MK med Lars ”Ludde” Davidsson Enköpings MK på en tredjeplats

Det har hårdnat till ordentligt i Ungdomsklassen, efter Nattkröken i Fagersta för ett par veckor sedan, David Dannevall Värmdö MK leder fortfarande men Joakim Ellner- Landberg SMK Södermanland och Pontus Florin Eskilstuna MK är tio resp. elva poäng efter i sammandraget.

Nu ser vi fram emot en spännande avslutningen i årets AutoExperten Rallycup på Västerås Motorstadion en mycket publikvänlig bana där man kan se de tävlande på nära håll och heja fram sina favoriter.
Första start är redan Kl: 09.00 på söndag och SMHI lovar kyligt med minusgrader men fint väder.


» Pressrelease från AutoExperten Rallycup.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2016-11-03 16:14






Spänning utlovas i Götenerundan.
© emotorsport.seÅrets upplaga av Götenerundan ser ut att bjuda på en rafflande rallytävling. I 4WD-klassen har vi sex förare till start, där favoriten David Nattsson från Falköpings MK i sin nya Hyundai i20 får hårt motstånd – främst från rutinerade Stig Andervang, MK Rimo.

I klassen Trimmat 2WD har några intres...

Publicerad: 2025-05-06 20:35


Fyra Svenska ekipage, startfält, tidsplan och info inför Rally Hungary.
© emotorsport.sePå fredag förmiddag inleds träning och efter lunch kvalet för Rally2 toppen inför Rally Hungary, årets andra ERC-deltävling i Ungerska Veszprem. Rallyt inleds med en kort publiksträcka på fredagens kväll.
Efter det 12 sträckor på 19 mil där tre sträckor går dubbelt under lördagen och bildar närmare...

Publicerad: 2025-05-06 20:28


Veckoslutets anrika Targa Florio - Hallberg i spännande Rally4 klass.
© emotorsport.seTill helgen avgörs tredje deltävlingen i Italienska mästerskapet när Targa Florio från Palermo avgörs med 12 specialsträckor. Fredagen inleder med fyra sträckor dubbelt på 75km - lördagen fortsätter och avslutar med två sträckor dubbelt med de resterande 38km - allt på asfalt.

Svenskt i startfält...

Publicerad: 2025-05-06 20:19


Missa inte anmälan till Rally Uppland, stänger på söndag!
© emotorsport.seMK Tierp med Rally Uppland är nästa deltävling för Svenska RallyCupen, rallyt körs den 24:e maj och anmälan stänger vid midnatt på söndag. Just nu 139 anmälda till rallyt men det finns gott om plats för fler på Tiern Arena.

Det väntas 57km special fördelat på sex sträckor, noterna produceras av J...

Publicerad: 2025-05-06 20:16


Carlberg känner sig redo för en stor utmaning i Ungern.
© Calle Carlberg Motorsport.Idag tisdag åker Calle Carlberg och co-driver Jørgen Eriksen till Budapest för att göra sig redo för deltävling två i Junior-EM 2025. Under onsdagen kommer man köra ett test för att prova ut de sista detaljerna på bilen.

Carlberg gjorde förra året EM-debut i Ungern och fick på en andraplats bryta...

Publicerad: 2025-05-06 18:00


Stark återhämtning för Mille Johansson i Rally Adriatico.
© MS Munaretto.Katrineholmsföraren Mille Johansson och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika fortsätter sin satsning i det Italienska Grusmästerskapet tillsammans med italienska MS Munaretto. I helgens Rally Adriatico tog de sin Škoda Fabia RS Rally2 på Hankook-däck till en sjätteplats totalt och en andraplats i ...

Publicerad: 2025-05-06 14:42


Jonna Eson Brådhe tillbaka i Rally SM, kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
© RallyJonna.Ganska exakt ett år har gått sen Jonna stod på startlinjen i Rally SM. I år satsar Jonna på Finska Mästerskapet tillsammans med TGS-Motorsport.

Självklart vill vi försöka åka så mycket vi kan och budgeten tillåter. Värmland och Karlstad har stor betydelse för teamet, då Jonna har sin tävlingsbil ...

Publicerad: 2025-05-05 20:07


TV-tablå för helgens Rally Hungary, 4 svenska ekipage kör om ERC poäng.
© emotorsport.sePå fredag startar Rally Hungary, årets andra ERC deltävling. När EM serien nu går på grus i Ungern sker det med fyra Svenska ekipage, Isak Reiersen / Stefan Gustafsson med Skoda Fabia i Rally2 klassen. För Rally3 åker Adam Grahn och Christoffer Bäck i Ford Fiesta.

I Junior ERC klassen hittar vi C...

Publicerad: 2025-05-05 19:57


Varvloppet närmar sig, sträckbeskrivning och förlängd anmälan.
© emotorsport.seDen 17:e maj körs Varvloppet här hos oss i Vara MK, start & mål vid Almesåsens fritidsområde & festplats Ryda. Rally på 120km totalt varav cirka 39km SS, fördelat på 4 SS som körs 2 gånger.

Ett 70-tal tävlande och många kör också tävling i området under helgen, därför förlänger vi anmälan till s...

Publicerad: 2025-05-05 19:45


Karlströms seger i Silverratten gav full pott för Oilcenter Solång Motorsport i mästerskapet.
© Oilcenter Solång Motorsport.Årets gruspremiär i Rally SM avgjordes på luriga vägar i Älmhult, och Oilcenter Solång Motorsport var på plats med sex bilar.

Karlström satte tempot.
I huvudteamet satte Filip Karlström med co-driver Jesper Samuelsson tempot direkt på lördagsmorgonen i klassen Nationella 4WD, och ledde ...

Publicerad: 2025-05-05 18:22


Tidigare nyheter:
Karlströms seger i Silverratten gav full pott för Oilcenter Solång Motorsport i mästerskapet.
Patrik Hallberg körs resten av Italienska Asfaltsmästerskapet.
Toppform från alla tre förare – men dramatik kantade Silverratten.
Foto från Silverratten Legends.
Hänninen tvåa på testet inför Saudiarabiens WRC final.
Foto från Silverratten, del 2 - tre av lördagens specialsträckor.
Mille sexa totalt i Rally Adriatico, tvåa i klassen för förare under 25 år.
Tom & Andreas vann Silverratten efter stabil körning.
Så är läget i Rally SM tabellerna efter Silverratten.
Foto från Silverratten, del 1 från fredagens och lördagens första sträckor.
Karlsson snabbast till mål i Silverratten Legends.
Florin körde hem Eskilstunas Värmesprint.
Silverrattens SM vinnare i 2wd, Berg och Olofsson.
Följ Mille i Italienska Rally Adriatico.
Kristensson och Karlström, 4wd vinnare i Silverratten.
Tommy vann Miniknäppen totalt.
Flodin och Bergsten tvingades kasta in rallyhandduken i Silverratten.
Följ Silverratten, Värmesprinten och Rally Adriatico.
Standard: JSM-premiär och rekordstartfält i fokus i Silverratten.
Mille Johansson laddad för Rally Adriatico – deltävling tre i Italienska Grusmästerskapet.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Månadens mest lästa:
» Följ Silverratten, Värmesprinten och Rally Adriatico.
» Så är läget i Rally SM tabellerna efter Silverratten.
» 60:e Silverratten, 90 bilar gör upp om SM poängen under lördagen.
» Flodin och Bergsten tvingades kasta in rallyhandduken i Silverratten.
» Badhotelletrallyt fylls på, startfält och prisbord växer.
» Karlsson snabbast till mål i Silverratten Legends.
» Foto från Silverratten Legends.


Mest lästa nyheter:
»
Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare!
»
Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten.
»
SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan.
»
Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen.
»
Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen.
»
Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program.
»
Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan!
»
Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna.
»
Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort.
»
TV-tider för veckans Monte Carlo Rally.
»
Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240.
»
De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna.
»
Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka.
»
Rally EM kalendern presenterad för 2020.
»
Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla.
»
WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV?
»
Rally på TV ikväll, Topdriver.
»
Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider!
»
SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland!
»
Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.


 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.