|
 Snart dags för Midnattssolsrallyt! PRESSRELEASE
På onsdag, 28 juni, går starten på ett av norra Europas största historiska rallyn – KAK Midnattssolsrallyt och den totalt 83 mil långa tävlingen avslutas med ett intensivt dygn på serviceplatsen Vimmerby med en ständig ström av rallybilar.
Det är andra året som Midnattssolsrallyt körs med Vimmerby som centralort, och tävlingen startar med invigningen på Stora Torget i Vimmerby onsdagen den 28 juni, följt av en publikvänlig sträcka i Hultsfred.
Torsdagens sträckor går söderut med lunchuppehåll i Oskarshamn och fredagens sträckor körs västerut med lunchuppehåll i Eksjö och en passerkontroll i Kisa.
– Därefter börjar ett intensivt dygn på serviceplatsen i Vimmerby. Från fredag eftermiddag till målgången på lördag eftermiddag kommer det att vara en ständig ström av rallybilar, påpekar Lars Jonsson, KAK Midnattssolsrallyt.
De som startar sist lämnar serviceplatsen ungefär samtidigt som de första startande kommer tillbaka. Räkna därför med liv och rörelse utöver det vanliga och en riktig folkfest inte bara på sträckorna utan även på serviceplatsen.
Det stora intresset för tävlingen 2016 gjorde att antalet startande utökades till omkring 200 i år och i tävlingen deltar den svenska eliten inom historiskt rally, kryddat med en stor portion utländska förare. I startfältet finns 20-30 deltagare som har en ärlig chans på segern
– Mats Jonsson och Patrik Flodin är några av förhandsfavoriterna, men räkna även med förare som Mats Thorszelius, Harri Joki och kanske även argentinaren Jorge Perez-Companq.
– Men det är tävling på alla nivåer och förare som Hans-Åke Söderqvist, BMC Cooper S, finska Markku Taipele, Ford Escort, och Gunnar Fredriksson, Saab V4, kommer att kämpa om segern i sina respektive klasser – räkna med rallyåkande på riktigt hög nivå genom hela startfältet, säger Lars Jonsson, KAK Midnattssolsrallyt.
» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2017-06-25 14:28
|
|
Nattsson tog hem Lill Jumbon.
Lill Jumbon hos Falköpings MK, tradition första maj med sprint på banan, en 3km lång sträcka gick tre gånger för 115 startande.
Snabbast totalt var David Nattsson i Hyundai i20 R5, till mål 14 sekunder före Hannah Jakobsson som vann B-klassen. Trea totalt Leif Persson som andre A-föraren och tota...Publicerad: 2025-05-01 21:08
Åndberg snabbast runt Sviestaträffen.
Torsdagsrally med Sviestaträffen hos Linköpings MS med Östergötlands RS-DM, snabbast genom rallyts tre vändor på Sviestaområdet var Richard Åndberg i Toyota GR Yaris, vann trimmat 2wd för A-förarna före Emrik Smedberg och Roger Andersson.
För B-förarna rattade Liam Berg hem segern före Ludwig Nilss...Publicerad: 2025-05-01 19:33
Inför Silverratten: 37 bilar gör upp i 2WD.
Med 37 anmälda ekipage är 2WD återigen största klassen i Rally-SM när årets gruspremiär avgörs i Silverratten den 3 maj. Klassen bjuder på en fantastisk blandning av mästare, framtidslöften och vassa utmanare – och efter Boden är det upplagt för en riktigt spännande kamp på de småländska grusvägarna...Publicerad: 2025-05-01 18:41
65 ERC ekipage till Rally Hungary, fyra Svenska bilar i rallyt.
Klockan 14 släpptes anmälningslistan för Rally Hungary, årets andra ERC-deltävling som körs 9-11:e maj runt Veszprem med 13 sträckor på 19 mil grusvägar. Totalt ses ett 90-tal ekipage för rallyt, 67 för den internationella delen och 65 för EM-poäng.
29 ekipage i Rally2 klassen med Andrea Mabellin...Publicerad: 2025-05-01 15:21
Internationella 4WD: Tungviktsmöte i GK Door Team Sweden.
Med ett tiotal bilar på startlinjen är Internationella 4WD en klass att se fram mot i Silverratten, inte minst tungviktsmötet mellan Dennis Rådström och Tom Kristensson – båda i GK Door Team Sweden.
Rådström i mästerskapsledning – gör grusdebut med Toyota.
Efter segern i vinterns premiär i Boden...Publicerad: 2025-05-01 13:51
Fullt startfält väntar i Miniknäppen, tre sträckor dubbelt.
Miniknäppen där Tjust MK tillsammans med Åtvidabergs MK arrangerar, tre sträckor går dubbelt vilket ger 18km special på fina grussträckor. Till start inkluderat föråkare ses maximala 40 ekipage och enkelt med bara fyra klasser.
20 deltagare genom Trimmat 2wd med Johan Svensson, Peter Hålling, Tom...Publicerad: 2025-05-01 06:11
Publikinformation inför Värmesprinten på lördag!
På lördag kör vi i Eskilstuna MK Värmesprinten i rallyskogarna runt Eskilstuna. Tävlingen ingår i Finess onotade rallyserie, 7 klubbars serien samt DM för Södermanland-Västmanland.
Två fina vägar ska köras två gånger vardera av de cirka 90 anmälda ekipagen.
Karta och Program kommer att finnas ...Publicerad: 2025-05-01 05:59
Följ resultaten från Lill Jumbon och Sviestaträffen.
Torsdag, helg och rally mitt i veckan när både Falköpings MK och Linköpings MS kör på bana. På västgötasidan är det Lill Jumbon med en 3km lång sträcka som går tre gånger med 120 anmälda i Mega Rally Cup.
För Linköpings MS med Sviestaträffen närmare 100 bilar där Östergötlands RS-DM kör deltävli...Publicerad: 2025-05-01 05:44
Drive VXO med tre BMW i Rally SM:s gruspremiär i Älmhult.
På lördag är det dags för säsongens första grustävling i Rally SM när anrika Silverratten avgörs med Älmhult som start- och målplats. För Drive VXO Motorsport innebär det en efterlängtad "hemmatävling" – och teamet kommer till start med tre bilar nominerade som poängplockare i Teammästerskapet.
J...Publicerad: 2025-05-01 05:32
Rally SM inleder grussäsongen med 60:e Silverratten i Älmhult
På lördag den 3 maj körs den andra deltävlingen i Rally SM 2025. Med över 90 startande bilar i SM-klasserna väntar en fullspäckad rallydag på grusvägarna kring Älmhult – och premiären för nya Junior-SM Standard.
Den 60:e upplagan av Silverratten körs lördagen den 3 maj med nio specialsträckor. HQ...Publicerad: 2025-04-30 19:57
|
| |
|
|
» Drive VXO med tre BMW i Rally SM:s gruspremiär i Älmhult. » Följ resultaten från Lill Jumbon och Sviestaträffen. » Åndberg snabbast runt Sviestaträffen. » Internationella 4WD: Tungviktsmöte i GK Door Team Sweden. » Publikinformation inför Värmesprinten på lördag! » Inför Silverratten: 37 bilar gör upp i 2WD. » 65 ERC ekipage till Rally Hungary, fyra Svenska bilar i rallyt.
» Upplev Rally & Konst i Järnboås - tavlor, keramik, bilar och rallyåkare! » Åk Rally Swedens sträckor direkt i datorn, spännande teknik ger dig möjligheten. » SM Sprinten inställd, hela SM veckan ställs in p.g.a. Corona smittan. » Följ avslutningen på Rally Turkey Marmaris, så körs söndagen. » Bouffier tar plats hos Hyundai - bildar team med Hänninen. » Följ Elektrikerna Marknadsnatta - här säljs Karta och Program. » Så körs Rally Sweden 2017 - Karta och Tidsplan! » Emiltrofén ställs in - tufft för Bilsport RallyCup och Rallyklassikerna. » Rallyåkaren Ingvar Carlsson har gått bort. » TV-tider för veckans Monte Carlo Rally. » Efterlysning på stulen rallybil, Volvo 240. » De nya rallybilarna - R5 reglementet hett bland tillverkarna. » Ove ´Påven´ Andersson omkom i bilolycka. » Rally EM kalendern presenterad för 2020. » Häftiga Abarth Rally Cup går mot 2020, stora och enkla prispengar att samla. » WRC sändningar gratis på nätet, men svårare att se på TV? » Rally på TV ikväll, Topdriver. » Så körs Rally Sweden 2018 - sträckor, kartor och tider! » SVT direktsänder 6 av 10 specialsträckor i Arctic Rally Finland! » Tider, Resultat och Info om Monte Carlo Rallyt.
|
|